Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Ειναι εφικτο??? Εχω τρελαθει απο ενθουσιασμο!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32940)

3r4ndo 23-06-09 00:11

Ειναι εφικτο??? Εχω τρελαθει απο ενθουσιασμο!!!
 
Παιδια βρηκα το ακολουθο βιντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=XFLBwr6GrDI&NR=1

Γινεται αυτο??

Ακομη και αν δεν γινεται με ψαρουλη μεσα αποφασισα να φτιαξω ενα πικο στα 11 λιτρα περιπου,
ο εξοπλισμος που διαθετω ειναι:

1)συστημα ψυξης/θερμανσης με πελτιερ (αυτο που συζητουσα σε καποιο αρθρο που ειχα ανεβασει, ισως να μην αποδοσε στα 200 λιτρα αλλα στα 11 θα δινει ρεστα)
2)ενα φιλτρακι εσωτερικο 150-300λ/ωρα (το οποιο χρησημοποιω τωρα στο μονομαχοενυδριο αλλα επειδη τα λιτρα ανεβηκαν θα αντικατασταθει και θα μεινει στην ακρη)
3)πολλα λευκα led για ενα diy φωτιστικο panel
4)πολυ μα πολυ ενθουσιασμο και απιστευτη ορεξη για αφοσιωση!!!!

Πρωτα απο ολα τι θα χρειαστω απο αραγονιτη και ζοντανο βραχο?(που μπορω να βρω κουραρισμενο ετοιμο?) Το φιλτρακι αυτο θα αρκει για κυκλοφορια? χρειαζεται φιλτρο η απλα να το αφισω σαν κυκλοφορητη(ισως να βαλω και ενα δευτερο με μειωμενη ροη και τα δυο)??

vasilakis 23-06-09 08:50

Θα σε απογοητευσω αλλα δεν ειναι εφικτο.
6 λιτρα ειναι απαγορευτικα για το ψαρι και εκτος αυτου δε θα μπορεις να ελεγξεις τις παραμετρους
εκτος και αν το συνδεσεις σε καποιο μεγαλυτερο θαλασσινο .

3r4ndo 23-06-09 17:57

11 λιτρα χωρις ψαρουλη??? ειχα ρωτησει παλιοτερα και το κυριο προβλημα ηταν η εξατμηση... Αν βαλω μια γαριδουλα και εναν ερημιτη???

vasilakis 23-06-09 18:52

Ακομα πιο απαιτητικους οργανισμους διαλεγεις.
Οτι μπορει να γινει μπορει αλλα θελει πολυ εμπειρια για να κρατας σταθερη αλατοτητα και θερμοκρασια .
Σκιμερ θα βαλεις? Αν οχι πρεπει να προσεχεις στις αλλαγες νερου να μην γινονται πολυ γρηγορα οι μεταβολες.

3r4ndo 23-06-09 19:56

Αυτο το εχω σκευτει, ισως ενα πολυ μικρο diy σκιμμερακι με venturi για να γινεται και οξυγονοση... Απο την αλλη η αλλατοτητα θα αλλαζει πολυ λιγο καθως η γυαλα θα ειναι κλειστη απο πανω και την ψυξη θα αναλαβει το πελτιερ, θερμοκρασια θα κρατησω σταθερη με εναν eliwell IC 915 (τον οποιο ομως δεν εχω ακομα στην κατοχη μου..) το πελτιερ θα ειναι το μοναδικο στοιχειο ψυξης-θερμανσης του ενυδριου και θα λειτουργησει με μειωμενη ενταση ωστε να αποφευχθουν οι αποτομες μεταβολες..

Στην ουσια αυτο που θελω ειναι ενα ομορφο μικρο display να το βαλω πανω στο γραφειο μου, ενδιαφερομαι για ζωντανα μεσα αλλα κατι για βιολογια και μονο.. Εναν ερημιτη ας πουμε..

Σ ευχαριστω πολυ Βασιλη για τις απαντησεις σου!

vasilakis 23-06-09 20:33

Και μια αυτοματη αναπληρωση οπωσδηποτε.
Γιατι δεν το κανεις 20-30 λιτρα να βαλεις ενα γωβιο με μια γαριδα?

3r4ndo 23-06-09 22:59

Οπ αυτο μου ακουγεται πολυ ενδιαφερον!!! Ας πουμε 20 λιτρα(θα γινει ιδιοκατασκευη) με σκιμμερακι, ψυξη χωρις εξατμηση του νερου με το πελτιερ, λεντ πανελ το οποιο θα καλυπτει ολο το πανω μερος του κυβου και καπακι, την οξυγωνοση θα αναλαβει το σκιμμερ. Ποσο ζβ θελω και ποσο αραγονιτη?? (και με τι κοστος) Κυκλοφορια ποσες φορες τα λιτρα μου θελω?? Αναπληρωση για αρχη θα κανω μονος μου να δω πως θα παει και πραττω αναλογα....
Μ αρεσει πολυ σαν ιδεα το ολο θεμα!!

vasilakis 24-06-09 08:48

Στα 20 λιτρα βαλε ~2 κιλα βραχο (διαλεξε μικρα κομματακια για να δημιουργησεις ευκολα σπηλιες
και 3-4 κιλα αραγωνιτη και εισαι κομπλε. Βαλε μια αντλια 1000αρα με ενα spray bar και εισαι ενταξει απο κυκλοφορια.
Οσο για την αναπληρωση ειναι καλυτερα να βαλεις απο την αρχη και να αφησεις το πελτιερ .
Μην ειμαστε υπερβολικοι , εναν θερμοστατης και 1 ανεμιστηρακι σε elliwel και εισαι κομπλε.

3r4ndo 24-06-09 10:31

Αφου το εχω να μην το βαλω?? Ετσι κ αλιως καθεται... Οχι τιποτα αλλο, ειναι ετοιμο να μπει πανω και το elliwel θα το παρω οπως και να χει... Για να ειμαι ειληκρινης η αυτοματη αναπληρωση μου φενεται βουνο σε σχεση με το πελτιερ.. Μπορει να εχω και αδικο δεν ξερω.. spray bar που μπορω να βρω??? στα πετ της περιοχης μου δεν υπαρχει...

vasilakis 24-06-09 10:45

Η αναπληρωση ειναι εξισου σημαντικη με τη θερμανση-ψυξη. Δες και στο ebay ή παρε μια απο τον Σταθη (stahis200) .
Οσο για το spray bar παρε ενα φυσοκαλαμο :cool: και τρυπησε εκει που θελεις να πεταει νερο.

3r4ndo 24-06-09 11:22

Οκκκ!!!! Να σαι καλα Βασιλη, με καλυψες πλεον, θα επιστρεψω συντομα με νεοτερα!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries