Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   επιλογη υλικων φιλτρανσης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76370)

nickst 15-12-13 21:46

επιλογη υλικων φιλτρανσης
 
τι προτεινετε για εξωτερικο φιλτρο?
siporax
seachem matrix
eheim substrat pro
ισχυει οτι το eheim και το siporax μετα απο κανα δυο χρονια γινεται λία η επιφανεια τους και θελουν αντικατασταση ενω το seachem matrix δεν χρειαζεται ποτε αλλαγη?

ChocolatePuma 15-12-13 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickst (Μήνυμα 807028)
τι προτεινετε για εξωτερικο φιλτρο?
siporax
seachem matrix
eheim substrat pro
ισχυει οτι το eheim και το siporax μετα απο κανα δυο χρονια γινεται λία η επιφανεια τους και θελουν αντικατασταση ενω το seachem matrix δεν χρειαζεται ποτε αλλαγη?

Καλό διάβασμα ;)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....light=aBSORBEX
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F5%EB%E9%EA%EF
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=29

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ χύμα siporax & ελαφρόπετρα

Edit : Κι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=21

maneni 15-12-13 21:53

δεν μπορω να φανταστω το siporax να αποκτα λεια επιφανεια.

nickst 15-12-13 22:03

ευχαριστω φιλοι μου θα τα διαβασω τωρα ναι.
το αναφερω γιατι μου ειπε φιλος ο οποιος εχει 15χρονια συν με κατασκευεες ενευδρειων φιλτρων δουλεια πανω στο ειδος εποικινωνια με γερμανους κατασκευαστες κτλ οτι το siporax μετα απο δυο χρονια θελει αλλαγη γιατι χανει την αποδοτικοτητα του.επειδη φθειρεται η επιφανεια του και οι ποροι μεσα με αποτελεσμα να βουλωνει ας πουμε και να μην εχει σωστη αποδοση.

Τάκης 15-12-13 22:15

Ελαφρόπετρα και θα είσαι μια χαρά, με 1.90 τα 12 λίτρα θα έχεις για μια ζωή.
Κάνε ότι ακριβώς λέει ο φίλος delta66.
Εγω προσωπικά τη βράζω και σε χύτρα πιέσεως (ίσως λίγο υπερβολικό) και τύφλα να έχει το Matrix της Seachem
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickst (Μήνυμα 807033)
ευχαριστω φιλοι μου θα τα διαβασω τωρα ναι.
το αναφερω γιατι μου ειπε φιλος ο οποιος εχει 15χρονια συν με κατασκευεες ενευδρειων φιλτρων δουλεια πανω στο ειδος εποικινωνια με γερμανους κατασκευαστες κτλ οτι το siporax μετα απο δυο χρονια θελει αλλαγη γιατι χανει την αποδοτικοτητα του.επειδη φθειρεται η επιφανεια του και οι ποροι μεσα με αποτελεσμα να βουλωνει ας πουμε και να μην εχει σωστη αποδοση.

Ολα τα υλικά καλό είναι μια φορά το χρόνο να τα ανανεώνεις πλένοτάς τα καλά και βράσιμο ή με διάλυμα χλωρίνης και ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΞΕΒΓΑΛΜΑ, όχι όλα μαζί , το 1/3 τη κάθε φορά σταδιακά

nickst 15-12-13 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 807034)
Ελαφρόπετρα και θα είσαι μια χαρά, με 1.90 τα 12 λίτρα θα έχεις για μια ζωή.
Κάνε ότι ακριβώς λέει ο φίλος delta66.
Εγω προσωπικά τη βράζω και σε χύτρα πιέσεως (ίσως λίγο υπερβολικό) και τύφλα να έχει το Matrix της Seachem
-------------------------

Ολα τα υλικά καλό είναι μια φορά το χρόνο να τα ανανεώνεις πλένοτάς τα καλά και βράσιμο ή με διάλυμα χλωρίνης και ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΞΕΒΓΑΛΜΑ, όχι όλα μαζί , το 1/3 τη κάθε φορά σταδιακά

τι διαφορα εχει η κοινη ελαφροπετρα με το seachem matrix?επειδη ειναι πανακριβο για αυτο ρωταω.
και το siporax που εχω τωρα το καθαριζω μια φορα στους 3 μηνες ξεπλυμα με νερο του ενυδρειου εννοω.το εχω 2 χρονια τωρα.δεν χρειαζεται αντικατασταση ολο?δεν εχει χαλασει δλδ?δεν ισχυει αυτο που μου ειπε ο φιλος οτι εχει φθορα?

Τάκης 16-12-13 00:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickst (Μήνυμα 807041)
τι διαφορα εχει η κοινη ελαφροπετρα με το seachem matrix?επειδη ειναι πανακριβο για αυτο ρωταω.
και το siporax που εχω τωρα το καθαριζω μια φορα στους 3 μηνες ξεπλυμα με νερο του ενυδρειου εννοω.το εχω 2 χρονια τωρα.δεν χρειαζεται αντικατασταση ολο?δεν εχει χαλασει δλδ?δεν ισχυει αυτο που μου ειπε ο φιλος οτι εχει φθορα?

Θεωρητικά δε έχει πάθει τίποτα, απλά θα θέλει καθάρισμα καλό (βρασιμο, χλωρίνη κλπ). Την ελαφρόπετρα και να την πετας είναι τόσο φθηνή που δεν σε νοιάζει.
Το matrix μάλλον ελαφρόπετρα είναι, καλά καθαρισμένη και ισομεγέθης

delta66 16-12-13 03:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickst (Μήνυμα 807033)
ευχαριστω φιλοι μου θα τα διαβασω τωρα ναι.
το αναφερω γιατι μου ειπε φιλος ο οποιος εχει 15χρονια συν με κατασκευεες ενευδρειων φιλτρων δουλεια πανω στο ειδος εποικινωνια με γερμανους κατασκευαστες κτλ οτι το siporax μετα απο δυο χρονια θελει αλλαγη γιατι χανει την αποδοτικοτητα του.επειδη φθειρεται η επιφανεια του και οι ποροι μεσα με αποτελεσμα να βουλωνει ας πουμε και να μην εχει σωστη αποδοση.

Σωστα στα ειπε μαλλον, αλλά ισως δεν τα καταλαβες καλα και τα μεταφερεις λαθος.
Δεν φθειρεται, το siporax ιδιως που ειναι απο γυαλι, σχεδον καθολου.
Τα πιο "μαλακά" υλικα, οπως το substrat, matrix, elafropetra (επιτηδες στα αγγλικα για να παρει το κυρος του "ξενου" καλου υλικου, που του αρμοζει :D), σιγα σιγα φθειρονται, αλλα δεν θελουν πεταμα. Επειδη μικραινουν οταν "τρωγονται", απλα συμπληρωνεις κι αλλο υλικο.

Οτο βουλωνουν βαθυτερα οι ποροι τους, εχει δικιο.
Ομως και παλι δεν τα πεταμε.
Ενα βρασιμο ειναι ΟΚ για να τα κανει καινουρια.
Φυσικα δεν το βραζουμε ολο μαζι το βιολογικο υλικο.
Καθε 6-12 μηνες βραζουμε εναλλαξ το 1/3 ή 1/4 του υλικου του φιλτρου μας και ειμαστε καλυμμενοι.
Ετσι καθε 2-3 χρονια, θα εχουμε "αλλαξει" με καινουριο καθαρο υλικο, ολο το περιεχομενο του φιλτρου μας.
Οταν βλεπουμε και εχει πεσει η "σταθμη" του υλικου στο καλαθακι (λογω φθορας), συμπληρωνουμε με λιγο καινουριο.

nickst 16-12-13 09:09

αν ειναι επειδη με παιρνει οικονομικα μπορει να παρω 5 λιτρα substrat pro και τα υπολοιπα siporax ωστε να βαλω στα δυο εξωτερικα που θα παρω και θα κανω αυτο που μου ειπατε βρασιμο κτλ μια δυο φορες τον χρονο.αν και καθε 3 μηνες θα τα ξεπλενω με νερο του ενυδρειου.και στο ενυδρειο θα γινονται εβδομαδιαιες αλλαγες νερου ας ειναι 600λιτρο.πιστευω θα ειμαι οκ.

