Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Συνεχείς θάνατοι guppies (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100496)

loucas 07-05-18 22:31

Συνεχείς θάνατοι guppies
 
Καλησπέρα παιδιά.
Λοιπόν πριν τρεις μήνες αποφάσισα να ξαναστησω το 60αρι μου με μπολι 4 γκαπι,6 red chary και φυτα (ντοματιες,mini red Ludwigia,κερατοφυλο) και μετά από ένα μήνα άλλαξα το εσωτερικό φίλτρο με ένα εξωτερικό. Αρχικά έχασα τα δύο γκαπακια. Έβαλα αλλά έξι γκαπι τα οποία πέθαναν σε διάστημα ενός μηνός ενα-ενα και ξαφνικά. Μαζι και με τα μωρά από μια τους γέννα. Τα δύο παλιά έμειναν. Χθες είδα το ένα από αυτά με σημάδια dropsy και μας άφησε σήμερα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

*ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60λίτρα
ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3 μήνες
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ*: 26*C
ΨΑΡΙΑ :*6*red*chary**και πλέον μόνο 1 γκαπι
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ : Θερμοκρασία νερού βρύσης δυστυχώς
ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% μια φορά την βδομάδα
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 3 μέρες*
ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: μια φορά την ημέρα*-Sera shrimps natural & redsea tropigro
ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:*Ένα από τα λάθη μου πιστεύω είναι ότι άναβα και το φως 8 ώρες την νυχτα (20-04)

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (με στικ)

NO3 : 5
NO2 : 0
KH*: 10
GH*: 14-20
PH*: 6,8
CL*: 0,8 Χρησιμοποιώ sera aquatan & Aquili. Όσο και να ρίξω πάλι το στικ δείχνει ότι υπάρχε:confused:ι χλώριο. Τι φταίει? Έχω παραγγείλει το AP Stress Coat και υγρά τεστ.
Θα ήθελα να επισημάνετε λάθη και να μου προτείνετε πως να συνεχίσω. Χρειάζομαι κάποιο φάρμακο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Γιώργος Κ 07-05-18 23:35

Τα υλικα απο το εσωτερικο φιλτρο τα εβαλες στο εξωτερικο?
Δεν μετρας ισως το πιο σημαντικο ... Αμμωνια!

Παράθεση:

Ένα από τα λάθη μου πιστεύω είναι ότι άναβα και το φως 8 ώρες την νυχτα (20-04)
Δεν ειναι λογος να υπαρχουν θανατοι ... Δεν πειραζει να το αναβεις το βραδυ ...

Παράθεση:

Όσο και να ρίξω πάλι το στικ δείχνει ότι υπάρχει χλώριο. Τι φταίει?
Πως κανεις τη διαδικασια αλλαγης νερου? Ειναι ανησυχητικό που μετρας χλωριο!!!

loucas 08-05-18 00:18

Εστηψα το σφουγγάρακι του εσ. στο εξωτερικό π έχει μόνο σφουγγάρι.

Δυστυχώς τώρα δεν έχω για μέτρηση αμμωνίας.Περιμενω την παραγγελία μιας και δεν έχουμε petshop εδώ.μου γεννήθηκαν αμφιβολίες για το στρώσιμο.

Γεμίζω ένα βαρελάκι με το νερό από την βρύση. Ρίχνω εκεί μέσα το αντιχλωριο, το αφήνω λίγο και το ρίχνω μέσα στο ενυδρείο. Δεν μπορώ να καταλάβω μπορεί τα στικ να φταίνε

Γιώργος Κ 08-05-18 00:24

Θα πρεπει να μετρησεις αμμωνια ωστε να ξερεις αν εχει χαλασει κατι στη βιολογια του φιλτρου ... Αν ναι τοτε δεν αποκλειεται να φταιει και το αντιχλωριο (να μη κανει σωστα αυτο που πρεπει να κανει).
Βεβαια αν ειναι θεμα αμμωνιας οι γαριδες θα ηταν πρωτες που θα ειχαν προβλημα ... ειναι πολυ ευαισθητες (φυσικα και τα ψαρια ειναι απλα οι γαριδες πολυ γρηγοροτερα πεθαινουν)

Κλεόβουλος 08-05-18 08:43

"ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ*: 26*C
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ : Θερμοκρασία νερού βρύσης δυστυχώς"

Εκτός απ' αυτά που είπε ήδη ο Γιώργος
θεωρώ πιθανή αιτία θανάτων και το στρες από αλλαγή νερού με μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας.

karxarini 08-05-18 15:37

Μηπως δεν τα ταιζεις αρκετα; Εγω τα ταιζω 2 και 3 φορες τη μερα. Μπορεις να μας ανεβασεις καμια φωτογραφια μηπως και προσεξουμε τιποτα;

Kapsourakis 08-05-18 16:03

αδερφέ το χλώριο πρέπει να είναι 0, το ph από 7-8 και dGH 8-12 :)

loucas 08-05-18 18:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kapsourakis (Μήνυμα 1040874)
αδερφέ το χλώριο πρέπει να είναι 0, το ph από 7-8 και dGH 8-12 :)

Το ph τόσο είναι. Για ,το cl δεν γίνεται να είναι αληθής η μέτρηση.

loucas 08-05-18 18:39

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 1040873)
Μηπως δεν τα ταιζεις αρκετα; Εγω τα ταιζω 2 και 3 φορες τη μερα. Μπορεις να μας ανεβασεις καμια φωτογραφια μηπως και προσεξουμε τιποτα;

Δεν ξέρω. Πάντα τόσο τα ταιζα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα 3 χρόνια με το προηγούμενο ενυδρείο.

Στη φωτό είναι το τελευταίο ψάρι που εχασα

Κλεόβουλος 08-05-18 18:43

Δεν έχεις χλώριο. Ακόμα κι αν δεν έβαζες αντιχλώριο τουλάχιστον μερικές ώρες μετά την αλλαγή νερού θα είχε εξαερωθεί (άλλο θέμα τι ζημιά θα έκανε στα ψάρια).
Τα στικς είναι έτσι κι αλλιώς αναξιόπιστα στις μετρήσεις.

karxarini 08-05-18 18:47

ισως να φταιει η φωτογραφια αλλα το στομαχι μου φαινεται λιγο παραμορφομενο

loucas 08-05-18 21:00

Τα στικ είναι χάλια zw zw

Τι στομάχι του ήταν φουσκωμένο. Μου φάνηκε σαν dropsy.
Θα πάρω υγρά τεστ και βρήκα και μπολι από καλό ενυδρείο μήπως και έχω θέμα με τη βιολογία.

Αρκουν για πρώτη φάση η έχετε να Μ πείτε κάτι άλλο?

Σας ευχαριστώ

Kapsourakis 08-05-18 22:11

Αδερφέ τα στρέσαρες τα ψαράκια ουσιαστικά το δωμάτιο σου είχε φως φυσικό κατά την διάρκεια της ημέρες και μετέπειτα εσύ άναβες το φως του ενυδρείου τις νυχτερινές ώρες μέχρι τις 4 τα ξημερώματα. Τα γκάππυ δεν έχουν δυστυχώς βλεφαρίδες όπως άλλα ψάρια οπότε αν έχει πέφτει φως στο ενυδρείο και από άλλη πηγή δεν μπορούν να κοιμηθούν. Ουσιαστικά αυτό τα στρεσάρει και τους ρίχνει το ανοσωποιητικό. Αν είδες drop όπως λες βάλε λίγο αλάτι και ανέβασε σταδιακά την θερμοκρασία σε επίπεδα που μπορούν να ανεχτούν τα ψάρια σου. (Βγάλε τον ενεργό άνθρακα) και ρίξε φάρμακο.

fortis 30-09-18 23:40

Την επαθα και εγω τον φωτισμο οταν επρεπε να λειψω για 15 μερες που πηγα στην Βραζιλια. Ειχα κανει αλλαγη νερο κτλ ακριβως πριν φυγω προγραμματισα να κανω μολις γυρισω και ειχα ζητησει απο μια φιλη να μου τα ταιζει.Ξεχασα εντελως να την ενημερωσω ομως για τον φωτισμο και εμεινε η λαμπα αναμενη 15 μερες...Οταν γυρισα τα ψαρακια λογω του στρεσαρισματος δεν ηταν σε καθολου καλη κατασταση αλλα ευτυχως στην δικια μας περιπτωση ολα πηγαν καλα χωρις πολλες απωλειες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries