Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Μετά το στρώσιμο τι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50304)

ioannis_79 09-03-11 18:25

Μετά το στρώσιμο τι?
 
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!

Το ενυδρείο λειτουργεί από τις 10/01.
Θεωρώ ότι το ενυδρείο είναι οκ (στρωμένο), αφού οι τιμές ήταν μηδενικές, ανέβηκαν τα ΝΟ2 και ΝΟ3 και μετά έπεσαν στα εξής επίπεδα:

NO2, NH3/NH4+ ΜΗΔΕΝ
ΝΟ3 10 mg/lt
Ph 7.2
Kh 6
Gh >7

Ενδιάμεσα έχουν πραγματοποιηθεί 3 αλλαγές νερού σε ποσοστό 30% και έχει αλλαχθεί ο υαλοβάμβακας 3-4 φορές.
Από τις 01/03 οι τιμές μου είναι σταθερές σε αυτά τα επίπεδα.

Το ενυδρείο περιέχει 3 cories panda, 1 microsorum pteropus, 1 vallisneria asiatica, vallisneria spiralis, cabomba caroliana, ceratophyllum demersum.
Θέλω να προσθέσω ακόμα ψαράκια και 1 Egeria densa.

Τι κάνω σε αυτό το σημείο?

Από τις 01/03 δεν έχω πειράξει τίποτα....

Πότε κάνω αλλαγή νερού τώρα?
Προσθέτω βακτήρια τακτικά?
Να προσθέσω σταδιακά ψαράκια και μετά να κάνω αλλαγή νερού παρακολουθώντας τις τιμές?
Πότε να καθαρίσω το εσωτερικό του φίλτρου?
Τα σφουγγάρια (πράσινι και μπλε) πότε να τα αλλάξω? Σε ποιο στάδιο?
Δεν έχω σκουπίσει το βυθό με τη σκούπα καθόλου πότε να το κάνω?

Μήπως πρέπει να ολοκληρώσω το ενυδρείο (όπως το θέλω) και μετά σκούπισμα και αλλαγή σφουγγαριών?

Μην με βρίσετε....:(

Έχω απορίες και χάθηκα στο διάβασμα....:-?


Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και τις συμβουλές σας...

Γιάννης

4fun 09-03-11 19:03

καλησπερα και μπραβο για την υπομονη που εκανες στο στρωσιμο.
Καταρχας εισαι σχεδον ετοιμος.Μπορεις να ξεκινησεις σιγα σιγα να βαζεις ψαρακια μεσα,οχι ολα μαζι αλλα σταδιακα.Δεν αναφερεις τι λιτρα ειναι το ενυδρειο κτλ,οποτε αν χρειαστεις κατι στο θεμα επιλογης ψαριων μπορεις να ρωτησεις τα παιδια εδω να σου προτεινουν.
Τα φιλτρα σου δεν τρεχουν πολυ καιρο (2 μηνες μονο) οποτε αυτο που θα προτεινα εγω ειναι να βγαλεις τον υαλοαμβακα αν εχει βρωμησει και να μην τον ξαναχρησιμοποιησεις σαν υλικο γιατι μπορει να ειναι φτηνος αλλα θελει συχνες αλλαγες.Αυτο ειναι δικο σου θεμα ομως.
Καλυτερα εξτρα βιολογικο υλικο που δεν χρειαζεται συχνη αλλαγη και σφουγγαρι (που με ενα ξεπλυματακι απο νερο ενυδρειου εισαι οκ).Καθαριζουμε το φιλτρο 1 φορα στους 3 μηνες περιπου οποτε εχεις ακομα κανα μηνα,ισως και παραπανω,αφου δεν ειχες μεγαλη ιχθυοφορτωση.
Οποτε κατασταλαξε τι ψαρακια ακομα θες και ξεκινα βαζωντας λιγα ατομα μεσα.Καλου κακου να εχεις κανει μια μικρη αλλαγη νερου πριν (30% περιπου).Σιγα σιγα προσθετεις και τα υπολοιπα.Και αλλαγη νερου με μια φορα την βδομαδα 30% εισαι κομπλε.
Σκουπα βυθου χρησιμοποιησε αν βλεπεις μπολικη βρωμα στον βυθο και με μετρο.
Τελος μην αγχωνεσαι πολυ για τις τιμες του νερου σου αφου το εχεις στρωσει,δεν αλλαζουν αποτομα εκτος και αν γινει κατι λαθος.

delta66 10-03-11 00:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 (Μήνυμα 564240)
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!

