Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   Ερωτηση για εκκολαψη αυγων αρτεμιας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70289)

TRYFONAS K. 21-03-13 15:37

Ερωτηση για εκκολαψη αυγων αρτεμιας
 
Εχω καταλαβει την διαδικασια κ ξερω πως γινετε.Εχω μερικα ερωτηματα ομως.

1)εχω 2φακελακια της σερα,ετοιμο με αλατι που πηρα απο τον butterfly (thanks petaloudas) μονο που το ενα ειναι λιγμενο ενα μηνα.
Υπαρχει προβλημα??

2)απο την στιγμη που σκασουν τα αβγα ποσο ζουν οι προνυμφες??

3)για ποσα ταισματα ειναι???

Αυτα προς το παρον..Ευχαριστω!

Maverick 21-03-13 17:19

1) Όχι. Έχω χρησιμοποιήσει αβγά που ήταν ληγμένα 2-3 χρόνια και απλά πέφτουν τα ποσοστά εκκόλαψης ανάλογα ;)

2) Ζουν μερικές μέρες ανάλογα τις συνθήκες (μπορεί να μεγαλώσουν και να αναπαραχθούν κιόλας) αλλά εσύ θες να τις δώσεις στα ψάρια όσο το δυνατόν συντομότερα ώστε να μη καταναλώσουν τα ενεργειακά τους αποθέματα και χάσουν τη θρεπτική τους αξία. Μπορείς να τις μαζέψεις και να τις φυλάξεις στο ψυγείο (μέσα σε λίγο αλατόνερο) και να ταίζεις όση ποσότητα χρειάζεσαι κάθε φορά (θα ζήσουν γύρω στις 24 ώρες).

3) Δε γνωρίζω, περίμενε να απαντήσει κανένας άλλος που τα έχει χρησιμοποιήσει...

philorian 21-03-13 17:37

Εδώ και μια εβδομαδα έχουν εκολαφθει τα αυγά που έβαλα και έχουν μεγαλώσει ήδη τα μικρά πλασματακια.τα έχω ταΐσει σπιρουλινα δύο φορές και εδώ και μια εβδομάδα ταΐσω τα μωρά κιλλι.

Diskus fan 21-03-13 17:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. (Μήνυμα 748462)
Εχω καταλαβει την διαδικασια κ ξερω πως γινετε.Εχω μερικα ερωτηματα ομως.

1)εχω 2φακελακια της σερα,ετοιμο με αλατι που πηρα απο τον butterfly (thanks petaloudas) μονο που το ενα ειναι λιγμενο ενα μηνα.
Υπαρχει προβλημα??

2)απο την στιγμη που σκασουν τα αβγα ποσο ζουν οι προνυμφες??

3)για ποσα ταισματα ειναι???

Αυτα προς το παρον..Ευχαριστω!

1. ΔΕΝ έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη στα αυγά που αγόρασες... σε μένα ήταν αποτυχία.... γι' αυτό προτιμώ την Ocean Nutrition (δυστυχώς την καινούργια της μέθοδο, ΔΕΝ την έχω δοκιμάσει ακόμα).
2. Μπορείς μέχρι και να αναπαράξεις (την μέθοδο ΔΕΝ ξέρω ΑΝ μπορείς να την βρεις εδώ στο forum... αλλά στο Greek Discus υπάρχει). Εγώ βάζω κάθε επόμενη μέρα... και άλλα αυγά να ετοιμάζονται. Χρειάζονται 20-30 ώρες για να βγουν σε θερμοκρασία 26 βαθμών.
3. Αυτό εξαρτάται από την ποσότητα που θα βάλεις.... πόση θα βγει... και πόσα ψάρια θα τα'ί'ζεις.-

Κλεόβουλος 21-03-13 18:07

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%DD%EC%E9%E1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44882

TRYFONAS K. 21-03-13 18:18

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις..

Πως θα κρατησω στο μπουκαλακι σταθερη θερμοκρασια??
Τους γονους τους αναγνωριζω οταν εκκολαφθουν???
Κ νομιζω απο το κατω κατω μερος μαζευω τον γονο ε??η κανω λαθος??

Diskus fan 21-03-13 18:27

1. Εγώ χρησιμοποιώ ένα 20λιτρο μέσα στο οποίο τοποθετώ τον θερμαντήρα (ξαπλωμένο) καθώς και τα μπουκάλια που βγάζω την αρτέμια.
2. Να αναγνωρίσεις τους... γόνους;
3. Τι ψάρια θα τα'ί'σεις;

TRYFONAS K. 21-03-13 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 748539)
1. Εγώ χρησιμοποιώ ένα 20λιτρο μέσα στο οποίο τοποθετώ τον θερμαντήρα (ξαπλωμένο) καθώς και τα μπουκάλια που βγάζω την αρτέμια.
2. Να αναγνωρίσεις τους... γόνους;τις προνυμφες τελος παντων
3. Τι ψάρια θα τα'ί'σεις;

δισκους.δισκακια δλδ ΑΝ γεννησουν.απλα θελω να παρω την εμπειρια!να δω πως γινετε για να μαι ετοιμος!

