Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Σκέψη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25324)

Σπύρος Μ 29-05-08 12:49

Σκέψη
 
το καλοκαίρι ερχεται.Θα λείπω 3 μήνες περίπου οπότε θα προσπαθησω να κρατήσω την θερμοκρασία στους 28-29 βαθμούς.Πρώτα θα βγάλω τον θερμοστάτη.Θα βάλω ανεμηστηράκια(2) και θα χτυπάνε στο φίλτρο ωστε να ψύχεται το νερο.Θα ξαναβάλω τις μπουρμπουλήθρες{οξυγωνοτή}ωστε να έχω επιπλέων ανατάραξη.Η διάρκεια του φωτισμού αφού δεν θε έχω και καμοια τεραστια ποσοτητα φυτών θα πέσει στο 5ωρο και οταν είναι βράδυ μόνο θα ανοίγω τις λάμπες.Θα έχω το καπάκι ανοιχτό.Θα ανοίγουν οι δικοί μου μερικές φωρές το κλιματιστικό.Πιστεύω πως θα τα καταφέρω

gohn1990 29-05-08 12:56

και τρεις μηνες αλλαγες ποιος θα κανει...?????

Σπύρος Μ 29-05-08 13:02

O πατέρας μου που θα μείνει Αθήνα.

KOKOBAS 29-05-08 14:08

να σου πω κάτι και συγγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός. Ο πατέρας σου δε θα μείνει στο σπίτι επειδή θέλει να μείνει, αλλά επειδή έχει δουλειά(άν έχω άδικο μη δώσεις σημασία στο υπόλοιπο.) Επειδή λες ότι θα λείπεις 3 μήνες, υποθέτω ότι θα πας σε κάποιο εξοχικό. Καλό θα ήταν λοιπόν μια φορά κάθε 20 μέρες να επιστρέφεις και να κάνεις τις αλλαγές νερού μόνος σου. Το να ασχολείσαι με κάποιο χόμπι, που περιλαμβάνει ζωντανά, εμπεριέχει και μια δέσμευση προς αυτά ότι τα φροντίζεις. Σκέψου μόνο τη στεναχώρια του πατέρα σου, αν μέσα στο καλοκαίρι πεθάνει κάποιο από τα ψαράκια σου και δε ξέρω την ηληκία του πατέρα σου, αλλά επειδή πιο μικρός ήμουνα σαν εσένα, έτσι τους τα φώρτονα και πήγαινα διακοπές σου λέω να προσέχεις και να μη τον κουράζεις, γιατί η ζωή κάνει πολλά παιχνίδια και το καλοκαίρι όλοι οι οργανισμοί είναι λίγο πιο ταλαιπωρημένοι.
Στα λέω πραγματικά φιλικά αυτά τα πράγματα.
Αν δε συμφωνείς, αγνοησέ τα, αλλά μη βιαστείς να τα απορρίψεις.

alexinio 29-05-08 14:42

28-29 βαθμοί για 3 μήνες είναι απαγορευτικό...
Τέτοια θερμοκρασία βάζουμε το πολύ για κανένα 10ήμερο σε περίπτωση ασθένειας για να ενεργοποιηθεί το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών...
Επίσης όσα φυτά και να έχεις για να φωτοσυνθέσουν τα φυτά θέλουν τα φώτα ανοιχτά γύρω στις 8 ώρες.
Αφού θα λύπεις και 3 μήνες φαντάζομαι από την εξάτμιση που θα προκαλέσουν τα ανεμηστηράκια το ενυδρείο σου θα γίνει από τα άλατα και τις σκληρότητες θαλασσινό...αλλά αφού έχεις γκάππυ τότε δεν θα αποτελέσει τόσο μεγάλο πρόβλημα.
Συμφωνώ με αυτά που λέει ο KOKOBAS και ότι το ενυδρείο είναι ευθήνη μόπνο των κατόχων του.Άσε και που δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ κάποιον που δεν ξέρει να κάνει στο ενυδρείο μου αλλαγή νερού...μία μπορεί να ξεχάσει να βάλει αντιχλώριο...να ρυθμίσει την θερμοκρασία του νερού της αλλαγής.
Τόσα γίνονται...
Ξανασκέψου τι θα κάνεις.
Δεν θέλω να σου δημιουργήσω πρόβλημα...αλλά σκέψεις
;)

jimfytakis 29-05-08 14:45

Παντως η μεταφορα της φωτοπεριοδου απο μερα σε νυχτα ειναι καλη λυση αν φυσικα τη μερα ειναι σκοτεινο το δωματιο μη τρελαθουν κ τα ψαρια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01140 seconds with 11 queries