Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   νανο με νεο μονομαχο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94754)

EPANTAZ 21-11-16 15:18

νανο με νεο μονομαχο
 
1 Συνημμένο(α)
Καλημέρα ετοιμασα ένα μικρό ενυδρείο 35 λίτρων για ένα νεαρό μονομάχο. Μετά από 4 μέρες παρατηρώ άλγη στα τζάμια. Τι κανω?
Μετρήσεις θα γίνουν το βραδυ.
Θερμοκρασία νερού 24
Φως 6-7 ώρες ημερησίως
Μια ανουμπια και ένα κερατοφυλλο.
Δείτε το καμάρι μου...
Πόσο ταιζω??

nazgul 21-11-16 15:24

Το φιλτρο το εστρωσες με καποιο τροπο?

Για το φωτισμο να παρεις ενα χρονοδιακοπτη για να ειναι σταθερη η φωτοπεριοδος.

Theokarav 21-11-16 16:34

Βαλε και κερατοφυλλο και αλλα φυτα ταχειας ανάπτυξης για να τραβανε τα νιτρικά και να μην αφήνουν στις αλγες θρεπτικά . Άν είναι καφε αλγη ειναι επειδή ειναι καινούργιο ενυδρείο θα φύγει μόνη της!Για τροφες θα σου πρότεινα attisons betta και καμιά κατεψυγμένη bloodworms η Black mosquito levare 2 φορες την εβδομάδα.Ταιζεις 2 με 3 φυλλαράκια 2 φορες την ημέρα η τουλάχιστον αυτοβκανω εγω.Τελος πρέπει να στρώσεις το φίλτρο σου με μπολι αν δεν τον έχεις στρώσει.Να τον χαίρεσαι τον όμορφο.!

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

EPANTAZ 21-11-16 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Theokarav (Μήνυμα 981960)
Βαλε και κερατοφυλλο και αλλα φυτα ταχειας ανάπτυξης για να τραβανε τα νιτρικά και να μην αφήνουν στις αλγες θρεπτικά . Άν είναι καφε αλγη ειναι επειδή ειναι καινούργιο ενυδρείο θα φύγει μόνη της!Για τροφες θα σου πρότεινα attisons betta και καμιά κατεψυγμένη bloodworms η Black mosquito levare 2 φορες την εβδομάδα.Ταιζεις 2 με 3 φυλλαράκια 2 φορες την ημέρα η τουλάχιστον αυτοβκανω εγω.Τελος πρέπει να στρώσεις το φίλτρο σου με μπολι αν δεν τον έχεις στρώσει.Να τον χαίρεσαι τον όμορφο.!

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η φωτο περιοδος ειναι σταθερη. 9πρωι με 3 μεσημερι.
Τροφη σερα bloodworms τα τσακιζει.
Τι ειναι στη διεπιφανεια νερου τζαμιου περιμετρικά λευκό λεπτόστρωμα από φουσκιτσες λευκες σαν σαλια?
Αμψνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 10. Εβαλα μπολι απο ενυδρειο χρυσοψαρων.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EPANTAZ (Μήνυμα 982058)
Η φωτο περιοδος ειναι σταθερη. 9πρωι με 3 μεσημερι.
Τροφη σερα bloodworms τα τσακιζει.
Τι ειναι στη διεπιφανεια νερου τζαμιου περιμετρικά λευκό λεπτόστρωμα από φουσκιτσες λευκες σαν σαλια?
Αμψνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 10. Εβαλα μπολι απο ενυδρειο χρυσοψαρων.

Παρηγγειλα και αλλο κερατοφυλλο. Σκεφτομαι νσ παρω και δυο θυληκες. Τι λέτε?

Theokarav 21-11-16 22:09

Η φωλια κανει ο μαγκας η ειναι πρωτεινικο φιλμ(δεν ειναι κατι απλα επειδη η τροφη ειναι πλουσια σε πρωτεΐνες) δεν ειμαι σιγουρος ας πουνε η πιο έμπειροι. Για θυληκες κοιτα εγω στον ενα που εβαλα μια κοντεβε να την σκοτώσει την έβγαλα την έβαλα στον αλλο και ειναι μια χαρα ειναι στο χαρακτήρα του ζώου.

