Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Φυτά χωρίς υπόστρωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15019)

mellatonin 11-01-07 02:07

Φυτά χωρίς υπόστρωμα
 
Υπάρχουν άλλα φυτά εκτός από το Ceratofilum demersum που να μη χρειάζονται υπόστρωμα; Να μη φυτεύονται δηλαδή, αλλά να πιάνονται με αρμίδι σε πέτρες κλαράκια κ.λ.π.

stav 11-01-07 08:28

Ολες οι ανουμπιες,microsorum pteropus,vesicularia dubyana(java moss),limnophila sessiliflora,bacopa monnieri,egeria densa(elodea),
hygrophila difformis,ludwigia repens.

Tolis 11-01-07 14:40

Ωπα - limnophila sessiliflora,bacopa monnieri,egeria densa(elodea),
hygrophila difformis,ludwigia repens, φυτευονται κανονικα.

ΠΟΠΟ 11-01-07 17:33

riccia
moss
τα φυτα που ειναι στην επιφανεια δε θυμαμαι ονομασιες
αυτα
βεβαια αν βαλεις egeria σε ενα δοχειο θα αναπτυχθει χαλαρα αλλα το κανονικο ειναι να ειναι φυτεμενο
γιατι ρωτας????????

stav 12-01-07 08:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 147962)
Ωπα - limnophila sessiliflora,bacopa monnieri,egeria densa(elodea),
hygrophila difformis,ludwigia repens, φυτευονται κανονικα.

Αυτα ειναι stem plants και δεν τρεφονται απο τις ριζες αλλα χρειαζονται
υγρο λιπασμα.

Tolis 12-01-07 16:31

Παράθεση:

Να μη φυτεύονται δηλαδή, αλλά να πιάνονται με αρμίδι σε πέτρες κλαράκια κ.λ.π.
Τα παραπανω φυτα φυτευονται κανονικα σε χαλικι η αμμο, ασχετως αν τρεφονται απο τα φυλλα.

georgetax 12-01-07 18:34

δηλαδη δεν χρειαζονται καποιο ειδικο υποστρωμα?απλα τα βαζεις μεσα στο χαλικι, αμμο?ετσι απλα?η ριζα τους δεν σαπιζει?
συγνωμη για τισ ερωτησεις αλλα ειμαι και εγω αρχαριος και με ενδιαφερουν φυτα που δεν θελουν καποιο υποστρωμα.
εχω ανουμπιες και θα ηθελα και κατι αλλο αλλα δεν θελω προσ το παρον να μπλεξω με ειδικα υποστρωματα.

george 12-01-07 22:11

Έτσι απλά ναι !
Στο ενυδρείο σου με τις κιχλίδες μπορείς να βάλεις μερικά ανθεκτικά φυτά.

georgetax 12-01-07 22:49

ευχαριστω george.τα φυτα πρεπει να ειναι σκληρα για να μην φαγώνονται απο τισ κιλχιδες αν δεν κανω λαθος.θα βρω κανενα θα κανω και ενα search σχετικα.σε ευχαριστω και παλι.

george 12-01-07 23:00

Ανούμπιες,βαλισνέριες,crinum thaianum ή crinum calamistratum.

mellatonin 15-01-07 13:58

ευχαριστώ

mellatonin 15-01-07 14:02

Ρωτάω γιατί στο ενυδρίο που φτιάχνω θέλω να βάλω λευκή άμμο και καθόλου υπόστρωμα γιατί έχω καταλάβει οτι είναι ταλαιπωρία.

annivas2000 15-01-07 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mellatonin (Μήνυμα 148755)
Ρωτάω γιατί στο ενυδρίο που φτιάχνω θέλω να βάλω λευκή άμμο και καθόλου υπόστρωμα γιατί έχω καταλάβει οτι είναι ταλαιπωρία.

Ποια ειναι ακριβως η ταλαιπωρια??

johnny98130 16-01-07 12:12

Ταλαιπωρια ειναι να σου θωλώνει το νερό όταν κανεις σιφονάριμα στην αμμο......και να σου αναπτυσονται αναερόβιες συνθηκες σε σημεια που δεν εχεις φυτέψει.......και γενικα το υπόστρωμα θέλει φροντιδα. ΙΜΟ παντοτε

mellatonin 16-01-07 12:35

Αυτή είναι η ταλαιπωρία!

Juan 16-01-07 13:05

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που είναι η ταλαιπωρία...:confused:
Το υπόστωμα μπαίνει μια φορά και μετά το ξεχνάς, τι εννοείτε ότι "θέλει φροντίδα" ;

annivas2000 17-01-07 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnny98130 (Μήνυμα 148943)
Ταλαιπωρια ειναι να σου θωλώνει το νερό όταν κανεις σιφονάριμα στην αμμο......και να σου αναπτυσονται αναερόβιες συνθηκες σε σημεια που δεν εχεις φυτέψει.......και γενικα το υπόστρωμα θέλει φροντιδα. ΙΜΟ παντοτε

