Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Ετσι ειναι η πηγε κατι στραβα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21308)

chris129 04-12-07 23:36

Ετσι ειναι η πηγε κατι στραβα
 
οπως ξερετε παιδια ειχα 2 αυλονακαρες και ενα λαμπιντο μπουκωμενα και σε καποια φαση τα εβαλα σε ενα μικρο ενυδρειο 40λ να γεννησουν και να παρω τις μαμαδες απο τα μικρα ενω το λαμπιντο μου εβγαλε κανονικα ψαρακια 17 σε αριθμο η αυλονακαρα η μικρη μου τα ξερασε χωρις να ειναι ετοιμα ψαρακια ειναι μισο αυγο με ουρα και ματια με κεφαλι ειναι τοσο μικρα που δεν τα πιανει ουτε φωτο για να το δειτε ξερεις κανεις αν θα επιβιωσουν εαν ειναι σωστα και οχι προορα και τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση:confused: :confused: :confused:

Tolis 05-12-07 19:09

Μαλλον στρεσσαριστηκε το ψαρι και ταφτυσε προωρα.
Δεν κανουμε τιποτα...

chris129 05-12-07 19:24

θα επιζηζουν τα ψαρακια που ειναι προωρα :confused:

andreas K 05-12-07 19:41

Ηταν η πρωτη της γεννα;

Tolis 05-12-07 19:52

Δεν θα επιζησουν, και δεν θελουμε να επιζησουν - η φροντιδα της μανας μεχρι να κολυμπησουν ελευθερα ξεκιναει απο το συνεχες καθαρισμα που κανει στα αυγα-μωρα "μασουλωντας" τα, μεχρι το "κρυψιμο" στο στομα της οταν εχουν αρχισει να κολυμπανε και δουν κινδυνο. Μια ολοκληρη διαδικασια που "περναει" στα μωρα που με τη σειρα τους γινονται καλοι ή κακοι γονεις.

chris129 05-12-07 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas K (Μήνυμα 219169)
Ηταν η πρωτη της γεννα;

ναι ειναι η πρωτη φορα που ειναι μπουκωμενη

andreas K 06-12-07 00:13

Απειρια...Ασε τη φυση ...θα βρει το δρομο της...

kouman 11-02-11 20:45

και φυσηκα θα επιζησουν ! μου εχει τυχει και εμενα, πρεπει να μπουν σε μια πολυ μικρη γενιστρα απο υφασμα που εχουν πλαστηκο σκελετο ( πιστευω καταλαβες ) 2 πετρουλες μεσα και μια αεραντλια απο κατω να χτυπαει στην γενηστρα. αυτα θα κουνιουνται συνεχεια εκει και σιγα σιγα ολα θα γινουν τα κραταω εκει 2 βδομαδες αφου φυγει η μεγαλη κοιλια ( το αυγο ) και συνηθιζουν να τρωνε απο ψιλη τροφη, μεσα σε πολλα λιτρα δυσκολα βρησκουν την τροφη ενω στην μικρη ολα καλα, ελπιζω να βοηθησα, θα βγαλω φωτο απο την δικια μου γενηστρα συντομα για να παρεις μια ιδεα! ελπιζω να βοηθησα!

Κλεόβουλος 11-02-11 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 551379)
και φυσηκα θα επιζησουν ! μου εχει τυχει και εμενα, πρεπει να μπουν σε μια πολυ μικρη γενιστρα απο υφασμα που εχουν πλαστηκο σκελετο ( πιστευω καταλαβες ) 2 πετρουλες μεσα και μια αεραντλια απο κατω να χτυπαει στην γενηστρα. αυτα θα κουνιουνται συνεχεια εκει και σιγα σιγα ολα θα γινουν τα κραταω εκει 2 βδομαδες αφου φυγει η μεγαλη κοιλια ( το αυγο ) και συνηθιζουν να τρωνε απο ψιλη τροφη, μεσα σε πολλα λιτρα δυσκολα βρησκουν την τροφη ενω στην μικρη ολα καλα, ελπιζω να βοηθησα, θα βγαλω φωτο απο την δικια μου γενηστρα συντομα για να παρεις μια ιδεα! ελπιζω να βοηθησα!

Εδώ και 4 χρόνια όλο και κάπως θα βοηθήθηκε ο Χρήστος :D:D
Που το ξεσκάλισες βρε kouman?

thanasis76 11-02-11 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 551385)
Εδώ και 4 χρόνια όλο και κάπως θα βοηθήθηκε ο Χρήστος :D:D
Που το ξεσκάλισες βρε kouman?


για ριξε μια ματια... εχει σηκωσει ολες τις χρονιες...:D:D

Κλεόβουλος 11-02-11 20:54

:smt082:smt082:smt082
τώρα τα είδα :grin:

kouman 11-02-11 20:56

δεν ειδα ποτε το δημοσιευσες βρε πασιαμ... να βοηθησω ηθελα..

thanasis76 11-02-11 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 551394)
δεν ειδα ποτε το δημοσιευσες βρε πασιαμ... να βοηθησω ηθελα..

καλα εκανες και μπραβο σου, απλα εχει λιγο πλακα να βλεπεις θεματα πριν 3-4-5 χρονια να ξεθαβονται μαζεμενα...

kouman 11-02-11 21:01

ok! τελικα τι απεγιναν τα μικρα ολα καλα>?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01596 seconds with 11 queries