Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Καλή μου επάνοδο και προτάσεις αλλαγών.! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100615)

Θοδωρής Μ 23-05-18 15:24

Καλή μου επάνοδο και προτάσεις αλλαγών.!
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα ξανά.!

Πάνε λίγα χρόνια που έχουμε να τα πούμε.

Λόγω διάφορων δυσκολιών το θέμα με τα ενυδρεία περιορίστηκε στα πολύ βασικά φυτεμένα με όσο το δυνατόν λιγότερες επεμβάσεις στα aquascape.

Κράτησα μόνο τις εβδομαδιαίες αλλαγές και ευτυχώς δεν είχα απώλειες πλην ελαχίστων, ελπίζω λόγω ηλικίας.

Επιστρέω λοιπόν στήνοντας ένα 240 λιτρα. 120 * 40 * 50

Τα φυτάκια έρχονται απο Δευτέρα και ξεκινάω φύτεμα.. :D

Θα ήθελα προτάσεις και συζήτηση όσο είναι νωρίς και είμαστε ακόμα στεγνοί.!

Artemisia 23-05-18 15:27

Καλή επιστροφή λοιπον ! Να το χαρείς 😊

sarpijk 23-05-18 15:59

Καλησπέρα, αφού τώρα στήνεις κάνε από την αρχή μια παρουσίαση με όλα τα δεδομένα . Θα έχει ενδιαφέρον για να φανεί και η εξελιξη του! Με το καλο.να το γεμίσεις. Από ψάρια τι σκέφτεσαι?

Θοδωρής Μ 23-05-18 16:12

Δεν παρουσίασα σωστά καθότι στεγνός... Θα γίνει όμως σίγουρα.
Σκέφτομαι για cherry barb και emperor tetra. Σιγουρα amano και red cherry σε κανα 2 μηνο και βαλε
Καρδιναλιοι μάλλον..θα το δω. Αν ειχα και ψυκτικο θα εβαζα white cloud... Εσυ τι προτείνεις.?
Ένας από τους λόγους που έφτιαξα το νήμα είναι η συζήτηση για το μέλλον του συγκεκριμένου και η παρακολούθηση της εξέλιξης του..

sarpijk 23-05-18 16:20

Εγώ δεν θέλω να μπλέκω ψάρια από διαφορετικές ηπείρους. Οπότε ή Ασία ή Αμερική. Συννεφάκια είναι τα αγαπημένα μου. Ανθεκτικά ψάρια ,εύκολα, δε θέλουν ψυκτικό αντέχουν λίγο ανεβασμενες θερμοκρασίες για το καλοκαίρι.

Θοδωρής Μ 23-05-18 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1041918)
Εγώ δεν θέλω να μπλέκω ψάρια από διαφορετικές ηπείρους. Οπότε ή Ασία ή Αμερική. Συννεφάκια είναι τα αγαπημένα μου. Ανθεκτικά ψάρια ,εύκολα, δε θέλουν ψυκτικό αντέχουν λίγο ανεβασμενες θερμοκρασίες για το καλοκαίρι.

Πολύ δύσκολα θα πέσει το ενυδρείο κάτω απο 25 λόγω σπιτιού. Και αυτό αμφίβολο...

Ασία τι άλλο θα μπορούσε να παίξει. Γκουράμια.;

sarpijk 23-05-18 17:32

Εγώ τα έχω στα 28!

Themis_aqua 24-05-18 10:15

Ωραιο το στησιμο που χεις κανει, μ αρεσει!!
Ειναι μεγαλο το ενυδρειο,εχεις πολλες επιλογες σε ψαρια,κι αναλογα αν θα επεγεργαζεσαι το νερο ακομη πιο πολλες:).. μπορεις να πας και σε μελανοταινιες αν σ αρεσουν..
Κι εγω θα συμφωνησω να μη μπλεξεις με διαφορετικες ηπειρους..αναμενουμε τη συνεχεια!!

stanisalus18 24-05-18 21:26

Εντυπωσιακο το στησιμο οντως :smt041

Κλεόβουλος 25-05-18 05:55

Καλή επανεκκίνηση!
(ένα σκούρο φόντο δεν θα βάλεις?)

Θοδωρής Μ 25-05-18 07:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1041985)
Ωραιο το στησιμο που χεις κανει, μ αρεσει!!
Ειναι μεγαλο το ενυδρειο,εχεις πολλες επιλογες σε ψαρια,κι αναλογα αν θα επεγεργαζεσαι το νερο ακομη πιο πολλες:).. μπορεις να πας και σε μελανοταινιες αν σ αρεσουν..
Κι εγω θα συμφωνησω να μη μπλεξεις με διαφορετικες ηπειρους..αναμενουμε τη συνεχεια!!

Οκ, με πείσατε... Ασία.. Το νερό σίγουρα θα είναι μερικώς επεξεργασμένο. Με βολεύει από πολλές απόψεις.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1042078)
Καλή επανεκκίνηση!
(ένα σκούρο φόντο δεν θα βάλεις?)

Ευχαριστώ.! Το φόντο θα αποφασιστεί μετά το φύτεμα. Συνήθως βάζω μαύρο αλλά αυτή την φορά μπορεί να βάλω και κάτι πιο ανοικτό. Ίδωμεν.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1042052)
Εντυπωσιακό το στήσιμο όντως :smt041

Ευχαριστώ.! Ανυπομονώ να το δω και εγώ.. Χρόνια φουντώνει ο καημός που δεν προλάβαινα να ασχοληθώ και τώρα νομίζω πως επειδή το χαίρομαι αρκετά, μάλλον θα βγει κάτι κάλο.

Θοδωρής Μ 24-10-18 13:00

2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα.!

Βιαστικές φωτογραφίες για το update...

Από το ΣΚ και μετά σωστή παρουσίαση..

Σχόλια εννοείται ευπρόσδεκτα.!

Κλεόβουλος 24-10-18 16:18

Πολύ όμορφο! :smt038

sarpijk 24-10-18 18:41

Πολυ ωραιο! Θα γινει ακομα καλυτερο οταν ωριμασει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries