Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αποθήκευση νερού από ΑΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61329)

Butterfly 05-04-12 10:20

Αποθήκευση νερού από ΑΟ
 
Αποφάσισα τελικά να βάλω μπροστά την ΑΟ και έχω κάποια ερωτήματα όσο αφορά την αποθήκευση του "καθαρού" νερού, αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει. Θα χρειαστώ περίπου 50lt "καθαρό" νερό κάθε εβδομάδα.

1. Πόσες μέρες θα ήταν ιδανικές να αποθηκεύσω σε ένα βαρέλι (όσο μπορώ ερμητικά κλειστό) "καθαρό" νερό από την ΑΟ?
2. Εάν έχω σε λειτουργία μια αεραντλία μέσα στο βαρέλι θα ήταν καλύτερα?

Ο λόγος που θέλω να αποθηκεύω το "καθαρό" νερό είναι γιατί θα το βγάζω λίγο κάθε μέρα, ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ και το "βρώμικο" σε διάφορες "δουλειές" του σπιτιού.

Σας ευχαριστώ

delta66 05-04-12 11:33

Θα παρεις ενα βαρελι καταλληλο για φυλαξη τροφιμων πχ για ελιες (εχουν σημα ενα κουταλοπηρουνο) ή ποσιμου νερου.
(συνηθως κεραμιδι ή ασπρο χρωμα)

Ξερω ενα μαγαζι με καλα βαρελια, πολλα ειδη, οτι σε βολεψει, και καλες τιμες στην Πειραιως 143 απεναντι απο την ΙΟΝ σχεδον (αν μπορεις να πας).

Δεν χρειαζεται κυκλοφορια το νερο ΑΟ, για αποθηκευση μεχρι ενα χρονικο διαστημα (πχ μια εβδομαδα) και παντα σε καθαρο δοχειο, με καπακι που κλεινει καλα.
Μη καις τσαμπα ρευμα.

Μπορεις να παρεις και 2ο βαρελι για τη φυλαξη του βρωμικου.


ΥΓ Μπορεις το "βρωμικο" να το βαζεις και σε ενυδρειο με ψαρια σκληρου νερου.
Αρκει το νερο του δικτυου να εχει ιστορικο καλο, δλδ να ειναι καθαρο απο τοξικα (ΝΟ3 ΝΗ3 κλπ) και παθογονα.
Τοτε το "βρωμικο δεν θα ειναι βρωμικο, απλα θα ειναι μονο πιο σκληρο κατα 33% (αν η αποδοση της μεμβρανης της ΑΟ σου, ειναι 1 προς 3 ως συνηθως).
Μαλιστα θα ειναι και φιλτραρισμενο με τα προφιλτρα της ΑΟ.
Αυτο σημαινει οτι δεν χρειαζεσαι ουτε καν αντιχλωριο (στα προφιλτρα υπαρχει και ενεργος ανθρακας).
Αν μαλιστα εχει και δυο προφιλτρα ανθρακα (CTO & GAC) εκτος του sediment (φιλτρο σκονης), ειναι σουπερ καλυμμενο.

Butterfly 05-04-12 11:37

Έχω βαρέλι που βάζουν τις ελιές 50lt αυτό κάνει ή όχι?

delta66 05-04-12 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 662055)
Έχω βαρέλι που βάζουν τις ελιές 50lt αυτό κάνει ή όχι?

Ναι αλλα θελει απολυμανση καλη και να μην εχει φθορες (γρατζουνιες μεσα, που μεσα τους μπορει να αναπτυχθουν διαφορα)

Butterfly 05-04-12 11:53

Είναι σχεδόν καινούργιο το βαρέλι δεν έχει τίποτα, απλά θα το απολυμάνω για να είμαι σίγουρος.

Άντε να ξεκινήσω να βάζω τα ψαράκια που θέλω :D :D :D :D αν και θα πάρει κανένα μήνα (πιστεύω) να κατεβάσω το pH 1 - 1.5 μονάδες

exelix 05-04-12 11:58

Τι αποφάσισες να βάλεις τελικά;

Butterfly 05-04-12 12:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 662059)
Τι αποφάσισες να βάλεις τελικά;

Σκέφτομαι να βάλω από 15 άτομα (ακούω γνώμες)
  • Cardinal tetra
  • Carnegiella strigata

delta66 05-04-12 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 662058)
Είναι σχεδόν καινούργιο το βαρέλι δεν έχει τίποτα, απλά θα το απολυμάνω για να είμαι σίγουρος.

