Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   fx5 (πως ειναι μετα απο 1,5 χρονο) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76784)

gemen 02-01-14 21:29

fx5 (πως ειναι μετα απο 1,5 χρονο)
 
ενα συντομο βιντεο απο εξωτερικο φιλτρο fluval fx5.
ειναι ενα απο τα δυο φιλτρα που εχω απο αυτην την μαρκα και μοντελο.
σαν δειχνω λοιπον μολις το ανοιξα μετα απο 1,5 χρονο χωρις υπερβολη.
σε τι κατασταση ειναι.το βιντεο το φτιαξαμε τωρα για της γιορτες,μιας και φιλος ηθελε να μπολιαση και ειπα να ανοιξω το φιλτρο αυτο μιας και δεν ηξερα πως θα το βρω.
χρονια σας πολλα καλη χρονια σε ολους.

αφιερωμενο σε ολους τους eheimακιδες....και ειδικα στον φιλο μου τον kλεοβουλο....
http://www.youtube.com/watch?v=3EK9D...ature=youtu.be

Alex_Salonica 02-01-14 23:48

Περιμενε κανα 2 με 3 χρονια οταν θα ανοιξω το ΕΗΕΙΜ να σου το τραβηξω βιντεο :D

bloskas 03-01-14 00:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 810464)
Περιμενε κανα 2 με 3 χρονια οταν θα ανοιξω το ΕΗΕΙΜ να σου το τραβηξω βιντεο :D

οσες γαριδες ειναι μεσα, δικες μου!! :D

komori 03-01-14 09:38

Καλα βρε , με ariel το καθαριζεις και ειναι ετσι?:D:D

stanisalus18 03-01-14 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από komori (Μήνυμα 810495)
Καλα βρε , με ariel το καθαριζεις και ειναι ετσι?:D:D

Μπα τωρα θα το χρειαστεί, δεν θα φτάσει ουτε ολόκληρο το κουτί για να το καθαρίσει απο τις βρομιές 1,5 έτους ;)

delta66 03-01-14 18:36

Για τους αναγνωστες.
Το θεμα ειναι σοβαρο και οχι "ποιος την εχει μακρυτερη"
Το φιλτρο, βουλωσει δεν βουλωσει, πρεπει να καθαριζεται πιο συχνα (τα μηχανικα υλικα ιδιως), για την αποφυγη παραγωγης νιτρικων απο τη συσσωρευση οργανικων.
Αλλα και τα βιολογικα υλικα πριν βουλωσουν απο σκουπιδι οι ποροι τους, να βραζονται (ενα μερος αυτων εναλλαξ)
Αυτο που βλεπουμε στο φιλτρο δεν ειναι βιολογια, αλλα αχρηστο σκουπιδι. που επιβαρυνει το φιλτρο

nikolakis94 03-01-14 21:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 810587)
Για τους αναγνωστες.
Το θεμα ειναι σοβαρο και οχι "ποιος την εχει μακρυτερη"
Το φιλτρο, βουλωσει δεν βουλωσει, πρεπει να καθαριζεται πιο συχνα (τα μηχανικα υλικα ιδιως), για την αποφυγη παραγωγης νιτρικων απο τη συσσωρευση οργανικων.
Αλλα και τα βιολογικα υλικα πριν βουλωσουν απο σκουπιδι οι ποροι τους, να βραζονται (ενα μερος αυτων εναλλαξ)
Αυτο που βλεπουμε στο φιλτρο δεν ειναι βιολογια, αλλα αχρηστο σκουπιδι. που επιβαρυνει το φιλτρο


Αυτό ηθελα να πω και εγω αλλα δεν ηξερα αν στεκει.Απο καποιο σημειο και μετα το φιλτρο πιστευω πως κανει το αντιθετο από αυτό που πρεπει δηλαδή επιβαρυνει το νερο.Με από τοσο καιρο η βιολογια που εχει αναπτυχθεί σε σφουγγαρια βιολογικα υλικα και λοιπα εχει μπουκωσει από την βρωμια εμποδιζεται η κυκλοφορια του νερου και τα βακτηρια δεν λαμβανουν οξυγονο ώστε να συνεχισουν να ζουν με απότελεσμα να ψοφάνε και να μολυνεται τελικα το νερο

nickst 04-01-14 17:37

Ετσι πιστευω και εγω παιδια.και να ανοιγονται καθε 3-4 μηνες για καθαρισμα τα φιλτρα και οχι μετα απο ενα και εναμιση χρονο.

harris samos 04-01-14 19:05

εγω παλι λεω εχειμ η σαμπακι

να χω 20 λιτρα καδο και να χωραει 5 λιτρα βιολογικα για μενα δεν ειναι σοβαρο φιλτρο

περνεις το εχειμ το 2260 και εισαι αρχηγος:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

thanasis76 04-01-14 20:49

για το φιλτρο τα ειπατε παραπανω παιδια. εγω θα ηθελα να ρωτησω....
σε τι ενυδρειο ειναι το συγκεκριμενο φιλτρο...?? ποσα λιτρα και τι ψαρια...??

capetanakis 04-01-14 21:14

Ωραιο το βιντεακι του συμπατριωτη gemen,θα συμφωνησω και με τον delta οτι το φιλτρο χρειαζεται καθαρισμα πιο συχνα,εγω το κανω στο 6μηνο.Φυσικα παιζει ρολο και ο πληθυσμος του ενυδρειου...

nickst 04-01-14 21:58

Οσο και λιγη ιχθυοφορτηση να εχει παλι δεν πρεπει μετα απο εναμιση χρονο να ανοιγεται ενα φιλτρο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01547 seconds with 11 queries