Το ενυδρείο λειτουργεί από τις 10/01.
Θεωρώ ότι το ενυδρείο είναι οκ (στρωμένο), αφού οι τιμές ήταν μηδενικές, ανέβηκαν τα ΝΟ2 και ΝΟ3 και μετά έπεσαν στα εξής επίπεδα:

NO2, NH3/NH4+ ΜΗΔΕΝ
ΝΟ3 10 mg/lt
Ph 7.2
Kh 6
Gh >7

Ενδιάμεσα έχουν πραγματοποιηθεί 3 αλλαγές νερού σε ποσοστό 30% και έχει αλλαχθεί ο υαλοβάμβακας 3-4 φορές.
Από τις 01/03 οι τιμές μου είναι σταθερές σε αυτά τα επίπεδα.

Το ενυδρείο περιέχει 3 cories panda, 1 microsorum pteropus, 1 vallisneria asiatica, vallisneria spiralis, cabomba caroliana, ceratophyllum demersum.
Θέλω να προσθέσω ακόμα ψαράκια και 1 Egeria densa.

Τι κάνω σε αυτό το σημείο? Βαλε οτι φυτο θες και ξεκινα να βαζεις και ψαρακια απο αυτα που εχεις προγραμματισει για την ιχθυοφορτωση, λιγα λιγα καθε φορα.

Από τις 01/03 δεν έχω πειράξει τίποτα....

Πότε κάνω αλλαγή νερού τώρα? Κανε το κλασσικο 30% την εβδομαδα και βλεπουμε
Προσθέτω βακτήρια τακτικά? Δεν ειναι απαραιτητο, η υπαρχουσα βιολογια εχει τη δυνατοτητα να διπλασιαζεται καθε μερα περιπου, αν εχει τον διαθεσιμο χωρο στο φιλτρο για να κατοικησει και τους διαθεσιμος ρυπους για να τραφει
Να προσθέσω σταδιακά ψαράκια και μετά να κάνω αλλαγή νερού παρακολουθώντας τις τιμές? η παρακολουθηση των τιμων ειναι οτι καλυτερο
Πότε να καθαρίσω το εσωτερικό του φίλτρου? Οταν πεσει σημαντικα η ροη του πχ στο μισο ή αν περασουν 3-6 μηνες προαιρετικα
Τα σφουγγάρια (πράσινι και μπλε) πότε να τα αλλάξω? Σε ποιο στάδιο? Γιατι να τα αλλαξεις? χαλασανε? τριβονται σε κομματια? το μπλε τι σφουγγαρι ειναι? κατι ειδικο?
Δεν έχω σκουπίσει το βυθό με τη σκούπα καθόλου πότε να το κάνω? βλεπεις σκουπιδια και περιττωματα? Αν ναι, φροντισε να φτιαξεις ετσι τη ροη πανω στο βυθο για να σπρωχνει τα σκουπιδια στο φιλτρο, αλλιως σιφωναριζε καθε εβδομαδα

Μήπως πρέπει να ολοκληρώσω το ενυδρείο (όπως το θέλω) και μετά σκούπισμα και αλλαγή σφουγγαριών? Οχι η συντηρηση ας γινεται κανονικα, μονο οταν χρειαζεται ομως, οπως ειπαμε πιο πανω.
Αλλαγη σφουγγαριων μονο οταν ... λιωσουν. και οχι ταυτοχρονα, αλλα με διαφορά ενος μηνος.


Μην με βρίσετε....:( μπουυυυυυυυυ :smt117

Έχω απορίες και χάθηκα στο διάβασμα....:-?


Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και τις συμβουλές σας...

Γιάννης

Καλη συνεχεια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01745 seconds with 11 queries