Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Προτασεις... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11201)

socrates 20-03-06 01:12

Προτασεις...
 
2 Συνημμένο(α)
Κατ'αρχην καλως σας βρηκα μιας και ειναι η πρωτη δημοσιευση μου στο φορουμ.
Μετα απο οχι πολυχρονη ενασχοληση με τα ενυδρεια θα ηθελα να βαλω σε ενα απο τα ενυδρεια μου κιχλιδες.Δεν εχω ασχοληθει ξανα με το ειδος αυτο και θα θελα τη γνωμη σας σε ολα τα θεματα.
Το ενυδρειο που προοριζετε για αυτο το σκοπο ειναι 110 λιτρα (ειναι αρκετο?) και εχει ενα set up ετοιμο αλλα δεν ειναι κατι που δεν αλλαζει (παραθετω και φωτο παρακατω).Εχω αμμο καθαρη (εμποριου) και τριμμενο κοχυλι για υποστρωμα,κυκλοφορητη 400 λιτρα/ωρα,φιλτρο εσωτερικο σφουγγαρι μπλε και siporax.
Λοιπον,τα 110 λιτρα ειναι αρκετα?...το set up ειναι καλο?...ποια ειδη θα μπορουσα να βαλω (αν μπορω)?...
Εχω διαβασει καποια πραγματα αλλα θα θελα και τις γνωμες σας.

Ευχαριστω!

Takis 20-03-06 16:16

Το ενυδρειο ειναι αρκετα μικρο για να βαλεις κιχλιδες απο Malawi.
Θα ηταν καλυτερα να κοιταξεις μηπως βρεις καποια ειδη μικροσωμα απο την Τανγκανικα, οπως ειναι τα ειδη Lamprologus.
Τι σκεψεις εχεις κανει μεχρι τωρα;
Σε γενικες γραμμες παντως το σετ απ ειναι σωστο για αφρικανικες κιχλιδες των λιμνων.

socrates 20-03-06 16:35

Σαν πρωτη σκεψη ειχα τα pseudotropheus socolofi και δεν εχω σκεφτει καποιο αλλο ειδος.Βεβαια για αυτο και ρωταω εσας για προτασεις.
Σημερα τεσταρα και το νερο σε pH,ειναι στα 8,θερμοκρασια απο 24-27 βαθμους C.Σκληροτητα δεν μετρησα ακομα.
Θα θελα παντως να ακουσω πιθανες λυσεις/προτασεις ωστε να μπουν κιχλιδες Μalawi στο ενυδρειο.

Takis 20-03-06 17:07

Σε αυτα τα λιτρα απο Malawi δεν εχεις και πολλες επιλογες. Το κακο ειναι οτι στην αρχη, οταν τα ψαρια ειναι μικρα, εχουμε την απατηλη αισθηση οτι ολα πανε καλα. Οταν ομως αρχισουν τα ψαρια να γινονται ενηλικα και να θελουν να ζευγαρωσουν, βγαζουν μια επιθετικοτητα που δεν την βλεπουμε τον πρωτο καιρο.
Τα P. socolofi δεν γινονται μεγαλα σε μεγεθος, αλλα οπως ολα τα Pseudotropheus ειαι πολυ ζωηρα και δημιουργουν πανικο σε ενα μικρο ενυδρειο.
Τα μονα που θεωρω πιθανο να βολευτουν για αρκετο καιrο στα λιτρα σου ειναι τα Labidochromis caeruleus αφου απο την φυση τους δεν ειναι ιδιαιτερα επιθετικα, αλλα και με αυτα, αν βρεθουν 2 αρσενικα αργοτερα, το ενα θα υποφερει.
Δεν ξερω λοιπον ποσο καλη ειναι η ιδεα σου για Malawi....

sifo 20-03-06 17:31

βαλε Labidochromis caeruleus 1 Μ + 3 F αν σ'αρεσουν τα κίτρινα
Αν σ'αρεσουν οι μπλε αποχρώσεις βάλε Afra
1 Μ + 3 F
Μη βάλεις μαζί τιποτα άλλο γιατί θα έχεις προβλήματα ... αργότερα όταν μεγαλώσουν .


socrates 20-03-06 21:10

Ναι,ανετα μπορω να βαλω καποιο απο τα παραπανω ειδη,μου αρεσουν...:)
Στα υπολοιπα ειμαι ενταξει?...φιλτρα,αντλια,πετρες,κλπ?...
Ποτε θα ηταν καλο να μπουν τα ψαρια,δεδομενου οτι το ενυδρειο δουλευει απο την Παρασκευη με 25% του νερου απο "στρωμενο" ενυδρειο και το υπολοιπο βρυσης?


Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!...:smt023

Takis 20-03-06 21:22

Μονο το νερο ειναι απο στρωμενο ενυδρειο;
Αν βαλεις και υλικο απο στρωμενο ενυδρειο μπορεις να βαλεις αμεσα ψαρια.

socrates 20-03-06 21:27

Μονο το νερο και καποιες απο τις πετρες...

Takis 20-03-06 21:35

Ξεπλυνε καποιο υλικο του στρωμενου φιλτρου μεσα στο νερο του νεου ενυδρειου και θα ειναι αμεσα στρωμενο για να βαλεις αυριο ψαρια,

socrates 20-03-06 21:39

Εγινε!....ευχαριστω!!...;)

socrates 24-03-06 15:05

Eβαλα σημερα στο παραπανω ενυδρειο 2 Αfra,δεν γνωριζω φυλλο (πως θα μπορουσα να το καταλαβω,υπαρχει σεξουαλικος διμορφισμος?),ειναι περιπου 2εκ. εκαστο (μικρα).
Στο ενυδρειο επισης εχω εναν Glyptopterichthys gibbiceps.

Μπορω να βαλω 2 Afra και 2 Labidochromis?

george 24-03-06 15:35

http://www.malawicichlidhomepage.com...na_mbamba.html


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01389 seconds with 11 queries