Άντε να ξεκινήσω να βάζω τα ψαράκια που θέλω :D :D :D :D αν και θα πάρει κανένα μήνα (πιστεύω) να κατεβάσω το pH 1 - 1.5 μονάδες

Πρωτα μπορεις να βαλεις τα ψαρια* και μετα να "φτιαξεις" τις τιμες στο ενυδρειο, αφου προφανως τα ψαρια αν τα παρεις απο πετσοπ θα βρισκονται σε τιμες βρυσης.
Μη γινει αποτομα.

* Αρκει φυσικα να ειναι στρωμενο το ενυδρειο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 662061)
Σκέφτομαι να βάλω από 15 άτομα (ακούω γνώμες)
  • Cardinal tetra
  • Carnegiella strigata

Λιτρα διαστασεις διακοσμηση φιλτρανση
αλλοι πιθανοι συγκατοικοι στο μελλον

Butterfly 05-04-12 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 662063)
Πρωτα μπορεις να βαλεις τα ψαρια* και μετα να "φτιαξεις" τις τιμες στο ενυδρειο, αφου προφανως τα ψαρια αν τα παρεις απο πετσοπ θα βρισκονται σε τιμες βρυσης.
Μη γινει αποτομα.

* Αρκει φυσικα να ειναι στρωμενο το ενυδρειο.

Το ενυδρείο "τρέχει" δυο (2) μήνες περίπου.

Είχα την εντύπωση ότι θα πρέπει να ρίξω τις τιμές και μετά να βάλω τα ψάρια

delta66 05-04-12 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 662068)
Είχα την εντύπωση ότι θα πρέπει να ρίξω τις τιμές και μετά να βάλω τα ψάρια

Γιατι? Για να κανεις πιο δυσκολη και αποτομη προσαρμογη? ;)
-------------------------
Εκτος αν τα παρεις απο ενυδρειο με σωστες τιμες νερου

Butterfly 05-04-12 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 662069)
Γιατι? Για να κανεις πιο δυσκολη και αποτομη προσαρμογη? ;)
-------------------------
Εκτος αν τα παρεις απο ενυδρειο με σωστες τιμες νερου

Γιατί δεν το ήξερα και όποιος δεν ξέρεις ρωτάει... :D :D :D

Τώρα που το ξέρω θα πράξω σωστά...

kgf12345 08-04-12 10:13

παντως για την αποθηκευση του νερου που ρωτησες το καθαρο της ΑΟ το εχω κρατησει ανετα μια βδομαδα με το βαρελι ερμητικα κλειστο χωρις αεραντλια και μεχρι δυο βδομαδες με αεραντλια(στη δευτερη περιπτωση δεν ητανε ερμητικα κλειστο).αυτα με νερο 100% ΑΟ ομως.η μιξη με βρυση εγινε μετα.(οταν επεστρεψα)

delta66 08-04-12 11:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 662596)
παντως για την αποθηκευση του νερου που ρωτησες το καθαρο της ΑΟ το εχω κρατησει ανετα μια βδομαδα με το βαρελι ερμητικα κλειστο χωρις αεραντλια και μεχρι δυο βδομαδες με αεραντλια(στη δευτερη περιπτωση δεν ητανε ερμητικα κλειστο).αυτα με νερο 100% ΑΟ ομως.η μιξη με βρυση εγινε μετα.(οταν επεστρεψα)

:smt023

Καλως τον.
Σε χασαμε.
Νομιζα πως μετακομιζες εις τας Σκανδιναβικας χωρας. :)

kgf12345 09-04-12 12:01

χαχαχα οχι ακομη,για 24 μαιου εβγαλα εισιτηριο οποτε αναμονη ακομα:Dτο μονο κακο ειναι οτι βιαστηκα πολυ να το δωσω το ενυδρειο δυστυχως.το συμπερασμα στο οποιο κατεληξα απτην ελλειψη του ειναι οτι το ενυδρειο σε ηρεμει:Dθα σου ερθω ομως μια επισκεψη πριν φυγω οπωσδηποτε μετα τις γιορτες:p

delta66 09-04-12 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 662799)
χαχαχα οχι ακομη,για 24 μαιου εβγαλα εισιτηριο οποτε αναμονη ακομα:Dτο μονο κακο ειναι οτι βιαστηκα πολυ να το δωσω το ενυδρειο δυστυχως.το συμπερασμα στο οποιο κατεληξα απτην ελλειψη του ειναι οτι το ενυδρειο σε ηρεμει:Dθα σου ερθω ομως μια επισκεψη πριν φυγω οπωσδηποτε μετα τις γιορτες:p

Βαζω τυρφη εεεε καφε να γινεται :cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01852 seconds with 11 queries