Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   φυτα δισκοενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58541)

savvas27 18-12-11 23:19

φυτα δισκοενυδρειου
 
παιδια αντεχουν αυτα τα φυτα σε δισκοενυδρειο? φακη, βαλλισνερια, hydrocotyle leucocephala και νουφαράκια πιστια.ευχαριστω!!

platy 18-12-11 23:54

αυτο εξαρταται απο το πεχα σου και την θερμοκρασια...τι μετρησεις εχεις ??

diafana 18-12-11 23:58

μονο φακη μην βαζεις θα θες να την βγαλεις κ δε θα μπορεις

Γιώργος Κ 19-12-11 00:18

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5209
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....t=%D6%F5%F4%DC

Αν και δε μπορεσα να κρατησω κανενα απο αυτα με επιτυχια :D:D:D

Μονο ο ποθος αντεχει (με τις ριζες βυθισμενες στο νερο και τα φυλλα εξω) κανει και ωραιο "εφε" :p
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από diafana (Μήνυμα 637571)
μονο φακη μην βαζεις θα θες να την βγαλεις κ δε θα μπορεις

Μη το λες ... εμενα την ετρωγαν ολη οι δισκοι!! Ειδικα μια θυληκια ... την τσακιζε τοσο που την εφαγε ολη και ησυχασε!

Vandar 19-12-11 00:19

Παιδιά είναι λίγο υπερβολικές οι εταιρείες με τις θερμοκρασίες. Οι περισσότερες αμφιβάλλω αν έχουν επιχειρήσει να μεγαλώσουν τα φυτά μέσα στα ενυδρεία.

Η συντριπτική πλειοψηφία των φυτών αντέχουν για αρκετό διάστημα σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες που στην Ελλάδα μέσα σε ένα ενυδρείο μπορεί να παίζουν ακόμα και στους 30 με 34 βαθμούς για κάποιες μέρες. Πόσο μάλλον στους 27 με 30 που θα έχει συνήθως ένα δισκοενυδρείο.
Προσωπικά, με όλα μου τα ενυδρεία με δίσκους και 100% φυτεμένα, δεν έχω δει σχεδόν κανένα είδος φυτού να χαλάει εξαιτίας υψηλής θερμοκρασίας και δεν έχω καν ανεμιστήρες στα ενυδρεία μου. Σαφώς το σημαντικό της υπόθεσης πιστεύω πως είναι το να πληρούμε όλες τις υπόλοιπες συνθήκες. Αν για παράδειγμα έχουμε μια Ludwigia Grandulosa σε όχι και τόσο καλό φωτισμό, χωρίς CO2 για αρκετές ημέρες και τελικά χτυπήσει και το ενυδρείο 34 βαθμούς για αρκετές μέρες το καλοκαίρι, λογικό είναι αυτό ενδεχομένως να την αποτελειώσει. Αν όμως το φυτό αναπτύσσεται υπό τις απαιτούμενες κατα τα άλλα συνθήκες, θα χρειαστεί συνεχόμενα (ημέρα - βράδυ) ακραία θερμοκρασία (34++) για αρκετά παρατεταμένο διάστημα (πάνω από 2-3 βδομάδες) για να παρακμάσει το φυτό εξαιτίας της θερμοκρασίας. Κάτι τέτοιο με τα Ελληνικά δεδομένα δεν θεωρώ πως μπορεί να συμβεί.

Chris82 19-12-11 00:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvas27 (Μήνυμα 637561)
παιδια αντεχουν αυτα τα φυτα σε δισκοενυδρειο? φακη, βαλλισνερια, hydrocotyle leucocephala και νουφαράκια πιστια.ευχαριστω!!

Φακή και βαλισνέρια χωρίς πρόβλημα.
Τα πίστια για να σου κρατήσουν θέλουν ανοιχτό καπάκι.
Για τα leucocephala δεν έχω ιδέα.:D
Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ΓιώργοΚ για τον πόθο!

platy 19-12-11 00:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vandar (Μήνυμα 637582)
Παιδιά είναι λίγο υπερβολικές οι εταιρείες με τις θερμοκρασίες. Οι περισσότερες αμφιβάλλω αν έχουν επιχειρήσει να μεγαλώσουν τα φυτά μέσα στα ενυδρεία.

