Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=70)
-   -   EF-1500-CO- ELITE ΕΝΥΔΡΕΙΑ FLAT (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28505)

andreas72 07-12-08 18:18

EF-1500-CO- ELITE ΕΝΥΔΡΕΙΑ FLAT
 
παιδιά ετοιμάζομαι από εβδομάδα να κάνω την παραγγελια....ξέρω ξέρω το rio-400 είναι καλύτερο πιο φαρδύ k t l.εκτος από αυτό τι λέτε? τιμή eksoplizmo που έχει!μήπως ανοίγουν τα τσάμια,μια που είναι κινεζικο? το έπιπλο αντέχει η θα ξαπλωθεί ανάσκελα μέσα στο σαλόνι?? και που θα πάω από την γυναικα μετά!!!!!:smt065,μάλλον στην κίνα!!!:D:D:D
μονο ψαρια θα έχει,άντε και 3-4 εύκολα κοραλία
http://zoofilia-ionias.interpet.gr/f...ITE/EF1500.jpg
EF-1500-CO
ΜΟΝΤΕΛΟ: E-FLAT COMPLETE
ΧΡΩΜΑΤΑ: ΜΑΥΡΟ - ΚΑΡΥΔΙΑ - ΒΑΛΑΝΙΔΙΑ
ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: 450 λίτρα
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 1508mm x 458mm x 670mm
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: 3 x 40W ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ
ΣΕΤ ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ 220V / 50HZ - 1300L/H
ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΣ ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑΣ 300W

ΤΙΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ: 485 €
EFC-1500
ΜΟΝΤΕΛΟ: E-FLAT ΒΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
ΧΡΩΜΑΤΑ: ΜΑΥΡΟ - ΚΑΡΥΔΙΑ - ΒΑΛΑΝΙΔΙΑ
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 1508mm x 458mm x 760mm

ΤΙΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ: 140 €




συνολο 625

iki28 07-12-08 18:24

Φιλε μου εχω το ιδιο εδω και ενα χρονο και ειμαι καταευχαριστημενος .Ανετα σου λεεω να το αγορασει

madfdg 07-12-08 18:34

Βουρρρ Ανδρέα .....βουρρρρρρρρρρρ!:D:D

Το πολύ - πολύ να μας κυνηγάει όλους μαζί η γυναίκα σου!!!

maikl 07-12-08 19:10

Ειχα το EF-1000,οφειλω να πω οτι μου αρεσε.Ειχε "μουρη" λογω υψους(67 εκ) αλλα και ποιοτικα δεν εδειχνε κατωτερο απο τα Juwel μου...
-Μαλιστα οι δυο καθετες γυαλινες(8mm) κοντρες που ειχε επανω το εκαναν να δειχνει αλλα και να ειναι στιβαρο,σε σημειο που ενιωθα οτι αν το σηκωνα και το πετουσα στο πατωμα απο ψηλα(λεμε τωρα..:D) θα επεφτε σαν ενα ξυλινο κασονι χωρις να παθει τιποτα :smt102....
Το δε επιπλο με ταλαιπωρησε οταν θελησα να περασω σιδερογωνιες(παντα βαζω στα δικα μου ενυδρεια) βιδωνοντας τες-ειναι σκληροτερο απο αυτα των Juwel θα ελεγα*
Το εδωσα καποια στιγμη "τρελας" -να πω- γιατι με χαλουσε το 3χ φωτιστικο του με Τ8 που δεν με ικανοποιουσε...
Αν το βρηκες σε αυτα τα λεφτα απο τα μερη σου εχει καλως αφου γλιτωνεις τα μεταφορικα,αν ομως απο Αθηνα, τοτε πανε σε Juwel (υπαρχει και η δωροεπιταγη αποτο γνωστο καταστημα της Κηφισιας...)

*5 juwel ειχα-τωρα 4 :smt035
-+5

crazyio 08-12-08 00:02

Αν και δεν το έχω, το έχω δει και το έχω επεξεργαστεί για λίγο ...
Φαίνεται αρκετά στιβαρό, προσεγμένο και όμορφο ...
άντε, καλορίζικο !! :p

delta66 08-12-08 01:51

Κατ'αρχην θα επαιρνα το απλο EF-1500 χωρις το φιλτρο, αν εχει φυσιολογικα καλυτερη τιμη απο το EF-1500-Co κατι που δεν ξερω αφου ειναι προσφορα.
Και αυτο γιατι ετσι κι αλλιως θα αλλαζα το φιλτρο με eheim.
Aν αξιζει το κινεζικο φιλτρο την επιπλεον τιμη θα το κραταγα ως 2ο μαζι με το eheim. (δωσε τιμες και για το απλο ενυδρειο χωρις φιλτρο για να δουμε)

Επισης για μενα θα επαιζε ρολο και τι θα εβαζα μεσα?
Και εξηγω συντομα.
Αν εβαζα ψαρια που μπαινουν σε 400 λιτρα θα επαιρνα juwel 400 και με τη δωροεπιταγη θα επαιρνα το eheim φιλτρο.
Αν ηθελα πιο πολλα λιτρα για δισκους πχ, θα επαιρνα με τη μια το διμετρο το elite το απλο χωρις φιλτρο και θα αγοραζα απο γερμανια δυο εξωτερικα eheim κομπλε.

Tricky 08-12-08 09:13

Δεν μου αρεσει το φωτιστικο που εχει ...ΙΜΟ ειναι αχρηστο για θαλασσινο.

Ισως αυτο να πρεπει να συμπεριληφθει στο αρχικο κοστος αγορας.

ΧρήστοςΠ 08-12-08 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 310962)
Κατ'αρχην θα επαιρνα το απλο EF-1500 χωρις το φιλτρο, αν εχει φυσιολογικα καλυτερη τιμη απο το EF-1500-Co κατι που δεν ξερω αφου ειναι προσφορα.
Και αυτο γιατι ετσι κι αλλιως θα αλλαζα το φιλτρο με eheim.
Aν αξιζει το κινεζικο φιλτρο την επιπλεον τιμη θα το κραταγα ως 2ο μαζι με το eheim. (δωσε τιμες και για το απλο ενυδρειο χωρις φιλτρο για να δουμε)

Επισης για μενα θα επαιζε ρολο και τι θα εβαζα μεσα?
Και εξηγω συντομα.
Αν εβαζα ψαρια που μπαινουν σε 400 λιτρα θα επαιρνα juwel 400 και με τη δωροεπιταγη θα επαιρνα το eheim φιλτρο.
Αν ηθελα πιο πολλα λιτρα για δισκους πχ, θα επαιρνα με τη μια το διμετρο το elite το απλο χωρις φιλτρο και θα αγοραζα απο γερμανια δυο εξωτερικα eheim κομπλε.


Ρε Σπύρο ωραίο ενυδρείο αλλά τόσα λίτρα χωρίς samp είναι μανούρα ;)

orck 08-12-08 09:49

και με sump μανουρα ειναι :)

PascM 08-12-08 12:21

Ένα καλά στημένο σάμπ θα διαφωνήσω οτι είναι μανούρα.

enzo 08-12-08 12:25

θεωρω οτι αν μας ενδιαφερει το αισθητικο αποτελεσμα, και οχι μονο, το custom made ενυδρειο για θαλασσινο ειναι μονοδρομος...:cool:

andreas72 08-12-08 12:33

ποιον να πρώτο απαντήσω?όλους μαζί...-80 euro αν το έπαιρνα χωρίς φίλτρο και θερμοστάτη,φίλτρο έχω τις eheim προ2 θα δουλεύουν παράλληλα και τα 2 εννοείτε,φωτιστικό έχω το λαμπατέρ του madfdg και το σκίμερ του.δεν έχω χορό για 2 μετρα αλλιώς θα το έπαιρνα εννοείτε,δυστυχώς το 2 μετρα και το skimeer βγαίνουν έξω από το σπίτι:D:Dδωροεπιταγη ??? από που?? αυτά είναι προνόμια τις πρωτεύουσας στην αλεξανδρούπολη δεν έχει τέτοια.
και προτιμώ να πάρο κάτι από την πολh μου, γιατί μπορώ να πιάσω και από τον γιακά τον μαγαζάτορα,αν πάει κάτι στραβά(αυτό ας μην το συζητήσουμε).:D

και περισσεύουν και 300 euro (σε σχέσει με το rio 400)περίπου, που μπορώ να τα δώσω για πχ. AO η για βράχο-coralia.... δυστυχώς τα ευρώπουλα δεν περισσεύουν, αχ γιατί δεν είμαι γιος ταχυδρόμου η παπας στο άγιο ορος,(λίγο πλακα δεν βλάπτει):D:D

accnt 08-12-08 12:50

Προσπάθησε να βρεις τρόπο να φτιάξεις sump πριν το ξεκινήσεις. Υπάρχουν τρόποι με διάφορες υπερχειλίσεις.
Η διαφορά είναι τεράστια!

alexx 08-12-08 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 311068)
Προσπάθησε να βρεις τρόπο να φτιάξεις sump πριν το ξεκινήσεις. Υπάρχουν τρόποι με διάφορες υπερχειλίσεις.
Η διαφορά είναι τεράστια!

Ανδρεα ακουσε τον.Εγω δεν εχω αλλα βρηκα τροπο και εκανα ενα μικρο να βαλω την αλγη μεσα

orck 08-12-08 16:03

αναφερομουν σε ενα ενυδρειο 400+ λιτρων σαν συνολο, οχι το sump μονο του
οσους αυτοματισμους και να βαλουμε παντα θα χρειαζεται φροντιδα και προσοχη απο τον ιδιοκτητη του
(και για να σε προλαβω την λεξη μανουρα δεν την χρησιμοποιησα για να περιγραψω κατι μπελαλιδικο που βαριομαστε και ειναι μπελας, γιατι το ενυδρειο παρολο που ειναι απαιτητικο δεν ειναι μπελας)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 311059)
Ένα καλά στημένο σάμπ θα διαφωνήσω οτι είναι μανούρα.


Σπύρος Μ 08-12-08 16:34

Αλλα αξίζει τα λευτά ή θα είναι της πλάκας;Επειδή μετά το Πασχα που θα εχω μαζέψει αρκετό ρευστό λέω να αλλάξω τα ενυδρεία μου και να εχω extra λιτρα νομίζεται οτι θα είναι ακιόπιστο γιατι όπως και να το κάνουμε 380 λιτρα καθαρα είναι αρκετά να πλημιρίσει το σπίτι και να σου χαλάσουν και τα υπόλοιπα επιπλα.Θελω να μάθω με βάση την ποιότητά του αν είναι καλό,δεν με ενδιαφέρει πολυ αν είναι κομψοτέχνημα γιατι προτιμότερο είναι να δώσεις 300ευρώ παραπάνω παρα να δίνεις μετά λευτά και καινούρια σύνθετα,κουζίνες ντουλάπια κ.α.

delta66 08-12-08 17:40

Ακυρα αυτα που ειπα για διμετρο με 2 φιλτρα.:smt035
Νομιζα για γλυκο ενυδρειο οτι μιλαγαμε. :D


υγ αληθεια στο διμετρο το elite δεν γινεται κατασκευη να λειτουργησει με σαμπ?

orck 08-12-08 18:30

δεν καταλαβαινω τι θες να πεις;
μπορεις να βαλεις την υπερχειλιση της tunze η καποια παρομοια για να μην κανεις τρυπημα στα τζαμια του
και στο ντουλαπι να μπει το sump, ακομη καλυτερα να γινει ιδιοκατασκευη το ντουλαπι για να υπαρχει πολυ χωρος

andreas72 08-12-08 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexx (Μήνυμα 311078)
Ανδρεα ακουσε τον.Εγω δεν εχω αλλα βρηκα τροπο και εκανα ενα μικρο να βαλω την αλγη μεσα

αφού βρήκες εσέι, κάτι θα βρω και εγώ! θα δούμε για sump... το sump είναι για την άλγη μονο ?? φαντάζομαι θερμοστάτες-άνθρακα-αντί φώσφορο, k t l.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 310768)
Βουρρρ Ανδρέα .....βουρρρρρρρρρρρ!:D:D

Το πολύ - πολύ να μας κυνηγάει όλους μαζί η γυναίκα σου!!!


αυτό είναι το μονο σίγουρο !!!:D:D:D:D:D:D:D

madfdg 08-12-08 23:03

Ανδρέα αυτό που έκανε ο Αλεξ είναι ένα hang-on refugium!Το σαμπ είναι ένα "υποενυδρείο" που μέσα έχεις μέρος του εξοπλισμού , refugium και επιπλέον μεγαλώνεις τον όγκο του νερού σου!Για να γίνει αυτό ή θα τρυπήσεις ένα έτοιμο ενυδρείο ή θα βάλεις έτοιμη εξωτερική υπερχύλειση! Και τα 2 τα βρισκω απο λίγο έως πολύ επικίνδυνα σε έτοιμο ενυδρείο!Άποψη μου (και ξέροντας τι θα κάνεις το ενυδρείο) είναι να φτιάξεις ,αν χρειαστεί, κάτι παρόμοιο με του Άλεξ!;)

alexx 08-12-08 23:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 311329)
Ανδρέα αυτό που έκανε ο Αλεξ είναι ένα hang-on refugium!Το σαμπ είναι ένα "υποενυδρείο" που μέσα έχεις μέρος του εξοπλισμού , refugium και επιπλέον μεγαλώνεις τον όγκο του νερού σου!Για να γίνει αυτό ή θα τρυπήσεις ένα έτοιμο ενυδρείο ή θα βάλεις έτοιμη εξωτερική υπερχύλειση! Και τα 2 τα βρισκω απο λίγο έως πολύ επικίνδυνα σε έτοιμο ενυδρείο!Άποψη μου (και ξέροντας τι θα κάνεις το ενυδρείο) είναι να φτιάξεις ,αν χρειαστεί, κάτι παρόμοιο με του Άλεξ!;)

:smt023

accnt 09-12-08 09:02

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16969

Βρε... δεν διαβάζετε??? :D

madfdg 09-12-08 09:14

Εννοείται πως διαβάζουμε ρε Γιάννη , αλλά ο Ανδρεας (νομίζω) πως δεν είναι στις προθέσεις του και δεν του επιτρέπει ο χώρος να φτιάξει diy βάση ώστε να μπεί το σαμπ.Γιαυτό έγραψα "ξέροντας τι θα κάνεις το ενυδρείο";). Δεν υπάρχει καμία αντίρρηση όσων αφορά την βοήθεια που προσφέρει το σαμπ στα ενυδρεία μας!

accnt 09-12-08 09:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas72 (Μήνυμα 311317)
θα δούμε για sump... το sump είναι για την άλγη μονο ?? φαντάζομαι θερμοστάτες-άνθρακα-αντί φώσφορο, k t l.

Για τον adreas ήταν το link Κώστα...
Εσύ τα ξέρεις απ΄ έξω και ανακατωτά....;)

madfdg 09-12-08 09:28

Θα του ξέφυγε μάλλον!!Είναι διαβαστερός :D:D

andreas72 09-12-08 22:17

ναστέ καλά για τις απαντήσεις και για το ενδιαφέρον σας, sump πολύ χλομό (δεν με παίρνει)...θα το δούμε λίγο το θέμα για τις "μακροαλγες" με τον κώστα και τον alexx, η παραγγελια έφυγε και μετράω μέρες. + και AO.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 311405)
Θα του ξέφυγε μάλλον!!Είναι διαβαστερός :D:D


το διάβασα το διάβασα.:)
το διάβασμα που έριξα εδώ στο GAB, αν το έριχνα στο σχόλιο τώρα θα ήμουν γιατρός και όχι πυροσβέστης:D:D:D:D:D:D:D:D:D

accnt 10-12-08 08:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas72 (Μήνυμα 311606)
sump πολύ χλομό (δεν με παίρνει)...

Κρίμα... Θα σου έλυνε πολλά προβλήματα.

maikl 10-12-08 09:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas72 (Μήνυμα 311606)
το διάβασμα που έριξα εδώ στο GAB, αν το έριχνα στο σχόλιο τώρα θα ήμουν γιατρός και όχι πυροσβέστης:D:D:D:D:D:D:D:D:D

...ααα μη το λες....:rolleyes:

alan boy 10-12-08 10:16

XAXA XA


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02573 seconds with 11 queries