Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Υγρα test νερου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23701)

tasinio 17-03-08 15:33

Υγρα test νερου
 
μπορειται να μου πειτε αξιοπιστα υγρα τεστ και σε καλες τιμες?:rolleyes::smt120

speargunner 17-03-08 15:54

Της aquarium pharmaceuticals και της tetra,που έχω χρησιμοποιήσει,είναι καλά(κι απ'όσο ξέρω την ίδια άποψη εκφράζουν και οι περισσότεροι στο forum).Της tetra νομίζω πως είναι και κατάτι φθηνότερα.Μ Α Κ Ρ Ι Α από sera!!!!!

flying_guardian 18-03-08 03:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από speargunner (Μήνυμα 245577)
Της aquarium pharmaceuticals και της tetra,που έχω χρησιμοποιήσει,είναι καλά(κι απ'όσο ξέρω την ίδια άποψη εκφράζουν και οι περισσότεροι στο forum).Της tetra νομίζω πως είναι και κατάτι φθηνότερα.Μ Α Κ Ρ Ι Α από sera!!!!!

Κι εγώ της ΑΡΙ χρησιμοποιώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τιμούλες;
Γύρω στα 20 Ε

PascM 18-03-08 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από speargunner (Μήνυμα 245577)
Της aquarium pharmaceuticals και της tetra,που έχω χρησιμοποιήσει,είναι καλά(κι απ'όσο ξέρω την ίδια άποψη εκφράζουν και οι περισσότεροι στο forum).Της tetra νομίζω πως είναι και κατάτι φθηνότερα.Μ Α Κ Ρ Ι Α από sera!!!!!

:D Αν προσέξεις το πόσα τεστ βγάζει το τεστ της ΑΡΙ και πόσα της ΤΕΤΡΑ ίσως αλάξεις γνώμη για το ποια είναι φθηνότερα!!
Το αρχικό κόστος αγοράς των ΤΕΤΡΑ ναι είναι μικρότερο.

tasinio 18-03-08 14:42

τελικα παιδια πηρα της jbl που τα συστησε ενας φιλος οτι ειναι καλα....και πραγματι...!!ετσι ειναι?:rolleyes:

PascM 18-03-08 14:52

Είναι αρκετά καλά!!!

dizio 07-05-08 15:01

ρε παίδες,επειδή δεν έχω σκοπό να μάθω ούτε γερμανικά,ούτε ιταλικά,ούτε ισπανικά....θα μου πεί κανείς πώς χρησιμοποιούμε τα υγρά τέστ της τέτρα γιατί θα φάω το καπέλο μου(για την ακρίβεια έχω gh/kh test)

fbs 07-05-08 15:56

Σε 5ml νερό στο σωλήνα ρίχνεις σταγόνα / σταγόνα και κουνάς το διάλυμα κάθε φορά. Σε X σταγόνες θα αλλάξει χρώμα (όπου X ο βαθμός της μέτρησης) πχ 8 σταγόνες για να αλλάξει χρώμα 8 μονάδες GH / KH

alexinio 07-05-08 18:02

Eπειδή μιλάμε για μαρκες τεστ...μπορεί κάποιος να πει την γνώμη του για τα υγρα τεστ της tropic marine?

Zisis 07-05-08 18:47

Της Tropic Marine για Ph και Κh είναι τα καλύτερα, ειδικά για το Ph.

alexinio 07-05-08 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zisis (Μήνυμα 259825)
Της Tropic Marine για Ph και Κh είναι τα καλύτερα, ειδικά για το Ph.

Eμένα γιατί μου βγάζει το ph σε ότι νερό και να τεστάρω...8.4?
Τώρα το μαλακώνω με τύρφη...
Μάλλον θα πάρω της API.

dizio 08-05-08 02:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fbs (Μήνυμα 259778)
Σε 5ml νερό στο σωλήνα ρίχνεις σταγόνα / σταγόνα και κουνάς το διάλυμα κάθε φορά. Σε X σταγόνες θα αλλάξει χρώμα (όπου X ο βαθμός της μέτρησης) πχ 8 σταγόνες για να αλλάξει χρώμα 8 μονάδες GH / KH

το νερό μπορεί να πάρει ένα χρώμα και από την πρώτη σταγόνα,αλλά μετά ξανααλλάζει,φαντάζομαι ότι δεν έχω μόνο 1GH στο νερό μου,ε?:smt120:D

maikl 08-05-08 06:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dizio (Μήνυμα 259928)
το νερό μπορεί να πάρει ένα χρώμα και από την πρώτη σταγόνα,αλλά μετά ξανααλλάζει,φαντάζομαι ότι δεν έχω μόνο 1GH στο νερό μου,ε?:smt120:D

-Ναι απο μπλε γινετε κιτρινο για το KH και απο κοκκινο γινετε πρασινο στο GH

Αυτο συμβαινει στα τεστ της Tetra

delta66 08-05-08 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 245802)
Κι εγώ της ΑΡΙ χρησιμοποιώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τιμούλες;
Γύρω στα 20 Ε

Αυτο ειναι πολυ γενικο.:rolleyes:
20€ ολα τα τεστ? αν ναι για πες απο που να παρω καμια ντουζινα να 'χω να μετραω :D