Η συντριπτική πλειοψηφία των φυτών αντέχουν για αρκετό διάστημα σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες που στην Ελλάδα μέσα σε ένα ενυδρείο μπορεί να παίζουν ακόμα και στους 30 με 34 βαθμούς για κάποιες μέρες. Πόσο μάλλον στους 27 με 30 που θα έχει συνήθως ένα δισκοενυδρείο.
Προσωπικά, με όλα μου τα ενυδρεία με δίσκους και 100% φυτεμένα, δεν έχω δει σχεδόν κανένα είδος φυτού να χαλάει εξαιτίας υψηλής θερμοκρασίας και δεν έχω καν ανεμιστήρες στα ενυδρεία μου. Σαφώς το σημαντικό της υπόθεσης πιστεύω πως είναι το να πληρούμε όλες τις υπόλοιπες συνθήκες. Αν για παράδειγμα έχουμε μια Ludwigia Grandulosa σε όχι και τόσο καλό φωτισμό, χωρίς CO2 για αρκετές ημέρες και τελικά χτυπήσει και το ενυδρείο 34 βαθμούς για αρκετές μέρες το καλοκαίρι, λογικό είναι αυτό ενδεχομένως να την αποτελειώσει. Αν όμως το φυτό αναπτύσσεται υπό τις απαιτούμενες κατα τα άλλα συνθήκες, θα χρειαστεί συνεχόμενα (ημέρα - βράδυ) ακραία θερμοκρασία (34++) για αρκετά παρατεταμένο διάστημα (πάνω από 2-3 βδομάδες) για να παρακμάσει το φυτό εξαιτίας της θερμοκρασίας. Κάτι τέτοιο με τα Ελληνικά δεδομένα δεν θεωρώ πως μπορεί να συμβεί.

ξεχνα τις θερμοκρασιες....για το πεχα που πολυ δουλευουν σε πεχα μεχρι και 3.8 τι εχεις να πεις /?? αντεχουν.....απο προσωπικη εμπειρια ξερω αρκετους φιλους δισκαδες απο δω μεσα (Και απο το gd ) των οποιων τα φυτα κυριολεκτικα ελιωναν..:cool:

savvas27 19-12-11 01:09

παιδια θερμοκρασια εχω 30 τωρα για το ph αν και αγορασα αυτο το μαραφετι δεν μπορω να το καλιμπραρω για καποιο λογο.θα τα δοκιμασω και βλεπουμε.σας ευχαριστω πολυ ολους!

Vandar 19-12-11 03:33

3.8 ph μου φαίνεται εξαιρετικά χαμηλό / εννοείται πως δεν είχα ποτέ μου τέτοιο ph για να γνωρίζω τι συμβαίνει εκεί με τα φυτά, αλλά δεν πιστεύω πως υπάρχουν και πολλοί που θα επιθυμούσαν ένα τετοιο ph στο ενυδρείο τους...!
Πάντως σε πιο λογικά ph όπως 6.50 , 5.50 , ακόμα και 4.8 σίγουρα τα φυτά δεν λιώνουν ( έχω διατηρήσει τέτοιες τιμές με Ph controller και για μεγάλα διαστήματα) με ελάχιστες ίσως εξαιρέσεις κάποια από τα φυτά που τους αρέσει το αλκαλικο ph.
Πάντως ακόμα και οι anubias που πολλοί πιστεύουν πως δεν αντέχουν σε 30+ βαθμούς ή σε χαμηλά ph, δεν έδειξαν κανένα σημάδι παρακμής ακόμα και στους καύσωνες (με πολλά 34άρια στο ενυδρείο) και με 5 ph. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε ένα είδος anubia αλλά σε όλα όσα έχω! (barteri nana, coffeefolia , nana bonsai , golden και lanceolata).

