Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   φωτιστικο juwel (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29133)

steady 06-01-09 23:05

φωτιστικο juwel
 
εχει δοκιμασει κανει στα high light να βγαλει τη μια λαμπα?η αλλη αναβει?

καμια ιδεα για το πως στεγανοποιεις μετα τα ακροφυσια αφου αμα λειπει η λαμπα μενουν εκτεθημενα

PascM 07-01-09 00:13

γιατί ανάβει?

steady 07-01-09 00:20

δεν ξερω ρωταω:D

PascM 07-01-09 00:21

Δεν έχω το high light αλλά λογικά δεν θα ανάβει γιατί πάλι θα έχουν απλά ένα μπαλαστ μέσα :P

Παπαδόπουλος Κώστας 07-01-09 07:26

Τα High lite ανάβουν και με μία λάμπα. Τώρα για το θέμα της στεγανοποίησης μπορείς να βάλεις φύλλο νάϋλον πριν να βιδώσεις το καπάκι του ντουί( να το βιδώσεις μαζί με το ντουί δηλαδή).

ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ 13-02-09 16:25

Παιδια Βοηθεια! χθες αναβε το φωτιστικο του ριο400 και σημερα τιποτα!
το εβγαλα και ακουω σαν να εχει μπει μεσα νερο......???? αυτο ανοιγει?
τι να εγινε? καμια λυση?

Moutralewn 13-02-09 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ (Μήνυμα 332260)
Παιδια Βοηθεια! χθες αναβε το φωτιστικο του ριο400 και σημερα τιποτα!
το εβγαλα και ακουω σαν να εχει μπει μεσα νερο......???? αυτο ανοιγει?
τι να εγινε? καμια λυση?

Δεν το έχω προσπαθήσει αλλά το έχω "εξετάσει" και απο όσο κατάλαβα ο μόνος τρόπος να το ανοίξεις είναι....να το σπάσεις.

Όσον αφορά για το άλλο, ειλικρινά δεν ξέρω τί να πω.....

Στο RIO 180 που έχω με Τ5 High Lite, βγάζοντας την μία λάμπα, η άλλη δουλεύει κανονικά.
Στο RIO 400, επίσηςμε Τ5 High Lite, δεν δουλέυει με μία μόνο λάμπα.

Τί να πω;

Όσον αφορά την στεγανοποίηση, εγώ χρησιμοποίησα χειρουργικά γάντια: Έκοψα με ψαλίδι τις "θήκες" για 2 απο τα μεγάλα δάχτυλα του χεριού, οποτε δημιουργήθηκαν 2 "καπότες" (μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό!!!). Τις εφάρμοσα πάνω απο τα ντουί (τα κάλυψα) και δεν περνάει τίποτα.

Η ίδια δουλειά και ίσως πιο εύκολα γίνεται και με προφυλακτικό (ναι καλά ακούσατε!!) αφού βέβαια πλυθεί καλά για να φύγουν τα λιπαντικά κλπ. Βέβαια, σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω "τί παίζει" με την αντοχή του

Πάνος 14-02-09 01:25

και το "tip" του θεματος...
ζητηστε προφυλακτικα υπερηχων.....δεν εχουν λιπαντικο....(αν εχουν λιγο ταλκ μονο το ξεπλενετε ευκολα)...:D:D:D

υ.γ. σορρυ κωστα σου σκοτωσα το θεμα...

Genirous 17-02-09 08:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ (Μήνυμα 332260)
Παιδια Βοηθεια! χθες αναβε το φωτιστικο του ριο400 και σημερα τιποτα!
το εβγαλα και ακουω σαν να εχει μπει μεσα νερο......???? αυτο ανοιγει?
τι να εγινε? καμια λυση?

Τα ντουί στα Rio είναι κουμπωτά. Τα ξεκουμπώνεις, βγάζεις το νερό από μέσα, χρησιμοποιείς ένα σεσουάρ για να το στεγνώσεις φυσώντας από τις τρύπες των ντουί και αν είσαι πολύ τυχερός θα ξανανάψει. Αν όχι...πας για καινούργιο...

crazyio 17-02-09 20:53

φαίνεται πως έχει πέσει τρελό παίδεμα με το φωτιστικό της Juwel ..

μια απλή λύση είναι η εξής ...

