Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   επιδιορθωση λιμνη απο την αρχη!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72798)

Sakisdraminos 30-06-13 13:32

επιδιορθωση λιμνη απο την αρχη!!!!
 
2 Συνημμένο(α)
λοιπον μου ανατεθηκε μια αποστολη απο την σπιτονικοκιρα μου.

εχει μια λιμνη που χανει και θελει να την ξανακανει απο την αρχει.

καταρχην θα πρεπει να μου πειτε πος μπορω να την ανεβασω σε λιτρα χορις να σπασω τα τσιμεντα.

δευτερον σκεφτομαι να την μονώσω με πολιεστερα και μετα με καποιο χρωμα που βαζουν σε δεξαμενες με πόσιμο νερο.

θελω να μου πειτε καποιες λισεις για φιλτρα και οτι αλλο θα χρειαστω απο λαμπες uv-a και οτι αλλο θα ειναι καλο γιανα ειναι αξιοπιστο το αποτελεσμα!

konstantinos-z 30-06-13 14:40

Παράθεση:

καταρχην θα πρεπει να μου πειτε πος μπορω να την ανεβασω σε λιτρα χορις να σπασω τα τσιμεντα.
με ενα μονο τροπο.!! κτιζεις ενα τσιμεντολιθο γυρο γυρο ετσι ωστε να αυξησεις το βαθος...ετσι φτανεις οσα λιτρα θελεις.!! ;);)

Sakisdraminos 01-07-13 05:23

παιδες τι βαθος θα πρεπει να εχει γιανα μην εχω προβλημα με διακθμανσης θερμοκρασιας?
-------------------------
μηπος θα ητανε καλητερα να γινοταν με liner ? ποσο αξιοπιστο ειναι το liner?

Andros 01-07-13 20:48

Υπο τις περιστασεις ο καλυτερος και ο πιο ευκολος τροπος ειναι να μπει λαινερ το οποιο ειναι μεν αξιοπιστο αλλα αυτο εχει να κανει κυριως με το ειδος το παχος και την ποιοτητα του γιατι οπως καταλαβαινεις λαινερ υπαρχουν πολλα.

Οσο για το βαθος, αυτο εξαρταται απο τι θερμοκρασιες επικρατουν στην περιοχη χειμωνα και καλοκαιρι οπως και για το ειδος του ψαριου που θα μπει μεσα.
Οπως και ναχει σε καθε περιπτωση το λιγοτερο βαθος που θα μπορουσε να γινει ειναι 1 μετρο το βαθυτερο σημειο που στην προκειμενη περιπτωση εγω θα εκανα την μιση για να μπορουν τα ψαρια (ειδικα τον χειμωνα) να κουρνιαζουν εκει.

Οπως ειναι τωρα ποσο βαθος εχει?

kgf12345 02-07-13 01:49

μηπως δεν εχανε αλλα εξατμιζοτανε?:Dπολυ ρηχη τη βλεπω:D

Sakisdraminos 02-07-13 05:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 775370)
μηπως δεν εχανε αλλα εξατμιζοτανε?:Dπολυ ρηχη τη βλεπω:D

εχανε φιλος δεν ειχε καθολου μονοσι!
επισις το υψος ειναι απο 30 μεχρι 60cm

το θεμα ειναι οτι πρεπει να σικωθει και αποπανω γιατι ειναι ισα με το χωμα!

πος θα ειναι οκαλητερος τροπος να την κανω?

Stefs 02-07-13 10:49

καλη δουλεια και κουραγιο :):)

thanasis76 03-07-13 22:39

θα πω την γνωμη μου και δημοσια μιας και τα ειπαμε και μεταξυ μας!!!!
για εμενα ειναι πολυ απλο.
χτιζεις τσιμεντολοιθους και την μερια που ειναι 60εκατ. την φτανεις 110εκατ.
( θελεις μονο 2 τσιμεντολοιθους ) και την μερια που ειναι 30εκατ. την φτανεις 60εκατ.
διαλαγεις ενα τσιμεντοειδες μονωτικο και περνας 2-3-4 χερια οσα χρειαστει για να γινει ομοιομορφη.... και εισαι ετοιμος να γεμισεις!!!! το λαινερ και τα σχετικα τα θεωρω πολυ καλα υλικα αλλα μονο οταν θελουμε να αποφυγουμε τα μπετα....

Sakisdraminos 09-07-13 22:42

Δεν ξερω για εσας παντος ειναι πολι μανικι το ολο σκηνικο σμρ ξεκινησα το σπασιμω του πατου της λιμνης.

