Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Dwarf Puffers (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45069)

giorgio 23-10-10 23:34

Dwarf Puffers
 
Καλησπέρα, να'μαι πάλι!
σήμερα αγόρασα ενα Juwel 63αρι το οποιο θα παίξει ως φυτεμένο (1 χρονο κάθεται η φιάλη με το CO2, ωρα να μπει μπροστα...)

Dwarf puffers εδω (Χανιά) δεν βρίσκω εύκολα και σιγουρα οχι ετοιμοπαραδοτα...εχει δει κανεις σε μαγαζι στην Κρήτη ή στην Αθήνα να εχουν για να παραγγείλω?

beat89 24-10-10 03:21

Φερνει κατα καιρους το water inn.Παρε ενα τηλ. να ρωτησεις.
Να φανταστω θα κανεις species tank?

giorgio 24-10-10 07:41

καλημέρα

θα μπούν μόνο puffers μεσα, ισως και τιποτα oto αν με παιρνει

σιγουρα θα μπουν πολλά παρασιτικά σαλιγκαρακια για τα οποια θα φροντίσουν τα φυτά, το υπόστρωμα και το πετ σοπ :p

beat89 24-10-10 11:09

Αυτα απο τα φυτα θα ειναι λιγα κ θα τα φανε αμεσως.
Ισως θα πρεπει να κανεις μια καλλιεργεια απο σαλιγκαρακια ετσι ωστε να εχεις παντα.

Πάνος 24-10-10 16:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 497734)
Αυτα απο τα φυτα θα ειναι λιγα κ θα τα φανε αμεσως.
Ισως θα πρεπει να κανεις μια καλλιεργεια απο σαλιγκαρακια ετσι ωστε να εχεις παντα.

:smt045:smt045

Zorba_The_Freak 04-11-10 21:51

Τα dwarf puffers δεν εχουν "αναγκη" τα σαλιγκαρια για τα δοντια τους οποτε και να μην εχεις δεν εγινε κατι.

Απο την αλλη, τα δικα μου τρωνε μονο καταψυγμενη τροφη (bloodworms & artemia) οποτε προετοιμασου αναλογα...

Πάνος 04-11-10 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 503921)
Τα dwarf puffers δεν εχουν "αναγκη" τα σαλιγκαρια για τα δοντια τους οποτε και να μην εχεις δεν εγινε κατι....

για πες κατι παραπανω....γιατι διαφερουν απο τα υπολοιπα παφερς?

υ.γ. παρεπιπτοντως εχουμε κανενα γεννητουρι?? :p

chris z3 05-11-10 00:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 503934)
για πες κατι παραπανω....γιατι διαφερουν απο τα υπολοιπα παφερς?

υ.γ. παρεπιπτοντως εχουμε κανενα γεννητουρι?? :p

για παρα πολλους λογους.....

ο βασικοτερος ειναι η διατροφικες τους αναγκες....βαση των οποιων ακομα και να τρωνε αποξυραμενες τροφες,δεν τα καλυπτουν και ειναι απαραιτητη η κατεψυγμενη η ζωντανη...ωριστε ενα ωραιο site με εξειδικευση~!~
http://www.dwarfpuffers.com/

imichal 05-11-10 00:53

που πας να μπλεξεις ρε Γιωργο......:smt110

Πάνος 05-11-10 01:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 503921)
Τα dwarf puffers δεν εχουν "αναγκη" τα σαλιγκαρια για τα δοντια τους οποτε και να μην εχεις δεν εγινε κατι....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 503934)
για πες κατι παραπανω....γιατι διαφερουν απο τα υπολοιπα παφερς?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris z3 (Μήνυμα 504008)
για παρα πολλους λογους.....

ο βασικοτερος ειναι η διατροφικες τους αναγκες....βαση των οποιων ακομα και να τρωνε αποξυραμενες τροφες,δεν τα καλυπτουν και ειναι απαραιτητη η κατεψυγμενη η ζωντανη...ωριστε ενα ωραιο site με εξειδικευση~!~
http://www.dwarfpuffers.com/

δεν καταλαβα αυτη την απαντηση στο ερωτημα μου.. :confused:

beat89 05-11-10 01:24

Απο οτι διαβασα στο συγκεκριμενο site εχει παρατηρηθει οτι δεν εχουν προβλημα τα dwarf puffers με το μεγαλωμα των δοντιων τους σε αντιθεση με αλλα puffers.

