Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Iwagumi style (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28053)

mafia 17-11-08 00:04

Iwagumi style
 
Τελος!!! μετα απο ενα χρονο κατελιξα για το πως θελω το ενυδρειο μου. Εψαξα αρκετα για "guides" στησιματος στο ιντερνετ και βρικα διαφορα και διαφορες γνωμες. καποιος που να εχει ιδεα εδω η εστο καποιο καλο link με οδιγιες βημα βημα για οσα χρειαζουντε ???

Πάνος 17-11-08 00:17

χωρις να ξερω συγκεκριμενα λινκς κι επειδη κατι σε αυτο το στυλ θελω να επιχειρησω στο αλλο ενυδρειο που στηνω....ισχυει οτι και σε ενα φυτεμενο ενυδρειο υψηλων απαιτησεων...δηλαδη πολυ φως διοξειδιο και λιπανση σε ισορροπια....
προσοχη στις αλγες ....και λιγα ειδη φυτων σε μινιμαλιστικο στυλ....
η εμπνευση και η φαντασια αποτελουν βασικα συστατικα εφοσον κατεφερει κανεις την προοδο των φυτων...;)

καλη επιτυχια!!!

υ.γ. για απαιτητικα φυτα οπως ειναι τα γρασιδια εχουν γραφτει κι εδω παρα πολλα.....
με χαμηλων απαιτησεων φυτα θα μπορουσες να δουλεψεις και με μοςς..οσον αφορα τη δημιουργια χαλιου...

Τσιόνογλου Σταύρος 17-11-08 00:23

http://www.aquatic-eden.com/2007/02/...aquariums.html
http://www.oliver-knott.com/index.php/News/ δες το δευτερο βιντεάκι.
http://www.adana.co.jp/training2008/en/index.html

chemical mac 17-11-08 00:36

Καλή επιτυχία. Θα ήθελα να δω το Project

Raven 17-11-08 00:43

Κι εγω λεω να προχωρησεις χωρις δισταγμο, αφου αυτο ειναι που σου αρεσει. Με επιμονη και πολυ διαβασμα ερχεται και η εμπειρια, και τοτε ολα γινονται πιο ευκολα.
Κρατα μας ενημερους.

Τσιόνογλου Σταύρος 17-11-08 01:10

Αυτό τον τύπο ενυδρείο θα ξεκινήσω σε λίγο καιρο με το ενυδρείο ενος φίλου ,προχθες μάζεψε πέτρες απο τα Πιέρια τις οποίες τις δοκιμάσαμε και βγήκαν καλές ,(δεν είναι ασβεστολιθηκές) και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε απο αυτές που βλέπουμε στις φώτο,αναβαθμήσαμε τον φωτισμο στο 1 και κάτι Watt ανα λίτρο με 2 gro lux 4 day light στα 6,500 Κ,προμηθευτίκαμε υπόστωμα και μελετάμε και σχεδιάζουμε στο πως θα μπούν οι πέτρες ,καταλήξαμε σε 3 σχέδια φυτών αι μόλις πάρει και μερικά ακομη πραγματάκια θα το ξεκινήσουμε και πιστεύω να πάνε όλα καλά .

lion 17-11-08 01:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 305203)
....μόλις πάρει και μερικά ακομη πραγματάκια θα το ξεκινήσουμε και πιστεύω να πάνε όλα καλά .

και εγώ αυτό πιστεύω :smt041

Περιμένουμε με αγωνία.

mafia 17-11-08 01:21

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 305195)
Καλή επιτυχία. Θα ήθελα να δω το Project

Κοίτα σαν αρχική σκέψη μετά από πολύ μα πάρα πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτά τα φυτά:

Echinodorus latifolius (πίσω από 2 μεγάλες πέτρες στης γωνίες)
Hemianthus callitrichoides (χαλί)
Pogostemon helferi (μπροστά και γύρο από τις μικρές πέτρες)

Πέτρες βρήκα εδώ λίγο έξω από το Ηράκλειο σε ένα βουνό και πήρα γύρο στα 30 κομμάτια σε διάφορα μεγέθη και σχέδια (20 κιλά περίπου) για να διαλέξω ποιες κάνουν κ ποιες μ’αρεσουν.

Από εξοπλισμό στο 54λ ενυδρείο μου έχω (για όσους δεν έχουν δει τα άλλα ποστ μου) :

- Εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2213
- DIYco2
- μια λάμπα Sylvania grolux μπροστά και μια arcadia aquafresh πίσω
- χαλίκι 0,2 – 0,4
- υγρό λίπασμα easylifeprofitο και ταμπλέτες

Τώρα ψάχνω να δω τη άλλο χρειάζομαι (υπόστρωμα, άλλα λιπάσματα, περισσότερο φως, κτλ) για να ξεκινήσω.