7ωρες γκρεμουσα και πετουσα μπαζα ειχε απο 15εκ μεχρι και 25εκ τσιμεντο με διπλο πλεγμα.
το δυσκολο τελιωσε θελω να πιστευω

αυριο θα φαμε και το χωμα γιανα βαθενει η δεξαμενη και μεχρι το τελος της βδομαδος θα γινει και η μονοση .
αυριο θα μπουν και φωτο απο της εργασιες της σημερινες και της αυριανες......

thanasis76 10-07-13 06:11

καλα εχουμε ξεφυγει τελειος!!!!! εκατσες και εσπασες το μπετον με το πλεγμα για να βαλεις λαινερ???????? :smt044:smt044:smt044 ασχολιαστο!!!!!!
με 2 ωρες δουλεια και λιγους τσιμεντολιθουν ανεβαζες οσο υψος ηθελες και κρατουσες και το σταθεροτατο μπετον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τι να πω... ευχομαι ολα να πανε καλα.....

Sakisdraminos 10-07-13 10:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 776600)
καλα εχουμε ξεφυγει τελειος!!!!! εκατσες και εσπασες το μπετον με το πλεγμα για να βαλεις λαινερ???????? :smt044:smt044:smt044 ασχολιαστο!!!!!!
με 2 ωρες δουλεια και λιγους τσιμεντολιθουν ανεβαζες οσο υψος ηθελες και κρατουσες και το σταθεροτατο μπετον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τι να πω... ευχομαι ολα να πανε καλα.....

Οχι φιλος δεν θα βαλω λαινερ τελικα.
για της αλλαγες τον σχεδιον δεν φταιω εγω αλλα επλεξα σε αρχιτεκτον πολιτικομηχανηκο και καταλαβενεις πολι θεωρια......:(:(:(:(


δεν με πιραζει διοτι πληρωνομαι οποτε ολα κομπλε!!

kgf12345 10-07-13 10:05

καλα δε νομιζω οτι ειναι και τοσο κακο.βασικα κιεμενα πιο σωστο μου φαινεται να βαθυνει η λιμνη απο κατω παρα να ψηλωσει απο πανω.ασχετα αν ειναι πιο μανικι η δουλεια...
παντως ανεβαζε και καμια φωτο να βλεπουμε:D

thanasis76 10-07-13 10:10

βασικα δεν μας εχεις αναφερει τι γινετε...
και αν εμπλεξε μηχανικος για μια λιμνη πιο καλα χτιστε σπιτι...:D:D:D

Sakisdraminos 10-07-13 10:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 776623)
καλα δε νομιζω οτι ειναι και τοσο κακο.βασικα κιεμενα πιο σωστο μου φαινεται να βαθυνει η λιμνη απο κατω παρα να ψηλωσει απο πανω.ασχετα αν ειναι πιο μανικι η δουλεια...
παντως ανεβαζε και καμια φωτο να βλεπουμε:D

ναι φιλος σημερα δεν προλαβα να τραβηξω το τι εκανα χθες αλλα σημερα θα εχεις την δουλεια και απο της δυο μερες!!!!

Andros 10-07-13 21:21

Μπηκε μηχανικος στη μεση για ανοικοδομηση λιμνης?? Τι να πω!!!
Καταρχας δεν μας ειπες τι ψαρια θα μπουν στην λιμνη γιατι με βαση αυτο θα πρεπει να σχεδιαζονται και να φτιαχνονται οι λιμνες οπως και οι προνοιες για φιλτραρισμα και οτιδηποτε αλλο εχει να κανει για να δουλευει σωστα το συστημα. Γιατι αμα δεν δουλευει σωστα...αστα να πανε :D

Sakisdraminos 10-07-13 23:07

παιδες θα μπουν κοι αμα δεν αλλαξει κατι.


επισις θελω να μου πειτε για αντλιες και φιλτρο.

ποσα watt θελω για uv λαμπες και απο που να τα προμηθευτω.

εγω σκετηκα να κανω ολες της αντλιες ακομα και του φιλτρου με eheim.

αλλα επιδι ειμαι ανιδεος δωστε μου λιγο πληροφοριες.