Βγάζουμε το φωτιστικό ..
με ένα κοφτερό μαχαίρι ( ή φαλτσέτα κόβουμε την σιλικόνη από τα πλαϊνά κουμπώματα ) θέλει προσοχή και επιμονή .... ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί έχει 2 πονταρισιές πλαστικές στο κάθε ακριανό κούμπωμα ..
ΠΡΟΣΟΧΗ ξανά λέω γιατί η λεπίδα στο συγκεκριμένο σημείο τραβάει ζόρι, μην σπάσει και βγάλει κανένα μάτι ..
αφού αφαιρέσουμε τα πλαϊνά έχει μείνει το σκαφάκι που έχει μέσα το ballast.
με την ίδια φαλτσέτα αν πάρουμε στην ευθεία στην επάνω πλευρά απο το σκαφάκι στο σημείο που από λείο γίνεται σαγρέ (φαίνεται με το μάτι και με την αφή) κόβεται σαν βούτιρο ....
Εκεί το πόσο θα φαίνεται αργότερα (σχεδόν καθόλου) έχει να κάνει με το πόσο προσεκτικοί θα είμαστε στο να τραβίξουμε την ευθεία ...
όταν φτάσουμε απο την μία πλευρά στην άλλη, πάλι χρησημοποιόντας την φαλσέτα, ανασηκώνουμε το πλαστικό ....
έχει αρκετή ελαστικότητα και δεν σπάει (φυσικά όπως όλα τα υλικά έχουν τα όρια τους ... οπότε προσοχή)
ως δια μαγείας βλέπουμε το ballast το οποίο και έχει 2 βιδάκια να το κρατάνε ...
το πλαστικό έχει αρκετή ελλαστικότητα όπως προ είπα ώστε να χωρέσει απο το άνοιγμα κατσαβιδάκι για να βγάλουμε τις βίδες...
Αφού λοιπόν βγάλουμε τις βίδες πιάνουμε το Ballast και το τραβάμε έξω ...
τα καλώδια είναι αρκετά μακριά για να μας κάνουν το έργο ευκολότερο ...

αλλάζουμε το ballast αν αυτός είναι ο σκοπός μας, και το ξανα βάζουμε μέσα ..
όταν ελευθερώσουμε το καπάκι που έχουμε "δημιουργήσει" αυτό θα έρθει και θα αφαρμόσει ξανά στην θέση του χωρίς να φαίνεται σχεδόν τίποτα απο την πάνω πλευρά που έχουμε κάνει την τομή ...
βάζουμε και τα πλαινά και είμαστε έτοιμοι ....

με τον τρόπο αυτό έχω αλλάξει 3 ballast σε 3 διαφορετικά Juwel ...

aquaman 06-10-09 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 333357)
...
με τον τρόπο αυτό έχω αλλάξει 3 ballast σε 3 διαφορετικά Juwel ...

Φίλε crazyio, τι ισχύος ήταν τα φωτιστικά; Θα ήθελα να βρω ballast 2χ45W για το Ριο 180 μου (τ5) αλλά δε φαίνεται να υπάρχουν τέτοια στην αγορά...
Μήπως έτυχε να δουλέψεις κάτι τέτοιο;

crazyio 06-10-09 23:21

ήταν από ΡΙΟ 240 με Τ8 λάμπες φίλε μου, όχι με Τ5... ;)

clarck 06-10-09 23:22

Αυτη ειναι ερωτηση κρισεως.... (του aquaman) Για πες!

aquaman 06-10-09 23:24

Κρίμα... :(. (Μόλις σου έστειλα πμ για το ίδιο ερώτημα, οπότε απλά αγνόησέ το)
-------------------------
Άραγε υπάρχουν ballast για τα καπάκια Τ5 2χ45W ή τα κάνει παραγγελία και η @$#& η Juwel...;

clarck 06-10-09 23:24

ρε την juwel μας εχε βαλει σε μπελαδες Το πρωι θα παω Καυκα να δω τι ψαρια θα πιασουμε......

crazyio 06-10-09 23:33

κρίμα που δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω, δεν μου έχει τύχει με Τ5 λάμπες :smt009

aquaman 06-10-09 23:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 379361)
ρε την juwel μας εχε βαλει σε μπελαδες Το πρωι θα παω Καυκα να δω τι ψαρια θα πιασουμε......

Φίλε clarck, αν βρεις στον Καυκα σφύρα το να πάρουμε κι εμείς... :-)

clarck 07-10-09 08:23

Ξερει κανεις για το αν καει μια λαμπα αν αναβει η αλλη?

Μηπως τελικα ειναι λαμπα και ψαχνομαι τσαμπα?

aquaman 07-10-09 08:29

Παραπάνω (στο ποστ #5 π.χ.) λέει ότι ανάβει έστω και η μία. Στο #7 λέει ότι...εξαρτάται... :-)

clarck 07-10-09 08:30

δεν το ειχα δει! Ευχαριστω! Παω Καυκα και επιστρεφω!!

aquaman 07-10-09 08:30

Άντε και με τη νίκη! :-)

clarck 07-10-09 11:21

Πηγα ΚΑΥΚΑ & ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΑΤΟ

Λοιπον:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ηλεκτρονικο μπαλαστ στα 45W μαλλον η Jewel τα φτιαχνει κατα παραγγελια αναλογα το μηκος του ενυδρειου, αρα και το μηκος της λαμπας που χρειαζεται.
Εξ αλλου γραφει JEWEL επανω στο μπαλαστ.

