Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   παρουσίαση 40 λίτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15506)

crazyio 08-02-07 21:08

παρουσίαση 40 λίτρων
 
2 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 50χ25χ30
Όγκος: 40 λίτρα
Κατηγορία: κοινωνικό (?)
Φυτά:3 anubias και το άλλο το αφήνω να το αναγνωρίσετε εσείς. σήμερα το πήρα ;)
Ψάρια / Άλλα είδη: 7 αρκελίνοι, 2 synodontis (μικροί), 1 πλεκο
Διακοσμητικά υλικά: 3 ρίζες (δεν ξέρω τι είναι) χαλίκι λεπτο ανακατεμένο με χαλαζιακή άμμος.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαύρο αυτοκόλλητο
Φωτισμός: compact 15 watt
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες (θα αυξηθούν σταδιακά)
Φιλτράρισμα: εσωτερικό Bluwave 350l/h
Θερμοστάτης:30 watt
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): ~15
Αλλαγές νερού: 30% /εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25 βαθμούς
Άλλες πληροφορίες: (η θολούρα προέρχεται απο την ξυλόσκονη που δημηουργεί ο Pleco η οποία ανακατεύτικε πριν λίγο λόγο φυτέματος του αριστερού φυτού που περιμένω αναγνώριση ) :)
Φωτογραφία:

georgetax 08-02-07 21:20

το φυτό το άλλο μήπως είναι βαλισνέρια?μοιάζει με την δικιά μου.αν κάνω λάθος sorry.αν την έβαζες πίσω ίσως ίσως να έδειχνε καλύτερά.
οι αρλεκίνοι σου επειδή ενδιαφέρεται ένας φίλος κάνουν καθολου κοπάδι?
αν προσθέσεις και ακομα 1-2 φυτάκια θα δείξει πιστεύω πιο ωραίο.προσωπικά μου άρεσε και μου έδωσες ιδέες:p καλή συνεχεία:)

crazyio 08-02-07 23:48

την ήθελα μπροστά για να καλύπτει όσο μπορεί φίλτρο και θερμαντήρα.
είχα πάρει πριν καιρό και άλλο φυτό (ούτε αυτό θυμάμαι πως το λέγανε) αλλά ο πλέκο το εκτίμησε δεόντος και το τσάκισε ....
ίσως και αυτό να έχει την ίδια τύχη δεν ξέρω θα φανεί. την ανούμπια δεν την είχε πειράξει οπότε και έβαλα και άλλες 2 μια και δεν είναι και ευαίσθητα φυτά γενικότερα.
Οι αρλεκίνοι κάνουν κοπάδι και είναι πολύ όμορφα ψαράκια αλλά μην φναταστείς πως πάντα είναι όλοι μαζί ....συνηθως όμως είναι κοντα ..

Υ.Γ πιστεύετε πως για τα εν λόγο φυτά χρειάζομαι κάποιο λίπασμα ? έστω και αν η χρήση του γίνεται με φειδώ ?

ASCCO1 09-02-07 00:05

Ναι valisneria ΕΙΝΑΙ......

synodontis μικροι??? να δω τι θα τους κανεις αμα μεγαλωσουν:smt010

ASCCO1 09-02-07 00:10

ΤΟ μονο που με χαλαει στο ενυδρειο ξερεις τι ειναι ??
το χαλικι .....
πιστευω οτι με αμμο θα φαινοταν πολθ καλυτερο.... (( ΙΜΟ))

thanosatha 09-02-07 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 153794)
Υ.Γ πιστεύετε πως για τα εν λόγο φυτά χρειάζομαι κάποιο λίπασμα ? έστω και αν η χρήση του γίνεται με φειδώ ?

Δε χρειαζεσαι λιπασμα, απλα ελεγχε νιτρικα-φωσφορικα να βρισκονται στα θεμιτα επιπεδα. Με τοσο λιγο φως μπορει να προκαλεσεις προβληματα αλγης με το λιπασμα. Οι τακτικες αλλαγες νερου θα δωσουν στα φυτα οτι χρειαζονται...

giannisg 09-02-07 10:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanosatha (Μήνυμα 153803)
Δε χρειαζεσαι λιπασμα, απλα ελεγχε νιτρικα-φωσφορικα να βρισκονται στα θεμιτα επιπεδα. Με τοσο λιγο φως μπορει να προκαλεσεις προβληματα αλγης με το λιπασμα. Οι τακτικες αλλαγες νερου θα δωσουν στα φυτα οτι χρειαζονται...

Συμφωνώ απόλυτα! Αν καταφέρεις με πατέντα όμως να προσθέσεις και δεύτερη λάμπα, αρχίζεις να έχεις αρκετές επιλογές σε φυτά. Αν δεν σε ενδιαφέρει για περισσότερο φυτεμένο μείνε όπως είσαι...

Kostas G. 09-02-07 11:56

Ωραίο το ενυδρειάκι σου;) Μου αρέσει...
Δε βλέπω όμως ξυλόσκονη στο χαλίκι...Απορώ γιατί παραπονιέσαι...θες να σου δείξω μήπως τη δική μου:D
Λέω και εγώ γιατί ο pleco σου δεν δικαιολογείται να παράγει πολύ ξυλόσκονη μια και τρώει λίγο ξύλο συνήθως,όχι πολύ...

crazyio 09-02-07 17:13

@giannisg με πατέντα σίγουρα μπένει δεύτερη λάμπα και σίγουρα θα βάλω ..... αλλά αυτόν τον καιρό πνίγομαι κυριολεκτικά και μόνο αυτό δεν με απασχολεί .... και εδώ που τα λέμε την δευτερη λάμπα την θέλει γιατι με αυτήν που έχει τώρα δεν φωτίζει ικανοποιητικά και η αριστερή πλευρά είναι κάπως σκοτεινή.....

@KostasG η ξυλόσκονη δεν φαίνεται γιατι είναι κραβιγμένο απο μακριά το ενυδρείο.
Κοίτα δεν είπα πως έχω τόσο ξυλόσκονη όσο εσύ ... αλλα εσένα ενδεχομένος να σου αρέσει η ξυλόσκονη ...ενώ εμένα όχι :rolleyes:
και πίστεψέ με τρώει πολύ ξύλο ο πλεκο μου :cool: :rolleyes: +-7


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01466 seconds with 11 queries