Έχω διαβάσει πολλά σε πολλά σίτε πολλές και διάφορες γνώμες που με έχουν μπερδέψει για το τη χρειάζεται τελικά…

Στης φωτογραφίες τα φυτά...

mafia 17-11-08 01:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 305198)
Κι εγω λεω να προχωρησεις χωρις δισταγμο, αφου αυτο ειναι που σου αρεσει. Με επιμονη και πολυ διαβασμα ερχεται και η εμπειρια, και τοτε ολα γινονται πιο ευκολα.
Κρατα μας ενημερους.

μ'αρεσει που ακομα ασχολιεσε μαζι μου :):):)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 305203)
Αυτό τον τύπο ενυδρείο θα ξεκινήσω σε λίγο καιρο με το ενυδρείο ενος φίλου ,προχθες μάζεψε πέτρες απο τα Πιέρια τις οποίες τις δοκιμάσαμε και βγήκαν καλές ,(δεν είναι ασβεστολιθηκές) και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε απο αυτές που βλέπουμε στις φώτο,αναβαθμήσαμε τον φωτισμο στο 1 και κάτι Watt ανα λίτρο με 2 gro lux 4 day light στα 6,500 Κ,προμηθευτίκαμε υπόστωμα και μελετάμε και σχεδιάζουμε στο πως θα μπούν οι πέτρες ,καταλήξαμε σε 3 σχέδια φυτών αι μόλις πάρει και μερικά ακομη πραγματάκια θα το ξεκινήσουμε και πιστεύω να πάνε όλα καλά .

αχ να ειχα και εγω καποιον εδω να βοηθήσει...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 305188)
χωρις να ξερω συγκεκριμενα λινκς κι επειδη κατι σε αυτο το στυλ θελω να επιχειρησω στο αλλο ενυδρειο που στηνω....ισχυει οτι και σε ενα φυτεμενο ενυδρειο υψηλων απαιτησεων...δηλαδη πολυ φως διοξειδιο και λιπανση σε ισορροπια....
προσοχη στις αλγες ....και λιγα ειδη φυτων σε μινιμαλιστικο στυλ....
η εμπνευση και η φαντασια αποτελουν βασικα συστατικα εφοσον κατεφερει κανεις την προοδο των φυτων...;)

καλη επιτυχια!!!

υ.γ. για απαιτητικα φυτα οπως ειναι τα γρασιδια εχουν γραφτει κι εδω παρα πολλα.....
με χαμηλων απαιτησεων φυτα θα μπορουσες να δουλεψεις και με μοςς..οσον αφορα τη δημιουργια χαλιου...

Επίσης και εσυ ακόμα ασχολιέσαι μαζί μου !!! thanks !!!

Έπρεπε να φτάσω τα 30 για να κολλήσω με ένα hobby !

Τσιόνογλου Σταύρος 17-11-08 01:34

Διαβάζοντας μπορείς και μόνος να τα καταφέρεις ,προσεκτικα βήματα και αφου έχεις μαζέψει όλα τα πράγματα που χρειάζεσαι,ωστε αφου στήσεις το ενυδρείο να μην το πολυσκαλίσεις μετα με αλλαγες φυτών και αναβαθμισεις φωτισμου κλπ.Αυτα λέω και στον φίλο μου και αυτός βιάζεται να το κάνει αλλά σιγα μην τον αφήσω,αν δεν έχουμε και όλα τα φυτα δεν το ξεκινάμε.μονο προσεχε με τον εχινόδορο μην απλώνει πολύ γιατι είναι μικρό και το ενυδρείο σου ,για τα αλλά 2 Οκ μονο Helferi να βάλεις λίγο και σε συστάδες των 4,5,6 φυτών δείχνει πιο ωραίο.Καλή συνέχεια.:p
Δες και εδώ μερικά δείγματα http://www.adana-th.com/limagegal/thumnail/2008.htm

N4505 17-11-08 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 305203)
.....,προχθες μάζεψε πέτρες απο τα Πιέρια τις οποίες τις δοκιμάσαμε και βγήκαν καλές ,(δεν είναι ασβεστολιθηκές) και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε απο αυτές που βλέπουμε στις φώτο

Κι εγώ ψάχνω ωραίες πέτρες (μινιατούρες βράχων για την ακρίβεια) για το μελλοντικό μου iwagumi αλλά στην Πεντέλη που πήγα δεν βρήκα τίποτα της προκοπής. Έχει βρει κανείς πουθενά εντός Αττικής? Στην Πάρνηθα ίσως?