Τα'χεις λιγο μπερδεμενα ''φιλε μου'' Τζονυ...ΙΜΗΟ παντοτε.........Οταν κανεις σκουπα βυθου στην αμμο, προφανως δεν ''ανακατευεις'' την αμμο, γιατι θα τη στειλεις ολη στην αποχετευση :D. Τα σκουπιδια ειναι στην επιφανεια της....Αναεροβιες συνθηκες σου αναπτυσσονται με την παροδο του χρονου σε ολα τα υποστρωματα, εκτος ισως αν εχεις αφρικανες που σκαβουν τα παντα αλλα και παλι στις κατασκευες με πετρα θα δημιουργουνται (πιθανοτατα). Δεν αποτελουν φοβο στα φυτεμενα (γενικα) και στα υπολοιπα φροντιζει η σκουπα βυθου.....Το υποστρωμα γενικα δεν χρειαζεται καποια ιδαιτερη φροντιδα :confused:

johnny98130 17-01-07 08:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από annivas2000 (Μήνυμα 149092)
Τα'χεις λιγο μπερδεμενα ''φιλε μου'' Τζονυ...ΙΜΗΟ παντοτε.........Οταν κανεις σκουπα βυθου στην αμμο, προφανως δεν ''ανακατευεις'' την αμμο, γιατι θα τη στειλεις ολη στην αποχετευση :D. Τα σκουπιδια ειναι στην επιφανεια της....Αναεροβιες συνθηκες σου αναπτυσσονται με την παροδο του χρονου σε ολα τα υποστρωματα, εκτος ισως αν εχεις αφρικανες που σκαβουν τα παντα αλλα και παλι στις κατασκευες με πετρα θα δημιουργουνται (πιθανοτατα). Δεν αποτελουν φοβο στα φυτεμενα (γενικα) και στα υπολοιπα φροντιζει η σκουπα βυθου.....Το υποστρωμα γενικα δεν χρειαζεται καποια ιδαιτερη φροντιδα :confused:


Αγαπητέ συνάδελφε. Δεν ξέρω αν ειχες ποτέ υπόστρωμα αμμου αλλα δεν ειναι και τοσο απλο να σιφονάρεις τα σκουπιδια που βρίσκονται στην επιφάνεια της αμμου χωρις να σιφονάρεις και λίγο άμμο. Επιπλέον η γνώμη μου ειναι ότι θα πρέπει να εξασφαλίσεις το καλό αερισμό του υποστρώματος, ειτε φυτευοντας αρκετά πυκνά το ενυδρείο σου είτε έχοντας σαλιγκάρια (πχ μελανοειδή) τα οποια ανακατευουν και οξυγωνώνουν το υπόστρωμα. Προσωπικά έχω δει κάποια φυτεμένα ενυδρεια στα οποία με το που ανακάτευες λίγο το υπόστρωμα μύριζαν την χαραχτηριστική μυρωδιά του υδρόθειου. Βεβαίως εσύ έχει μεγαύτερη εμπειρία στα μποστάνια όποτε πάω πάσο........δεν νομίζω όμως ότι το υπόστρωμα το αφηνεις στην μοιρα του απαξ και το εγκατέστησες θέλει φροντιδα και εμπλουτισμό.ΙΜΟ

annivas2000 19-01-07 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnny98130 (Μήνυμα 149106)
.... Επιπλέον η γνώμη μου ειναι ότι θα πρέπει να εξασφαλίσεις το καλό αερισμό του υποστρώματος, ειτε φυτευοντας αρκετά πυκνά το ενυδρείο σου είτε έχοντας σαλιγκάρια (πχ μελανοειδή) τα οποια ανακατευουν και οξυγωνώνουν το υπόστρωμα. Προσωπικά έχω δει κάποια φυτεμένα ενυδρεια στα οποία με το που ανακάτευες λίγο το υπόστρωμα μύριζαν την χαραχτηριστική μυρωδιά του υδρόθειου..........

Προφανως Τζονυ οταν μιλαμε για φυτεμενο ενυδρειο μιλαμε για πυκνο φυτεμα γενικα...Τα σαλιγκαρια δεν σου κανουν μεγαλη δουλεια, γιατι δεν πανε και πολυ βαθεια...Τα φυτα κανουν καλυτερη δουλεια στον αερισμο του υποστρωματος με τις ριζες τους....Επαναλαμβανω οτι σαφως και δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες, αλλα οι μεταφυτευσεις κλπ, τις κρατανε υπο ελεγχο (γενικα) και δεν πρεπει να μας ανησυχουν....Απο την αλλη εξακολουθω να μην καταλαβαινω την "τοση" ταλαιπωρια που δημιουργει το υποστρωμα. Οταν σιγα-σιγα χασει τα θρεπτικα του, θα υπαρχει η μουργα που θα τα αντικαταστησει....Τωρα το να βαλουμε μετα απο κανα χρονο πχ μερικα μπαλακια λατεριτη στο υποστρωμα ή και να το αλλαξουμε εξ ολοκληρου μετα απο 3 χρονια δεν το θεωρω μεγαλη ταλαιπωρια....Αλλα πραγματα θα μας προκαλεσουν "ταλαιπωρια" σε ενα φυτεμενο ενυδρειο και σιγουρα οχι το υποστρωμα :D....Αλλα τελικα ειναι το τι θελουμε και ποσο χρονο εχουμε να αφιερωσουμε.....ΙΜΕ το υποστρωμα ποτε δεν με "ταλαιπωρησε"....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02039 seconds with 11 queries