Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Καινούριο φιλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67703)

proskinito 28-12-12 22:18

Καινούριο φιλτρο
 
Καλησπερα και χρόνια πολλα σε όλους!Καινουριος στο χόμπι ακόμα μαθαίνω!εχω ένα ενυδρειο 140 λίτρων με εσωτερικό φιλτρο!αγορασα ένα καινούριο εξωτερικό!μεχρι να στρώσει το καινούριο να τα βάλω να δουλεύουν και τα δυο μαζί?θα υπάρχει προβλημα?

korasidikos 28-12-12 22:33

κανενα προβλημα ,αν βρεις να βαλεις και μπολι στο εξωτερικο ακομα καλυτερα!εχεις ψαρια μεσα;;

gsklaven 28-12-12 22:37

Δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά θέλει αρκετό καιρό μέχρι να πιάσει βιολογία(μπορεί και μήνα). Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει και πως έγινε το στρώσιμο; Σε ρωτάω γιατί αν είναι ήδη στρωμένο τότε μπορείς να βάλεις τα υλικά του εσωτερικού στο εξωτερικό οπότε θε μπορεί άμεσα να δουλέψει; Πιο φίλτρο πήρες;

proskinito 28-12-12 22:50

Τρέχει ένα μήνα το ενυδρειο!πήρα το sen hw 302 της sun sun!βασικά αυριο θα το έχω!το φιλτρο λογικά έχει στρωσει αφού οι μετρήσεις μου είναι στο μηδέν!μου είχαν ανεβεί λίγο τα νο2 πριν καμία βδομάδα,αλλα τώρα ολα καλά!εχω μέσα
6 τιγρακια
2ινδιανακια
2 χηρες
3ζεμπρα τετρα
Και 2 ματωμένες καρδιές!

gsklaven 28-12-12 23:18

Το εσωτερικό φίλτρο θα το καταργήσεις;

proskinito 28-12-12 23:26

Ετσι λέω....

Nick74 28-12-12 23:38

αν ειναι να το καταργησεις μπορεις να παρεις τα υλικα του οπως ειναι και να τα στριμωξεις μεσα στο εξωτερικο, θα ειναι πολυ καλυτερα απο απλο μπολιασμα

nazgul 28-12-12 23:40

Πηρες μπολι τελικα που λεγαμε?

Γιατι το θεμα ειναι να ειναι μηδενικα ΝΟ2 και αμμωνια. Να μετρας μονο νιτρικα (ΝΟ3).
Αν ειναι στρωμενο, απλα μετεφερε ολα τα υλικα στο νεο φιλτρο και προσθεσε τα στα νεα. Στυψε και τα σφουγγαρια στο νεο.

proskinito 30-12-12 17:43

Οχι δεν πηρα μπολι!επεσαν με τισ αλλαγες!ειναι μηδενικα ολα τωρα!εωαλα και το εξωτερικο ταυτοχρονα να δουλεθει απο χτες!
ολα καλα με τισ μετρησεις...μαλλον εφταιγε το ταισμα!

delta66 30-12-12 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από proskinito (Μήνυμα 722210)
Οχι δεν πηρα μπολι!επεσαν με τισ αλλαγες!ειναι μηδενικα ολα τωρα!εωαλα και το εξωτερικο ταυτοχρονα να δουλεθει απο χτες!
ολα καλα με τισ μετρησεις...μαλλον εφταιγε το ταισμα!

Το οτι μηδενισαν οι τιμες με τις αλλαγες δεν σημαινουν απαραιτητα κι οτι ειναι στρωμενο το φιλτρο.
Η αμμωνια και τα νιτρωδη πρεπει να ειναι μηδεν και χωρις αλλαγες.
Τα νιτρικα πεφτουν με αλλαγες σε ενα στρωμενο ενυδρειο.

proskinito 30-12-12 18:56

μετραω καθημερινα και ειναι σταθερα στο μηδεν!δεν κανω πια καθημερινες αλλαγες!πιστευω οτι πρεπει να εχει στρωσει...
μεχρι στιγμης παμε καλα!
νο2 ειχα μονο ανεβασμενα λιγο πριν καμια 10αρια μερες!

nazgul 30-12-12 21:33

Αν δεν μετρας ποτε νιτρικα, το φιλτρο δεν εχει στρωσει.

delta66 30-12-12 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 722275)
Αν δεν μετρας ποτε νιτρικα, το φιλτρο δεν εχει στρωσει.

Αυτο δεν ειναι απαραιτητο.

nazgul 30-12-12 21:53

Καποια στιγμη δεν πρεπει να μετρησει κατι, εστω ελαχιστα? Λιγο παραπανω τροφη, κανενα σαπιο φυτο, καποιος θανατος. Δεν ξερω για πιο extreme περιπτωσεις που δεν μετρας καθολου ποτε, αλλα λογικο δεν μου φαινεται.

delta66 30-12-12 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 722292)
Καποια στιγμη δεν πρεπει να μετρησει κατι, εστω ελαχιστα? Λιγο παραπανω τροφη, κανενα σαπιο φυτο, καποιος θανατος. Δεν ξερω για πιο extreme περιπτωσεις που δεν μετρας καθολου ποτε, αλλα λογικο δεν μου φαινεται.

Ναι μπορει να μετρησει, αλλα μπορει και οχι, αν εχει πληρη απονιτροποιση.

nazgul 30-12-12 22:07

Απλα δικη μου παρατηρηση, οταν αλλαξα στησιμο στο 60αρι με φιλτρανση eheim 2213, εμεινε 2-3 εβδομαδες χωρις ψαρια. Ειχε μονο μερικους λαθρεπιβατες που πολλαπλασιαστηκαν με την τροφη που εριχνα για να κρατησω τη βιολογια και πολλα φυτα που φουντωναν μαλιστα, τραβωντας αρκετα νιτρικα προφανως. Μετρουσα, ομως, καποια ελαχιστα νιτρικα ακομα και σε αυτη την περιπτωση.

proskinito 31-12-12 10:22

καλημερα νιτρικα μετρουσα,εχει 2-3 μερες που μηδενιστηκαν σταδιακα!ειχαν φτασει στα υψη και τωρα επεσαν!δεν ειπα οτι δεν μετροθσα καθολου!

nazgul 31-12-12 10:31

Ετσι κατι γινεται, νομιζα οτι δεν μετρησες ποτε.
Παρακολουθησε το χωρις εκτακτες αλλαγες νερου για το αν θα παραμεινουν μηδενικα νιτρωδη και αμμωνια, με μετρησιμα μονο νιτρικα.

proskinito 31-12-12 10:39

αυτο κανω εχει 5 μερες που δεν κανω αλλαγες καθημερινα!επεσαν τα νο2!η αμωνια ειναι μηδεν!

nazgul 31-12-12 10:44

Σε καλο δρομο εισαι. Μετρα μερικες μερες ακομα και οταν σταθεροποιηθουν ολα, μετρα πριν και μετα απο τις αλλαγες νερου για μερικες εβδομαδες μεχρι να σιγουρευτεις οτι ισορροπησε το φιλτρο και εισαι ενταξει μετα.

proskinito 31-12-12 10:54

ετσι δειχνουν τα πραγματα!τωρα δουλευουν και τα 2 φιλτρα μαζι!θα τα αφησω κανεναν μηνα ισως και παραπανω μαζι και μετα θα καταργησω το εσωτερικο!

Σιμος 31-12-12 13:55

Για βάλλε κάποιες φωτογραφίες για να δούμε τα ψαράκια σου και τα φίλτρα.;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02361 seconds with 11 queries