Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι .. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50099)

ntak 04-03-11 15:40

Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι ..
 
Καλησπερα σε ολους......
Το ενυδρειο μου δεν ειναι ετοιμο ακομα.. Περιμενω να μου φερουν τα φιλιτρα κτλ. κτλ.. Διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι (140χ50χ65)

Ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα βαλω τα αληθινα φυτα γιατι το με βασανιζει πολυ το μυαλο μου οτι απο το Μαιο ξεκιναω τη δουλεια εξω απο τη Πολη κι θα μενω εκει κι βεβαια δν θα ερχομαι καθε μερα στο σπιτι μου. (θα ερχομαι σπιτι οποτε μπορεσω ισως μια φορα μεσα σε 2 βδομαδες)
λετε παιδια αν δεν τα φροντιζω θα παθουν τπτ??? (εχω ακουσει κ εχω διαβασει οτι θελει πολυ φροντιδα)
Οσο για τα ψαρια εχω το αυτοματο ταισμα...
τι λετε να κανω για τα φυτα??
'η να μην βαλω καθολου??

Επισης εχω αλλη μια απορια ενας φιλος μου που εχει αληθινα φυτα (δεν θυμαμαι τ ονοματα) στο ενυδρειο του κ μου ειπε οτι δεν χρησιμοποιει ποτε του το CΟ2 κι βαζει φαρμακο στα φυτα μια φορα τη βδομαδα κι ειναι μια χαρα.. τα εχει περιπου εδω δυο χρονια

λετε παιδια να το κανω κι εγω το ιδιο για μην πηγαινοερχομαι καθε μερα.
Μηπως ξερετε αν υπαρχουν αυτοματο μηχανημα για να ριχνει φαρμακο στα φυτα καθε βδομαδα ??

Ευχαριστω πολυ

LeeHook 04-03-11 15:52

Τα αυτόματα μηχανήματα για υγρά στο ενυδρείο (dosing pumps) είναι πανάκριβα.
Τα ψάρια χρειάζονται μεγαλύτερη φροντίδα από τα φυτά.
Μετρήσεις νερού κάθε πότε θα κάνεις;
Αν ανέβει η αμμωνία;
Κάθε πότε θα κάνεις αλλαγές νερού;
Σαν νεοστημένο ενυδρείο σχεδόν σίγουρα θα σου βγάλει άλγες στην αρχή που θα θέλουν παρακολούθηση και αντιμετώπιση. Χιλιά δυό μικροπροβλήματα μπορεί να προκύψουν σε ένα νεοστημένο (και όχι μόνο) ενυδρείο τα οποία εάν είσαι μεγάλο διάστημα μακρυά είναι δύσκολο.
...και τελικά, αν δεν θα είσαι εκεί να χαίρεσαι το ενυδρείο σου, γιατί δεν το αναβάλεις για αργότερα που ίσως θα μπορείς να είσαι πιό συχνά στο σπίτι;
Προς θεού, δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Κάνοντας όμως τώρα ένα ενυδρείο το οποίο δεν θα μπορείς να παρακολουθείς (και να απολαμβάνεις βέβαια) ίσως σε απογοητεύσει.

bokostas 04-03-11 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 561942)
...και τελικά, αν δεν θα είσαι εκεί να χαίρεσαι το ενυδρείο σου, γιατί δεν το αναβάλεις για αργότερα που ίσως θα μπορείς να είσαι πιό συχνά στο σπίτι;
....

Συμφωνώ σε όλα, αλλά αυτό είναι το πιο σημαντικό, εγώ θα το άφηνα για αργότερα.

thanasisg 04-03-11 17:11

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έχει νόημα να στήσεις ένα ενυδρείο που θα το βλέπεις μια φορά κάθε 15 ημέρες εκτός και αν ζουν άλλοι στο σπίτι που θα μπορούν να το χαίρονται και να του ρίχνουν και καμιά ματιά!!!

Το θέμα δεν είναι στα φυτά αλλά στα ψαράκια!! Αν και είναι πολλά τα λίτρα σου αν κάτι πάει στραβά μπορεί να έχει καστροφικές συνέπειες!!!

