Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Μετατροπη κορμου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64657)

Babis9 09-09-12 14:57

Μετατροπη κορμου.
 
Γεια σας παιδια! Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα τα φωτα σας. Εχω απο τον κηπο μου κατι κορμους και κατι ριζες. Πώς μπορω να τους κανω καταλληλους για να ενταχθουν στο ενυδρειο μου, χωρις να το γεμισουν μικροβια κτλ ;; :) Γινεται κατ'αρχάς αυτο;;

Kotsos 09-09-12 15:18

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22061 ;)

Malawi Lover 09-09-12 15:58

Καλωηρθες καταρχην! :D:D Θελουν πολυ καλο πλησιμο, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ τριψημο και μουλιασμα σε καθαρο νερο για πολλες μερες...! Μετα στεγνομα στον ηλιο...! Μια "Γενικη"...αποστηρωση δηαλδη!

Babis9 09-09-12 16:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 690315)

Ευχαριστώ πολύ για τη γρηγορη απαντηση. Χρησιμο ποστ ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover (Μήνυμα 690346)
Καλωηρθες καταρχην! :D:D Θελουν πολυ καλο πλησιμο, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ τριψημο και μουλιασμα σε καθαρο νερο για πολλες μερες...! Μετα στεγνομα στον ηλιο...! Μια "Γενικη"...αποστηρωση δηαλδη!

Σε ευχαριστώ. Καλώς σας βρήκα:D Απλά το σκέφτομαι πολυ να το κανω, γιατι έχω πολλους νεκρούς κορμους και οι κορμοι στα πετ σοπ ειναι πανακριβοι!!! Απλα η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω το ξυλο που πρεπει να χρησιμοποιησω. Εχω λεύκα, ευκαλυπτο, ελια, τριανταφυλλια, πευκο....καμμια ιδέα;;;:confused:
-------------------------
Επισης, μπορω αραγε να κανω το ιδιο με πετρες;;;;

platy 09-09-12 17:33

πετρες δεν εχω αγοράσει ποτε..εγώ και αλλοι πολλοι απο δω μέσα εχουμε μαζέψει απο βουνό κ.ο.κ...βεβαιώσου οτι δεν ειναι ασβεστολιθικές (δηλαδη δεν ανεβάζουν πεχα και σκληρότητα ρίχνοντας λίγο ακουαφόρτε -αν αφρίσει ειναι- πλυσιμο στέγνωμα και μεσα στο ενυδρειο )

kgf12345 09-09-12 20:10

Απτα ειδη ξυλου που αναφερες,αν εβαζα,μονο την τριανταφυλλια.ισως και την ελια και τον ευκαλυπτο,αλλα γιαυτα τα δυο το λεω με πολυ επιφυλαξη,θα πρεπει να το ψαξεις η να σου πει καποιος αλλος αν γνωριζει.

snakepanos 09-09-12 21:39

Απο αυτα που ανέφερες μπορεις να βαλεις μονο τριανταφυλλιά,μπορεις ακομα να βαλεις και βελανιδια αμα βρεις ,τον φλοιο του κορμου.

Babis9 09-09-12 23:05

Παιδια, ευχαριστω πολύ!!! Ειστε φοβεροι...:D:D:D
Τελευταια ερωτηση, διοτι σας εχω πριξει με τιςαποριες μου:rolleyes: Για να μπορεσω να στρωσω το βυθο με φυλλα δεντρων ή και την επιφανεια με επιπλεοντα φυλλωματα, τι επεξεργασιες πρεπει να υποστουν τα φυλλα και ποιων δεντρων ειναι καταλληλα;;; στον κηπο μου εχω πολλαααα ειδη φυτων....;)

kgf12345 10-09-12 01:37

πλατανος,καστανια,καρυδια,αμυγδαλια,βελανιδια,μανο λια,μπανανια,ειναι ολα δοκιμασμενα και ασφαλη.επεξεργασια ιδιαιτερη δεν χρειαζονται,παρα να μην ειναι ραντισμενα,να ειναι ξερα και οσο πιο καθαρα γινεται.καντους κιενα ξεπλυμα καλο πριν τα βαλεις μεσα.

και σιγουρα υπαρχουν και αλλα ειδη που δεν μου ερχονται τωρα.
τι εγινε και τοχουν ριξει ολοι στα φυλλα?ολο τετοια θεματα βλεπω,θαναι η μοδα της φετινης σεζον φαινεται:D

Babis9 10-09-12 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 690556)
πλατανος,καστανια,καρυδια,αμυγδαλια,βελανιδια,μανο λια,μπανανια,ειναι ολα δοκιμασμενα και ασφαλη.επεξεργασια ιδιαιτερη δεν χρειαζονται,παρα να μην ειναι ραντισμενα,να ειναι ξερα και οσο πιο καθαρα γινεται.καντους κιενα ξεπλυμα καλο πριν τα βαλεις μεσα.