Diskus fan 22-03-13 15:24

Καλό είναι αυτό που θα κάνεις. Ακολούθησε την διαδικασία μεγαλώματος ώστε να ΜΗΝ πάει χαμένη η εκκόλαψη.... τις μεγάλες θα τις φάνε εύκολα και με όρεξη τα ενήλικα ψάρια.-

gianniwpopi 22-03-13 17:51

η διαδικασια μεγαλωματος ποια ειναι?

Diskus fan 22-03-13 18:04

ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ είναι γραμμένη εδώ στο forum (στο GD είναι σίγουρα).-

TRYFONAS K. 22-03-13 19:20

νομιζω δεν πηρα απαντηση στο πως θα καταλαβω τις προνυμφες....:rolleyes::cool:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από philorian (Μήνυμα 748511)
Εδώ και μια εβδομαδα έχουν εκολαφθει τα αυγά που έβαλα και έχουν μεγαλώσει ήδη τα μικρά πλασματακια.τα έχω ταΐσει σπιρουλινα δύο φορές και εδώ και μια εβδομάδα ταΐσω τα μωρά κιλλι.

τα μεγαλωσες στο μπουκαλι???δουλευε η αεραντλια????

philorian 22-03-13 20:30

ξεκινησα με κανονικη ροη και αφου σκασαν απο τα αυγα τους δουλευε συνεχεια με παρα πολυ σιγανη ροη.μιλαμε 1-2 φουσκες ισα ισα να υπαρχει μια μικρη αναταραξη.για μενα δουλεψε ετσι!εχω και ενα φως διπλα ακριβως και τα βλεπεις ολα μαζευονται σε εκεινην την μερια του μπουκαλιου.ετσι ρουφιουνται μπολικα και πανε κατευθειαν για ταισμα!

οτι αλλο χρειαστεις στειλε μου π.μ.!
φιλιππος

TRYFONAS K. 22-03-13 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από philorian (Μήνυμα 748948)
ξεκινησα με κανονικη ροη και αφου σκασαν απο τα αυγα τους δουλευε συνεχεια με παρα πολυ σιγανη ροη.μιλαμε 1-2 φουσκες ισα ισα να υπαρχει μια μικρη αναταραξη.για μενα δουλεψε ετσι!εχω και ενα φως διπλα ακριβως και τα βλεπεις ολα μαζευονται σε εκεινην την μερια του μπουκαλιου.ετσι ρουφιουνται μπολικα και πανε κατευθειαν για ταισμα!
-------------------------


οτι αλλο χρειαστεις στειλε μου π.μ.!

οκ.εμενα δεν ρυθμιζετε η ροη..θα προσπαθησω να βρω αλλη πατεντα!

philorian 22-03-13 20:34

[QUOTE=TRYFONAS K.;748953]οκ.εμενα δεν ρυθμιζετε η ροη..θα προσπαθησω να βρω αλλη πατεντα!

ουτε και σε μενα ρυθμιζεται.διπλωσα το σωληνακι με ενα μανταλακι εκει που το θελω εγω να ρεει!

TRYFONAS K. 22-03-13 20:37

[QUOTE=philorian;748954]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. (Μήνυμα 748953)
οκ.εμενα δεν ρυθμιζετε η ροη..θα προσπαθησω να βρω αλλη πατεντα!

ουτε και σε μενα ρυθμιζεται.διπλωσα το σωληνακι με ενα μανταλακι εκει που το θελω εγω να ρεει!

:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023 σωστοοος..μου ξεφυγε αυτο..:rolleyes:

Maverick 22-03-13 20:54

Για να μεγαλώσουν θέλουν κάποιο αερισμό, τροφή και αλλαγές νερού. Εγώ κατέληξα εμπειρικά να μεγαλώσω ένα batch που τις ξέχασα στο μπουκάλι μερικές μέρες και επειδή είχαν μεγαλώσει αρκετά τις λυπήθηκα.. Μετά από 2 εβδομάδες περίπου άρχισαν να ζευγαρώνουν, αλλά μερικές μέρες αργότερα κατέρρευσε η καλλιέργεια. Για τροφή μπορείς να δοκιμάσεις σπιρουλίνα ή μαγιά ξερή (ελάχιστες ποσότητες). Όλα αυτά εμπειρικά τα έχω δοκιμάσει, κάνε μια αναζήτηση για πιο ακριβείς πληροφορίες.

TRYFONAS K. 22-03-13 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 748960)
Για να μεγαλώσουν θέλουν κάποιο αερισμό, τροφή και αλλαγές νερού. Εγώ κατέληξα εμπειρικά να μεγαλώσω ένα batch που τις ξέχασα στο μπουκάλι μερικές μέρες και επειδή είχαν μεγαλώσει αρκετά τις λυπήθηκα.. Μετά από 2 εβδομάδες περίπου άρχισαν να ζευγαρώνουν, αλλά μερικές μέρες αργότερα κατέρρευσε η καλλιέργεια. Για τροφή μπορείς να δοκιμάσεις σπιρουλίνα ή μαγιά ξερή (ελάχιστες ποσότητες). Όλα αυτά εμπειρικά τα έχω δοκιμάσει, κάνε μια αναζήτηση για πιο ακριβείς πληροφορίες.

οοοκ...ευχαριστω!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02100 seconds with 11 queries