Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ηλεκτρομαγνητική Papillon Compact 2520 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12750)

SpyrosK 24-07-06 08:15

Ηλεκτρομαγνητική Papillon Compact 2520
 
Καλημέρα,πριν δύο μέρες εγκατέστησα την συγκεκριμένη βαλβίδα.Το ερωτημά μου είναι,οταν δεν είναι στο ρεύμα συνεχίζει να περνά το CO2 αλλά κατά το 1/3 προς 1/4 της ποσότητας απ'ότι όταν είναι στο ρεύμα.Είναι κανονική λειτουργεία αυτό ή κάτι δεν πάει καλά?

klaz 24-07-06 08:20

ειναι κανονικα συνδεμενη στον κοντρολλερ..?γιατι αν ναι, κατι δεν μου παει καλα........

netblues 24-07-06 10:50

Τι σχέση μπορει να έχει ο controller?
Η δίνει 230 ή δέν δίνει..

Που την έχεις συνδεσει? Πρεπει να είναι οπωσδήποτε μετά τα μανομετρα/ρυθμιστη πίεσης.

SpyrosK 24-07-06 10:59

Κανονικά συνδεδεμέμη είναι,αλλά δε νομιζω ότι αυτό είναι το θέμα,αλλά όταν κόβεται η παροχή ρεύματος συνεχίζει να επιτρέπει να περνά CO2 έστω και λίγο.

netblues 24-07-06 11:11

η έχει μπει καποιο σκουπιδακι και δεν της επιτρεπει να κλεισει, ή η πίεση ειναι πολύ μεγάλη.. γιαυτο ρωτησα πως την εχεις συνδέσει.
παντως φυσιολογικό δεν είναι.

SpyrosK 24-07-06 11:11

Σωστά Netblues μετά τα μανόμετρα.Όταν την απομόνωσα για να την δοκιμάσω,προσπάθησα φυσώντας να δημιουργήσω φυσαλίδα,τίποτα,οταν την έβαλα στο ρεύμα δημιούργησα εύκολα φυσαλίδες με το φύσημα.;Oταν το έβαλα πισω στο CO2 αυτό περνούσε έστω και σε χαμηλή πίεση,χωρίς να είναι στο ρεύμα!!!!

netblues 24-07-06 11:14

αμα το καταφερνες αυτό φυσώντας, τότε μάλλον λαθος δουλειά κάνεις..
:d:d
οι φιλαρμονικες θελουν τετοιο κόσμο..

SpyrosK 24-07-06 11:29

Όχι "netblues",απλώς προσπαθούσα να σου εξηγήσω πως οταν είναι στο ρεύμα (δηλ,ανοιχτή),είναι πολύ εύκολο να φυσύξεις και με το στόμα....καί όχι κλαρίνο !

netblues 24-07-06 11:32

Aaa... εγω παντως δεν θα την εβαζα στο στομα μου οταν ειναι στο ρευμα.
μια μικρη διαρροη αρκεί. ασε που αν ανοιγοκλεισει επαγωγικά μαλλον θα σου ριξει μια γερή..
οπως και να χει.. οταν ειναι σε ηρεμια (χωρις ρευμα) δεν θα επρεπε να περναει σταγονα.
μπορεις παντα να δοκιμαζεις και με νερό.
εγω την εχω βαλει να κοβει την παροχη στην αντιστροφη ωσμωση και παει μια χαρά. (μετά το προφίλτρο και πριν τον ανθρακα..)

Pritanis 24-07-06 11:42

μαλλον εχει παρει καποιο σκουπιδακι..... Και εγω το ειχα παθει..... Ανοιξε την και καθαρισε την καλα...... Σιγουρα οταν ειναι εκτος ρευματος πρεπει να κλεινει....ΕΝΤΕΛΩΣ.....

SpyrosK 24-07-06 11:48

Είχα βάλει και στις δύο άκρες σωλινάκι για τυχόν διαροή ρεύματος.
Pritanis είναι εύκολο να ανοίξει,μου φαίνεται ότι δεν είδα πουθενά βίδες,έχεισ την ίδια σαν την δική μου απο το aquaristik?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01415 seconds with 11 queries