Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναγνωρίσεις ειδών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=113)
-   -   αναγνωριση γατοψαρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48964)

andreas120 05-02-11 15:29

αναγνωριση γατοψαρου
 
1 Συνημμένο(α)
Γειά σας και από μένα!Καινούριος στο φόρουμ και στο χόμπι. αν μπορείτε πείτε μου τι ψαράκια είναι αυτά , πόσο μεγάλα γίνονται.. και αν κάνουν μαζί με τα 3 τιγράκια μου. Έχω ενα φυτέμενο χαμηλών απαιτήσεων με co2 DIY 120λίτρων με ph7,2 και μερικά ξυλαράκια μέσα. ευχαριστω!!!

irongud 05-02-11 15:46

μου μοιαζει με αυτο http://www.planetcatfish.com/catelog...pecies_id=1527
αν δεν σου καθεται καλα ψαξε μονος σου εσυ το ξερεις το ψαρακι σου πιο καλα . http://www.planetcatfish.com/catelog...php?genus_id=1

andreas120 05-02-11 16:29

thnks eisai palios!

theodor72 05-02-11 16:51

Φίλε irongud, το ψαράκι που δείνεις στο link το βρίσκω αρκετά απίθανο να έχει εμφανιστεί ποτέ στην Ελλάδα! :)

Είναι corydoras panda...
-------------------------
A! Και κάτι ακόμα φίλε andreas120. Ο βυθός σου είναι ακατάλληλος για cory! Το χαλικάκι σου είναι αιχμηρό και πολύ πιθανό να προκαλέσει τραυματισμό στα "μουστάκια" τους.

mikeruless 05-02-11 17:53

Συγνωμη αν πεταγομαι αλλα τα panda τα εχω δει σε αρκετα πετ σοπ κατα καιρους και μαλιστα και σε αρκετα καλες τιμες,τελευταια φορα τα ειδα εδω Καβαλα με αν θυμαμαι καλα 2 ευρω το ενα

andreas120 05-02-11 18:25

Έχεις δίκιο theodor72. και αν σιγουρευτώ ότι η λευκή άμμος που έχει στο petshop δεν είναι ασβεστολιθικη λέω να βάλω 2-3 λίτρα πάνω από το χαλικάκι στο μισό ενυδρείο γιά να βολεύονται τα γατοψαράκια.τι λες?

tsoum 05-02-11 18:49

α) Σε λίγο καιρό η άμμος θα χαθεί κάτω απο το χαλίκι γιατί ειναι πιο λεπτή! ;)

β) ΜΗΝ παρεις απο το πετ σοπ. Η τιμή συνήθως είναι εξωψρενική. Μπορείς να βρεις απο μαντρες υλικών π.χ., τσουβαλια 25κιλα με 7-8-9€.

delta66 05-02-11 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 549057)
Φίλε irongud, το ψαράκι που δείνεις στο link το βρίσκω αρκετά απίθανο να έχει εμφανιστεί ποτέ στην Ελλάδα! :)

Είναι corydoras panda...
-------------------------
A! Και κάτι ακόμα φίλε andreas120. Ο βυθός σου είναι ακατάλληλος για cory! Το χαλικάκι σου είναι αιχμηρό και πολύ πιθανό να προκαλέσει τραυματισμό στα "μουστάκια" τους.

Ακριβως Cory Panda.
Ειναι δυσκολο ειδος cory
Προτιμησε κατι αλλο καλυτερα για αρχη σε αυτο το ειδος.
Και με αμμο ή ψιλοκοκκο χαλικι (αμμοχαλικο) εως 1mm (χιλιοστο).
Αν ειναι χαλικι πρεπει να ειναι στρογγυλεμενο (λειασμενο) αλλιως φθειρονται τα μουστακια τους και εκτος απο οτι φαινονται ασχημα δεν μπορουν να κανουν αναζητηση της τροφης του με αυτα με αποτελεσμα υποσιτισμο και στη συνεχεια συνηθως ερχονται οι ασθενειες κλπ
Επισης χανεται το θεαμα των ψαριων που βουτουν με το κεφαλι μεσα στην αμμο για να βρουν τροφη και το θεαμα που καταπινουν αμμο φιλτραροντας την τροφη και πετωντας απο τα βραγχεια την υπολοιπη αμμο.

