Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Ο μικρός μου κύβος - Συννεφάκια "στο χώλ" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96994)

Undertaker 08-11-17 11:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1027594)
Πολυ ωραιο!
Τις πετρες απο μαγαζι τις πηρες;
Κατα τη γνωμη μου το πολυσπερμα με το που θα φουντωσει θα ανοιξει παντου κ θα πρεπει να σαι συνεχως με το ψαλιδι,καποιο αλλο οπως bacopa australis θα ταν καλυτερα..
Το erectus ολα τα λεφτα εκει😃

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άσε γιατί με το πολυσπερμα ήδη τω χω δει όλα. Αυτό που βλέπεις είναι ένα πολύ μικρο μέρος που άφησα. Τα υπόλοιπα 5 κιλα τα πέταξα. Είτε το πιστεύεις είτε όχι, το κλαδευα κάθε 5 μέρες. Είχα απλώσει παντού και έκανε σκιά σε όλα τα υπόλοιπα. Αυτό που βλέπεις θα γίνει θάμνος σε 3.....2......1.......... Σκέφτηκα κι εγώ να το αλλάξω και έχω κάτι καλό στο μυαλό μου.
Οι πέτρες είναι από το βουνό πίσω από το σπίτι μου.

Themis_aqua 08-11-17 11:47

Τις τσεκαρες με aquaforte;
πολυ ωραιες:p

Undertaker 08-11-17 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1027600)
Τις τσεκαρες με aquaforte;
πολυ ωραιες:p

Ασβεστολιθικες, δε τις τσεκαρα αλλά ξέρω.

Λάμπρος.Τ 08-11-17 12:23

Πάνο, πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.
Έχει γίνει κουκλί. :smt023

DEXFISH 08-11-17 16:30

Ωραίο Πανο. Τα κατάφερες τελικά :)
Αυτό το τριφύλλι που έχεις στον πάτο πολύ ωραίο :D :D :D

rottbea 08-11-17 16:34

Ωραιος Πανο.Γιατι αριστερα κιτρινιζει το πογκοστεμον?Φωτισμος ?

Undertaker 08-11-17 17:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1027619)
Ωραιος Πανο.Γιατι αριστερα κιτρινιζει το πογκοστεμον?Φωτισμος ?

Όχι ο φωτισμός. Είναι τα καινούρια φύλλα που βγαίνουν στο κέντρο και είναι πιο ανοιχτόχρωμα. Απλά βλέπω πολλά απο τα παλια φύλλα, να έχουν πια πολυυυυ λεπτή καφέ γραμμή περιμετρικά. Δε ξέρω τι είναι. Φαντάσου ότι είχα βάλει 3 ρίζες και αναπτύσσεται τόσο γρήγορα που έχω γεμίσει την αριστερή πλευρά και τώρα γεμίσω σιγά-σιγά και τη δεξιά.

Themis_aqua 08-11-17 18:53

Να υπηρχε ενας τροπος διαχυσης να μη βλεπουμε καθολου φυσαλιδες co2 τι ωραια που θα ταν..

Undertaker 08-11-17 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 1027603)
Πάνο, πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.
Έχει γίνει κουκλί. :smt023

Ευχαριστώ πολύ Λάμπρο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1027632)
Να υπηρχε ενας τροπος διαχυσης να μη βλεπουμε καθολου φυσαλιδες co2 τι ωραια που θα ταν..

Αυτό είναι αλήθεια.....αν και να σου πω, δε με χαλάει. Προτιμώ να βλέπω τα φυτά μου υγιή και όμορφα, οι φυσαλίδες είναι το λιγότερο που με απασχολεί.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1027618)
Ωραίο Πανο. Τα κατάφερες τελικά :)
Αυτό το τριφύλλι που έχεις στον πάτο πολύ ωραίο :D :D :D

Να έρθεις να βοσκίσεις καλό μου παιδί.

Undertaker 08-11-17 21:05

2 Συνημμένο(α)
Ρε συ Δημήτρη. Για δες το pogostemon και κοίτα τα φύλλα που έχουν καφετισει λιγάκι σε κάποια σημεία. Τι να φταίει;

rottbea 08-11-17 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Undertaker (Μήνυμα 1027649)
Ρε συ Δημήτρη. Για δες το pogostemon και κοίτα τα φύλλα που έχουν καφετισει λιγάκι σε κάποια σημεία. Τι να φταίει;

Πανο αυτο σου ειπα παραπανω.Μου εκανε εντυπωση το χρωμα.Σιδηρο βαζεις?Δεν πιστευω να εχεις ριξει κανενα εξελ η οξυζενε για αλγες κλπ?

Undertaker 08-11-17 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1027650)
Πανο αυτο σου ειπα παραπανω.Μου εκανε εντυπωση το χρωμα.Σιδηρο βαζεις?Δεν πιστευω να εχεις ριξει κανενα εξελ η οξυζενε για αλγες κλπ?

Ρίχνω λιπάσματα diy που φτιάχνει ενας χομπιστας. Micro και macro (σίδηρος στο micro). Εξελ όχι, οξυζενέ είχα ριξει πολύ παλιά μια φορά. Αποκλείεται να είναι από αυτό. Τα καφέ σημεία στα φύλλα όμως απ ότι ξέρω προέρχονται και από περίσσια σιδήρου.

Undertaker 15-11-17 22:33

1 Συνημμένο(α)
Update...... Τόσο το pogostemon όσο και η μοντε καρλο δείχνουν να μειώνουν την καφετίλα τους και φαίνονται πιο υγιή. Έριξα βέβαια και χθες και excel πάνω τους (προχθές είχα ριξει λίγο οξυζενέ) αλλά ήταν ήδη σε καλύτερη κατάσταση.
Φωτο σήμερα. Στη προηγούμενη σελίδα φαίνεται το θέμα που είχα με το χρώμα των φυτών.

voas 16-11-17 12:00

τουμπανο, Πάνο......μπραβο φιλαρακι!