vasilis4x4 19-12-11 14:59

Ανουμπια, βαλισνερια παει σφαιρα
Εχινοδοροι βγαζουν καινουργια φυλλα, αλλα σαπιζουν τα παλια
Φακη, πιστια θελουν ανοιχτο ενυδρειο η καπακι διαφανο με φως απο ψηλα
Ποθος δενδροφυλλο ωραιο με τις ριζες μεσα, αλλα θελει κι αυτο ανοιχτο καπακι, το χειμωνα δε συμφερει:D
Και mikrosorioum pteropous μπορεις να βαλεις

Ολα αυτα με ph 5,5-7,5 και θερμοκρασια 28-32

Γιώργος Κ 19-12-11 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από disc-postman (Μήνυμα 637659)
Ποθος δενδροφυλλο ωραιο με τις ριζες μεσα, αλλα θελει κι αυτο ανοιχτο καπακι, το χειμωνα δε συμφερει:D

Εγω τον εχω με κλειστα καπακια εγκλωβισμενο μεσα στο ενυδρειο χειμωνα - καλοκαιρι!! :D:D

vasilis4x4 19-12-11 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 637675)
Εγω τον εχω με κλειστα καπακια εγκλωβισμενο μεσα στο ενυδρειο χειμωνα - καλοκαιρι!! :D:D

Δεν κιτρινιζουν τα φυλλα ρε Γιωργο;;;
Θα το δοκιμασω :D

Γιώργος Κ 19-12-11 22:17

Οχι μια χαρα ειναι!! Ολο πεταει νεα φυλλα και πλησιαζει τη λαμπα του ενυδρειου ... αν δε το προλαβω την ακουμπαει και ξεραινεται στο σημειο επαφης οποτε το κλαδευω! :)

savvas27 19-12-11 22:58

θα χρειαστω καποιο λιπασμα για τα προαναφερομενα φυτα?βασικα εχω ενα αλλα δεν ξερω αν κανει να το βαλω στους δισκους..

platy 20-12-11 00:05

ισως ενα γενικο της seachem(flourish) ή καμια ταμπλετα για τις ριζες.....

harris samos 20-12-11 00:20

λυπασματα και co2 σε δισκαδικο για μενα απαγορευονται !

platy 20-12-11 00:26

ρε συ....μαζι σου και γω...αλλα .!!! για τα φυτεμενα ολλανδικου τυπου με δισκους τι εχεις να πεις ...?? οτι απλα εκτελουν χρεη διακοσμησης τα ψαρια εκει???

Γιώργος Κ 20-12-11 00:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 637850)
ρε συ....μαζι σου και γω...αλλα .!!! για τα φυτεμενα ολλανδικου τυπου με δισκους τι εχεις να πεις ...?? οτι απλα εκτελουν χρεη διακοσμησης τα ψαρια εκει???

Σωστα! Στα πιο πολλα ενυδρεια "διαγωνισμων" τα ψαρια μπαινουν μονο για τις αναγκες της φωτογραφισης (λιγο πριν τη φωτογραφιση) και μετα απομακρυνονται και παλι! ;)

harris samos 20-12-11 00:29

δειξε μου ενα παραδειγμα δε τα ξερω τα ολλανδικα !

platy 20-12-11 00:34

γιωργαρα ....ισως εδωσα μονος μου την απαντηση στο ρητορικο ερωτημα μου..αφενος απλα απαντησα στον φιλο οσον αφορα το λιπασμα..αφετερου...ηθελα να κανω λογο για τα φυτεμενα ενυδρεια τα οποια οι δισκοι ειναι μαζι με κοπαδοψαρα το κυριο ειδος του ενυδρειου....θα μου πεις αυτα ειναι εξαιρεσεις....ναι οκ ..αλλα τοτε??
-------------------------
http://www.psfe.gr/PSFE/contestfoto/...idis_tolis.jpg δεν ξερω αν ο ιδιος ο τολης χαρακτιριζε το ενυδρειο του ''ολλανδικου τυπου'' αλλα με βαση αυτα που ξερω εγω περι φυτεμενων layout αυτο ξεχωριζω...

harris samos 20-12-11 00:36

BORKED
σαν αυτο ?

