Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Στρωσιμο με αμμωνια και φυτα ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13986)

abrous 30-10-06 10:25

Στρωσιμο με αμμωνια και φυτα ?
 
Γεια σε ολους..
Ειμαι αρχαριος στο χομπι και εχω μια απορια.....
Στρωνω ενα 125 lt με την μεθοδο της αμμωνιας. Εχω συγκεντρωση περιπου 2.5 με 3ppm. Κατα την φαση αυτη μπορω να βαλω φυτα στο ενυδρειο ?
Ειχα κατα νου vallisnerias, anubias, ceratophylum και Cambombas. Υπαρχει κινδυνος για τα φυτα απο την αμμωνια ? Διαβασα οτι η αμμωνια ειναι τροφη για τα φυτα αλλα μηπως τα 3ppm ειναι πολλα ? :confused:

Φιλικα,

Αγγελος

klaz 30-10-06 11:13

μπορεις να βαλεις αυτα που ειπες εκτος ισως απο το κερατοφυλλο......

Giorgos 30-10-06 19:43

Και το κερατόφυλλο δεν θα έχει πρόβλημα.

tsikis 30-10-06 21:42

Με το κερατόφυλλο έστρωσα το ενυδρείο μου και δεν έπαθε απολύτως τίποτα

abrous 31-10-06 11:17

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια ....
Μια ακομα ερωτηση : για ποσο μπορω να αφησω τα φυτα στο γλαστρακι τους μεχρι να αποφασισω το setup ?

Φιλικα
Αγγελος

PascM 31-10-06 11:45

Ανάλογα τα φυτά π.χ. οι ανούμπιες μπορουν να μείνουν αρκετό καιρό στο γλαστράκι, τι φυτά έχεις?

abrous 31-10-06 12:57

Θα παρω σημερα. Λεω για Vallisnerias - Anubias - Ceratophylum και Cambomba. Δεν εχω αποφασισει βεβαια ποσα θελω για 125 lt..

PascM 31-10-06 13:01

Εφοσον δεν τα έχεις ακόμη γιατί βιάζεσε και δεν παίρνεις σιγά σιγά τα φυτά που θέλεις?

abrous 31-10-06 13:11

Δεν θα τα παρω ολα. Απλα θελω να τα προσθεσω σιγα σιγα ενω στρωνει το ενυδρειο. Να εχω κατι να κανω ενω περιμενω ;) ...

PascM 31-10-06 13:21

Για τις Vallisnerias εξαρτάται από το είδος άστες για το τέλος τα υπόλοιπα αντέχουν σε γλαστράκια αρκετά. Το Κερατόφυλλο μπορείς να το έχεις να επιπλέει και να σε βοηθήσει στο στρώσιμο πολύ.

Juan 31-10-06 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από abrous
Δεν θα τα παρω ολα. Απλα θελω να τα προσθεσω σιγα σιγα ενω στρωνει το ενυδρειο. Να εχω κατι να κανω ενω περιμενω ;) ...

Θα πρέπει να φωτίζεις το ενυδρείο φυσικά από την στιγμή που θα βάλεις τα φυτά :D
Από φώτα τι υπάρχει στον εξοπλισμό ;
Θα σου πρότεινα να το κάνεις για 8 αρχικά ώρες και θερμοκρασία όχι πάνω από 28ο C.

abrous 31-10-06 17:15

Το ενυδρειο ειναι Juwel 125 με 2x18 W. Μηπως ειναι λιγα. Αν βαλω ανακλαστηρες βοηθαει ?

Giwrgos23 31-10-06 17:36

καλως ορισες φιλε καλο θα ηταν να βαλεις ανκλαστηρες ειδικα εαν προκειτε στο μελλον να κανεις πολλα πραγματα με φυτα .για αρχη γνωμη μου ειναι να μην αγορασεις τπτ.ελα απο το συλογο να ενημερωθεις περι υποστρωματος λιπασματων κ.α

Tkagem 31-10-06 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos23
καλο θα ηταν να βαλεις ανκλαστηρες

Α μπράβο,πού τους βρίσκουμε?Γιατί σε μαγαζιά με ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά που έχω πάει δέν έχουν....

PascM 31-10-06 18:29

Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις σε ηλεκτραποθήκες κυρίως! Αλιώς ....σε πετ σοπ τα γνήσια της Juwel μαζι με τα κλιπ για να πιάσουν επάνω στην λάμπα.

George1961 31-10-06 19:04

Παράθεση:

Να εχω κατι να κανω ενω περιμενω ;) ...
Μελέτη …+-4
Είναι ότι σημαντικότερο μπορείς να κάνεις στην περίοδο στρωσίματος. Μπήκα και εγώ στον πειρασμό των φυτών όταν ξεκίνησα, αλλά αποφάσισα ότι ήταν φρονιμότερο να εστιάσω μόνο στην απόλυτη κατανόηση του κύκλου του αζώτου και στην εποίκιση του φίλτρου μου από τα απαιτούμενα βακτηρίδια, μετρώντας, παρατηρώντας και καταγράφοντας την δυναμική τους ιδιαίτερα μετά την εμφάνιση νιτροδών και κατόπιν νιτρικών, με αυξομείωση της χορηγούμενης ποσότητας αμμωνίας.Με φυτά όπως καταλαβαίνεις αυτές οι μετρήσεις θα ήταν πλασματικές. Κάθε βήμα στον καιρό του, μην βιάζεσαι!!!
Επίσης θα σου πρότεινα, σαν αρχάριος κι εγώ, να αφιερώσεις τον χρόνο στο διάβασμα, για να σε βρεί εκείνη η όμορφη στιγμή που θα κάνεις προσαρμογή στα πρώτα σου ψάρια, όσο το δυνατόν πιο ενημερωμένο.+-4 +-4 +-4
Φιλικά Γιώργος;-)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01982 seconds with 11 queries