Undertaker 16-11-17 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1028304)
τουμπανο, Πάνο......μπραβο φιλαρακι!

Ευχαριστώ Νικόλα

bloskas 16-11-17 12:47

Πανο καλησπερα.! εμενα μου αρεσε περισσοτερο χωρις τις πετρες!
επειδη γραφεις για αλλαγες γενικα, μπορεις να μας δωσεις καποιες πληροφοριες για τον εξοπλισμο και τις ρουτινες αυτην τη στιγμη?

Undertaker 16-11-17 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 1028308)
Πανο καλησπερα.! εμενα μου αρεσε περισσοτερο χωρις τις πετρες!
επειδη γραφεις για αλλαγες γενικα, μπορεις να μας δωσεις καποιες πληροφοριες για τον εξοπλισμο και τις ρουτινες αυτην τη στιγμη?

Φίλτρο 800 λίτρα την ώρα, διοξείδιο μπουκάλα 2-3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο, λιπάσματα μικρο, μάκρο εναλλάξ κάθε μέρα εκτός Κυριακής, φωτισμός: 36 πλακέτες λεντ (30 ψυχρό λευκό, 3 μπλε και 3 κόκκινες σε ζεύγη) και ένας λεντ προβολέας λεντ 10W. Αλλαγή νερού κάθε Κυριακή 50% και από σήμερα θα κάνω άλλη μια κάθε Πέμπτη πάλι 50%. Διάχυση με bazooka (πολύ καλός διχυτήρας). Προχθές μέτρησα νιτρικά 40 και εκτοτε μείωσα το τάισμα, ποσότητα όχι συχνότητα. Καλό είναι και χωρίς τις πέτρες είναι η αλήθεια αλλά αυτές δείχνουν ωραία μέσα στο ενυδρείο. Όταν μεγαλώσει αρκετά η erectus πίσω αριστερά, ίσως τις βγάλω για να μην υπάρχουν δύο ψηλά σημεία στη πίσω ζώνη.

voas 16-11-17 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Undertaker (Μήνυμα 1028312)
Φίλτρο 800 λίτρα την ώρα, διοξείδιο μπουκάλα 2-3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο, λιπάσματα μικρο, μάκρο εναλλάξ κάθε μέρα εκτός Κυριακής, φωτισμός: 36 πλακέτες λεντ (30 ψυχρό λευκό, 3 μπλε και 3 κόκκινες σε ζεύγη) και ένας λεντ προβολέας λεντ 10W. Αλλαγή νερού κάθε Κυριακή 50% και από σήμερα θα κάνω άλλη μια κάθε Πέμπτη πάλι 50%. Διάχυση με bazooka (πολύ καλός διχυτήρας). Προχθές μέτρησα νιτρικά 40 και εκτοτε μείωσα το τάισμα, ποσότητα όχι συχνότητα. Καλό είναι και χωρίς τις πέτρες είναι η αλήθεια αλλά αυτές δείχνουν ωραία μέσα στο ενυδρείο. Όταν μεγαλώσει αρκετά η erectus πίσω αριστερά, ίσως τις βγάλω για να μην υπάρχουν δύο ψηλά σημεία στη πίσω ζώνη.

Πανο, αλάτισε το βρε συ, να σε δει ο θεός!

ενα μικρο κρεμαστό σκιμμερ και το αλατάκι του, (2-3 ευρώ κάθε 15μερες στην αλλαγη)!

όλα τα άλλα τα έχεις....

Undertaker 16-11-17 13:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1028314)
Πανο, αλάτισε το βρε συ, να σε δει ο θεός!

ενα μικρο κρεμαστό σκιμμερ και το αλατάκι του, (2-3 ευρώ κάθε 15μερες στην αλλαγη)!

όλα τα άλλα τα έχεις....

Δεν έχω αραγωνιτη, βράχο, αντιφώσφορο και τα άλλα μαντζουνια που βάζετε, όσμωση, σκιμμερ και ανεκτική γυναίκα.

Υ.Γ. .....και που σαι, μη με βάζεις στη πρίζα ρε φιλαράκι.

voas 16-11-17 13:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Undertaker (Μήνυμα 1028315)
Δεν έχω αραγωνιτη, βράχο, αντιφώσφορο και τα άλλα μαντζουνια που βάζετε,

από αυτά έχω να σου δώσω, αμελητέα ειναι...

όσμωση, σκιμμερ

μόνο αυτα θα πάρεις....

και ανεκτική γυναίκα.

με ένα δωράκι θα συμφωνήσει....:D

Υ.Γ. .....και που σαι, μη με βάζεις στη πρίζα ρε φιλαράκι.

χαχαχαχαχαχαχα..........ούτε το μισό χρόνο δεν θα σπαταλάς, στην συντήρηση!

Τάκης 16-11-17 14:25

Πάνο , μη κάνεις κανα αστείο και τσιμπήσεις,
γιατί μετά σε βλέπω με Χρυσόψαρα :D
Αντε για να μη πάρω τη γυναίκα σου κανα τηλέφωνο :smt019
Για το ενυδρείο τα έχουμε πει, εσύ γκρίνιαζες και ήσουν ανυπόμονος.
Κουκλί είναι, στολίδι :)
Και η καλύτερη επιβεβαίωση είναι πως συμφωνεί και η γυναίκα σου,
μακάρι να συμφωνούσε και η δικιά μου για τα δικά μου :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02396 seconds with 11 queries