εχει πολλα -

για ριξε μια ματια και πες μου τι βλεπεις ?

platy 20-12-11 00:40

κατα την μικρη μου εμπειρια στο θεμα δισκος ξεχωρισα 2 πραγματα...στρες και κρυμμενους δισκους...τωρα να σου πω....οτι λεω δεν το λεω σε επιπεδο αντιπαραθεσης..αλλωστε θα το θυμασαι απο το λιγο που τα ειχαμε πει ;) αφετερου μιλησα για μειοψηφια..δεν ειπα οτι ολοι εχουν τους δισκους σε φυτεμενα .....μην χαλαμε και το ποστ του φιλου ..

harris samos 20-12-11 00:45

δε χαλαμε κανενα ποστ μπορει και καποιοσ αλλοσ να εχει την ιδια απορια με το παλικαρι ............
απλα τον βαζουμε να σκεφτει
λιπον
εγω βλεπω
στρες πολυ
κρυμενα ψαρια
μαυρα ψαρια
εντονες αναπνοες
και ενα πανεμορφο ενυδρειο !

τα - του οι δισκοι θα ειναι μονιμα ετσι απο λιπασματα φωτα και co2 και μονιμα νυστικοι μια που θα χανετε η τροφη στο γρασιδι = αποτυχημενο δισκαδικο !!!!!!


δες ενα πανεμορφο ενυδρειο με πανεμορφα ψαρια και παρε μια ιδεα http://www.google.gr/imgres?q=plante...1t:429,r:4,s:0

platy 20-12-11 00:50

μπορει να τους εκπαιδευει να τρωνε απο το γρασιδι :D χαχααχχα ..περα απο την πλακα συμφωνω μαζι σου....οσο για το αποτυχημενο δισκαδικο...δεν ειμαι τοσο δογματικος στο θεμα δισκαδικου ενυδρειο αφενως γιατι δεν εχω εμπειρια και αφετερου γιατι καποιος που θελει ψαρια εκτροφης και δεν τα βλεπει σαν δισκο αλλα σαν ακριβο ψαρι δισκο το οποιο ειναι λιγο πιο ''ψαγμενο'' απο τα αλλα..τοτε ναι...δεν θα το κανει ΒΙΟΤΟΠΙΚΟ το ενυδρειο οπως εσυ εγω και 1002 αλλοι φιλοι ,αλλα θα αρκεστει να τους βαλλει στο φυτεμενο του..

delta66 20-12-11 01:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 637797)
Οχι μια χαρα ειναι!! Ολο πεταει νεα φυλλα και πλησιαζει τη λαμπα του ενυδρειου ... αν δε το προλαβω την ακουμπαει και ξεραινεται στο σημειο επαφης οποτε το κλαδευω! :)

Εμενα (σε φυλλοδεντρο ομως, οχι ποθο) ενα φυλλο που ηταν μεσα στο νερο χαλασε με τον καιρο.
Τα εξωτερικα φυλλα ειναι αθανατα.

Γιώργος Κ 20-12-11 01:22

Δεν ειναι μεσα στο νερο τα φυλλα του ... στις κοντρες πανω ειναι αλλα με κλειστο καπακι!!!

savvas27 20-12-11 02:19

οκ παιδια αν ειναι ετσι δεν βαζω λιπασμα αλλα ετσι πληροφοριακα σε τι τους επηρεαζει ενα λιπασμα τους δισκους??

harris samos 20-12-11 12:52

οι δισκοι εχουν ενα κολπο για να τουσ κρατασ και να ειναι παντα καλα !!!
καθαρο νερακι .......
οτι διποτε πεφει μεσα στο νερο τους χαλαει

μια φωρα οι δικοι μου μαυρισανε και ο λογος ηταν αλλη μαρκα αντιχλωριο φαντασου !

ΧρήστοςΠ 20-12-11 22:32

και μακρια απο βαλισνεριες δεν πανε οι δισκοι κοντα τους ;)

basillis 20-12-11 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 638157)
και μακρια απο βαλισνεριες δεν πανε οι δισκοι κοντα τους ;)

:smt023:smt023:smt023Έτσι ακριβώς, διαπιστωμένο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02671 seconds with 11 queries