Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Στα σκαρια για 1000+λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25014)

Nik25 15-05-08 11:44

Στα σκαρια για 1000+λιτρα
 
Ε ναι λοιπον βρισκομαι στην φαση σχεδιασης ενος ενυδρειου 1000+ λιτρων.Διαστασεις 220Χ70Χ70.Το ενυδρειο θα γινει για καστημα και θα ειναι φυτεμενο με δισκους (σαν εκθεση).Εχω καποιες αποριες διευκρινησεις.Το ενυδρειο θα εχει σαμπ 300 λιτρων.Ειναι αρκετες 4 κατεβασιες 1'' ή να παμε καλυτερα σε 4Χ1 1/4''?Το σαμπ θα δουλεψει με 2 ή τρεις Eheim 1262 ειτε με 2 ή 3 Aquamedic OR 3500.
Σκεφτομαι για 2 θερμαντηρες τιτανιου 600 watt(παντα με eliwell).Αρκουν για τις θερμοκρασιες των δισκων το χειμωνα?
Eπειδη ο ιδιοκτητης θα παραστοκαρει απο τι φανταζομαι σκεφτηκα για 10λιτρα substrat pro+10λιτρα siporax+20λιτρα απλο μακαρονι ,σφουγγαρια διαφορα κλπ...Αρκουν?Περιπου 40+λιτρα βιολογια.
Απο φως εχουμε φυγει για ΜΗ 4Χ150 watt(ανα μισο μετρο κρεμαστες πανω απο το ενυδρειο.)Eιναι καλα?Ή θα βρασουμε κακαβια?:grin:

Και τελος λεμε για 15αρι τζαμι ,20αρι πατο και 12αρες κοντρες (πολλες πιστεψτε με!!)
Ααα ξεχασα βαση με κοιλοδοκο 50Χ50Χ5.:smt045
Ουφ....αυτα.
ΤΡΕΜΕ Oliver Knott:grin::grin::grin:

Y.Γ. Συντομα τα σχεδια...

Steve 15-05-08 11:50

πλάκα κάνεις?
αντε με το καλό!

Neoklis 15-05-08 11:50

:shock::shock::shock::smt104:smt104:smt104
Τι λες τώρα ρε Νίκο...??? Αντε καλή επιτυχία.... και οπωσήποτε φωτό από όλο το εγχείρημα....

4 ΜΗ όμως....? δεν είναι λίγο υπερβολή....? Θα πάει για full planted?

Τσιόνογλου Σταύρος 15-05-08 12:17

Νίκο κάντε σύμβαση και με τη ΔΕΗ. Άντε με το καλό ,καλή επιτυχία.:p

Nik25 15-05-08 12:21

Θα παει για full planted και διαμπερες.Για το φως βλεπουμε.Το θεμα ειναι 1ον να το στηριξουμε και μετα να γεμισει.Τα αλλα ειναι ευκολα.Μιλαμε για project με τεραστιο μπατζετ βαση αυτων που ζητησε ο ιδιοκτητης.Αυτοματισμοι με τηλεχειρισμους ,αυτοματες αλλαγες ,controllers και τετοια!Βεβαια για να γινει σωστα θα γινει πολυ σιγα ωστε να βρεθουν και τα χρηματα.Αλλη μια προκληση χεχεχε....:).
Tι οσμωση θα χρειαστω και απο που??Ευχαριστω!!!

Τσιόνογλου Σταύρος 15-05-08 12:24

Για τα φώτα αν πάτε για καλό φυτεμένο σαν το δικό σου νομίζω οτι είναι καλά με 4 ΜΗ όχι λιγότερες.(με την προυποθεση να έχει και δύσκολα φυτά και χαλάκια ε).

Nik25 15-05-08 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 262505)
Νίκο κάντε σύμβαση και με τη ΔΕΗ. Άντε με το καλό ,καλή επιτυχία.:p

\

Σταυρο δεν θα το χω σπιτι μου ,σε μαγαζι θα μπει....οποτε πφφφφ σκασιλα μας!!!

Υ.Γ.Αν σκεφτεσαι ακομα να δωσεις τους δισκους ο τυπος θελει να τους αγορασει.Στειλε πμ.

Iann_is 15-05-08 15:10

Καλή επιτυχία!!!

