Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Μπουκωμένη Tropheops sp. Chilumba άδοξο τέλος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101673)

panioul 08-11-18 00:34

Μπουκωμένη Tropheops sp. Chilumba άδοξο τέλος
 
Καλησπέρα. Σήμερα είδα δυστυχώς μία πολύ θλιβερή εικόνα. Η θηλυκιά chilumba που έχω ήταν μπουκωμένη για δεύτερη φορά. Μέχρι χθες ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και ήταν περίπου στις μέρες που θα άφηνε τα ψαράκια. Εξωτερικά δεν είχε κανένα χτύπημα, τα πτερύγιά της ήταν άψογα και κρυβόταν στις πέτρες που είχε ως φωλιά και μάλιστα μερικές φορές κυνηγούσε και απομάκρυνε άλλα ψάρια από τη φωλιά της. Σήμερα όταν γύρισα στο σπίτι περίμενα να δω μήπως είχε αφήσει τα μικρά αλλά αντίκρισα κάτι πολύ άσχημο. Ήταν σχεδόν αναίσθητη στο βυθό και ένα άλλο ψάρι να την τσιμπολογούσε. Τα πτερύγιά της ήταν αρκετά φαγωμένα αλλά το πιο παράξενο που δεν έχω ξαναδεί ήταν ότι είχε ξεκολλημένα βράγχια και κατακόκκινα εσωτερικά και 2 τρύπες (η μία αρκετά πιο μεγάλη) κάτω από το στόμα της στον "ασκό" που κρατούσε τα μικρά.


Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να της συνέβη;



Είχε εξασθενίσει τόσο πολύ ώστε να της επιτέθηκαν άλλα ψάρια και να την έφαγαν;

Ή μήπως υπάρχει περίπτωση τις τρύπες να τις άνοιξαν τα μικρά; Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Ήταν σα να είχε σκάσει κάτι στο στόμα της και να πετάχτηκαν προς τα έξω τα βράγχια και να τρύπησε ο λαιμός της.



Δεν ήθελα να βγάλω φωτογραφίες γιατί ήταν κάτι πολύ άσχημο και ζητάω συγγνώμη για τις περιγραφές.

Tanganyiκας 08-11-18 12:14

Τα μικρά αποκλείεται να το έκαναν αυτό, κάποιο/κάποια άλλα την έφαγαν!
-------------------------
Καλό θα ήταν να έβγαζες και φώτο!

stanisalus18 08-11-18 14:55

Κριμα για το ψαρακι :( Ποσα ψαρια υπαρχουν στο ενυδρειο αυτο;

panioul 08-11-18 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1048552)
Κριμα για το ψαρακι :( Ποσα ψαρια υπαρχουν στο ενυδρειο αυτο;


Γιάννη καλησπέρα. Πραγματικά πολύ κρίμα. Στο ενυδρείο προς το παρών έχω αρκετά ψάρια συνολικά 23 στον αριθμό αλλά μόνο 4 ενήλικα. Συγκεκριμένα είχα μέχρι χθες 3 ενήλικα sp. chiluma, τη θηλυκιά, τον Α αρσενικό και τον Β αρσενικό ο οποίος είναι αρκετά μικρότερος σε μέγεθος και κρύβει τα χρώματά του. Το 4ο ενήλικο είναι ένα Acei yellow tail. Τα υπόλοιπα είναι περίπου 3-4 εκατοστά και μέχρι στιγμής δεν διανοούνται να πλησιάσουν τα μεγάλα, μόνο παίζουν μεταξύ τους.


Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η θηλυκιά να εξαντλήθηκε υπερβολικά από την εγκυμοσύνη (η 2η σε διάστημα 2,5 μηνών) και να την βρήκαν εξαντλημένη και στο βυθό τα μεγάλα και να άρχισαν τα τσιμπήματα για να φάνε τα μικρά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 1048546)
Τα μικρά αποκλείεται να το έκαναν αυτό, κάποιο/κάποια άλλα την έφαγαν!
-------------------------
Καλό θα ήταν να έβγαζες και φώτο!


Δεν άντεχα με τίποτα να την βλέπω έτσι και πόσο μάλλον να τη φωτογραφίσω. Το καλύτερο θα ήταν να έχω ένα ενυδρείο για γεννήστρα και να μην είχε αυτή την κατάληξη αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσω και 3ο ενυδρείο στο σπίτι.... Πραγματικά λυπήθηκα πάρα πολύ!

Κλεόβουλος 08-11-18 21:35

Η λάθος αναλογία ενήλικων chilumba είχε κατά τη γνώμη μου το αναμενόμενο δυσάρεστο αποτέλεσμα. Κάποια στιγμή τα αρσενικά (που σ' αυτό το είδος είναι αρκετά "επιθετικά") αποφάσισαν να ξαναζευγαρώσουν και κακοποίησαν μέχρι θανάτου το θηλυκό :(

panioul 08-11-18 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1048581)
Η λάθος αναλογία ενήλικων chilumba είχε κατά τη γνώμη μου το αναμενόμενο δυσάρεστο αποτέλεσμα. Κάποια στιγμή τα αρσενικά (που σ' αυτό το είδος είναι αρκετά "επιθετικά") αποφάσισαν να ξαναζευγαρώσουν και κακοποίησαν μέχρι θανάτου το θηλυκό :(


Είχα την ελπίδα ότι θα προλάβαιναν τα μικρά να μεγαλώσουν και να ξεχωρίσω και άλλα θηλυκά. Τώρα φοβάμαι ότι τουλάχιστον ο Α αρσενικός θα αρχίσει να κυνηγάει και τα μικρά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01350 seconds with 11 queries