Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   άμμος θαλασσης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24668)

KOKOBAS 30-04-08 11:01

άμμος θαλασσης
 
Συγγνώμη που ανοίγω νέο θέμα αλλά δεν έχω λάβει απάντηση και θέλω να προχωρήσω. Η απορία μου είναι η εξής: Έχω μαζέψει άμμο θαλάσσης και αφού την έπλυνα και τη καθάρισα, την έβαλα στο ενυδρείο. Εκεί έχει αποχτίσει ένα σκούρο γκρί χρωμα και όχι το ξανθό που έχει στην θάλασσα. Μήπως είναι ακατάλληλη. Για να είμαι ειλικρινής την άμμο δε τη μάζεψα εγώ, αλλά ο πατέρας μου, που το έκανε για να με ευχαριστήσει, επειδή έχω πήξει στη δουλειά. Το θέμα είναι ότι ο πατέρας μου ως "άσχετος", μπορεί να πήγε να πήρε άμμο θαλάσσης από καμιά μάντρα και να μου είπε δήθεν ότι την βρήκε. Υπάρχει πρόβλημα? Στο ενυδρείο δεν έχει μπει ακόμα νερό.

PascM 30-04-08 11:17

Μάλλον για ποταμίσια μου μοιάζει

KOKOBAS 30-04-08 11:25

Αν είναι ποταμίσια υπάρχει πρόβλημα?

PascM 30-04-08 11:26

Συνήθως πετρώνει μετά από λίγο καιρό και αυτό δημιουργεί κάποια προβλήματα!

KOKOBAS 30-04-08 11:32

Η άμμος αυτή έχει ύψος περίπου 4 εκατοστά και σκέφτομαι να βάλω άλλα 2 λευκή ψιλή άμμο αγορασμένη από μαγαζί. Υπάρχει πρόβλημα. Αν υπάρχει μπορώ να το λύσω με αυτό το τρόπο, χωρίς να τη βγάλω. Στο ενυδρείο θα μπουν κιχλίδες malawi, οπότε θα την ανακατεύουν την άμμο.

Πάνος 30-04-08 14:56

εδω εχω μια ερωτηση..στην παραλια με ξανθη αμμο οταν βγαινουμε απο το νερο και σταζουμε ολοκληροι..εκει που παταμε η αμμος γινεται καφε-γκρι...φυσικο φαινομενο ειναι ...τα χρωματα στις πετρες και στην αμμο αλλαζουν αν βραχουν....δε νομιζω να σου εφερε αμμο απο μαντρα...

orck 30-04-08 15:31

δεν εχω καταλαβει τι ακριβως εννοεις οταν λες οτι σκουρινε
αυτο εγινε αμεσως μολις βραχηκε; εγινε με τον καιρο; εχεις φωτογραφια;

εαν βαλεις πιο ψηλη αμμο απο πανω να ξερεις οτι με τον καιρο θα καταληξει να ειναι απο κατω
παντα τα πιο μεγαλα σωματιδια μενουν επανω

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS (Μήνυμα 257992)
Η άμμος αυτή έχει ύψος περίπου 4 εκατοστά και σκέφτομαι να βάλω άλλα 2 λευκή ψιλή άμμο αγορασμένη από μαγαζί. Υπάρχει πρόβλημα. Αν υπάρχει μπορώ να το λύσω με αυτό το τρόπο, χωρίς να τη βγάλω. Στο ενυδρείο θα μπουν κιχλίδες malawi, οπότε θα την ανακατεύουν την άμμο.


sagoth 30-04-08 16:38

κι απο μαντρα αμμο θαλασσης να σου εφερε κανει.Απλα τωρα ειναι λασπωμενη και εχει αυτη την αποχρωση.Γεμισε το ενυδρειο με νερο με τετοιο τροπο ωστε να μην την αναταραξεις,αναψε και τα φωτα σου και θα παρει το χρωμα που πρεπει.

KOKOBAS 30-04-08 20:35

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Φωτογραφίες έχω ανεβάσει στο θέμα "κιχλίδες γενικά".
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....3&d=1209452997
η φωτογραφία με την άμμο.

Πάνος 30-04-08 21:34

μια χαρα αμμο βλεπω οτι εχεις...εγω εχω απο μαντρα...25 κιλα ενα ευρω....για το 56λιτρο μου ηρθε κουτι..και τζαμπα....

KOKOBAS 01-05-08 15:02

ok ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

imichal 02-05-08 10:35

Εγώ εχω μια ενσταση.....
Καλύτερα θα ηταν να τοποθετουσες πρωτα τις πετρες πανω στο φελιζολ. Να τις στερεωνες σωστα και μετα να εβαζες την αμμο. Με αυτον τον τροπο δεν θα εχεις προβλημα να πεσει καμμια πετρα αν τα ψαρια σκαψουν.....

KOKOBAS 02-05-08 10:56

αυτό φτιάχνεται....

imichal 02-05-08 11:04

Ωραια! Περιμενουμε νεα....!

Moutralewn 03-05-08 08:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 258387)
Εγώ εχω μια ενσταση.....
Καλύτερα θα ηταν να τοποθετουσες πρωτα τις πετρες πανω στο φελιζολ. Να τις στερεωνες σωστα και μετα να εβαζες την αμμο. Με αυτον τον τροπο δεν θα εχεις προβλημα να πεσει καμμια πετρα αν τα ψαρια σκαψουν.....

Συμφωνώ.

.....και, πίστεψε με, θα σκάψουν σίγουρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries