Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Στήνω νέο RIO 125 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23700)

Minakki 17-03-08 11:01

Στήνω νέο RIO 125
 
Καλημέρα!!
Μετά από 8 μήνες που τρέχει το 60ΛΤΡ κοινωνικό φυτεμένο, αποφάσισα να στήσω ένα μεγαλύτερο.
Εβαλα τα διάφορα (υπόστρομα, χαλίκι, νερό, κάποια από τα φυτά από το 56λιτρο μου) και πρόσθεσα μέσα στο φίλτρο το μπόλι που πήρα απο φίλτρα του άλλου ενυδρείου. Έβαλα αντιχλώριο και βακτηρίδια και περιμένω.
Απο δώ και πέρα τι άλλο κάνω ? Βακτηρίδια θα βάζω κάθε μέρα. Μετρήσεις για να δω που βρίσκομαι πότε αρχίζω να κάνω?

PascM 17-03-08 12:52

Με τι ψάρια?

Minakki 17-03-08 13:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245502)
Με τι ψάρια?

Tetra. Θα μεταφέρω αυτά που έχω στο 56Λτρ.

PascM 17-03-08 13:48

Αν τα έχεις ήδη μεταφέρει και με δεδομένο οτι μπόλιασες λογικά στις 3-4 μέρες θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις και ίσως χρειαστείς και αλλαγή, μέχρι να περάσουν κάποιες μέρες και να αυξηθεί η αποικία των βακτηριδίων που μπόλιασες.

Minakki 17-03-08 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245526)
Αν τα έχεις ήδη μεταφέρει και με δεδομένο οτι μπόλιασες λογικά στις 3-4 μέρες θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις και ίσως χρειαστείς και αλλαγή, μέχρι να περάσουν κάποιες μέρες και να αυξηθεί η αποικία των βακτηριδίων που μπόλιασες.

Δεν έχω μεταφέρει κανένα ψάρι ακόμα. Χθές το μεσημέρι το ετοίμασα και διατηρεί ακόμα μιά θολούρα.
Να μεταφέρω κάποια ?

PascM 17-03-08 14:47

Πρέπει να μεταφέρεις κάποια διότι θα πάει άχρηστο το μπόλι, αν δεν θες βέβαια να μεταφέρεις ψάρια ακόμη ρίξε λίγη τροφή για να διατηρηθεί το μπόλι.

Minakki 17-03-08 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245550)
Πρέπει να μεταφέρεις κάποια διότι θα πάει άχρηστο το μπόλι, αν δεν θες βέβαια να μεταφέρεις ψάρια ακόμη ρίξε λίγη τροφή για να διατηρηθεί το μπόλι.

Τροφή έχω ρίξει. Η θολούρα να μην περιμένω να υποχωρήσει ? Και βακτηρίδια συεχίζω να ριχνω καθημερινά και αν ναι για πόσες μέρες ?

PascM 17-03-08 14:59

Δεν απαιτούνται τα βακτήρια από την στιγμή που το μπόλιασες!΄
Κάνε μετρήσεις όμως με όλα αυτά που έχεις ρίξει να δούμε τι γίνετε.

Minakki 17-03-08 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245560)
Δεν απαιτούνται τα βακτήρια από την στιγμή που το μπόλιασες!΄
Κάνε μετρήσεις όμως με όλα αυτά που έχεις ρίξει να δούμε τι γίνετε.

Λοιπόν έχουμε και λέμε
ΝO3 = 0,5, ΝO2=0,025, GH=>14d, KH = 15d, Ph= 7,2
και NH3/ΝΗ4= 0
Καλό μου φαίνεται αλλά η θολούρα ?

flying_guardian 18-03-08 03:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Minakki (Μήνυμα 245579)
Λοιπόν έχουμε και λέμε
ΝO3 = 0,5, ΝO2=0,025, GH=>14d, KH = 15d, Ph= 7,2
και NH3/ΝΗ4= 0
Καλό μου φαίνεται αλλά η θολούρα ?

Η θολούρα μπορεί να ωφείλεται είτε στην αμμωνία, αν και απ' οτι βλεπω δεν έχεις και πολύ, είτε σε νεκρά βακτήρια, αν και το βλέπω κάπως χλωμό μιας και τα ταίζεις κανονικά, είτε τέλος σε μη ικανοποιητικό ξέπλιμα του χαλικιού!
Με το τελευταίο την πάτησα και εγώ! Άργησε να φύγει!
Σκέψου, οτι το έστρωσα κανονικά, άρα μιλάμε για μήνα και, και μετά από 2-3 εβδομάδες από την ολοκλήρωση του στρωσίματος και μετά από 3 πολύ γεναίες αλλαγές ( 1η 80%, 2η 50%, 3η 90% ) κατάφερα να την ξεφορτωθώ!

netblues 18-03-08 07:27

Τα περισσοτερα φρεσκα ενυδρεια μια θολουρα την εχουν, και ειναι σχεδον παντα απο το χαλικι (ακομα και αν το πλυνεις)..
Δεν εβαλες ψαρια ΑΚΟΜΑ?
Οταν μπολιασεις, τα ψαρια ΠΡΕΠΕΙ να μπουν σε 24 ωρες το πολυ.
Για να ξεθολωσει γρηγορα κανε δυο αλλαγες νερου απο 50% και μετα βαλε ξανα μπολι (καλου κακου) και ψαρια ταειζε απο καθολου ως ελαχιστα και μετρα αμμωνια μερα παρα μερα (η παρε ενα ammonia alert μονιμο τεστ) για κανενα μηνα...

Minakki 18-03-08 09:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 245805)
Τα περισσοτερα φρεσκα ενυδρεια μια θολουρα την εχουν, και ειναι σχεδον παντα απο το χαλικι (ακομα και αν το πλυνεις)..
Δεν εβαλες ψαρια ΑΚΟΜΑ?
Οταν μπολιασεις, τα ψαρια ΠΡΕΠΕΙ να μπουν σε 24 ωρες το πολυ.
Για να ξεθολωσει γρηγορα κανε δυο αλλαγες νερου απο 50% και μετα βαλε ξανα μπολι (καλου κακου) και ψαρια ταειζε απο καθολου ως ελαχιστα και μετρα αμμωνια μερα παρα μερα (η παρε ενα ammonia alert μονιμο τεστ) για κανενα μηνα...

Kαλημέρα.
Δεν έβαλα ψάρια ακόμα αλλά έριξα τροφή πρίν το 24ώρο. Πιστεύεις ότι δεν αρκεί ? Οι τιμές της μέτρησης πως σου φάνηκαν ?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 245801)
Η θολούρα μπορεί να ωφείλεται είτε στην αμμωνία, αν και απ' οτι βλεπω δεν έχεις και πολύ, είτε σε νεκρά βακτήρια, αν και το βλέπω κάπως χλωμό μιας και τα ταίζεις κανονικά, είτε τέλος σε μη ικανοποιητικό ξέπλιμα του χαλικιού!
Με το τελευταίο την πάτησα και εγώ! Άργησε να φύγει!
Σκέψου, οτι το έστρωσα κανονικά, άρα μιλάμε για μήνα και, και μετά από 2-3 εβδομάδες από την ολοκλήρωση του στρωσίματος και μετά από 3 πολύ γεναίες αλλαγές ( 1η 80%, 2η 50%, 3η 90% ) κατάφερα να την ξεφορτωθώ!

Αμμωνία δεν έχω καθόλου τα ΝΟ3 είναι πολύ λίγα και ίσως αυτό να είναι το πρόβλημα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01975 seconds with 11 queries