Παράθεση:

Το ενυδρειο θα γινει για καστημα και θα ειναι φυτεμενο με δισκους (σαν εκθεση).
Τους δίσκους τους φυτεύεις απο την ουρά ή απο την μούρη?:rolleyes::grin::rolleyes::smt120

xontros 15-05-08 15:55

1000+ λίτρα για full planted? Ανεξαρτήτως budget, ποιος θα αναλάβει τη συντήρηση? Όπως επίσης, γρασίδια κ.τ.λ. με 70 πόντους ύψος και 70 βάθος, (πέραν της υπόθεσης φως, από πλευράς συντήρησης) θα είναι εφικτό? :confused:

Καλή επιτυχία πάντως εύχομαι κι εγώ, και σίγουρα περιμένουμε φωτογραφίες από όλα τα στάδια κατασκευής! :p

Nik25 15-05-08 16:05

Φιλε χοντρε τα γρασιδια θα ναι ευκολοσυντηρητα.Tenellus ,pogostemon κια τετοια.Ρε παιδια για τα νερα αυτο που ρωτησα και τις κατεβασιες υπαρχει κανεις διαφωτηστης?Netblues?????Οεοοο?
Για την θερμανση?

Kostas G. 15-05-08 18:19

Δεν ξέρω αν βοηθάει,αλλά εγώ έχω 2 σωλήνες για την υπερχείληση,5εκ. εσωτερικής διαμέτρου ο καθένας και μου αρκούν με λίγη άνεση για 12500λίτρα την ώρα turnover του sump μου...Δεν θα πήγαινα σε κάτι λιγότερο από αυτό βέβαια γιατί όταν το δουλεύω full σε αυτά τα λίτρα,το κενό που μένει στους σωλήνες είναι ελάχιστο...Αν θυμάσε τον τύπο και το πας με διατομές αγωγών,νομίζω πως θα βρεις τι είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις...Πάντως καλύτερα είναι να έχουν παραπάνω ικανότητα παρά μικρότερη...(σίγουρα...:D)
Αν οι αντλείες μπουν μέσα στο sump,μια χαρά είναι και οι OR 3500 αλλά αν μπουν εξωτερικές,θα πήγαινα σε Eheim καθώς έχω διαβάσει αξιόπιστες διφορούμενες εμπειρίες πάνω στις OR...Λόγω του ότι είναι φτιαγμένες να βρίσκονται μόνο 1 μέτρο κάτω από την επιφάνεια του νερού,πολλές φορές έχουν διαρροές λόγω της μεγαλύτερης υδροστατικής πίεσης...(ποιός τις έχει μόνο 1 μέτρο κάτω από την επιφάνεια του νερού του κυρίως ενυδρείου...)

Για να βάλεις 10λίτρα από όλα αυτά τα υλικά που λες θες πολλά χρήματα αλλά αφού λες οτι υπάρχει budget γερό,εντάξη είναι...Προσωπικά θα έβαζα 20κιλά από τα πιο φθηνά υλικά που αναφέρεις αντί για 10 + τα υπόλοιπα που λες...Νομίζω πως για overstocked ενυδρείο θα είναι λίγα,αν σκεφτείς οτι τα σφουγγάρια θα τα αλλάζεις και παροδικά μάλλον...

Για όσμωση,θα σου έλεγα να κοιτάξεις τις RO man μια και είναι και οικονομικές,και με καλή απόδωση και έχει και για αρκετά λίτρα την ημέρα παραγωγή...Σκέψου τα λίτρα που θα χρειάζεσαι ημερησίως και βάλτα επί δύο μια όταν λειτουργούν με όλα τα προφίλτρα τους η παραγωγή είναι λιγότερη από την αναγραφόμενη...

Όσο για την θέρμανση,αν δεν πέφτει η θερμοκρασία του δωματίου κάτω από τους 20 και το ενυδρείο είναι καλά κλειστό,εντάξη θα είναι με αυτούς,αν όμως πιανει και 16-18,καλό θα ήταν να πήγαινες σε κάτι παραπάνω...

Ανυπομονώ να το δω να κατασκευάζεται και να εξελίσσεται!!!;)

Nik25 17-05-08 21:29

Πρωτα σχεδια.
 