Api χρησιμοποιω και γω.
Πολυ ευχαριστημενος.
Μονο το gH με δυσκολευει να διακρινω την αλλαγη του χρωματος απο κιτρινο σε πολυ ανοιχτο πρασινο (λαχανι) που παιρνει.
Η τιμη για : pH, gH και kH (μια συσκευασια), ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 (6 τεστ δλδ) τον 12/07 ηταν γυρω στα 65€.
Σε βαθος χρονου και για τα συνολικα τεστ που γινονται ειναι και πιο οικονομικα σε σχεση με τα στικ. ;)

:smt052Φιλικα Δελτα

flying_guardian 13-05-08 01:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 260004)
Αυτο ειναι πολυ γενικο.:rolleyes:
20€ ολα τα τεστ? αν ναι για πες απο που να παρω καμια ντουζινα να 'χω να μετραω :D

Api χρησιμοποιω και γω.
Πολυ ευχαριστημενος.
Μονο το gH με δυσκολευει να διακρινω την αλλαγη του χρωματος απο κιτρινο σε πολυ ανοιχτο πρασινο (λαχανι) που παιρνει.
Η τιμη για : pH, gH και kH (μια συσκευασια), ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 (6 τεστ δλδ) τον 12/07 ηταν γυρω στα 65€.
Σε βαθος χρονου και για τα συνολικα τεστ που γινονται ειναι και πιο οικονομικα σε σχεση με τα στικ. ;)

:smt052Φιλικα Δελτα

Χα, χα, χα! Πετυχημένο! Αν έκαναν όλα μαζί 20 ευρό κάθε μία ώρα θα έκανα και τεστ. 20 @ έκαστος........

delta66 13-05-08 01:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 261572)
Χα, χα, χα! Πετυχημένο! Αν έκαναν όλα μαζί 20 ευρό κάθε μία ώρα θα έκανα και τεστ. 20 @ έκαστος........

Ακριβα τα πηρες :smt017
5 τεστ 100€ ??? !!!!
εγω τα πηρα 65€ (12/07)

albireo 13-05-08 02:43

Εγώ πάλι τα πήρα από Aquatics online μαζί πήρε και ο αδερφός μου 3 τεστ και εγώ τα πέντε βασικά (no2 no3 nh3 ph kh/gh) μου βγήκαν 50 ευρώ! μαζί με τα μεταφορικά! (12 ήταν δια δύο πλήρωσα 6 ευρώ)
Εδώ Θεσσαλονίκη κοστίζουν γύρω στα 20 το ένα. Δηλαδή 50% πάνω με πληρωμένα μεταφορικά.
Σε μια εβδομάδα τα είχα στην πόρτα μου και οι Άγγλοι από το πιο εξυπηρετικό e-shop που έχω ψωνίσει.
Πάντως για μεγαλύτερα πράγματα δεν αξίζει από εκεί γιατί χρεώνει πολλά μεταφορικά αν αυξηθεί το βάρος.
Είναι κακό για τα καταστήματα εδώ να στέλνουμε τα λεφτά μας έξω αλλά όταν υπάρχουν τέτοιες διαφορές στην τιμή τι να κάνεις;:rolleyes:
Sorry αν βγήκα λίγο offtopic.:(

delta66 13-05-08 02:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από albireo (Μήνυμα 261579)
Sorry αν βγήκα λίγο offtopic.:(

Καθολου η τιμες ειναι μεσα στο θεμα.
Με αντικαταβολη ή με paypal πληρωσες?
Δωσε ενα λινκ του καταστηματος να το εχουμε κι αυτο υπ'οψην ;)

albireo 13-05-08 03:03

Το λινκ το έχω δώσει φίλε μου:)
Πλήρωσα με χρεωστική visa electron πειραιώς χωρίς καμμία απολύτως χρέωση.
(Νομίζω δεν υποστηρίζει paypal το συγκεκριμένο eshop.)

dizio 13-05-08 04:25

της τέτρα που πήρα εγώ πάντως από quiko στη θεσσαλονίκη,τα πήρα 10ευρά του πεχά και το πολύ 12 ολικής και ανθρακικής σκληρότητας και τα 2.

delta66 13-05-08 04:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από albireo (Μήνυμα 261582)
Το λινκ το έχω δώσει φίλε μου:)

Πωπω στραβομαρα!!!! συγνωμη φιλε μου.
Θα το ξεπληρωσω με ενα λινκ απο αγγλικο σαιτ που αγορες πανω απο 75€ δεν εχουν κοστος μεταφορικων :p
http://www.seame.com/int/

____

albireo 13-05-08 05:40

Μη το πάρεις οτι στην λέω,:)

Εχω ψωνίσει απο seame είναι ολλανδικό το sιτε κάναν μήνα και κατι να έρθουν τα πράγματα και δεν υποστήριζε και tracking. (Οι δε απαντήσεις στα mail οτι να-ναι και απο αγγλικά ο τυπός εκεί, μάλλον τώρα μαθαίνει.. Μου είχε γράψει θυμάμαι "sorry for the delay we HEAD to order something"zw:D:D

Αλλά σε ορισμένα πράγματα είναι φθηνότεροι απο aquaristic.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02150 seconds with 11 queries