Πάνος 17-11-08 22:29

βρηκα πολυ ωραιες πετρες στα μαγαζια leroy merlin με ειδη κηπου που ανοιξαν θεσσαλονικη....ειχε ποικιλια....περα καποιες που λεγονται ατλας και ειναι πρασινομαυρες με πολλες προεξοχες...κατι σαν αυτες που χρησιμοποιηει συχνα ο αμανο....να πας σε ειδη κηπου...τις βρηκα 0.37 ευρω το κιλο...πηρα 4 μεγαλα κομματια 13 κιλα κι εδωσα 3 ευρω.....οι βενζινες γα πεντελη πιο ακριβες θα σου βγηκαν...

υποψιν δεν ειναι ασβεστολιθικες..

Τσιόνογλου Σταύρος 17-11-08 22:33

Βάλε καμμια φώτο να τις δω γιατι προβλέπονται τεράστιες αλλαγές,σε παίρνω και τηλ.και δεν απαντας.

Πάνος 17-11-08 22:35

σταυρο τις εχει στο αμαξι ενας συναδελφος να ειναι καλα που μου τις εφερε...γιατι εγω γυρισα με συγκοινωνια...

μολις τις παρω (μαλλον αυριο) θα τις βγαλω φωτο...ωραια κομματια..ωραια χρωματα ωραια σχηματα...

Raven 17-11-08 23:31

Για λεγε, για λεγε... ψαχνω κι εγω πετρες. Περιμενουμε φωτο.:p

Τσιόνογλου Σταύρος 17-11-08 23:45

Άστα να πάνε Αλέξανδρε μας μπήκε άλλο μικρόβιο τώρα και απότι βλέπω άλλη θα κάνουν Χριστούγεννα και εμεις θα στήνουμε Iwagumi χεχεχε:D (όλα τάχε η Μαριωρή ο φερετζές της έλειπε).

mafia 17-11-08 23:48

τη θελω και ανοιγω θεματα !!!!

Τσιόνογλου Σταύρος 17-11-08 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mafia (Μήνυμα 305399)
τη θελω και ανοιγω θεματα !!!!

Μπα μην στεναχωριέσαι κάπου πρέπει να φάμε το δώρο των Χριστουγέννων,Α ρε μούυυυρλα που μας δέρνει στα γεράματα -+9-+9:smt026:smt026+-8+-8

Raven 18-11-08 00:22

O Μαφιοζος τα φταιει ολα :smt067:D:D:D
Πλακα κανω..
Σταυρο,ποια γεραματα;;??:D Παιδακια 40 και κατι ειμαστε,με ακριβα γουστα και lifestyle:smt035.
Οχι δεν τις θελω τις πετρες για Ιwagumi (προς το παρον..) αλλα για να ολοκληρωσω το project στο 300αρι μου ;)

mafia 18-11-08 00:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 305407)
O Μαφιοζος τα φταιει ολα :smt067:D:D:D
Πλακα κανω..
Σταυρο,ποια γεραματα;;??:D Παιδακια 40 και κατι ειμαστε,με ακριβα γουστα και lifestyle:smt035.
Οχι δεν τις θελω τις πετρες για Ιwagumi (προς το παρον..) αλλα για να ολοκληρωσω το project στο 300αρι μου ;)

ε καλα δεν φτανω τα 40 αλλα ειμαι πολυ κοντα στα 30 κ εγω!!! οσο για το αλλο θεμα που ανοιξες για PMDD βρικα αυτες της πληροφοριες σε διαφορα ιταλικα σιτε (ειμαι και ιταλος τη να κανω):

σε μισο λιτρο απιονισμενο νερο βαζουμε :

-5gr απο ενα σακουλακι λιπασμα για κανονικα φυτα (μαρκα COMPO)
-30gr MgSO4
-50gr K2SO4

μεσω ορο αυτα λενε ολοι

chemical mac 18-11-08 01:22

επειδή μάλλον κάπου σε μπερδέψαμε. το στυλ iwagumi δεν είναι το φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων αλλά το στήσιμο των πετρών μέσα στο ενυδρείο. Ακολουθεί φανατικά τον χρυσό κανόνα και έχει μεγάλη σημειολογία το όλο στήσιμο. Υπάρχει η κεντρική πέτρα και οι περιφερειακές που την πλαισιώνουν. όλα αυτά είναι άμεσα συνδεδεμένα με την ιαπωνική - ανατολίτικη κουλτούρα - θρησκεία. Τώρα επειδή το όλο θέμα βασίζεται στην απλότητα και στην ξεκούραση (πνεύματος - ματιού κτλ) βάζεις μέσα ένα το πολύ δυο φυτά συνήθως hc, glosso (για πολύ χαμηλά φυτά), εναλλακτικά μπορεί να μπει micranthemum umbrosum ή hemianthus micranthemoides (σε αυτή τη περίπτωση είσαι με το ψαλίδι στο χέρι) και αν θέλεις να κλείσεις τις γωνίες ή να γεμίσεις την πλάτη παίζεις με eleocharis accicularis. Όπως καταλαβαίνεις από τα φυτά που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πηγαίνεις υποχρεωτικά σε υψηλών απαιτήσεων ενυδρείο. Το ενυδρείο το ίδιο δεν υπάρχει λόγος να είναι μεγαλύτερο των 60 εκατοστών μήκος. όλα αυτά με γνώμωνα τον κανόνα της απλότητας. Δεν απαγορεύει κανένας να είναι μεγαλύτερο, απλά δεν χρειάζεται. Ο Αμάνο το κάνει γιατί απλά....μπορεί.

