Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Αυστραλίας - Νέας Γουινέας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=136)
-   -   Τετερντινες με γαριδες. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48960)

dimis_george 05-02-11 00:09

Τετερντινες με γαριδες.
 
καλησπερα παιδια..γαριδες μπορουν να ειναι στο ιδιο ενυδρειο με τις τερτεντινες(Tateurndina ocellicauda)??


Dimis 05-02-11 00:39

Μπορουν.
Σε ενυδρειο με τετερντινια εχω δοκιμασει τις amano,red cherry,crs & black tiger χωρις κανενα προβλημα,ειναι ενοχλητικες καμια φορα με τις μικροτερες αλλα οχι θηρευτες τους.

chemical mac 07-02-11 14:37

εμένα γιατί μου έσκισαν το γόνο;

Dimis 07-02-11 14:39

Ποιου ειδους Μακη?

kostoukitos 07-02-11 14:59

Έχω 1 ζευγάρι tateurndina ocellicauda μαζί με red cherry μονο και από τότε που μπήκαν τα ψαράκια δεν έχω δει μικρή (νεογέννητη) γαρίδα ... :smt009

karrot 07-02-11 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostoukitos (Μήνυμα 549739)
Έχω 1 ζευγάρι tateurndina ocellicauda μαζί με red cherry μονο και από τότε που μπήκαν τα ψαράκια δεν έχω δει μικρή (νεογέννητη) γαρίδα ... :smt009

Εγώ έχω δει γέννες και μεγάλωσαν κιόλας

dimis_george 08-02-11 01:16

...μ αρεσουν οι τετερντινες ρε παιδια αλλα λυπαμαι κ τις γαριδες!!
για αυτα Gertrude's Rainbowfish τι λετε??ταιριαζουν με γαριδες?ειναι κινητικα ψαρια??

anastapalios 08-02-11 12:41

Πρέπει να γίνεται το ίδιο και με τα endlers...Αν και λένε ότι είναι ακίνδυνες για γαριδοενυδρεία εμένα μου εξαφάνισαν το γόνο μέσα σε μία νύχτα..Πάνω από 15 μικρά έβλεπα να περπατάνε παντού στο ενυδρείο μέσα, αλλά τώρα...:smt009

georgis4 08-02-11 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anastapalios (Μήνυμα 550026)
Πρέπει να γίνεται το ίδιο και με τα endlers...Αν και λένε ότι είναι ακίνδυνες για γαριδοενυδρεία εμένα μου εξαφάνισαν το γόνο μέσα σε μία νύχτα..Πάνω από 15 μικρά έβλεπα να περπατάνε παντού στο ενυδρείο μέσα, αλλά τώρα...:smt009

Τα εντλερακια μου ουτε που ακουμπανε γονο απο red cherry:confused:

bokostas 08-02-11 17:11

Μια που οι γαρίδες και ειδικά ο γόνος τους αποτελούν εκλεκτό έδεσμα για όλα σχεδόν τα ψάρια, πιστεύω πως δεν υπάρχει ψάρι που μπορεί
(λόγω μεγέθους, στόματος και οισοφάγου) να τις φάει και δεν θα το κάνει, τώρα αν θα γλυτώσουν κάποιες ή μέρος του γόνου,
είναι καθαρά θέμα κρυψώνων, πυκνότητας των φυτών, ύπαρξης αρκετής μόςς, αριθμού των γαρίδων και των ψαριών, κλπ.
Σε πολύ πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με τατεουρντίνες, γερτρούδια και φουρκατάκια, ζούν κι αναπαράγονται (αργά όμως) ρεντ τσέρις.

dimis_george 09-02-11 00:40

κωστα αυτα τα 3 μπορουν να ζησουν μαζι εε;;γεννανε;;

Dimis 09-02-11 00:58

Μαζι μπορουν να ζησουν ναι.Απλα αν το ενυδρειο ειναι μικρο προτιμαμε να μην βαζουμε μαζι διαφορετικα ειδη pseudomugil επειδη καταλαμβανουν την ιδια ζωνη και το πιο ισχυρο ειδος κυριαρχει εναντι του αδυναμου,ειδικα στο φαγητο.
Σε μεγαλυτερο ενυδρειο 120+ αυτο δεν ειναι τοσο σημαντικο...
Επισης γεννες pseudomugil & tateurndinas στο ιδιο ενυδρειο ειναι σχεδον αδυνατο να υπαρξει.Και τα τρια ειδη τρωνε τον γονο,δικο τους και ξενο,οτι χωραει στο στομα τους.
Το ιδιο ισχυει και με τις γαριδες,η απαντηση μου ηταν θετικη στο αν μπορουν να συγκατοικησουν,αλλα οσον αφορα την επιβιωση του γονου ειναι εφικτη μονο αν υπαρχουν πολλες κρυψωνες και τα ψαρια μας ταιζοντε συχνα.

dimis_george 09-02-11 01:11

...μαλιστα!το ενυδρειο μου ειναι 180 λιτρα κ εχω εντλερς αυτη την στιγμη...αλλα θελω να τα αλλαξω κ να βαλω καποιο ειδος απο αυτα ή κ 2 είδη απο αυτα.επισης ειναι πυκνοφυτεμενο..

bokostas 09-02-11 12:25

Με κάλυψε απόλυτα ο dimis1978 κι επιβεβαιώνω από την μικρή μου εμπειρία όλα όσα είπε για συγκατοίκηση και επιβίωση του γόνου.
Σε πυκνοφυτεμένο 180άρι μπορείς να δοκιμάσεις πιστεύω και πίστεψέ με, αξίζει τον κόπο, είναι απίστευτα ψαράκια.

chemical mac 10-02-11 09:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 549726)
Ποιου ειδους Μακη?

tateurndina ocellicauda περίπου 4 μηνών, ένα κοπάδι 10 ατόμων. Γόνο γαρίδας έχω να δω πολύ καιρό ενώ οι γαρίδες μου ήταν γεμάτες αυγά. Επίσης οι κοιλιές των ψαριών είναι τούμπανο, ακόμα και μετά το Σ/Κ που λείπω και δεν ταΪζω καθόλου :rolleyes:

Dimis 10-02-11 20:16

Ειναι αυτο που λεω Μακη στο μηνυμα #12...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01878 seconds with 11 queries