Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Παρουσίαση ενυδρείου 60 λίτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101224)

SweepingFish 30-01-19 21:44

Ευχαριστώ.

Δεν τους έστειλες κάποιο μήνυμα ή να ανοίξεις θέμα με το ebay; Κρίμα είναι που τα έχασες.

stanisalus18 30-01-19 22:11

Τα χρηματα τα εχω παρει ολα πισω. Απλως δεν ελαβα αυτα που επρεπε και αναγκαστικά τα ξαναπαραγγειλα. Δεν μιλαμε για μερες αλλα για μηνες :D

SweepingFish 30-01-19 22:26

Πάλι καλά... Ναι το γνωρίζω...

SweepingFish 03-02-19 14:39

Καλησπερα!

Σιδηρο μπορω να ριξω Ferrobival; Σε σκονη ειναι, απο φαρμακείο η δεν κανρι για ενυδρειακη χρηση;

SweepingFish 08-02-19 14:27

Εχω ενα λιπασμα για καλιο, το Florin-K potassium, λετε οτι πρεπει να ριξω λίγο η οχι καλυτερα - μεχρι να μπει το co2 τουλαχιστον.

Γιώργος Κ 08-02-19 15:20

Λίπανση, co2 και κατάλληλος φωτισμός θα πρεπει να αυξάνονται ολα μαζι ωστε να μην εχεις προβλήματα με αλγες ... οποτε δε ρίχνεις τιποτα μεχρι να αναβαθμίσεις τα αλλα 2 ...

SweepingFish 08-02-19 17:22

Οκ, αλγες εχω ηδη γιαυτο μηπως και μειωθουν σε συχνότητα καπως.

Θα περιμένω λοιπιν να έρθουν αυτα που εχω παραγγείλει απο ebay, θα παρω και τις λαμπες.

Να ρωτησω, για 2 λαμπες 24 βατ η καθε μια θελω 2 μπαλαστ;

Για παραδειγμα θα χρειαστω 2 απο αυτα;
https://www.kafkas.gr/proionta/fotis...plo-new_83474/

Γιώργος Κ 08-02-19 18:29

Μόλις πανε ολα καλα οι αλγες θα υποχωρήσουν ... μην αγχωνεσαι ...

Το μπαλαστ στο λινκ που έβαλες γράφει οτι κανει και για δυο λάμπες οποτε θελεις ενα :D

SweepingFish 08-02-19 21:36

Ωραία, θα βάλω στο πρόγραμμα να κάνω αναβάθμιση και τον φωτισμό.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

SweepingFish 10-02-19 18:49

Καλησπερα,

Νομιζω ανακαλυψα τι συμβαινει με τον μαζικο θάνατο των σαλιγκαριών... Βρηκα μια φλούδα μεταλλου στο νερο και το εβγαλα (πριν λίγες μερες εγινε αυτο).

Σημερα παρατηρω τα σαλιγκαρια να εχουν πολλαπλασιαστει ξανα και να βρίσκονται σε ολο το ενυδρειο και οχι μονο στην επιφάνεια.

Λετε να έφταιγε αυτο εξ αρχής;

stanisalus18 10-02-19 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish (Μήνυμα 1051302)
Βρηκα μια φλούδα μεταλλου στο νερο και το εβγαλα

Πως μπηκε μεσα? Σκουριασμενο κομματι?

SweepingFish 10-02-19 21:32

Οχι δεν ήταν σκουριασμενο, μου φανηκε σαν να ήταν απο συρμα/σιδερενιο τουλι. Αυτα που υπαρχουν στις κουζινες.

SweepingFish 13-02-19 09:10

Καλησπερα,

Εχασα και το προτελευταιο ψαρακι (κυριολεκτικα δεν ξερω που είναι)... Το τελευταίο που εμεινε δεν το βλεπω και πολυ δραστηριο.

Οταν παρω τις ριζες που λεγαμε θα κανω restart το ενυδρειο. Θα αλλαξω το scape, ψαροσύνθεση και γενικα θα γινει high tech φυτεμένο (και πιο σωστα και οργανωμένα απο την αρχη)

Ειδικότερα, θα βαλω 8-10 cloud mountain minnow, 6 cpd και γαριδες.

Προς το παρων αναμένω τον εξοπλισμο για το co2 απο κινα.

Εχω 2 ερωτησεις,

Αρχικα, υπάρχει καποιο διαφανες πλαστικο που θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω βάζοντας το μπροστα απο τις λαμπες (ωστε να μην χρειαστω και στεγανο ντουι) σαν κάλυμμα οπως εχουν και οι εργοστασιακες λαμπες.

Επισης, μηπως γνωριζετε αν υπαρχουν ξυλα καταλληλα για να τα βαλω στο ενυδρειο σε καποιο βουνο στην περιοχη της γλυφαδας, γιατι δεν θα μπορεσω να παω στην Πάρνηθα σε καποια κοντινη ημερομηνία. Δεν θελω να αγορασω κιολας... Εφοσον μπορω να τα βρω δωρεαν.

Υ. Γ Το υποστρωμα, JBL Manado, λετε να το κρατησω η να παρω καποιο αλλο πλουσιο σε θρεπτικα (κατα προτίμηση φυτοχωμα) και από πάνω χαλίκι;

Edit: Σκεφτομαι επισης να γινει με προγραμμα λιπανσης EI, οπως λες και στο αρθρο του Γιώργου. Τι πρεπει να παρω απο φυτωρια για να φτιαξω ολα αυτα που χρειαζονται micro,macro στοιχεια; θα βγει πιο φθηνα ετσι απο ότι αν παρω ετοιμα;
-------------------------
Καλημερα,

Εκανα μια παραιτερω ερευνα στο θεμα ''λιπασματα''. Αν εχω καταλαβει καλα πρεπει να παρω traces, KNO3, KH2PO4; Οποτε πρεπει να παρω απο φυτωριο νιτρικο καλιο, φωσφορικο καλιο και trace mix (αυτο μπορω να το βρω και ετοιμο η πρεπει να παρω τα επιμέρους που χρειαζονται ωστε να το φτιαξω; )

SweepingFish 14-02-19 15:06

1 Συνημμένο(α)
Καλησπερα παιδια,

Σημερα ηρθε το μανομετρο... Αναμενω και τα υπολοιπα :)

SweepingFish 16-02-19 15:16

Σήμερα ήρθε και το bubble counter. Αναμένω ακόμα το drop checker, την αντεπίστροφη (αν δεν έχει έρθει μέχρι να έχω πάρει την μπουκάλα παίρνω και από εδώ...) και τα στεγανά ντουί για το φωτιστικό που θα έρθουν τον επόμενο μήνα.

SweepingFish 10-03-19 12:49

Καλημέρα σε όλους και καλή σαρακοστή να έχουμε!!

Ήρθε όλος ο εξοπλισμός για το co2, αναμένεται τώρα να πάρω μπουκάλα και να έρθουν τα στεγανά ντουί από Κίνα μέσα στο μήνα ώστε να γίνει και η αλλαγή scape, να μπει η μπουκάλα και να γίνει η κατασκευή με τις T5.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01876 seconds with 11 queries