Εδω τα πρωτα σχεδια δειλα-δειλα απο το τερατουργημα.
Θα υπαρχουν 2 σαμπ και 2 θαλαμοι υπερχειλησης δεξια και αριστερα.Φωτα μαλλον σε 4Χ150watt HQI κρεμαστα απο πανω με ειδικη κατασκευη.
http://img384.imageshack.us/img384/3...uarium2px3.jpg

Yiannis59 17-05-08 21:46

Με βλεπω για βολτα θεσ συντομα :D:D

tasinio 17-05-08 22:05

good luck!!:smt020

gohn1990 17-05-08 23:00

:smt118πραγματικα ειμαι περιεργος να δω πως θα εξελιχθει.....καλη τυχη και απο εμενα.....

peiratis 22-05-08 00:33

Στα σκαρια για 1000+λιτρα
 
ωχ ωχ ωχ τι εχω να τραβηξω παλι.... αρχιζει και ι εξεταστικη.... καλο κουραγιο σε εμας γαμπρε!!!:D

netblues 22-05-08 07:08

Και ολιγη (καλοπροαιρετη) κριτική.
Γιατι δυο sump? για να κολησει καμμια αντλια στη μια και να πλυμηρισεις απο την αλλη?
Siporax και substrat σε sump γενικα ειναι υπερβολή. Θα πρεπει να μπει σε καλτσες και μακροπροθεσμα ειναι θεμα. Εγω θα εβαζα αυτες τις μεγαλες μαυρες μπιλιες.. Bactoballs καπως ετσι. Καλες φτηνες και αθανατες.
Σιγουρα χρειαζεσαι sump? Μηπως θα ηταν καλυτερα με δυο εξωτερικα 2260?
Επειδη ειπες για αυτοματισμους και τετοια, θα ηταν καλυτερα να κρατησεις το χωρο για προετοιμασια νερου αντι για sump.
Επισης ειπες οτι θα ειναι φυτεμενο.
Αρα χρειαζεσαι χωρο και για ενα μεγαλο chiller..
Για τη θερμανση οι 600ρηδες ειναι μαλλον υπερβολικα πολυ θερμοτητα σε ενα σημειο και θα θελει καλη κυκλοφορια.
Θα εβαζα 4 300 ρηδες, 2 μεσα στο τανκ και δυο στην επιστροφη στο sump, η 2 μεσα και 2 300ρηδες σωληνας (της hagen).
eliwell? τι eliwell? Αφου ειπες οτι θα βαλεις controller...
Να προβλεψεις αποχετευση και παροχη νερου ακριβως πισω απο το ενυδρειο.
Αυτοματη αναπληρωση νερου καλο ειναι να υπαρχει με αποκλειστικη συσκευη R/O (μια μικρη κανει)
Απο κει και περα εισαι σιγουρος για τους Δισκους?
Απο τη μια το φως, απο την αλλη οι πελατες και η γενικοτερη κινηση του μαγαζιου..

Μηπως σε αυτα τα λιτρα ενα μεγαλο fish only θαλασσινο να ηταν μια καλυτερη ιδεα?
Υπαρχουν πολυ ομορφα και μεγαλα ψαρια και η συντηρηση προσεγγιζεται.
Γιατι φυτεμενο 1000 λιτρα + πολυ φοβαμαι οτι μεσοπροθεσμα θα ειναι βουρκος.

ΧρήστοςΠ 22-05-08 07:20

siporax θα σου στείλω λινκ με 6-7 ευρώ το λίτρο από Γερμανία .

Εγώ έχω ένα διαμέρισμα με υαλοβάμβακα , 20 λίτρα μπλε σφουγκάρι και 25 λίτρα σιποραξ . Μετά από 8 μήνες δεν έχει χρειαστεί να καθαρίσω το σιποραξ .Βέβαια κάνω συχνές αλλάγές του υαλοβάμβακα . Η γνώμη μου είναι ότι για δίσκους δεν υπα΄ρχει υπερβολή στα υλικά φίλτρανσης

asteris_veroia 23-05-08 20:28

και εγω θελω λινκ αν μπορεις στειλε μου.θελω πολλα λιτρα για τη λιμνη μου.

orck 23-05-08 22:02

εαν κολησει η μια αντλια δεν θα πλημυρισει το sump με την κολημενη αντλια;


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 265363)
Γιατι δυο sump? για να κολησει καμμια αντλια στη μια και να πλυμηρισεις απο την αλλη?


Nik25 23-05-08 23:03

οχι θα υπαρχει συστημα επικοινωνιας ωστε και σε διακοπη ρευματος εστω της μια αντλιας να ισσοροπουν ολα...Μπορει αν μας δυσκολεψει να γινει και ενα σαμπ.

alan boy 23-05-08 23:31

για εξωτερικα φιλτρα δεν το σκεφτεστε?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01971 seconds with 11 queries