Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   χρονοδιακόπτης, τεστ αμμωνιας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51558)

pkas 08-04-11 10:32

χρονοδιακόπτης, τεστ αμμωνιας
 
Καλημερα,
Θα ηθελα να τοποθετησω εναν χρονοδιακοπτη στο ενυδρειο μου, μπορει καποιος να με πληροφορησει αν υπαρχουν καταλληλοι για να μην απορυθμιζονται με διακοπες ρευματος; Και περιπου τι κοστος εχουν;
Στο ενυδρειο μου εχω anubias, microsorium pteropus, ceratopteris, echonidorus, limnophilla. Ποσες ωρες πρεπει να εχω ανοιχτο το φως;
Και μια τελευταια πληροφορια για την αξιοπιστια των τεστ αμμωνιας θα ηθελα. Εχω το API τεστ με τα 2 μπουκαλακια και αναρωτιεμαι αν οντως ειναι αξιοπιστι ή υπαρχει περιπτωση να εχουμε αμμωνια και να μην τη μετραει. Υπαρχει καποιο πιο αξιοπιστο;
Σας ευχαριστω πολυ. :):D:)

\/ag 08-04-11 12:03

Οι χρονοδιακόπτες δεν απορυθμίζονται απτις διακοπές ρεύματος,τουλάχιστον αυτός που έχω εγώ,και νομίζω όλοι!!με 3ε στα jumbo καθάρισες..;)
7-8 ώρες φωτισμού είναι ιδανικές!
Επίσης τα τεστ της API είναι αρκετά αξιόπιστα,δεν νομίζω πως πρέπει να έχεις κάποιο λόγο να ανησυχείς...

kostastsod 08-04-11 12:09

ποιοι είναι αυτοί οι χρονοδιακόπτες από τα jumbo;;;;

tsilojohn 08-04-11 12:13

Ο χρονοδιακοπτης ομως να ειναι ηλεκτρονικος(π.χ ) ,γιατι ο αναλογικος με την διακοπη ρευματος απορυθμίζεται.

pkas 08-04-11 12:45

Ευχαριστω. Σε ενα μεγαλο μαγαζι με ηλεκτρικα γνωστης αλυσιδας ! που πηγα στην περιοχη μου μου δειξανε εναν χρονοδιακοπτη απλο (ετσι μου ειπανε) που αν κοπει το ρευμα λεει χανει τον προγραμματισμο του και κοστιζε 21 ευρω. μου φανηκαν και αρκετα τα χρηματα. Εσεις τι γνωμη εχετε για αυτην την τιμη , απο οτι διαβαζω παντωσ μαλλον ακριβη ειναι.

HLIASKR 08-04-11 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pkas (Μήνυμα 576383)
Ευχαριστω. Σε ενα μεγαλο μαγαζι με ηλεκτρικα γνωστης αλυσιδας ! που πηγα στην περιοχη μου μου δειξανε εναν χρονοδιακοπτη απλο (ετσι μου ειπανε) που αν κοπει το ρευμα λεει χανει τον προγραμματισμο του και κοστιζε 21 ευρω. μου φανηκαν και αρκετα τα χρηματα. Εσεις τι γνωμη εχετε για αυτην την τιμη , απο οτι διαβαζω παντωσ μαλλον ακριβη ειναι.

Τι μαρκα ηταν?

stav 08-04-11 13:00

Πανε στα καρφουρ,εχει ηλεκτρονικους με 8 'η 9 ευρω.

pkas 08-04-11 13:05

HLIASKR δυστυχως δεν θυμαμαι τη μαρκα!

Esprit 08-04-11 13:27

Πήρα προχτές χρονοδιακόπτες, έναν μηχανικό (απορυθμίζεται με διακοπή ρεύματος) και έναν ηλεκτρονικό (έχει μπατταρία οπότε συνχίζει να λειτουργεί όταν διακοπεί το ρεύμα) από το Media Markt.

Κόστος 6 ευρώ ο μηχανικός και 13 ο ηλεκτρονικός...

achisael 08-04-11 13:43

τετοιους φθηνους εχει εκτος απο τα jumbo και στα leroy merlin , ikea με κοστος ~ 3,3,50 ευρω.
αν θες ηλεκτρονικο κανει παραπανω... ~ 8 ευρω.

οσο για τα τεστ απι ολοι λενε οτι ειναι τα καλυτερα...!!!
και εγω αυτο εχω..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 576395)
Κόστος 6 ευρώ ο μηχανικός και 13 ο ηλεκτρονικός...


σχετικα ακριβα τους πηρες... ;);)

Esprit 08-04-11 14:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 576404)
σχετικα ακριβα τους πηρες... ;);)

Είχε και πιο φτηνούς ακόμα, απλά εγώ έχω μιά τάση να παίρνω πάντα ότι πιο ακριβό υπάρχει... :D

achisael 08-04-11 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 576414)
Είχε και πιο φτηνούς ακόμα, απλά εγώ έχω μιά τάση να παίρνω πάντα ότι πιο ακριβό υπάρχει... :D


ο βηχας και το χρημα δεν κρυβονται αλλωστε... :rolleyes::rolleyes: :D:D:D

Esprit 08-04-11 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 576432)
ο βηχας και το χρημα δεν κρυβονται αλλωστε... :rolleyes::rolleyes: :D:D:D

Δεν είναι αυτό, απλά πιστεύω ότι αυτό που είναι πιο ακριβό είναι τις περισσότερες φορές και καλύτερης ποιότητας...

achisael 08-04-11 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 576466)
Δεν είναι αυτό, απλά πιστεύω ότι αυτό που είναι πιο ακριβό είναι τις περισσότερες φορές και καλύτερης ποιότητας...

ε οχι παντα.. (αλλα συνηθως ναι..)
το ιδιο προιον π.χ. κινεζικο ονομαζεται jio chi και κανει 1 ευρω , και ενα το περνει η ευρωπαικη εταιρια και το ονομαζει europa και καν ει 5 ευρω..

αλλα οκ δεν ειναι σε ολα ετσι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01619 seconds with 11 queries