Τάκης 16-12-13 09:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickst (Μήνυμα 807087)
αν ειναι επειδη με παιρνει οικονομικα μπορει να παρω 5 λιτρα substrat pro και τα υπολοιπα siporax ωστε να βαλω στα δυο εξωτερικα που θα παρω και θα κανω αυτο που μου ειπατε βρασιμο κτλ μια δυο φορες τον χρονο.αν και καθε 3 μηνες θα τα ξεπλενω με νερο του ενυδρειου.και στο ενυδρειο θα γινονται εβδομαδιαιες αλλαγες νερου ας ειναι 600λιτρο.πιστευω θα ειμαι οκ.

Είναι πολύ το υλικό που θες και θα το πληρώσεις χρυσάφι.
Θα σου πρότεινα μόνο ελαφρόπετρα, διάβασε τα λίνκ που σου έδωσε ο φίλος Σάκης (ChocolatePuma), προσωπικά θα έβαζα μόνο ελαφρόπετρα

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=21
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=29

nickst 16-12-13 09:48

τα εχω διαβασει φιλε μου.
μπορει να γεμισω siporax μονο και να βαλω και τα 5 λιτρα που εχω ηδη στο σαμπ μου.οπως ειπα μπορω να διαθεσω τα χρηματα για αυτο προτεινα της eheim και το siporax τα εχω υπολογησει ποσο θα βγουνε.

Τάκης 16-12-13 10:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickst (Μήνυμα 807089)
τα εχω διαβασει φιλε μου.
μπορει να γεμισω siporax μονο και να βαλω και τα 5 λιτρα που εχω ηδη στο σαμπ μου.οπως ειπα μπορω να διαθεσω τα χρηματα για αυτο προτεινα της eheim και το siporax τα εχω υπολογησει ποσο θα βγουνε.

Οκ, εσύ ξέρεις καλύτερα, siporax ξέρεις που θα βρεις φθηνό.

nickst 16-12-13 10:53

ναι εννοειται ξερω.και μπορει να βαλω και μονο siporax κανα 15λιτρο και θα ειμαι κομπλε.εξαλλου 3 χρονια τωρα που το δουλευω ειναι οκ το ενυδρειο

basillis 16-12-13 11:34

Την ελαφρόπετρα παιδιά, που την βρήσκουμε? Την αγοράζουμε απο ιντερνετικά pet shop ή σε μάντρες κτλ?

nickst 16-12-13 11:35

εχει στο πρακτικερ

Κλεόβουλος 16-12-13 11:41

http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290

Τάκης 16-12-13 11:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickst (Μήνυμα 807092)
ναι εννοειται ξερω.και μπορει να βαλω και μονο siporax κανα 15λιτρο και θα ειμαι κομπλε.εξαλλου 3 χρονια τωρα που το δουλευω ειναι οκ το ενυδρειο

σίγουρα θα είναι μια χαρά και δεν θα έχεις πρόβλημα, από θέμα οικονομικό στο είπα, άλλο να δώσεις 75 Ευρω για 15 λίτρα siporax και άλλο 4 Ευρώ για 24 λίτρα ελαφρόπετρα

nickst 16-12-13 12:17

δεν πειραζει το εχω δοκιμασμενο ομως και χιλιες φορες να πληρωσω κατι και να ειμαι σιγουρος για αυτο που βαζω.δεν θα δωσω 75 ευρο.εχω ηδη 5 λιτρα βαρια να παρω 8-9 αλλα και παλι οπως ειπα εχω τα χρηματα.μια φορα αγοραζουμε βιολογικα υλικα χαχα και οπως ξερουμε το φιλτρο ειναι το Α και το Ω σε ενα ενυδρειο

maneni 16-12-13 14:29

μην τρελαινεσε και μην εισαι προθυμος να πετας λεφτα τοσο ευκολα.
Τα βακτηρια επιφανεια χρειαζονται, οτι και να ειναι αυτη. ΤΟ καλο υλικο (=μεγαλη επιφανεια/μοναδα ογκου) το χρειαζομαστε οταν εχουμε περιορισμο χωρου.

delta66 16-12-13 15:31

Αγορασε καλυτερα ενα μικροσκοπιο και κοιτα τις διαφορες στην ελαφροπετρα και στα αλλα υλικα ;)

nickst 16-12-13 17:59

επειδη θα παρω 2 εξωτερικα φιλτρα για αυτο το λεω επειδη θα εχω περιορισμενο χωρο και οχι σαμπ να βαλω οσο θελησω.

