Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=70)
-   -   Σκέψεις για 3 τόνους fish only (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104753)

kouman 20-06-21 20:17

Σκέψεις για 3 τόνους fish only
 
Καλησπέρα μετά από καιρό !!! Θα κατασκευάσω ένα ενυδρειο 3χ1χ1 και Σκευτομαι να το κάνω θαλασσινό fish only . Τι εξοπλισμό μου προτείνεται ;;; Δεν έχω ασχοληθεί ποτε με θαλασσινό ενυδρειο . Ο σκοπός αυτής της δημοσίευσης είναι να βγει ένας προηπολογισμος κόστους για να δω εάν το προχορισω η όχι . Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον χρόνο σας !!

enzo 21-06-21 12:09

το κοστος συντηρησης ενος τετοιου ενυδρειου ακομα και για fish only ειναι εξαιρετικα μεγαλο...
η καρδια του συστηματος θα ειναι η εσωτερικη κυκλοφορια και το skimmer, επισης θα χρειαστεις αντιστροφη οσμωση πολλων λιτρων και ψυκτικο...
προσωπικα παντως δεν θα ξεκινουσα ενα τετοιο εγχειρημα χωρις να εχω υπολογισει extra χωρο και κοστος συντηρησης ξεχωριστου ενυδρειου καραντινας για τα ψαρια...:(

kouman 21-06-21 16:29

Για αυτό έκανα αυτό το θέμα , για να δω εάν με πέρνει οικονομικά

yannisp2 21-06-21 20:14

Fish only το κόστος θα είναι σε λογικά επίπεδα. Δεν χρειάζεται οσμωση για όλα τα λίτρα. Απλά θα χρειαστεί καλό σκιμερ για να ελλατωσεις τις αλλαγές. Το αλάτι το οποίο είναι αναλώσιμο , θα πάρεις κάτι φθηνό. Και ελατοτητα στο 1022-24 είσαι οκ.φωτισμο απλά led . πιστεύω μπορείς να το καταφέρεις να το κάνεις φθηνό στη συντήρηση. Τα αρχικά έξοδα είναι στον βράχο , στο σκιμερ, κυκλοφορίας αντλίες, αραγωνητης. Μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα από αγγελίες να μαζεύεις σιγά σιγά.μετα το ξεκινάς και σιγά σιγά το γεμίζεις με νερό και ψάρια.αυτο το εγχείρημα μπορεί να πάρει και 2 χρόνια να το καταφέρεις, δεν γίνεται σε μία βδομάδα εκτός και αν δώσεις πάρα πολλά ευρώ μαζεμένα.μπορεις να ξεκινήσεις με κάνα 300-400 λίτρα fish only να το μάθεις πως λειτουργεί και μετά αν θέλεις κάνεις το μεγαλύτερο. Δεν θέλεις να γίνει στραβή σε 3τονο με καμία 10τανγκ από απειρία.

pagokoftis 22-06-21 00:37

"Δεν έχω ασχοληθεί ποτε με θαλασσινό ενυδρειο" και "θέλω να κατασκευάσω ένα ενυδρείο 3 τόνων" δεν κολλάνε μεταξύ τους... Όχι οτι δεν μπορέις να τα καταφέρεις φυσικά...

Έχεις κάποια εμπειρία με ενυδρεία γλυκού νερού??

Θεωρώ οτι το κόστος μόνο για ενυδρείο, sump, υδραυλικά και βάση, αν στο φτιάξει κάποιος εδώ Ελλάδα, θα ξεφύγει τα 4-5000 ευρώ... Ίσως λέω και λίγα...

Ο εξοπλισμός, skimmer, κυκλοφορητές, αντλίες, βράχος, αραγωνίτης κλπ άλλα 3000 ευρώ??

kouman 22-06-21 22:58

Έχω μεγάλη εμπειρία από κατασκευές ... εάν θες κοιτά στην υπογραφή μου .

Κλεόβουλος 23-06-21 00:18

Σάκη θες να μας τρελάνεις? :D:D
Εύχομαι φίλε να το φτιάξεις (και να ερχόμαστε να ρίχνουμε καμμιά βουτιά :p)

pagokoftis 23-06-21 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 1062548)
Έχω μεγάλη εμπειρία από κατασκευές ... εάν θες κοιτά στην υπογραφή μου .

Φίλε μου πανέμορφες οι κατασκευές σου!!
Μακάρι να το επιχειρήσεις και ας είναι και μικρότερο σε λίτρα!!
Η θάλασσα έχει αυτό το κάτι που σε κάνει να κολλάς :)

alphonse 25-06-21 11:56

ριξε και μια ματια αν σε παιρνει στατικα πρωτα φιλε.... 3 κυβικα χωρια βραχος , αραγωνιτης, τζαμια.........
καλη τυχη

kouman 27-06-21 10:55

Ευχαριστώ παιδιά ... δεν θα γίνει τελικά γιατί από τον προιπολογισμο βλέπω πως δεν μπορώ να το συντηρήσω .... ίσως αυτό το όνειρο γίνει με πολύ λιγότερα λίτρα ! Ας κλείσει το θέμα σας ευχαριστώ !


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01449 seconds with 11 queries