Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Πετρώματα ιδανικά για Aquascapes (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51034)

AQUA PURA 25-03-11 23:02

Πετρώματα ιδανικά για Aquascapes
 
Η παρακάτω λίστα αναφέρεται σε μία ποικιλία πετρωμάτων Ασιατικής προελεύσεως (Ιαπωνία, Κίνα κλπ ) τα οποία λόγο της ιδιαίτερης εμφάνισης και ομορφιάς τους, χρησιμοποιούνται σε aquascapes κάνοντας το κάθε ενυδρείο ξεχωριστό, δίνοντας ακόμα περισσότερο την αίσθηση του φυσικού.
Τα περισσότερα πετρώματα τα έχουμε θαυμάσει σε ενυδρεία διαγωνισμών και μη, χωρίς όμως να γνωρίζουμε τις ονομασίες τους. Σε μία μικρή έρευνα που έκανα συνέλεξα τις παρακάτω ονομασίες....;)

Το μειονέκτημα που έχουν οι συγκεκριμένες πέτρες είναι η δυσκολία να τις βρει κανείς.. :( Συνήθως η αγορά τους γίνεται με παραγγελία από καταστήματα ή μέσω internet ή κατά καιρούς μπορεί να βρεθούν σε κάποια ενυδρειακά καταστήματα της χώρας μας. ;)

kostasz87 25-03-11 23:21

Πολύ καλή η έρευνα σου...:D
Αν μπορούσαν να βρεθούν κιόλας.........:rolleyes:
-------------------------
Μια ερώτηση: Ποιά είναι η στα αγγλικά η ονομασία των ξυλόπετρων που έχει βάλει και ο kingrim στο ενυδρείο του?
Φαντάζομαι όχι woodstones???:smt012

AQUA PURA 25-03-11 23:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 (Μήνυμα 570910)
Πολύ καλή η έρευνα σου...:D
Αν μπορούσαν να βρεθούν κιόλας.........:rolleyes:

Ευχαριστώ φίλε μου δεν έκανα και τίποτα το ιδιαίτερο :rolleyes:;) Πάντως στην Αθήνα υπάρχουν 2-3 είδη σε μαγαζιά.. είχα αγοράσει πριν καιρό βέβαια..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 (Μήνυμα 570910)
Μια ερώτηση: Ποιά είναι η στα αγγλικά η ονομασία των ξυλόπετρων που έχει βάλει και ο kingrim στο ενυδρείο του?
Φαντάζομαι όχι woodstones???:smt012

κι όμως έτσι τις λένε στα μαγαζιά...woodstones...:grin:

kostasz87 25-03-11 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 570914)
κι όμως έτσι τις λένε στα μαγαζιά...woodstones...:grin:

Χμμμμ, ενδιαφέρον.......χαχαχαχαχα
Σε ευχαριστώ πάντως που μου άνοιξες τα μάτια.:D:D:D:D:D

Αλέξης6 25-03-11 23:56

πολυ ωραιο το το αρθρο! αναρωτιομουν εαν θα μπορουσαμε να βρουμε ονομασιες αντιστοιχων πετρωματων που μπορουν να βρεθουν στην ελλαδα και μπορει να μοιαζουν ως ενα βαθμο με τα ασιατικα ( ως απομιμησεις) δηλαδη...

Eric 26-03-11 01:57

Πολυ καλο Αντωνη! Μακαρι να τις βρισκαμε οπως τις ξυλοπετρες κιολας;)

Raven 26-03-11 02:07

Πολυ ωραιο το αρθρο, αλλα δεν κρατιεμαι θα το πω...

Εχω δει αυτες τις πετρες πολλες φορες σε ενυδρεια διαγωνισμων και ως γνωστον ναταν η ζηλια ψωρα...επομενο ειναι να αυξανεται η φημη τους απο στομα σε στομα και να πιστευει ο καθε αδαης οτι αν δεν εχει seriyou stones , δεν νοειται να κατεβει σε διαγωνισμο.

Λοιπον θα σας πω οτι εχω δει παρομοιες (ισως και ωραιοτερες) πετρες στα ελληνικα βουνα, ακομα και γυρω απο την Αθηνα. Εχω σε μια γλαστρα μαλιστα και μια καταμαυρη, ακριβως σαν την σπανια "αυθεντικη" γιαπωνεζικη μαυρη πετρα Hakkai που τοσο ακριβη και δυσευρετη ειναι ακομα και στην Ιαπωνια..