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

EPANTAZ 21-11-16 22:23

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Theokarav (Μήνυμα 982060)
Η φωλια κανει ο μαγκας η ειναι πρωτεινικο φιλμ(δεν ειναι κατι απλα επειδη η τροφη ειναι πλουσια σε πρωτεΐνες) δεν ειμαι σιγουρος ας πουνε η πιο έμπειροι. Για θυληκες κοιτα εγω στον ενα που εβαλα μια κοντεβε να την σκοτώσει την έβγαλα την έβαλα στον αλλο και ειναι μια χαρα ειναι στο χαρακτήρα του ζώου.

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε νομιζω φωλια...

kgf12345 21-11-16 22:32

τη θερμοκρασια ανεβασε τη σταδιακα στους 27.5-28.
24 ειναι πολυ χαμηλα.
οταν λεω σταδιακα,εννοω καθε 6 ωρες ενα βαθμο.

παρε και τη φορμα απτις παρουσιασεις και κανε μια παρουσιαση βαζοντας και φωτογραφιες, να δουμε λεπτομερειες για το ενυδρειο σου.

εχει ρωτησει ηδη ο nazgul πιο πανω.
το εχεις στρωσει το φιλτρο με καποιο τροπο?
μετρησεις στο νερο εχεις κανει?
γραψτα ολα στη φορμα της παρουσιασης.

EPANTAZ 21-11-16 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 982068)
τη θερμοκρασια ανεβασε τη σταδιακα στους 27.5-28.
24 ειναι πολυ χαμηλα.
οταν λεω σταδιακα,εννοω καθε 6 ωρες ενα βαθμο.

παρε και τη φορμα απτις παρουσιασεις και κανε μια παρουσιαση βαζοντας και φωτογραφιες, να δουμε λεπτομερειες για το ενυδρειο σου.

εχει ρωτησει ηδη ο nazgul πιο πανω.
το εχεις στρωσει το φιλτρο με καποιο τροπο?
μετρησεις στο νερο εχεις κανει?
γραψτα ολα στη φορμα της παρουσιασης.

Εχω γραψει στοιχεια φίλος.
Θα κανω και παρουσιαση. Βεβαιως.

kgf12345 21-11-16 23:04

οκ σορυ,τις μετρησεις τωρα τις ειδα.(γιαυτο ειναι καλυτερα να χρησιμοποιειται η φορμα για να ειναι ολα μαζεμενα σε ενα ποστ;) )

στην ερωτηση σου,θηλυκα δεν θα εβαζα σε 35 λιτρα.
ουτε ενα ουτε δυο.
βαλε ομως καμια φωτογραφια απο ολο το ενυδρειο να δουμε τι παιζει αν θες να ακουσεις σωστες γνωμες;)

EPANTAZ 22-11-16 21:16

Χωραει στα 22 λιτρα ο βαγγελης με δυο θηλυκά?
Πετρες πλατανόφυλλο και τι ακόμα για πρασινάδα?

Υγ. Παρουσιαση: ο βαγγελης.

kgf12345 22-11-16 21:18

χωρανε το θεμα δεν ειναι αν χωρανε. το θεμα ειναι οτι τα θηλυκα δε θα μεινουν για πολυ με το βαγγελα:D
θα τις τεντωσει στο τρεξιμο...

EPANTAZ 22-11-16 22:05

Οπότε πρεπει να βρω και ενα ακομα 30λιτρο για να ξεκουραζοβται οι δυο θυληκες?
Να παρω ενα 100λιτρο και να βαλω διαχωριστικό?

kgf12345 23-11-16 00:18

να βαλεις και τα τρια σε ενα 100λιτρο χωρις διαχωριστικο και να βαλεις και πολλα φυτα.
δεν χρειαζεται να βαλεις δυσκολα φυτα,ευκολα βαλε αλλα να υπαρχουν αρκετες κρυψωνες.

EPANTAZ 19-12-16 17:02

Έπειτα από συμβουλή εμπειρου θα αφαιρεθούν οι τεχνητες σπηλιές και στη θέση τους τί μπορώ να βάλω???
Επίσης τα σχέδια για περισότερα μπετας προσωρινά αναβάλλονται. Θα μείνω με το βαγγέλη, ώστε να τρέξω ταυτόχρονα και τα υπόλοιπα ενυδρεία μου..
Επί της ευκσιρίας....μπορώ να βάλω άλλο ένα αρσενικό σε 25λιτρο ή δύο θυληκά? Έτσι ώστε αν τα βαζω μαζί για να τις κυνηγάει......όταν θα τελειώνει το κυνηγητό να τις ξαναβάζω πίσω?
Τότε θα χρειαστώ και άλλο ένα για τα γονιμοπιιημένα μικρά?? Τί κάνουμε με τα μικρά που θα δημιουργηθούν?

kgf12345 19-12-16 18:32

κατι δεν εχεις καταλαβει μαλον:D
ο σκοπος δεν ειναι να κυνηγαει τα θηλυκα το αρσενικο.