Οπως ειπε ο tsoum η αμμος θα κατεβει απο κατω και το χαλικι θα μεινει απο πανω. Το προβλημα που μπορει να παρουσιαστει ειναι δημιουργια αναεροβιων στο μασιφ υλικο (αμμο) που θα ειναι καλυμμενο απο το χαλικι και δεν θα αεριζεται ουτε στο ελαχιστο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 549092)
β) ΜΗΝ παρεις απο το πετ σοπ. Η τιμή συνήθως είναι εξωψρενική. Μπορείς να βρεις απο μαντρες υλικών π.χ., τσουβαλια 25κιλα με 7-8-9€.

Αμμος ιδιως απο μαντρα θελει προσοχη στην επιλογη της ποιοτητας γιατι πολλες πετρωνουν.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas120 (Μήνυμα 549084)
Έχεις δίκιο theodor72. και αν σιγουρευτώ ότι η λευκή άμμος που έχει στο petshop δεν είναι ασβεστολιθικη λέω να βάλω 2-3 λίτρα πάνω από το χαλικάκι στο μισό ενυδρείο γιά να βολεύονται τα γατοψαράκια.τι λες?

Ακομα και αν δεν βουλιαζε η αμμος με τον καιρο κατω απο το χαλκι στο μισο ενυδρειο, πως εισαι σιγουρος οτι τα cory δεν θα εβοσκαν σε ολο το βυθο και απο τη μερια του κοφτερου χαλικιου?

irongud 05-02-11 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 549057)
Φίλε irongud, το ψαράκι που δείνεις στο link το βρίσκω αρκετά απίθανο να έχει εμφανιστεί ποτέ στην Ελλάδα! :)

χεχε. εβγαλα τα ματια μου εψαχνα ξαναψαχνα... αυτα κανει η εμπειρια αν το ξερεις ηδη το ψαρι :)

georgis4 05-02-11 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikeruless (Μήνυμα 549079)
Συγνωμη αν πεταγομαι αλλα τα panda τα εχω δει σε αρκετα πετ σοπ κατα καιρους και μαλιστα και σε αρκετα καλες τιμες,τελευταια φορα τα ειδα εδω Καβαλα με αν θυμαμαι καλα 2 ευρω το ενα

Και θεσσαλονικη τα ειδα και μαλιστα τα εχει και ενας φιλος στο ενυδρειο του.Οντως €2 τα πουλανε ;)

theodor72 05-02-11 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 549126)
χεχε. εβγαλα τα ματια μου εψαχνα ξαναψαχνα... αυτα κανει η εμπειρια αν το ξερεις ηδη το ψαρι :)

Μακάρι να βρίσκαμε πολύ περισσότερα είδη cory, αλλά η αγορά είναι πριορισμένη.
Αν ξέρεις τι κυκλοφορεί στην αγορά μπορείς πολύ πιο εύκολα να αναγνωρίσεις ένα είδος, ακόμα και χωρίς φώτο από μια απλή περιγραφή :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 549147)
Και θεσσαλονιλη τα ειδα και μαλιστα τα εχει και ενας φιλος στο ενυδρειο του.Οντως €2 τα πουλανε ;)

Για την τιμή είσαι σίγουρός; Εγώ τα έχω βρει όχι φθηνότερα από 4,5 ευρώ, αν δεν κάνω λάθος...

georgis4 05-02-11 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 549156)
Μακάρι να βρίσκαμε πολύ περισσότερα είδη cory, αλλά η αγορά είναι πριορισμένη.
Αν ξέρεις τι κυκλοφορεί στην αγορά μπορείς πολύ πιο εύκολα να αναγνωρίσεις ένα είδος, ακόμα και χωρίς φώτο από μια απλή περιγραφή :D
-------------------------


Για την τιμή είσαι σίγουρός; Εγώ τα έχω βρει όχι φθηνότερα από 4,5 ευρώ, αν δεν κάνω λάθος...

Το ειδα με τα ματια μου και μεσα ειχε 2-3 ειδη με το πιο ακριβο ψαρακι στα €6 αλλα δεν ηταν τo panda ενα cory ριγωτο ηταν αν θυμαμαι καλα!

Τσιακιτζης Θεοδωρος 05-02-11 21:45

εγω εχω αυτα τα χαριτομενα ψαρακια και εχουν γεννησει κιολλας. Εκπληκτος ειδα τρια μικρα να ξεπροβαλουν κατω απο μια ριζα:D

delta66 05-02-11 21:50

Μπραβο Θεοδωρε.
Ειναι κατορθωμα, γιατι εχουν δυσκολευτει πολλοι με αυτο το ειδος.
Πες μας για το ενυδρειο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01725 seconds with 11 queries