Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αυτοκόλλητος καθρέφτης για ανακλαστήρες? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26921)

Strahos 15-09-08 18:02

Αυτοκόλλητος καθρέφτης για ανακλαστήρες?
 
Μήπως ξέρει κανείς που πουλάν καθρέφτες-αυτοκόλλητα στην Θεσσαλονίκη? Πήγα για ανακλαστήρες και μου έιπαν 4 ευρώ ο ένας. 16 ευρώ να δώσω για ανακλαστήρες μου φαίνεται απάτη οπότε λέω να φτιάξω μόνος μου αλλά θα χρειαστώ το παραπάνω προϊόν.

klaz 15-09-08 18:05

ηλια,αν εννοεις το αυτοκολλητο-καθρεφτη,το βρισκεις σε σιδηρικα ειδη και ειναι παμφθηνο.
να ξερεις ομως οτι μετα απο καποιο καιρο,μαυριζει............

Strahos 15-09-08 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 289816)
ηλια,αν εννοεις το αυτοκολλητο-καθρεφτη,το βρισκεις σε σιδηρικα ειδη και ειναι παμφθηνο.
να ξερεις ομως οτι μετα απο καποιο καιρο,μαυριζει............

θα το τσεκάρω Κλαζ! ευχαριστώ!

PascM 16-09-08 00:46

Ειδικά αν είναι πολύ κοντά στην λάμπα μαυρίζει ποιο γρήγορα λόγο της θερμότητας.

orck 16-09-08 06:42

Ηλια ενας ανακλαστηρας εχει ημικυκλικη μορφη ωστε να στελνει προς τα κατω τις ακτινες φωτος που τραβηξαν λαθος δρομο και φωτιζουν το καπακι η το σαλονι

μπορει να ειναι φτηνοτερο το αυτοκολητο αλλα δεν θα εχει ποτε την ιδια αποδοση

http://farm4.static.flickr.com/3016/...f992a27f_m.jpg
ΥΓ [s]ποιος netblues θα μου πει πως βαζω στον html κωδικα τις παραμετρους να εμφανιζει μικροτερο το σχημα που εχω κανει παραθεση;[/s] οκ το παρεκαμψα

Strahos 16-09-08 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 289929)
Ηλια ενας ανακλαστηρας εχει ημικυκλικη μορφη ωστε να στελνει προς τα κατω τις ακτινες φωτος που τραβηξαν λαθος δρομο και φωτιζουν το καπακι η το σαλονι

μπορει να ειναι φτηνοτερο το αυτοκολητο αλλα δεν θα εχει ποτε την ιδια αποδοση


αυτό ακριβώς θέλω να κάνω κι εγώ χρησιμοποιώντας όμως αυτοκόλλητο καθρέφτη. Λέτε να μαυρίσει γρήγορα?

agelop 16-09-08 17:10

Εγώ πάντως χρησιμοποίησα αυτοκόλλητο αλουμινόχαρτο και είναι εδώ και 4 μήνες super.:smt041

Strahos 16-09-08 17:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από agelop (Μήνυμα 290040)
Εγώ πάντως χρησιμοποίησα αυτοκόλλητο αλουμινόχαρτο και είναι εδώ και 4 μήνες super.:smt041

τι εννοείς αυτοκόλλητο αλουμινόχαρτο? Για διευκρίνισε αν μπορείς.
υ.γ. καλώς ήρθες :)

gfdimopo 16-09-08 19:07

Μήπως εννοείς την ταινία που βάζουν στις καμινάδες?

Strahos 16-09-08 19:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo (Μήνυμα 290058)
Μήπως εννοείς την ταινία που βάζουν στις καμινάδες?

σε ποιον απευθύνεσαι?

gfdimopo 16-09-08 19:56

Για το αυτοκόλλητο αλουμινόχαρτο....μοιαζεί πολύ

agelop 17-09-08 09:52

Είναι στην ουσία ταινία όπως αυτές της συσκευασίας μόνο που αντί για αυτό το καφέ πλαστικό υλικό έχει μια ψιλή επίστρωση αλουμινίου. Νομίζω ότι το Praktiker ή σε χρωματοπωλεία μπορείς να βρεις. Βεβαίως υπάρχει και η λύση να ντύσεις εσωτερικά το χώρο με αλουμινόχαρτο (κουζίνας).Απλός απλώνεις ένα πολύ λεπτό στρώμα σιλικόνης και έπειτα φύλλο –φύλλο το κολλάς προσεκτικά για να μην κάνει ζάρες.;)

Strahos 17-09-08 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από agelop (Μήνυμα 290109)
Είναι στην ουσία ταινία όπως αυτές της συσκευασίας μόνο που αντί για αυτό το καφέ πλαστικό υλικό έχει μια ψιλή επίστρωση αλουμινίου. Νομίζω ότι το Praktiker ή σε χρωματοπωλεία μπορείς να βρεις. Βεβαίως υπάρχει και η λύση να ντύσεις εσωτερικά το χώρο με αλουμινόχαρτο (κουζίνας).Απλός απλώνεις ένα πολύ λεπτό στρώμα σιλικόνης και έπειτα φύλλο –φύλλο το κολλάς προσεκτικά για να μην κάνει ζάρες.;)

όλα αυτά δεν μαυρίζουν?

dinos99 17-09-08 15:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 290182)
όλα αυτά δεν μαυρίζουν?

εγω εχω χρησημοποιησει και τα δυο.την αλουμινοταινια την πηρα απο πρακτικερ.καταρχας και τα δυο μαυριζουν αλλα η ταινια αρκετα ποιο αργα..απο την αλλη ομως το αλουμινοχαρτο εχει καλητερη αποδοση σαν ανακλαστηρας...
διαλεγεις κ παιρνεις:D

Strahos 17-09-08 15:46

χμμμ... θα τσεκάρω διάφορα και θα σας πω το αποτέλεσμα

vasilakis 17-09-08 21:42

Με αυτα που θα δωσεις για τα πειραματα με τα αλουμινο.... δεν δινεις αλλα 6 € για να παρεις τους ανακλαστηρες για να εχεις και μεγαλυτερη αποδοση και διαρκεια?
Καλα ειναι τα πειραματα αλλα αν υπαρχει και ο ετοιμος δρομος σε παραπλησια τιμη...

Neoklis 17-09-08 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 290236)
Με αυτα που θα δωσεις για τα πειραματα με τα αλουμινο.... δεν δινεις αλλα 6 € για να παρεις τους ανακλαστηρες για να εχεις και μεγαλυτερη αποδοση και διαρκεια?
Καλα ειναι τα πειραματα αλλα αν υπαρχει και ο ετοιμος δρομος σε παραπλησια τιμη...

+1000!!!

Στην τελική το 10ευρο θα φύγει...:rolleyes:

Strahos 18-09-08 15:42

δίκιο έχετε, αλλά και το diy έχει την γλύκα του :) θα πειραματιστώ λίγο έτσι για να έχουμε να παίζουμε και βλέπουμε...

vasilakis 18-09-08 18:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 290361)
δίκιο έχετε, αλλά και το diy έχει την γλύκα του :)

Εμενα μου λες....:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01850 seconds with 11 queries