ChocolatePuma 16-12-13 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickst (Μήνυμα 807166)
επειδη θα παρω 2 εξωτερικα φιλτρα για αυτο το λεω επειδη θα εχω περιορισμενο χωρο και οχι σαμπ να βαλω οσο θελησω.

Υπερβάλεις (ελαφρώς) :p...χωρίς να ρωτήσω για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάς...
Με 2 εξωτερικά φίλτρα, δεν το λες και περιορισμένο χώρο

nickst 17-12-13 12:38

600λιτρο ή 700 λιτρο θα κανω.δεν υπερβαλλω νομιζω

delta66 17-12-13 15:14

Και λιγα ειναι αν βαλεις πολλα ψαρια

maneni 17-12-13 16:50

λιγα ειναι τα 2 εξωτερικα φιλτρα?

χμμμ χμμμ

Τάκης 17-12-13 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maneni (Μήνυμα 807413)
λιγα ειναι τα 2 εξωτερικα φιλτρα?

χμμμ χμμμ

ανάλογα τα φίλτρα, τον όγκο για βιολογικό υλικό και τη ροή

delta66 17-12-13 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maneni (Μήνυμα 807413)
λιγα ειναι τα 2 εξωτερικα φιλτρα?

χμμμ χμμμ

Οπως ειπε και ο Τακης, αναλογα τα φιλτρα, και τα ψαρια στο ενυδρειο.
Αν βαλει 20 δισκους και τους θελει θρεφταρια, πχ 2 χ 2217 (μη πω πιο μικρα) φτανουν?

nickst 17-12-13 19:46

6 geophagus altifrons θα μπουνε μεσα και 4-6 ancistrus.αυτα θα ειναι τα ψαρια παιδια που θα υπαρχουν μεσα.
αρα 1 eheim 2217 και ενα 2078 πιστευω θα ειναι ανετα για το ενυδρειο και με σωστες αλλαγες νερου κτλ εννοειται βιολογικο υλικο κ.α
-------------------------
πολλοι ειναι 6 γεωφαγοι τετοιου ειδους?λιγοι?καλα ειναι για τα λιτρα μου?για να ακουσω γνωμες.

Κλεόβουλος 17-12-13 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickst (Μήνυμα 807452)
6 geophagus altifrons θα μπουνε μεσα και 4-6 ancistrus.αυτα θα ειναι τα ψαρια παιδια που θα υπαρχουν μεσα.
αρα 1 eheim 2217 και ενα 2078 πιστευω θα ειναι ανετα για το ενυδρειο και με σωστες αλλαγες νερου κτλ εννοειται βιολογικο υλικο κ.α
-------------------------
πολλοι ειναι 6 γεωφαγοι τετοιου ειδους?λιγοι?καλα ειναι για τα λιτρα μου?για να ακουσω γνωμες.

Άνοιξε καλύτερα ένα άλλο θέμα για να ακούσεις απόψεις για τα ψάρια ;)
(τι διαστάσεις θα έχει το ενυδρείο).

ChocolatePuma 17-12-13 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickst (Μήνυμα 807332)
600λιτρο ή 700 λιτρο θα κανω.δεν υπερβαλλω νομιζω

M αρέσει που το "χωρίς να ρωτήσω για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάς"...το είχα υπογραμμίσει :p

Ειναι δεδομενο - στο δικό μου μυαλό - πως θα επιλέξεις φιλτρα ανάλογα με τα λιτρα σου ;)
Με αυτό το δεδομένο έγραψα πως δυο εξωτερικά φίλτρα είναι υπεραρκετά

Και είναι επίσης δεδομένο πως εκτός απ τα λίτρα παίζει ρόλο και το είδος & ο αριθμός των ψαριών :smt020

Τα 2 εξωτερικα (σωστά επελεγμένα βάσει των αναγκών σου), παραμένουν αρκετά για βιολογικό υλικό ;)

Οσο για τα ψάρια, όπως έγραψε ο Κλεόβουλος "άνοιξε νέο θέμα" :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02550 seconds with 11 queries