Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=147)
-   -   Μοναστήρι με Poecilia wingei (Endler's Livebearer) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92225)

GN_AZ 21-05-16 22:20

Μοναστήρι με Poecilia wingei (Endler's Livebearer)
 
1 Συνημμένο(α)
Μετά από 36 μέρες συμβίωσης με τα ψαράκια μου ήρθε η ώρα να σας τα παρουσιάσω κ επίσημα.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60x30x35
Όγκος: ~60 λίτρα
Κατηγορία: -
Φυτά: Hygrophila corymbosa ''Angustifolia'', Limnophila sessiliflora, Cabomba caroliniana, Ludwigia "Rubin", Rotala rotundifolia, Egeria densa, Java moss, Hygrophila difformis, Hydrocotyle leucocephala
Ψάρια / Άλλα είδη: 19 αρσενικά Poecilia wingei (Endler's Livebearer)
Διακοσμητικά υλικά: πέτρα Καβάλας
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1x16watt (1150 lumens)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες (15:00-22:00)
Φιλτράρισμα: εσωτερικό φίλτρο AquaOne 102F (450lt/h)
Θερμοστάτης: BOYU HT-8100 100W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7.9
Γενική σκληρότητα (GH): 14-15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9-10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): <5
Αλλαγές νερού: 15 λίτρα κάθε 6-8 μέρες
Θερμοκρασία: 26
Άλλες πληροφορίες: αρκετά Ramshorn, 6-7 mts, 1 physa fontinalis
Φωτογραφία:

δεν με ικανοποιεί ιδιαίτερα η κατάσταση με τα φυτά όπως είναι οπότε θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας για αλλαγές :)

tsala 21-05-16 23:04

Ωραιος!
Θα προτιμουσα να εχεις και θυληκα (φανταζομαι και τα ψαρια σου:D) ,αλλα εφοσον το θελεις ετσι,παω πασο.
Για την διακοσμηση ,δεν ειμαι αρμοδιος .. Μια μεγαλουτσικη ριζα θα την ηθελα ομως.
Αυτα απο μενα..
Να 'στε καλα και να το χαιρεστε ολοι στην οικογενεια.

sarpijk 21-05-16 23:53

Το ενυδρειο χανει στις φωτο το εχω δει απο κοντα. Τα ψαρια δε ειναι φοβερα! Τωρα Γιωργο εχω θα εβγαζα την Egeria και στη θεση τις θα εβαζα την angustifolia. Επισης θα προθετα μερικες κρυπτοκορινες στη μεσαια ζωνη.

Οσο ωριμαζει το ενυδρειο θα κανεις απο μονος σου τις παρεμβασεις που σε ευχαριστουν στο ματι.

GN_AZ 22-05-16 00:05

σας ευχαριστώ κ τους δύο :)

αυτό που σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες είναι να βγάλω caroliniana κ sessiflora (δείχνουν να μη βολεύονται στο ενυδρείο μου κ δεν μου άρεσαν κ ιδιαίτερα) κ να βάλω την angustifolia στη θέση τους. έτσι θα μπορέσω να δώσω κ περισσότερο χώρο στην rubin.
απ'την άλλη μεριά έλεγα να πυκνώσω λίγο ακόμη την egeria μπας κ γίνει το φυτό που ήλπιζα από την αρχή κ να πάρει έτσι ακόμη λίγο χώρο η rotala.
μπροστά από την rotala υπάρχει κ μια ρίζα "ντοματιά" την οποία δεν ξέρω που να βολέψω.

γενικά άρχισα να μπερδεύομαι λίγο με τα φυτά οπότε κάθομαι τα χαζεύω κ περιμένω τις ιδέες σας :D

lingistis 22-05-16 11:12

Γιωργο πολύ καλή αρχή, απόλαυσε το τώρα.

Τα παιδιά που γνωρίζουν από φυτά θα σε βοηθήσουν μια χαρά.

GN_AZ 22-05-16 23:21

1 Συνημμένο(α)
χθες έκανα την παρουσίαση αλλά σήμερα βρήκα ελεύθερο χρόνο κ έκανα κάποιες μεγάλες αλλαγές που ήθελα.
έβγαλα τελείως caroliniana κ sessiflora, τράβηξα πίσω την angustifolia, έδωσα κ άλλο χώρο σε rubin κ rotala κ πύκνωσα λίγο την egeria. τώρα έμεινε κενή η μπροστά γωνία κ θα ψάξω να βρω κανα μικρό που να ταιριάζει (όλες οι προτάσεις δεκτές).
την difformis που έχει ξεμείνει μπροστά στην rotala έχει κανείς καμιά καλή ιδέα που να την βολέψω ?

sarpijk 22-05-16 23:25

Ελα Γιωργο τωρα φαινεται η φωτο. Τη ντοματια στη θεση της egeria.

GN_AZ 24-05-16 09:24

η egeria είναι το πρώτο φυτό που μου άρεσε πριν καν το φυτέψω οπότε προσπαθώ όσο μπορώ να την μετατρέψω στο φυτό που έβλεπα στις φώτο.
θα κάνω λίγη υπομονή ακόμη μαζί της κ βλέπουμε

κ μερικά χθεσινά βίντεο από τα ψαράκια μου

#1 - #2 - #3


παρατηρήσεις, διορθώσεις κλπ εννοείται πως είναι πάντα ευπρόσδεκτες :)

stav 24-05-16 16:33

Το ενυδρειο σου ειναι μια χαρα,τα εντλερακια ακομη καλυτερα,στο
μονο που εχω ενσταση ειναι οτι το εχεις μοναστηρι.Βαλε και θυληκα
να ευχαριστιθουν sex τα καυμενα.:)

GN_AZ 24-05-16 17:09

χαχαχα ψάχνω νύφες με προίκα κ είναι δυσεύρετες σήμερα !!! :D:D:D

tsala 24-05-16 17:40

Το θεμα ειναι οταν και αν αποφασισεις να βαλεις κοριτσια ,θα πρεπει να δωσεις το 80% των ψαριων σου:rolleyes:

sarpijk 24-05-16 20:24

Εαν θες θηλυκες θα βρουμε.

GN_AZ 24-05-16 21:17

θηλυκά θα βάλω μόνο αν καταφέρω να στήσω μεγαλύτερο ενυδρείο

tsala 24-05-16 22:10

Θα καταφερεις ,εμπλεξες τωρα! :D

GN_AZ 08-06-16 15:57

1 Συνημμένο(α)
μπήκαν κ τέσσερις γαριδούλες μαζί με τα endler :)

ελπίζω να μην είναι όλες αρσενικές :D

apostolis.pan 08-06-16 16:42

Μπραβο!! πολυ καλο αποτελεσμα! ειδικα για πρωτο ενυδρειο!!(Αν θυμαμαι καλα..) Μια χαρα και το scape, οσο περναει ο καιρος θα το φτιαχνεις κιολας μεχρι να το πετυχεις οπως θελεις, η μονη ενσταση μου , ειναι οντος για τα ψαρια, θα ητανε προτιμοτερο ενα χαρεμι, δηλαδη ενα αρσενικο, με τρια θυλικα.. θα στο γεμιζανε συντομα.Τα αρσενικα μονα τους ισως γινουν νευρικα με τον καιρο..κατα τα αλλα , τα εντλερς ειναι η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσες να κανεις!! Πολυ ωραια ψαρια,σου δεινουν λιγο την αισθηση του ¨αγροιου¨ ομως ειναι σχετικα ευκολα ψαρια τα περισσοτερα ειδη! οτι πρεπει δηλαδη για ξεκινημα :) οι προσπαθειες σου απεδωσαν καρπους τελικα :) φτου φτου!

GN_AZ 08-06-16 18:17

σ'ευχαριστώ πολύ Αποστόλη.
είναι όντως το πρώτο μου ενυδρείο κ όπως το βλέπω όχι το τελευταίο.
τα ψαράκια τα διάλεξα επειδή είναι ανθεκτικά κ θα άντεχαν στα λάθη ενός αρχάριου.
ίσως έχεις δίκιο (όπως κ οι άλλοι που μου το έχουν πει) για την επιλογή μου να έχω μόνο αρσενικά αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια ανησυχητικά σημάδια που να υποδεικνύουν λάθος.
ο χρόνος θα δείξει κ θα μου επιτρέψεις (για το καλό των ψαριών) να πιστεύω ότι δεν έχω κάνει λάθος.

tsala 08-06-16 18:30

Να τις χαιρεσαι και τις γαριδες..
Αρσενικες δεν ειναι ολες σιγουρα ,γιατι αυτη στην φωτο ειναι θηλυκο.:D

GN_AZ 08-06-16 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 947550)
Να τις χαιρεσαι και τις γαριδες..
Αρσενικες δεν ειναι ολες σιγουρα ,γιατι αυτη στην φωτο ειναι θηλυκο.:D

:D:D:D:D:D:D:D:D

μεγάλη χαρά μου δίνεις Γιάννη !!!!!

τώρα το επόμενο που φοβάμαι είναι να μην είναι όλες θηλυκές :smt120:smt120

πως τις ξεχωρίζω ?

tsala 08-06-16 19:32

Χαχαχα!:D
Αν ειναι ετσι ενηλικες ολες ,ειναι ευκολο.
Γενικα οι θηλυκες ειναι πιο μεγαλες απ τα αρσενικα , με πιο ζωντανα χρωματα και πιο ογκωδης.

Δες πχ.

Αρσενικο

http://farm3.static.flickr.com/2129/...33ca96.jpg?v=0

Θηλυκο

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...cs426600wc.jpg

apostolis.pan 08-06-16 19:39

φιλικα παντα :) δεν θεωρησα πως εχεις κανει λαθος , μην παρεξηγηθω, απλα θα ηταν πιο υγειη και πιο ευτιχισμενα :) Μην σε ανησιχει προς το παρον :)
πολυ καλο ενυδρειο , και φαινετε σιγουρα πως δεν θα ειναι και το τελευτεο:D
τωρα κολησεςς πααει , μπηκε το μυκροβιο στο αιμα!:D:D Καλη αρχη να εχεις και επησιμα, και τις καλυτερες ευχες μου! ειναι απο τα πιο καλα πρωτα ενυδρεια που εχω πετυχει! Ελπιζω να συνεχισεις δυνατα οπως ξεκινησες :cool:

stav 09-06-16 04:26

Δεν θελω να σε απογοητευσω εμενα τα εντλερς μου τσακισαν τις
γαριδες δυο φορες.Ευχομαι να μην συμβει το ιδιο και στις δικες σου.

GN_AZ 09-06-16 07:59

Γιάννη σύμφωνα με τις φώτο πρέπει να έχω δύο θηλυκά κ δύο αρσενικά οπότε φυσιολογικά θα δω απογόνους :)

Αποστόλη σε ευχαριστώ ακόμη μια φορά. Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση, όλες οι παρατηρήσεις λαμβάνονται υπόψη.

Σταύρο, τις παρακολουθώ στενά από την πρώτη μέρα κ δεν έχω δει επιθετικές συμπεριφορές μέχρι τώρα. Έχουν το ίδιο περίπου μέγεθος οπότε ίσως να είναι κ αυτός ένας λόγος. Το τα τσιμπάνε γόνο δε με ενοχλεί καθώς έτσι θα ελέγχεται κ ο πληθυσμός των γαρίδων.

Μια πολύ απλοϊκή (κ αφελής ίσως) σκέψη που έχω κάνει είναι ότι οι γαρίδες θα κρατάνε τα σαλιγκάρια περιορισμένα, μιας κ θα τους τρώνε το φαΐ, κ τα endler θα κρατάνε τις γαρίδες περιορισμένες μιας κ θα τσιμπάνε τον γόνο. Δεν ξέρω αν τελικά θα ισχύσει κάτι τέτοιο αλλά θα ήταν ιδανική μια τέτοια ισορροπία.

tsala 09-06-16 12:10

Δεν προκειται να τρωνε οι γαριδες το φαι των σαλιγκαριων:D
Μαλλον το αντιθετο:D
Γοννο θα τσιμπανε σιγουρα.
Ευτυχως ειναι μικρα ψαρακια τα αρσενικα, με τα θηλυκα θα ειχες προβλημα.

GN_AZ 09-06-16 19:18

1 Συνημμένο(α)
πρώτη ομαδική φωτογραφία των ζευγαριών.
τις βλέπω καλά μέχρι. τρώνε χωρίς άγχος ακόμη κ όταν υπάρχει endler δίπλα τους.

GN_AZ 11-06-16 09:50

εννιά μέρες μετά την αλλαγή κ τα νιτρικά δεν έχουν φτάσει ούτε στο 5.

αν συνεχίσω χωρίς αλλαγή κ μετράω κάθε δυο μέρες θα υπάρχει πρόβλημα ?

tsala 11-06-16 11:04

Οχι , αλλα ενα φρεσκαρισμα ,καλο κανει..
Εστω και μικροαλλαγη

GN_AZ 11-06-16 11:33

βασικά χθες πρόσθεσα 2 λίτρα που είχαν εξατμιστεί.
θα τα αφήσω έτσι κ θα συμπληρώνω μόνο ότι εξατμίζεται.
θέλω να δω πότε θα ανέβουν τα νιτρικά.

GN_AZ 13-06-16 21:31

1 Συνημμένο(α)
12 μέρες κ τα νιτρικά δεν λένε να ανέβουν. παίζει να είναι κ μηδέν.
νομίζω πως αυτό ταλαιπωρεί τα φυτά τα οποία έχουν αρκετά αργό ρυθμό ανάπτυξης κ άρχισαν να καφετίζουν μερικά φυλλαράκια.
προς το παρόν μιας κ μπήκαν κ οι γαριδούλες θέλω να αποφύγω λιπάσματα κλπ.

με όλα αυτά που διαβάζω για τα μηλοσαλίγκαρα νομίζω πως ένα από αυτά θα βοηθούσε να ανέβουν λίγο τα νιτρικά μου.

η καφέ άλγη πότε κλείνει τον "κύκλο" της ?

κ μια ολόφρεσκη φώτο λίγο πριν σβήσουν τα φώτα

GN_AZ 16-06-16 15:13

4 Συνημμένο(α)
μιας κ τα endler's δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν ακίνητα για φωτογράφιση έκανα τις γαρίδες πρωταγωνιστές :D

εγώ βλέπω δύο αρσενικές κ δύο θηλυκές ... εσείς ????

η τελευταία άλλαξε κέλυφος χθες ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02243 seconds with 11 queries