Αυτα που υπαρχουν ειναι 24, 35, 49, 54

49 που ειναι το κοντινοτερο δεν ειχε, οποτε πηρα ενα 54.

Μου ειπε βεβαια οτι πρεπει να ειναι ακριβως οσο και οι λαμπες, αρα 45, αλλα θα δοκιμασω με το 54αρι και θα σας πω.

Αν αποτυχω παταγωδως, σας ενημερωνω ηδη οτι αγοραζω καμμενο φωτιστικο απο Jewel Rio 180 απειραχτο, εκτος εγγυησης....
-------------------------
λοιπον, αναβει, αλλα εχω και μια καμμενη λαμπα....
-------------------------
Παιδια τσαμπα οι κατηγοριες...

Ηταν η μια λαμπα. Αν καει ΔΕΝ αναβει και η αλλη. Εβαλα το παλιο μπαλλαστ και μια καινουργια λαμπα και ...ΔΟΥΛΕΥΕΙ...

aquaman 07-10-09 11:31

Τέλος καλό - όλα καλά δηλαδή!

clarck 07-10-09 11:53

ναι. με εξαιρεση την ανουσια εγχειρηση του καπακιου.

Ολοι οι αλλοι ειστε σιγουροι οτι δεν ηταν μονο η λαμπα?

Τεσταρισμενα πλεον, με μια καμμενη λαμπα η αλλη δεν αναβει.

aquaman 07-10-09 14:02

Να πω το εξής, για να μου φύγει το "μεράκι". Τελικά εντόπισα ηλεκτρονικά ballast 2χ45W για λάμπες Τ5 στο ίντερνετ σε μια και μοναδική εταιρία ηλεκτρονικών ειδών. Είναι οι μόνοι που βρήκα στο διαδίκτυο - ενδέχεται να είναι και οι προμηθευτές της Juwel...
Το πρόβλημα ήταν ότι η εταιρία (κινέζικη, με παράρτημα και στη Γερμανία) δεν πουλάει λιανική, αλλά μόνο σε παρτίδες των....500 κομματιών.


Οπότε αμα μαζευτούμε πολλοί με Ριο 180.... :grin:

clarck 07-10-09 17:32

Με συνδεσμολογια μια λαμπας που το δοκιμασα αναβει με 54αρι μπαλαστ & 45αρα λαμπα!

Με τις δυο λαμπες δεν το δοκιμασα, γιατι ειπα να ξαναβαλω το μπαλλαστ της juwel να δω αν ειναι καμμενο και τελικα δεν ηταν!

paco 07-10-09 17:59

καμια ιδεα για το πως στεγανοποιεις μετα τα ακροφυσια αφου αμα λειπει η λαμπα μενουν εκτεθημενα




για το πως στεγανοποιουμε τα ακροφυσια υπαρχει ελαστικη μονωτικη ταινια που γινεται σαν λαστιχο και κολαει οταν την τραβας και επανοτιζει πανω στην ιδια την ταινια
χρησιμοποιειται σε καλωδιωσεις σκαφων για να την βγαλεις την κοβεις με ξυραφι
τσιμπαει λιγο στην τιμη κοντα στα 12 ευρω το καρουλι αλλα βγαζει πολυ πραμα

clarck 07-10-09 18:44

πιστευω πως ενα κομματι σαμπρελας ποδηλατου, ισως και λιγη βαζελινη θα ειναι οκ

Παντως ξαναλεω το δικο μου με μια λαμπα δεν αναβει.

maikl 07-10-09 19:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 379487)
πιστευω πως ενα κομματι σαμπρελας ποδηλατου, ισως και λιγη βαζελινη θα ειναι οκ

Παντως ξαναλεω το δικο μου με μια λαμπα δεν αναβει.


...με τα ηλ/κα μπαλαστ της jewel ειχα παρατηρησει παλιοτερα το εξης σε Τ8 (2χ38watt) οταν εβγαζα τη μια λαμπα η αλλη δεν αναβε,οταν ομως κουμπωνα την καμενη επειδη εκλεινε πιθανοτατα το κυκλωμα αναβε η "καλη"...
Η αληθεια ειναι οτι δεν το "εψαξα" παραπανω και αλλαξα τη λαμπα...:cool:

crazyio 07-10-09 19:29

και το φωτιστικό του RIO 240 με Τ5 αν βγάλεις την μία λάμπα δεν ανάβει ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02265 seconds with 11 queries