As far as Dwarf Puffers needing snails in their diet to "wear down" their teeth, it has been agreed upon by most in the forum that they are not necessary for this. Dwarf Puffers seem to have no problems at all with overgrown teeth (unlike almost all other puffer species).
Πηγη http://www.dwarfpuffers.com/

Γνωριζει καποιος γιατι συμβαινει αυτο?

Πάνος 05-11-10 01:30

μαλιστα...ευχαριστω...ναι, με ενδιαφερει κι εμενα πολυ...

chris z3 05-11-10 02:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 504029)
μαλιστα...ευχαριστω...ναι, με ενδιαφερει κι εμενα πολυ...

sorry τωρα το ειδα,αλλα ειδα οτι απαντησε καποιος αλλος φιλος....:D

Zorba_The_Freak 05-11-10 07:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 504028)
Απο οτι διαβασα στο συγκεκριμενο site εχει παρατηρηθει οτι δεν εχουν προβλημα τα dwarf puffers με το μεγαλωμα των δοντιων τους σε αντιθεση με αλλα puffers.

As far as Dwarf Puffers needing snails in their diet to "wear down" their teeth, it has been agreed upon by most in the forum that they are not necessary for this. Dwarf Puffers seem to have no problems at all with overgrown teeth (unlike almost all other puffer species).
Πηγη http://www.dwarfpuffers.com/

Γνωριζει καποιος γιατι συμβαινει αυτο?

Δεν ξερω γιατι συμβαινει, ειναι ομως 100% σωστο. Εχω τα δικα μου εδω και 2,5 (ή μηπως ειναι 3,5 :confused: ) χρονια και κανενα προβλημα.

Το μονο "ζορι" ειναι η κατεψυγμενη τροφη οποτε δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις πχ μια ταιστρα οταν πας διακοπες...

Off-Topic: Πανο, δυστυχως τιποτα ακομα. Κατι κανω λαθος φαινεται... :(

beat89 05-11-10 11:53

Δηλαδη πως ακριβως ειναι τα δοντια τους?
Μεγαλωνουν καθολου ή οχι?

Zorba_The_Freak 05-11-10 13:56

Δεν τα εχω δει ποτε να ειναι μεγαλυτερα δηλαδη να ξεχωριζουν καπως...

giorgio 05-11-10 19:19

και μια ερωτηση απο εμενα

ψαρακια θα βρούμε πουθενά τελικά????

beat89 05-11-10 19:20

Αν δεν κανω λαθος ειναι στη φυσικη του διατροφη τα σαλιγκαρια.
Αρα λογικα αν τρωει σαλιγκαρια θα μεγαλωνουν αλλα ταυτοχρονα θα τροχιζονται ενω αν δεν τρωει σταματανε την αναπτυξη τους?

Eric 20-05-11 14:39

Για να μην ανοιγω αλλο thread θα ρωτησω εδω. Εχω μετατρεψει ενα πρωην 80 λιτρο γαρυδοενυδρειο σε species tank με 7 απο αυτα τα υπεροχα ψαρακια. Ειχε φουλ cuba και εχω προσθεσει vallisneria nana και λιγη java moss. Απο διατροφη εχουν κατεψυγμενα bloodworms και brine shrimps και αρκετα σαλιγκαρακια τα οποια τσακιζουνε.Κανω αλλαγες καθε 3 μερες το 20 - 30% γιατι μενουν υπολοιματα απο την καψυγμενη τροφη και δεν υπαρχει το "συνεργειο καθαρισμου" απο γαριδες, μεγαλα σαλιγκρια,πλεκο κτλ.
Τα έχω 15 μερες αλλα ειναι ακομα μικρα και δεν μπορω να προσδιορισω το φυλλο τους. Θα ήθελα να ρωτησω πληροφοριες απο οποιον εχει τετοια pufferakia για την αναπαραγωγη τους αν καποιος την εχει πετυχει και πως και γενικα την ρουτινα του στις αλλαγες.

Eric 24-05-11 10:24

Ξερει κάποιος αν τα dwarf puffers μπορουν να μπουν με red eye puffers?
Ή θα πεφτει πολυ ξυλο μεταξυ τους?
Απο μια ματια που εριξα λενε οτι στις παραμετρους και το στησιμο του ενυδρειου θελουν τα ιδια πραγματα, το θεμα ειναι αν πλακωνονται μεταξυ τους...

harris samos 24-05-11 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eric (Μήνυμα 592760)
Ξερει κάποιος αν τα dwarf puffers μπορουν να μπουν με red eye puffers?
Ή θα πεφτει πολυ ξυλο μεταξυ τους?
Απο μια ματια που εριξα λενε οτι στις παραμετρους και το στησιμο του ενυδρειου θελουν τα ιδια πραγματα, το θεμα ειναι αν πλακωνονται μεταξυ τους...