Tsagos 04-03-11 17:12

υπαρχουν φυτά που δεν θελουν φροντίδα αρκεί να το επιτρέπουν οι συνθήκες.

εαν ειναι ο χαμηλοτερος* δυνατός φωτισμος δεν υπαρχει ουτε λιπανση ουτε co2.

τοτε το φυτό αναπτύσετε πολυ αργα χωρις να έχει της αναγκες τοσο σύντομα. οσο θα είχε με την χρήση των παραπάνω

*χαμηλοτερος για τις απαιτησεις του φυτου

kesanis 04-03-11 17:19

Εγώ πάντως δεν θα άφηνα για 15-20 μέρες ένα ενυδρείο 450 λίτρων ανεπίβλεπτο. Η στραβή συνήθως γίνεται όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι. Φανταστήτε να μην πατήσει και κανείς για 15 μέρες. Δεν είναι και ότι καλύτερο.

Tsagos 04-03-11 17:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kesanis (Μήνυμα 561983)
Εγώ πάντως δεν θα άφηνα για 15-20 μέρες ένα ενυδρείο 450 λίτρων ανεπίβλεπτο. Η στραβή συνήθως γίνεται όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι. Φανταστήτε να μην πατήσει και κανείς για 15 μέρες. Δεν είναι και ότι καλύτερο.

+1000

tsoum 04-03-11 17:49

Βασικά είναι καλύτερο να αφήσεις ενα ενυδρείο 450 λίτρων παρα ενα 20-30-40 λιτρων. Λογω του μεγάλου ογκου του νερου, δεν μπορουν να γίνουν αποτομες αλλαγες των συνθηκών του νερου σε νορμάλ συνθηκες. Τώρα, όσο αφορά το θέμα ασθενειες κτλπ.... :rolleyes:

ntak 04-03-11 21:59

Φιλοι μου σας ζητω συγνωμη που αργησα να σας απαντησω.... ολη την ωρα το σκεφτομουν κ τελικα αποφασισα να μην το στρωσω το ενυδρειο... θα το αφησω μεχι να τελιωσει η σεζον... (τον οκτωβρη)..
Παντως σας ευχαριστω πολυ για την αμεση σας απαντηση...

Αν μπορω να σας κανω αλλη μια τελευταια ερωτηση...
Μηπως ειναι καλο να στρωσω το ενυδρειο χωρις να βαλω ψαρια απλα να φυτεψω μερικα φυτα που δεν χρειαζονται πολυ φροντιδα μεχρι που θα τελειωσει η σεζον τα φυτα θα εχουν μεγαλωσει λιγο ..
Ειναι καλη ιδεα αυτο ???
Ελπιζω να μην σας κουρασα ..
Ευχαριστω. πολυ
-------------------------
δηλαδη με αυτο το τροπο να βαλω σε λειτουργια εξ.φιλιτρου και ενα χρονοδιακοπτη για τον φωτισμο και τον θερμοστατη αν χρειαζεται....

tsoum 04-03-11 22:06

Μπορείς απλα το προβλημα είναι οτι επειδη δεν θα υπάρχουν ρυποι στο ενυδρείο απο τροφή και τα ψαρια, δεν θα συντηρείται η βιολογία...

Ισως μπορείς να βαλεις μερικά apple snail.

Υ.Γ. τα φυτά σε τοσο καιρό δεν θα μεγαλώσουν απλα λίγο!! Δεν είναι πλατανια!!

ntak 04-03-11 22:11

ααα μαλιστα καταλαβα τωρα...
Οκ τελικα δεν θα κανω τιποτα μεχρι να τελειωσει η σεζον..
Παντως σε ευχαριστω πολυ ..

Να εχετε καλο τρημερο !!!!!

Dimis 04-03-11 22:13

Και αυτο λύνεται με μια αυτοματη ταιστρα να ριχνει 5-6 φυλλαρακια μερα παρα μερα και τα φιλτρα να τρεχουν.
Αλλαγες νερου και ενα γενικο λιπασμα καθε 15 μερες με ευκολα φυτα.
Απλα δεν υπαρχει λογος να καις τοσο ρευμα μεχρι τον Οκτωβρη.
Αρκει ενας μηνας πριν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01516 seconds with 11 queries