μεχρι τελος της βδομαδος πρεπει να εχω δει τι θα γινει με αντλιες και φιλτρα.:(:(:(:(:(

Sakisdraminos 11-07-13 09:33

3 Συνημμένο(α)
παιδες ειμαι σκαστος απο την λιμνη καιι ηρθα να σας βαλω φωτο.....

kgf12345 11-07-13 10:00

ωωω!εισαι καλος στο σκαψιμο:o αν δεν εμενα σε διαμερισμα θα σουλεγα ναρθεις να σκαψεις κ για μενα:D

μην κανεις βιαστικες κινησεις και αγορες για φιλτρα κλπ γιατι υπαρχουν diy λυσεις πολυ οικονομικες κ μαλον κ πολυ καλυτερες απο οτιδηποτε ετοιμο.ψαξε λιγο στα θεματα στις λιμνες αλλα θα στα πουνε κιεδω πιστευω;)

Sakisdraminos 11-07-13 14:33

τελιωσε το σκαψημο αυριο τα μπετα......
θα βαλω κανα δυο φωτο ακομα. θελω να μοθ στηλετε λιινκ απο ετοιμα φιλτρα ή αντλιες που να ειναι καλες γιατι εγω αλλα εχω στο μυαλο μου!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 776805)
τελιωσε το σκαψημο αυριο τα μπετα......
θα βαλω κανα δυο φωτο ακομα. θελω να μοθ στηλετε λιινκ απο ετοιμα φιλτρα ή αντλιες που να ειναι καλες γιατι εγω αλλα εχω στο μυαλο μου!!!

αυτο θα ειναι καλο για φιλτρο?
http://www.petsupermarket.gr/4516/%C...-flo-8000.html


κανενας να μας πει την γνωμη του?

Sakisdraminos 13-07-13 05:53

ξερει κανεις αμα αυτο το φιλτρο θελει να παρεις και αντλια επιπλεον η την εχει μεσα?


επισις το εχει δουλεψει κανεις?

http://www.petsupermarket.gr/4516/%C...-flo-8000.html

Sakisdraminos 14-07-13 07:40

λοιπον μερικες φωτο απο την τωρινη μορφη της λιμνης.

το το υψος της τωρα ειναι 1μετρο και θα σηκωθη αλλους 30ποντους.

ψαχνω για φιτλρο παιδια. η λιμνη θα ειναι ετοιμη αμα ολα πανε καλα μεχρι το τελος της ερχομενης βδομαδος οποτε αμα μπορειτε να μου προτηνετε καποιο φιλτρο. αμα μπορει να εχει και ενσωματομενη uv λαμπα ακομα καλητερα.

περιπου 8000λ ειναι η λιμνη.

Sakisdraminos 14-07-13 08:12

5 Συνημμένο(α)
να μην ξεχνωμαστε!

gianni zym 15-07-13 00:18

μαζί με τη λίμνη σου προτείνω να προτείνεις στον ιδιοκτήτη
να κάνει αναμόρφωση όλου του κήπου,
ώστε και ο κήπος να γίνει ωραίος και εσύ να αυξήσεις τα έσοδα,
χωρίς το "κάρο" να σπας τσιμέντο.
άμα έχεις φίλο κηποτεχνίτη σώθηκες.
αν πάρει το αφεντικό κηποτεχνίτη θα χάσεις αρκετά.

Sakisdraminos 15-07-13 05:03

το εχω προτινει και δεχτηκε!!!

ειδι ξεκινισα να φρεσκαρω τα χρωματα σε κατι ξιλινα τραπεζακια και καρεκλες και καποια στιγμη στην βδομαδα θα παραγκιλει και παγκακι,

Bill-Samos 15-07-13 14:47

Αμα τελειωσει και μπει και το παγκακι να μου πεις να φερνω τη γκομενα βολτα..παγκακι ,πασατεμπο,γρασιδι ,ψαρακια..μεσα στη ρομαντζα..:D

Sakisdraminos 15-07-13 18:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 777374)
Αμα τελειωσει και μπει και το παγκακι να μου πεις να φερνω τη γκομενα βολτα..παγκακι ,πασατεμπο,γρασιδι ,ψαρακια..μεσα στη ρομαντζα..:D


αχαχαχα θα σε ενημερωσω φιλε να κανεις τα κονε σου!!!

harris samos 15-07-13 18:53

εγω περιμενω να σε δω στα μπετα :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Sakisdraminos 15-07-13 18:56

εσυ μην χανεις...... λοιπον για σπασημο θα μπουν φωτο μετα το καλουπομα και μετα τα μπετα γιανα σκασεις!!!

harris samos 15-07-13 19:19

να σε δω να καλουπονεις θελω και να σε δω να στρονεις το μπετο :smt091:smt091:smt091

Bill-Samos 15-07-13 20:27

http://youtu.be/aj8eWTcvD2A


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02367 seconds with 11 queries