Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ποσα ψαρια χωρανε σε 15λιτρο ενυδρειο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10396)

hellenicsun 16-01-06 14:39

Φίλτρο μπήκε και μάλιστα πολύ καλό..Να χαρίσω κάποιο δεν γίνεται..Τά θέλω και ούτος ή άλλως δεν υπάρχει κάποιος να τα θέλει.Το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να βάλω τον μονομάχο στο παλιό 5λιτρο...Εν το μεταξύ πριν 2 ημέρες το ένα νέον γέννησε..Βέβαια, τα αυγά χαμένα :( ...

deMetrIs 16-01-06 14:50

Tι συνθηκες ειχες και σου γεννησε νεον ?

hellenicsun 16-01-06 17:15

Τίποτα το ιδιαίτερο.Θερμοκρασία στους 28 βαθμούς λόγω του θερμοστάτη,φίλτρο,βλάστιση όχι πυκνή αλλά όμορφα διαμορφωμένη και πρακτική για να κρύβονται τα νέον..15 λίτρα χώρος..Αυτά..Είναι λίγο περίεργο αλλά όντως συνέβει...

Mariel 17-01-06 00:54

εισαι σιγουρος οτι γεννησαν τα νεον και οχι τα γατοψαρα?τα νεον απο οσο ξερω γεννανε δυσκολα και τα αυγα χρειαζονται απολυτο σκοταδι για να εκκολαφθουν.

Maverick 17-01-06 12:25

Και θέλουν και αρκετά χαμηλό pH για να γεννήσουν (και για να εκκολαφθούν τα αβγά)... Μια φορά μου είχαν γεννήσει και εμένα στο κοινωνικό μου (δηλαδή τα έβλεπα να πηγαίνουν κατά ζευγάρια μέσα στα φυτά και να κάνουν ένα μικρό χορό) αλλά ούτε αβγά είδα, ούτε μικρά... Πάντως άν όντως σου γέννησαν και έχουν σχηματίσει ζευγάρια, δοκίμασέ το σε ένα ξεχωριστό ενυδρείο με χαμηλό pH (γύρω στο 6) και μαλακό νερό, επίσης θέλει πολύ σκοτάδι για να μη γεμίσουν μύκητες τα αβγά...Θα έχει ενδιαφέρον (εγώ κάποια στιγμή σίγουρα θα το δοκιμάσω)

hellenicsun 17-01-06 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
εισαι σιγουρος οτι γεννησαν τα νεον και οχι τα γατοψαρα?τα νεον απο οσο ξερω γεννανε δυσκολα και τα αυγα χρειαζονται απολυτο σκοταδι για να εκκολαφθουν.

Ναί.Τα παρακολουθούσα τα δύο που κυνηγιόντουσαν και σε κάποια φάση σταματάνε και το ένα πέταξε αυγά...!Βέβαια ούτε λόγος για εκκόλαψη αυγών..Σκοτεινά δεν ήταν και σίγουρα το φίλτρο ανέλαβε να τα ρουφήξει..Δεν είδα αν ο μονομάχος τσίμπησε τίποτα...

hellenicsun 17-01-06 16:38

Θα ήθελα να κάνω και κάποιες ερωτήσεις...αλλά..

Κατά πρώτον να γίνει μια ενημέρωση σχετικά με τα νέον.Πριν 4 ημέρες περίπου έφυγα για μονοήμερη εκδρομή.Το ενυδρείο το είχα ανοιχτό,δηλαδή χωρίς το καπάκι.Όταν επέστρεψα,τα νέον ήταν πλέον 3 :(.Γι'αυτό και υπάρχει μόνο ένα ζευγάρι.Χώρια ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβγεί το καπάκι!

