Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=215)
-   -   Αλάτι tropic marin pro reef (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97190)

revolution1925 23-05-17 14:23

Αλάτι tropic marin pro reef
 
Καλησπέρα παιδιά!

Δουλεύω το συγκεκριμένο αλάτι και όταν το πρωτοπηρα όλα ήταν καλά. Όσο τελείωνε ο κουβάς παρατήρησα ότι πέφτανε και οι τιμές που μου δίνει το προϊόν.

Όταν το αλάτι έφτασε περίπου στο 20% του, σε αλατοτητα 1026 μου έδινε mg 860 περίπου σε νερό όσμωσης .!

Το παράτησα και πήρα άλλο κουβά τον οποίο και δουλεύω τώρα.
Το αλάτι το κλείνω καλά και το κρατάω μέσα σε ένα δωμάτιο του σπιτιού με φισιολογικες συνθήκες.

Γιατί υπάρχει αυτή η αλλαγή στις τιμές όσο τελειώνει το αλάτι?
Είναι φισιολογικο κάτι τέτοιο?

voas 23-05-17 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 (Μήνυμα 1010654)
Καλησπέρα παιδιά!

Δουλεύω το συγκεκριμένο αλάτι και όταν το πρωτοπηρα όλα ήταν καλά. Όσο τελείωνε ο κουβάς παρατήρησα ότι πέφτανε και οι τιμές που μου δίνει το προϊόν.

Όταν το αλάτι έφτασε περίπου στο 20% του, σε αλατοτητα 1026 μου έδινε mg 860 περίπου σε νερό όσμωσης .!

Το παράτησα και πήρα άλλο κουβά τον οποίο και δουλεύω τώρα.
Το αλάτι το κλείνω καλά και το κρατάω μέσα σε ένα δωμάτιο του σπιτιού με φισιολογικες συνθήκες.

Γιατί υπάρχει αυτή η αλλαγή στις τιμές όσο τελειώνει το αλάτι?
Είναι φισιολογικο κάτι τέτοιο?

τι συσκευασία δουλεύεις Αρη?

revolution1925 23-05-17 14:43

Τα 10 κιλά παίρνω Νίκο.

voas 23-05-17 19:17

Ειναι σφραγισμένο Άρη ,το αγοράζεις απο συγκεκριμένο μαγαζί,το εχεις παρατηρήσει και σε άλλον κουβά;
Ανακατεύεις καθόλου το αλατι στον κουβά πριν την χρήση του;
Κανε εαν θέλεις κατι.......Παρε ενα λίτρο όσμωσης και διάλυσε 40γρ αλατι,κανε μια μετρηση σε Κχ ca mg!
Θέλω επίσης να δεις στην εσωτερική μεριά στο καπάκι εχει τον αριθμό παρτίδας!

revolution1925 23-05-17 21:52

Ναι είναι σφραγισμένο.

Και τους δύο κουβάδες που έχω τους έχω πάρει απ το ίδιο μαγαζι.

Στον δεύτερο κουβά ακόμα δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντίστηχο αλλά ακόμα είναι σχετικά καινούριος.Και στον πρώτο κουβά στην αρχή μια χαρά ήταν οι τιμές όσο τελειωνε αλλαζαν.

Δεν ανακατεύω καθόλου το αλάτι πρίν την χρήση του.

Όταν το αλάτι έφτασε περίπου στο 20% του, σε αλατοτητα 1026 μου έδινε mg 860 περίπου σε νερό όσμωσης,τις άλλες τιμές δεν τις θυμάμε αλλα μπορώ να τις μετρήσω αυριο και να σου πω.

αριθμός παρτίδας 11156

Sakisdraminos 23-05-17 22:30

πόσο καιρό το έχεις;
είναι πολύ δύσκολο ούτε το ακουα φορεστ αλλά ούτε το αλάτι τόσο χαμηλά!

Hudds 29-05-17 20:36

Κάτι τρέχει στις τελευταίες παρτίδες με το συγκεκριμένο αλατι και τις τιμες μαγνησίου του.

Αυτη τη στιγμή εχω 2 κουβάδες σπίτι, απο διαφορετικές παρτίδες, ο ένας έχει Mg 1560 και ο άλλος 1050.. Και δεν έχει να κανει ούτε το ανακάτεμα ούτε η στάθμη του κουβα.. Κάτι τους έχει ξεφύγει στην παραγωγή εκτιμώ.

Βέβαια και στο παρελθόν είχαν παρατηρηθεί περίεργες τιμες σε ιχνοστοιχεία.. Που διορθώθηκαν σε επόμενες παρτίδες

voas 29-05-17 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Hudds (Μήνυμα 1011623)
Κάτι τρέχει στις τελευταίες παρτίδες με το συγκεκριμένο αλατι και τις τιμες μαγνησίου του.

Αυτη τη στιγμή εχω 2 κουβάδες σπίτι, απο διαφορετικές παρτίδες, ο ένας έχει Mg 1560 και ο άλλος 1050.. Και δεν έχει να κανει ούτε το ανακάτεμα ούτε η στάθμη του κουβα.. Κάτι τους έχει ξεφύγει στην παραγωγή εκτιμώ.

Βέβαια και στο παρελθόν είχαν παρατηρηθεί περίεργες τιμες σε ιχνοστοιχεία.. Που διορθώθηκαν σε επόμενες παρτίδες

Αυτο προσπαθούμε να καταλάβουμε Γιωργο!
Για τον λόγο αυτο εχω επικοινωνήσει με την τροπικ μαριν μέσω αλληλογραφίας,επισυνάπτοντας τους και αριθμούς παρτίδας συνοδευόμενοι με τις μετρησεις και το χαμηλό μαγνήσιο!
Οι πρώτες απαντήσεις μου είπαν να ακολουθήσω την διαδικασία που προανέφερα στον Άρη,περιμένω τις επίσημες απαντήσεις τους!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01700 seconds with 11 queries