Βρε μηπως καπου υπαρχει marketing και μας βαζουν να αγοραζουμε τις πετρες απο την Κινα και την Απω Ανατολη ?? Για καντε μια βολτα στα βουνα μας..

Κλεόβουλος 26-03-11 09:09

"ακριβως σαν την σπανια "αυθεντικη" γιαπωνεζικη μαυρη πετρα Hakkai"
άσε που τώρα θα είναι και ραδιενεργή :(

AQUA PURA 26-03-11 10:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 570964)
Πολυ ωραιο το αρθρο, αλλα δεν κρατιεμαι θα το πω...

Εχω δει αυτες τις πετρες πολλες φορες σε ενυδρεια διαγωνισμων και ως γνωστον ναταν η ζηλια ψωρα...επομενο ειναι να αυξανεται η φημη τους απο στομα σε στομα και να πιστευει ο καθε αδαης οτι αν δεν εχει seriyou stones , δεν νοειται να κατεβει σε διαγωνισμο.

Λοιπον θα σας πω οτι εχω δει παρομοιες (ισως και ωραιοτερες) πετρες στα ελληνικα βουνα, ακομα και γυρω απο την Αθηνα. Εχω σε μια γλαστρα μαλιστα και μια καταμαυρη, ακριβως σαν την σπανια "αυθεντικη" γιαπωνεζικη μαυρη πετρα Hakkai που τοσο ακριβη και δυσευρετη ειναι ακομα και στην Ιαπωνια..

Βρε μηπως καπου υπαρχει marketing και μας βαζουν να αγοραζουμε τις πετρες απο την Κινα και την Απω Ανατολη ?? Για καντε μια βολτα στα βουνα μας..


To μόνο σίγουρο Αλεξ είναι ότι χρησιμοποιούν marketing :) αφού ο φίλος μας o κύριος Amano προμοτάρει ο ίδιος μέσα από τις δημιουργίες του τις συγκεκριμένες πέτρες και μην ξεχνάμε πως η εταιρία του τις πουλάει…;) Θα συμφωνήσω πώς υπάρχουν επίσης πολύ όμορφα πετρώματα στην χώρα μας τα οποία είναι δώρο από την φύση “τσάμπα” :rolleyes: με τα οποία μπορούμε να διακοσμήσουμε τα ενυδρεία μας (αρκεί να είναι ασφαλείς). Θα πρότεινα όπως είπε και ο φίλος Αλέξης6 να κάνουμε στο ίδιο θέμα ένα οδηγό με φωτογραφίες από τις πέτρες που έχουμε στα ενυδρεία μας και έχουμε συλλέξει από την φύση ώστε να βρούμε το είδος, την ονομασία και το μέρος ….τι λέτε? Οπότε τις πέτρες σας κύριοι....:D


Ορίστε και ένα site με πετρώματα για αναγνώριση…

πετρώματα

kingrim 27-03-11 20:16

πολυ καλη ιδεα να ξερεις και καμια ονομασια :)
αυτο που λες για τις πετρες που εχουμε στα ενυδρεια μας απο την φυση ειναι καλο να βαλουμε φωτο (εγω δεν εχω ) αλλα το μερος μονο πονοκεφαλο θα φερει ;)

LeeHook 28-03-11 09:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 (Μήνυμα 570910)
Μια ερώτηση: Ποιά είναι η στα αγγλικά η ονομασία των ξυλόπετρων που έχει βάλει και ο kingrim στο ενυδρείο του?
Φαντάζομαι όχι woodstones???:smt012

Νομίζω οτι λέγονται petrified wood

Πάνος 28-03-11 09:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 571793)
Νομίζω οτι λέγονται petrified wood

petrified wood ειναι το απολιθωμενο ξυλο (βλ. απολιθωμενο δασος), δηλαδη το ξυλο που με την παροδο χιλιαδων ετων εχει γινει πετρα.

οι ξυλοπετρες πηραν το ονομα τους απο το σχεδιο τους...αλλα δεν ειναι απολιθωμενο ξυλο.

το πως μπορει να λεγονται στα αγγλικα...:confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01865 seconds with 11 queries