σε 25 λιτρα δεν μπαινει αλλο αρσενικο και δεν μπαινουν ουτε θηλυκα.
το εγραψες κιολας μονος σου παραπανω οτι τα σχεδια για περισσοτερα αναβαλονται.
τελικα αναβαλονται η οχι?:D

αν θες και γεννα,το ξεχνας το 25λιτρο.
απλο ειναι.

EPANTAZ 19-12-16 20:00

Μάλλον γραπτός λόγος φίλε μου...
Ο βαγγελης θα μεινει εκεί.
Σκέφτομαι σε ενα 25λιτρο (άλλο) να βαλω 2 θυληκες για μόνιμα ή άλλο αρσενικό.
Αν επιλεγούν τα θυληκά....να μένουν εκεί όλο το καιρό εκτός από τις περιόδους του κυνηγιού...;)
Αν επιλεγουν τα θυληκά....και μπουν στου βαγγελη για να πέσει το κυνήγι...., τα γεννητούρια...θα τα βάλω σε δικό τους...
Κοίτα...σκέψεις μου γράφω...δεν έχω πρόβλημα στο να πάρω και άλλα ενυδρεία...απλά σκέφτομαι "δυνατά"...
Ώστε να με διορθώνετε ....
Μάλιστα έχω σκεφτεί να κάνω και ένα μακρύ ενυδρείο με διαφορα χωριστικά ενδιάμεσα...και να έχω πολλά μπέτα...με τη δυνατοτητα οπτικού διαχωρισμού για να μην ειναι μονιμα τσιτωμενα....
Σκεψεις....και προτασεις θέλω....τι θα κάνατε εσείς?

kgf12345 19-12-16 21:06

ok.
τη δικια μου τη γνωμη στην ειπα.θα εβαζα ενα αρσενικο με δυο-τρια θηλυκα σε 80λιτρο η 100λιτρο.

τα μικρα ενυδρεια μπορει να φαινονται "βολικα" στην αρχη αλλα δεν ειναι.
τα ιδια προβληματα που θα ειχες αν εβαζες δυο θηλυκα και ενα αρσενικο σε 25λιτρο,ειναι πολυ πιθανο(εως σιγουρο) πως θα τα εχεις ακομα και αν βαλεις τα δυο θηλυκα μονα τους σε ενα 25λιτρο.
θα κυνηγιονται μεταξυ τους δηλαδη γιατι η μια θα κανει κουμαντο.

και οσο τα περιοριζει ο χωρος τοσο πιο νευρικα θα γινονται.

βαλε σαυτο και τις αλλαγες που θα πρεπει να κανεις σε δυο ενυδρεια καθε βδομαδα,υπολογισε και το θεμα θερμοκρασιας και μετρησεων και ποσο ευκολα μπορουν να αλλαξουν στα 25 λιτρα,
και τελικα τι κανεις?
μια τρυπα στο νερο.

ενα ενυδρειο με σωστο αριθμο και αναλογια ψαριων και τον απαραιτητο διαθεσιμο χωρο,ειναι το καλυτερο μακροπροθεσμα.

εκτος αν θες να γινεις εκτροφεας και ναχεις δεκα 25λιτρα για αναπαραγωγες.
η το τραβηγμενο που κανουν εξω να τα κρατανε σε βαζα ξεχωριστα το καθενα.

εγω το θεωρω λαθος.ακομα και γιαυτους που ασχολουνται συστηματικα με αναπαραγωγες/εκτροφη μονομαχων δηλαδη.
αυτα τα βαλε/βγαλε θηλυκα μεχρι να ζευγαρωσουν,το θεωρω χαζομαρα.
και για τα ψαρια και για τον χομπιστα.

δηλαδη τι κανει καποιος?
για να γλυτωσει το χωρο και τα εξοδα(και καλα) του μεγαλυτερου ενυδρειου,και επειδη δεν μπορει να στριμωξει δεκα αρσενικα μαζι,
βαζει δεκα βαζα στο ραφι με αεραντλια και πηγαινοφερνει τα θηλυκα καθε φορα.
με την δικαιολογια οτι αν μεινουν μεσα θα τις κυνηγαει το αρσενικο η οτι δεν προσφερουν κατι στα μικρα κλπ.
το θεωρω μεγαλη μπουρδα, γιατι εγω αλλα πραγματα εχω δει στα ενυδρεια μου.

EPANTAZ 19-12-16 22:00

Mε κάλυψες....ολόσωστος.....θα σκεφτώ

EPANTAZ 05-01-17 14:53

NH3 0
NO2 0
NO3 10

KH 18
PH 8.3

ΠΆΩ ΚΑΛΆ????

kgf12345 05-01-17 17:06

απο βιολογια καλα εισαι.
το νερο πρεπει να μαλακωσεις.

EPANTAZ 05-01-17 22:03

πώς γίνεται αυτό φίλε μου?
ρίχνω τύρφη? αν ναι που τη βρίσκω?

kgf12345 05-01-17 23:37

τυρφη εχουν τα ενυδρειομαγαζα.
πριν πας να αγορασεις,γραψε λιγο με τι τεστ μετρας σκληροτητες?
η gh ποσο ειναι?

Undertaker 05-01-17 23:51

Τύρφη στα ενυδρειομάγαζα έχει αλλά είναι ακριβή. Εγώ χρησιμοποιώ τύρφη κηπουρικής (καθαρή, χωρίς πρόσθετα κτλ) και κάνω ίσως και καλύτερη δουλειά. Άσε που ψήνομαι κι εγώ για μονομάχο.

EPANTAZ 06-01-17 08:26

ΤΕΣΤ SERA ΥΓΡΑ

kgf12345 06-01-17 11:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 988934)
η gh ποσο ειναι?

δεν απαντησες εδω...

σε ρωταω,γιατι η kh που εγραψες ειναι παρα πολυ μεγαλη.
αν ειναι τοσο σκληρο το νερο σου θα εχεις προβλημα αν βαλεις μονομαχο χωρις επεξεργασια.
μονο για αφρικανες κανει το νερο:D


βλεπω γραφεις εισαι τριπολη,και μου φαινεται παραξενο πως εχει τετοιο νερο η τριπολη.

με τετοιο νερο η θα πας για ΑΟ, η θα παρεις βαρελι και θα κανεις επεξεργασια του νερου σε αυτο πριν το βαλεις στο ενυδρειο.

παντως αποφυγε να κανεις επεξεργασια στο ενυδρειο με τυρφη η οτι αλλο γιατι θα αργησει πολυ να μαλακωσει με 18 kh.

εννοειται πως θα βαλεις και στο ενυδρειο φυλλα και τυρφη,απλα μη βασιστεις μονο σε αυτα.θα το βαζεις το νερο μια βδομαδα στο βαρελι με ενα φιλτρακι με τυρφη, να παλιωνει και να μαλακωνει.

τουλαχιστον αυτο θα εκανα εγω.

EPANTAZ 11-01-17 16:38

gh 13 και αυτή...
-------------------------
είχα γράψει λάθος...συγνώμη...kh 13 όχι 18....
(εξ ού και το "και αυτή" στη gh)

kgf12345 11-01-17 16:51

τοτε πρεπει να το μαλακωσεις.παραειναι σκληρο το νερο σου.
στα λιτρα αυτα δεν θαναι δυσκολο ακομα και με τυρφη.

EPANTAZ 26-01-17 18:23

Αλγη πρασινη στα τοιχωματα του ενυδρειου...προτεονεται μου γαριδες ή σαλιγκάρια..ή τι άλλο να κάνω?

kgf12345 26-01-17 18:46

καταρχην βαλε φωτο.
δεν τρωνε ολα τα ζωντανα ολες τις αλγες,και τις περισσοτερες φορες δεν χρειαζεται καν να φαγωθουν οι αλγες απο κατι.
δεν κανουν ολες κακο.

επισης δεν προσθετουμε ζωντανα ετσι αβερτα για να διορθωσουν τα προβληματα.
ειδικα αν ειναι μικρο το ενυδρειο,αλλα ουτε σε μεγαλα ενυδρεια το κανουμε.

θα πρεπει να βρεις την αιτια που την προκαλει την αλγη.
δες λιγο τα υπομνηματα στα φυτεμενα και διαβασε για τις αλγες.

παντως αν ειναι νεο το ενυδρειο δωστου χρονο να ωριμασει και η αλγη θα φυγει μονη της καποια στιγμη.
αν θες ντε και καλα να βαλεις κατι ζωντανο και εχεις μονομαχο,τις γαριδες τις ξεχνας.βαλε σαλιγκαρια ramshorn.

EPANTAZ 27-01-17 13:25

1 Συνημμένο(α)
foto


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02251 seconds with 11 queries