και σιγουρα υπαρχουν και αλλα ειδη που δεν μου ερχονται τωρα.
τι εγινε και τοχουν ριξει ολοι στα φυλλα?ολο τετοια θεματα βλεπω,θαναι η μοδα της φετινης σεζον φαινεται:D

Χίλια ευχαριστώ, φίλε!! Θα ανεβω τον Υμηττο προς αναζήτηση ωραίων πετρων και πλατάνων και καρυδιών! Γιατι δυστυχως δεν εχω στον κηπο μου τετοια. Εχω μπανανιες αλλα,νομιζω, θα ειναι λίγο άσχημα τα φυλλα της. Είναι κάπως τεράστια, θα έλεγα :p Λες της Λεύκας να κανουν;;; Γιατι έχω άπειρα τέτοια:smt047
Κι οσο για τη...μοδα, απλά πιστεύω πως ειναι λύση ανέξοδη;)

kgf12345 10-09-12 15:56

δε μαζευεις κανα φυλλο απτη μπανανια σου να δωσεις και σεμας?δεν εχω βρει πουθενα.:Dαπτη λευκα καλυτερα να μη βαλεις.δε νομιζω οτι θα δεις και κανα σοβαρο αποτελεσμα δηλαδη.ισως να κανω λαθος,αλλα αφου δεν ειμαι σιγουρος για το τι θα βγαλει στο νερο,εγω δε θα εβαζα.η μανόλια ειναι καλη περιπτωση αν βρεις,και τα πλατανοφυλλα,που κρατανε αρκετο καιρο και φαινονται πανεμορφα μεσα στο νερο.ενω οι καρυδια και η καστανια λιωνουνε γρηγορα.πιο γρηγορα απτα catappa.εχω την εντυπωση πως και της μπανανιας θα κρατανε αρκετα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει προσωπικα για να δω γιατι οπως ειπα δεν εχω βρει πουθενα.

γενικα θελει ψαξιμο αν δεν εισαι σιγουρος για καποιο ειδος γιατι καποιες ουσιες που ειναι τοξικες για τα ψαρια,μπορει να μην ειναι για τον ανθρωπο,και το αντιστροφο.οποτε θελει προσοχη για να μην γινει λαθος.

Babis9 10-09-12 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 690697)
δε μαζευεις κανα φυλλο απτη μπανανια σου να δωσεις και σεμας?δεν εχω βρει πουθενα.:Dαπτη λευκα καλυτερα να μη βαλεις.δε νομιζω οτι θα δεις και κανα σοβαρο αποτελεσμα δηλαδη.ισως να κανω λαθος,αλλα αφου δεν ειμαι σιγουρος για το τι θα βγαλει στο νερο,εγω δε θα εβαζα.η μανόλια ειναι καλη περιπτωση αν βρεις,και τα πλατανοφυλλα,που κρατανε αρκετο καιρο και φαινονται πανεμορφα μεσα στο νερο.ενω οι καρυδια και η καστανια λιωνουνε γρηγορα.πιο γρηγορα απτα catappa.εχω την εντυπωση πως και της μπανανιας θα κρατανε αρκετα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει προσωπικα για να δω γιατι οπως ειπα δεν εχω βρει πουθενα.

γενικα θελει ψαξιμο αν δεν εισαι σιγουρος για καποιο ειδος γιατι καποιες ουσιες που ειναι τοξικες για τα ψαρια,μπορει να μην ειναι για τον ανθρωπο,και το αντιστροφο.οποτε θελει προσοχη για να μην γινει λαθος.

Αμα θες φυλλο μπανανιας, έχω να σου δωσω!!! Βεβαια, δεν ειναι τα τεραστια τα φυλλα, γιατι ειναι μικρουλα. Ισα με εναν ανθρωπο θα ελεγα και λιγο πιο κοντη!!! Μαλλον θα βαλω πλατανου. Εχει η γειτονισσα!!! Αυριο εχει μαδημα του δεντρου της+-8 Ελπιζω να πετυχει και να μη γινει μια μπουρδα....

kgf12345 10-09-12 23:07

μαζεψε ξερα και πλυντα και θαναι μια χαρα;)αρκει να μην εχει ραντιστει το πλατανι αν ειναι μικρο.

Babis9 11-09-12 01:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 690808)
μαζεψε ξερα και πλυντα και θαναι μια χαρα;)αρκει να μην εχει ραντιστει το πλατανι αν ειναι μικρο.

ΟΟΟΚ!!! θα σου πω για τα αποτελέσματαα;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01683 seconds with 11 queries