χωρις να εχω εμπειρια στα συγκεκρημενα ενα μεγαλο ενυδρειο με αυθονη τροφη και καλητερα καλης ποιοτητας τρωφη (ζωντανη ) νομιζω θα κανει απο μονη της τη δουλια της επισεις πολλες αλλαγες νερου με 1-2 βαθμους κατω απο την θερμοκρασια του ενυδρειου πυστευω παντα βοιθαει :D
ξεχασα να πω και χαμηλο ph !!!

Eric 24-05-11 14:44

Η μονη ζωντανη τροφη που τρωνε τα dwarf ειναι σαλιγκαρακια, που μεχρι τωρα εχω αλλα θα χρειαστω μια καλλιεργεια με λαθρεπηβατες γιατι εχουν καθαρισει ολο το ενυδρειο. Τωρα το θεμα το ph απο οσο ξερω για τα dwarf και τα red eye πρεπει να ειναι minimum 6,5 και ιδανικα 7 -7,5 και αντεχουν και πιο αλκαλικο. Οσο για τις συχνες αλλαγες οντως τις λατρευουν!
Τα red eye ειναι πολυ επιθετικα και πιο μεγαλοσωμα απο τα dwarf γιαυτο αναρωτιεμαι αν θα μπορεσουν να ζησουν μαζι γιατι μαλλον θα υπαρχουν πολλες μαχες...

Dimis 24-05-11 14:54

Red eye με dwarf puffer ειναι ενα εκρηκτικος συνδυασμος.
Το ειχα δοκιμασει πριν απο 2 χρονια στο κοινωνικο μου ενυδρειο.
Η εκπληξη μου ηταν οτι ενω το red eye αδιαφορουσε για την παρουσια του μικρου,το dwarf αντιθετα εστηνε ενεδρες και χτυπουσε συνεχως το red eye,το οποιο ανταπέδιδε δεόντως την επιθετικοτητα.
Πιστευω πως αν δεν τα ειχα χωρισει τις 2-3 πρωτες ωρες το ενα απο 2 θα ηταν νεκρο πριν ακομα σβησουν τα φωτα του ενυδρειου.

Eric 24-05-11 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 592846)
Red eye με dwarf puffer ειναι ενα εκρηκτικος συνδυασμος.
Το ειχα δοκιμασει πριν απο 2 χρονια στο κοινωνικο μου ενυδρειο.
Η εκπληξη μου ηταν οτι ενω το red eye αδιαφορουσε για την παρουσια του μικρου,το dwarf αντιθετα εστηνε ενεδρες και χτυπουσε συνεχως το red eye,το οποιο ανταπέδιδε δεόντως την επιθετικοτητα.
Πιστευω πως αν δεν τα ειχα χωρισει τις 2-3 πρωτες ωρες το ενα απο 2 θα ηταν νεκρο πριν ακομα σβησουν τα φωτα του ενυδρειου.

...οι φοβοι μου επιβεβαιωνονται...
Για τα μικρα ηξερα οτι ηταν επιθετικα σε ολα τα ψαρια και σε πολυ μεγαλυτερα τους αλλα φανταζομουν οτι δεν θα ηταν σε αλλα ειδη puffer τουλαχιστον...Απο την αλλη πλακωνωνται και μεταξυ τους αλλα αυτο συμβαινει σε πολλα αλλα ειδη.

giorgio 24-05-11 22:55

εγω πάντως στα 63 λίτρα είχα 3 dward και επαιζαν ολη την ωρα ξύλο. Ειναι απο τα ποιο επιθετικά (και έξυπνα) που εχω δεί ως τώρα. Απο ζωντανές δεν τρώνε ΜΟΝΟ σαλιγκαράκια, τρώνε οτιδήποτε, εγω τα ταίζω ζωντανά σαλιγκάρια (μικρού μεγέθους) που βρίσκω στον κήπο, σκουλικάκια grindal, και daphnia. οτιδήποτε τροφη και αν μπεί μέσα, αν δεν κινείται, δεν την πλησιάζουν κάν, εαν είναι ζωντανή γίνεται χαμός, χειρότερα απο πιράνχας ειναι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02195 seconds with 11 queries