N4505 18-11-08 11:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 305379)
βρηκα πολυ ωραιες πετρες στα μαγαζια leroy merlin με ειδη κηπου...

Ωραία, γεμίζω το νεροπίστολό μου με aqua forte και έφυγα για leroy merlin...! :smt066

kanarini 18-11-08 17:41

1 Συνημμένο(α)
βρε παιδια εχεις κανει καμια φωτογραφια απο αυτες τις πετρες...αντε γιατι δεν φτανει το δωρο των Χριστουγγενων...:D:D:D
κατι σαν αυτη στην φωτογραφια εχει δει κανεις

Πάνος 18-11-08 22:14

7 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 305382)
Βάλε καμμια φώτο να τις δω γιατι προβλέπονται τεράστιες αλλαγές,σε παίρνω και τηλ.και δεν απαντας.

παιδια καλησπερα...συγνωμη για την καθυστερηση...βαρδιες και σεμιναρια και αστα να πανε....λοιπον μερικες απο τις εκατονταδες πετρες στο μεγεθος που βολευαν εμενα προσωπικα....


πολυ ωραιες και οι ξυλοπετρες και αλλες ακομη αλλα αυτο το πρασινομαυρο νομιζω κανει πολυ καλη αντιθεση με το φωτεινο πρασινο ορισμενων φυτων!!!
(το στυλο για συγκριση μεγεθων..)

kanarini 18-11-08 22:23

(το στυλο για συγκριση μεγεθων..)

μμμ και εγω νομιζα οτι ησουν ετοιμος για παραγγελιες :D:D:D

Πάνος 19-11-08 12:17

:D:D
οχι μονο το προσωπικο γουστο ειναι πολυ υποκειμενικο αλλα και χρειαζομαι τουλαχιστον φορτηγο για να κανω παραγγελια με τετοιες κοτρωνες..(να σκεφτεις οτι σηκωσαμε 50 κιλα πετρες για να βγαλουμε απο κατω τις πιο μικρες...:o..:D)

xontros 20-11-08 18:04

Φανταστικές οι πέτρες!

Τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις μέσα εσύ?

Πάνος 20-11-08 20:32

τωρα θες πραγματικα απαντηση???

ειναι δυνατον να μην εχει μπλυξα?? :D
η να μην εχει το κουμπα που μου εστειλες??;)
πισω θα μπει ελεοχαρις και παιζεται το πογκοστεμον.....για την ωρα αυτο σκεφτομαι.....στην πραξη ομως θα ξεκαθαρισει.....

mafia 20-11-08 20:44

1 Συνημμένο(α)
Λοιπόν και πάλι εδω μετά από ψάξιμο και ακόμα διάβασμα.

Για το δικό μου IWAGUMI κατέληξα σε Hemianthus callitrichoides, Pogostemon helferi, και ψάχνω το τρίτο αντί για τον εχινόδορο που ανέφερα πριν επειδή από τι μου λέτε δεν είναι και τόσο εύχρηστο. Θέλω να είναι πάντως κάτι αντίστοιχο σε εμφάνιση (όπως αυτό στην φωτογραφία πισω απο της πετρες ας πούμε).

Τώρα ας πούμε τα υπόλοιπα:

- φωτισμός : 1 sylvania grolux 15w + 1 arkadia aquafresh 15 (0,6w ανά λίτρο)

- Co2 : DIYx 2 (δυο δυλιτρα)

- υπόστρωμα/χαλίκι : σκέτο seachem fluorite

- λίπανση : easylife profito + PMDD+ ταμπλέτες όταν χρειαστεί.

Λοιπόν επειδή για να ξεκινήσω το ξεστησιμο/στήσιμο πρέπει να προμηθευτώ ότι μου λείπει από τα παραπάνω, περιμένω συμβουλές/διορθώσεις. (άντε RAVEN!!!)

xontros 20-11-08 20:56

Γιατί όχι τον εχινόδωρο? Αν είναι ο latifolius (που τον είδα πρόσφατα στο water inn και μου φάνηκε πάρα πολύ όμορφος), δεν είναι τόσο "θηρίο" όσο άλλοι εχινόδωροι, φτάνει τα 15 εκατοστά ύψος, δηλαδή ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι δηλαδή..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02793 seconds with 11 queries