Στις ερωτήσεις.Για ποιούς λόγους τα 15 λίτρα είναι πολύ λίγα για τα ψαράκια που έχω;Δεν μου φαίνεται να έχουν πρόβλημα χώρου.Η μόνη λύση θα ήταν να μεταφερθεί ο μονομάχος πίσω στο 5λιτρο αλλά δεν υπάρχουν χρήματα για θερμοστάτη και σίγουρα δεν μπορεί να μπει φίλτρο..Τι μπορώ να κάνω;Τα 15 λίτρα για πόσα και πια ψάρια είναι ικανοποιητικά;

Για την ιστορία,έχω 3 νέον,1 μονομάχο και 2 γατόψαρα είδους Bronze Catfish

Mariel 19-01-06 00:39

αν υπηρχαν αυγα σιγουρα ο μονομαχος θα τα εφαγε.....

hellenicsun 19-01-06 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hellenicsun
Θα ήθελα να κάνω και κάποιες ερωτήσεις...αλλά..

Κατά πρώτον να γίνει μια ενημέρωση σχετικά με τα νέον.Πριν 4 ημέρες περίπου έφυγα για μονοήμερη εκδρομή.Το ενυδρείο το είχα ανοιχτό,δηλαδή χωρίς το καπάκι.Όταν επέστρεψα,τα νέον ήταν πλέον 3 :(.Γι'αυτό και υπάρχει μόνο ένα ζευγάρι.Χώρια ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβγεί το καπάκι!

Στις ερωτήσεις.Για ποιούς λόγους τα 15 λίτρα είναι πολύ λίγα για τα ψαράκια που έχω;Δεν μου φαίνεται να έχουν πρόβλημα χώρου.Η μόνη λύση θα ήταν να μεταφερθεί ο μονομάχος πίσω στο 5λιτρο αλλά δεν υπάρχουν χρήματα για θερμοστάτη και σίγουρα δεν μπορεί να μπει φίλτρο..Τι μπορώ να κάνω;Τα 15 λίτρα για πόσα και πια ψάρια είναι ικανοποιητικά;

Για την ιστορία,έχω 3 νέον,1 μονομάχο και 2 γατόψαρα είδους Bronze Catfish


Κανείς;:(

Strahos 19-01-06 18:21

εγώ πιστεύω οτι είναι ήδη πολλά τα ψάρια σου για 15 lt. εγώ έχω 1 μονομάχο σε τέτοιο ενυδρειάκι και τον λυπάμαι αρκετά τώρα τελευταία. επίσης εκτός το οτι είναι σε πολύ μικρό χώρο τα corydoras και τα νέον έχε υπ'όψιν σου οτι είναι κοπαδόψαρα και πρέπει να ζούνε σε ομάδες 6 και πάνω τα corys και από 10 και πάνω τα νέον (ίσως και περισσότερα) οπότε δεν νομίζω να είναι ευτυχισμένα ούτε για το μέγεθος του χώρου που μπορούν να κινηθούν ούτε για το πλήθος των ομοειδών τους.
φιλικά,

hellenicsun 19-01-06 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από STR_thess
εγώ πιστεύω οτι είναι ήδη πολλά τα ψάρια σου για 15 lt. εγώ έχω 1 μονομάχο σε τέτοιο ενυδρειάκι και τον λυπάμαι αρκετά τώρα τελευταία. επίσης εκτός το οτι είναι σε πολύ μικρό χώρο τα corydoras και τα νέον έχε υπ'όψιν σου οτι είναι κοπαδόψαρα και πρέπει να ζούνε σε ομάδες 6 και πάνω τα corys και από 10 και πάνω τα νέον (ίσως και περισσότερα) οπότε δεν νομίζω να είναι ευτυχισμένα ούτε για το μέγεθος του χώρου που μπορούν να κινηθούν ούτε για το πλήθος των ομοειδών τους.
φιλικά,

Η αλήθεια είναι πώς το ενυδρείο είναι παραφορτωμένο.Μόνο και μόνο για τα ψαράκια,λυπάμαι που αποφάσισα να τα αποκτήσω.Καλά ήμουν με τον μονομάχο..Μόνο που τώρα δεν μπορώ να τα δώσω πουθενά.Ίσως να τα έπερνε πίσω το μαγαζί αλλά με ποιά δικαιολογία;Οπότε μόνο υπομονή μπορώ να κάνω μέχρι να εμφανιστούν οι συνθήκες για την αγορά νέου ενυδρείου..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01855 seconds with 11 queries