Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Πρόταση εξωτερικού φίλτρου για 135 λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11503)

afrodite 13-04-06 08:38

Ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας. Εχετε δικιο, ηδη σκεφτομουν κι εγω ενα εξωτερικο φιλτρο γιατι το πλαστικο που βρισκεται μεσα εχει αρχισει και ξεκολλαει.

Ποιο μου προτεινεται, τι τιμες παιζουν ? εχετε καποιο μαγαζι να συστησετε? Συνηθως αγοραζω ψαρια, τροφες κλπ απο τον Ωκεανο στη Δαφνη.

Ευχαριστω και παλι.

klaz 13-04-06 08:56

ειπαμε το2213 θα κανει μια χαρα...τωρα οσο αναφορα τιμες αθηνων,θα παρεις απαντησεις απο τους εκει ιθαγενεις.......:smt041

andreasp 13-04-06 10:59

Το 2213 εχει 67ευρω κομπλε στο Water Inn.
Βαλε και κανα 10ευρω ακομα για να παρεις βιολογικο υλικο, και εισαι ok!

Liolios 13-04-06 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Βαλε και κανα 10ευρω ακομα για να παρεις βιολογικο υλικο, και εισαι ok!

Δεν είναι όμως απαραίτητο να βάλεις επιπλέον βιολογικό υλικό. Το μπλε σφουγγάρι και από μόνο του κάνει μια χαρά δουλειά.

andreasp 13-04-06 23:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Δεν είναι όμως απαραίτητο να βάλεις επιπλέον βιολογικό υλικό. Το μπλε σφουγγάρι και από μόνο του κάνει μια χαρά δουλειά.

Εχω την εντυπωση οτι το μπλε σφουγγαρι που εχει μεσα, δεν ειναι για βιολογικο.
Νομιζω οτι εχει πολυ ανοιχτους πορους (μεγαλες τρυπες).

Liolios 14-04-06 08:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Εχω την εντυπωση οτι το μπλε σφουγγαρι που εχει μεσα, δεν ειναι για βιολογικο.
Νομιζω οτι εχει πολυ ανοιχτους πορους (μεγαλες τρυπες).

Αν προσέξεις θα δεις ότι έχει μέσα 2 με λεπτές τρύπες και 3 με πιο χοντρές.

andreasp 14-04-06 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Αν προσέξεις θα δεις ότι έχει μέσα 2 με λεπτές τρύπες και 3 με πιο χοντρές.

Λες? Δεν πιστευα οτι θα ισχυει κατι τετοιο, οποτε δεν το προσεξα.
Θα το κοιταξω και θα σου πω.

PascM 14-04-06 13:30

Έχει σίγουρα! Το 2213 plus

afrodite 17-04-06 13:43

τελικα πηρα το Fluval 205. Ρωτησα και για το 2213 αλλα συγκριτικα με αυτο που πηρα μου ειπαν οτι το Fluval ειναι καλυτερο και πιο ευκολο στη χρηση. μαζι με το φιλτρο υπηρχαν και μακαρονια 2 σακουλακια , ανθρακας αλλα εβαλα το παλιο μακαρονι που ειχα μαζι με τα αστρακια στις σχετικες θεσεις που υπηρχαν. σωστα ετσι?
ελπιζω να μην εκανα τιποτα λαθος. παντως τα ψαρακια φαινονται μια χαρα εδω και 2 μερες.

Ιορδάνης 17-04-06 18:15

Γιατί έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε πρώτα να δουλέψουν τα 2 φίλτρα μαζί για κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να αποκτήσει βιολογία το εξωτερικό και μετά να βγάλεις το άλλο;Έχεις κάνει μετρήσεις να δεις τιμές από αμμωνία -νιτρώδη -νιτρικά;
Φιλικά Ιορδάνης.

andreasp 17-04-06 20:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ιορδάνης
Γιατί έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε πρώτα να δουλέψουν τα 2 φίλτρα μαζί για κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να αποκτήσει βιολογία το εξωτερικό και μετά να βγάλεις το άλλο;Έχεις κάνει μετρήσεις να δεις τιμές από αμμωνία -νιτρώδη -νιτρικά;
Φιλικά Ιορδάνης.

Αφου το λεει καθαρα οτι εβαλε τα υλικα απο το παλιο φιλτρο.

Ιορδάνης 20-04-06 12:34

Τα άλλα υλικά όμως ήταν άστρωτα και θα έπρεπε να στρωθούν προτού αρχίσουν να σηκώνουν το φορτίο του ενυδρείου.Και να μην ξεχνάμε ότι το μακαρόνι σαν αρχή λειτουργίας είναι να κρατάει και να φιλτράρει το νερό από διάφορα αιωρούμενα σωματίδια φύλλα κ.λ.π.Για να έχεις βιοαποίκηση θα πρέπει να έχεις π.χ. substrat pro που έχει μεγαλύτερη δυνατότητα φιλοξενίας από το μακαρόνι.Από μετρήσεις πως πας δεν μας είπες.
Φιλικά Ιορδάνης.

PascM 20-04-06 12:55

Καλά για το μακαρόνι αλλά για το οτι το fluval είναι καλύτερο από το eheim δεν έχετε να πείτε τίποτα?
Αλήθεια στο μακαρόνι δεν μπορούν να αναπτυχθούν βακτηρίδια? Δεν νομίζω τόσο λάθος κάνω?

lasal 20-04-06 13:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Αλήθεια στο μακαρόνι δεν μπορούν να αναπτυχθούν βακτηρίδια? Δεν νομίζω τόσο λάθος κάνω?

Μπορούν, απλά εχουν μικρή επιφάνεια αποίκησης.

giannisg 04-05-06 15:41

Παιδιά θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου...
Στο δικό μου εσωτερικό φίλτρο έχω τοποθετήσει μακαρόνι, microfibres της SERA και υαλοβαμβακα.
Οι mikrofibres είναι ικανό υλικό να φιλοξενήσει μεγάλες αποικίες βακτηρίων η εχω κάνει βλακεία;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01916 seconds with 11 queries