Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Σαλιγγάρια συμβατά με χρυσόψαρα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66120)

Malawi Lover 28-10-12 17:46

Σαλιγγάρια συμβατά με χρυσόψαρα!
 
Πολλοί νέοι (αλλά και παλιοί) χομπίστες αποφεύγουν να βάζουν σαλιγγάρια μαζί με χρυσόψαρα, με τον φόβο οτι θα γίνουν λεία των χρυσόψαρων. Και 'γω το ίδιο πίστευα, αλλά μετά απο μπόλικο ψάξιμο, ανακάλυψα πως είμαι λάθος!

Σαλιγγάρια Συμβατα με χρυσόψαρα

Apple Snail
(Pomacea Bridgesi, Pomacea Canacipulata, Pomacea Haustrum, Pomacea Paludosa)


Το τελικό μέγεθος αυτού του είδους φτάνει μέχρι και 5-8 cm! Συνήθως δεν προκαλεί προβλήματα στα φυτά. Ζει σε αλκαλικό (σκληρό) νερό (pH 7-8 ) και σε θερμοκρασίες 18-28 βαθμούς κελσίου.

Ram's Horn (Planorbis corneus)


Το τελικό μέγεθος αυτού του σαλιγγαριού φτάνει μεχρι 2cmd! Συνήθως, ούτε κι αυτό, προκαλεί προβλήματα σε φυτά, αλλά καθαρίζει το ενυδρείο απο την κοινή άλγη. Σε σε όξινο (μαλακό) νερό (pH 5.8-7.0) και σε θερμοκρασίες 17-26 βαθμούς κελσίου.

Zebra Nerite Snail







Το τελικό τους μέγεθος αυτού του σαλιγγαριού, φτάνει μέχρι 2-3cm. Συνήθως, όπως και τα προϋγούμενα, είναι φιλικό πρός τα φυτά, καθαρίζοντας τα φύλλα τους από την άλγη. Ζει σε αλκαλικό (σκληρό) νερό (pH 7.0-8.5) και θερμοκρασίες 22-26 βαθμούς Κελσίου.


Giant Ram Horn Snail






Το τελικό μέγεθος αυτού του σαλιγγαριού, μπορεί να φτάσει μέχρι και 25cm. Αντίθετα με τα προϋγούμενα είδη τρέφεται και με φυτά, αλλα και με άλγη. Ζει σε αλκαλικό (σκληρό) νερό (pH 7.0-8.0) και σε θερμοκρασίες γύρω στους 22 βαθμούς κελσίου.



Lymnaea Stagnalis






Το τελικό μέγεθος αυτού του σαλιγγαριού, μπορεί να φτάσει 2cmd. Είναι αρκετά επιθετικό πρός τα φυτά, αλλά τρώει και άλγη. Ζει και σε όξινο (μαλακό) και σε αλκαλικό (σκληρό) νερό (pH 6.0-8.3 [οι τιμές μπορεί να είναι και άλλες]).

platy 28-10-12 17:56

1) Το τελικό μέγεθος αυτού του είδους φτάνει μέχρι και 18-20cm!


νομιζω οτι μιλαμε για τρομερη ανακρίβεια.....


2)καλό ειναι να βάζεις και τις πηγές απο οπου παίρνεις τις πληροφοριες...

Malawi Lover 28-10-12 18:01

Οι πηγές ήταν πάρα πολλες, γι'αυτο και δεν τις έγραψα!

ΥΓ: Ποιο ειναι το μεγεθος των Apple Snail δηλαδη? (απλα ρωταω για να το διορθωσω :D )
-------------------------
οκ! Το διόρθωσα το μέγεθος (5-8cm)

Kotsos 28-10-12 18:02

http://www.goldfish.gr/forum/viewtopic.php?f=15&t=112

Malawi Lover 28-10-12 18:04

Αυτη ήταν μία απ'τις πηγες. Αλλα ειχε πολλα λαθος, γι'αυτο μετα πηγα και πηρα διαφορες πληροφοριες απο tsamisaquarium, applesnail.net κτλ.

Giannakis 28-10-12 18:09

Aν εψχνες παραπανω ακομα και στα ξενα sites θα εβρισκες παρα πολλες πληροφοριες...

Kotsos 28-10-12 18:11

Περαν του οτι θεωρώ απαράδεκτο να παίρνεις σχεδόν αυτούσιο το άρθρο χωρίς να αναφέρεις πηγή, τουλάχιστον αντέγραψέ το σωστά..

Samian 28-10-12 18:16

3 χρόνια και κάτι τώρα έχω τα χρυσόψαρά μου μαζί με μηλοσαλίγκαρα (apple snail) και ram's hοrn.
Η συμβίωση είναι και ήταν επιτυχής. Τα μηλοσαλίγκαρα δεν αναπαράχθηκαν διότι όλα ήταν αρσενικά και πρόσφατα μου ψόφησε το τεέυταίο σε βαθιά γεράματα, αλλά τα ram's horn ζουν και βασιλεόυν ...αλλά τον κόσμο δεν τον έχουν κυριεύσει. Εκτιμώ ότι για την συγκράτηση του αριθμού τους ευθίνονται τα ψαράκια....όλο και κάνα "μεζαδάκι" υποψιάζομαι θα τσιμπάνε.:D:D

delta66 28-10-12 23:40

Δεν ειναι ολα τα ενυδρεια ιδια και δεν λειτουργουν το ιδιο οι επιλογες αυτες.
Αν τα παρουμε ενα ενα, θα δουμε οτι υπαρχουν λαθη σε παραμετρους. Πχ το ζεμπρα δεν ζει σε 15 θερμοκρασια, αλλα 22-26. Κατω απο τους 22 θα αρχισει να πεφτει η ενεργητικοτητα του και στους 18-20 θα καβουκωθει. Πιο κατω δεν εχω δοκιμασει ποσο θζ αντεξουν και για ποσο καιρο.
Επισης διαβαζω για σαλιγκαρια που ζουν σε πεχα 6-7 και δινονται ως συμβατα με ψαρια (χρυσοψαρα) που ζουν σε αλκαλικο νερο.

Τα χρυσοψαρα υποτιθεται οτι τα εχουμε σε ενυδρειο κρυου νερου που φτανει και κατω απο 18 το χειμωνα. (δεν εμπλεκω για εμφανεις λογους θερμοκρασιων τις λιμνες).
Στο δικο μου εφτασε 14 περσι το χειμωνα.
Τα απλ τα παιξανε κατω απο τους 20 και τα εβαλα σε τροπικο ενυδρειο.
Το ιδιο και τα ζεμπρα που εχω τωρα και θα βγαλω μολις κρυωσει ο καιρος,
Τα μικρα σε μεγεθος τρωγωνται.
Τα limnea μακρυα κι αγαπημενοι.
Αααα τα απλ εκτος του κρυου, τα εβλεπα και στις ζεστες μαζεμενα (συγκριτικα με τη συμπεριφορα τους σε αλλα ενυδρεια μου). Μαλλον ρα ταραζανε στο τσιμπημα και ειχαν φοβηθει.

Για τις γαριδες δεν λεω κατι. Οι θερμοκρασιες που ζουν τα λεει μονη της.

Αν ειχαμε καδο ανακυκλωσης θα ηταν απο τα προτεινωμενα θεματα το παρον, απο μενα τουλαχιστον.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01541 seconds with 11 queries