Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   zipo (Pseudotropheus Demasoni) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45166)

zipo 26-10-10 17:46

zipo (Pseudotropheus Demasoni)
 
1 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:101 x 41 x 50cm.
Όγκος:180L (τα καθαρά λίτρα είναι πολύ λιγότερα).
Κατηγορία:Pseudotropheus demasoni species tank.
Φυτά:Κανένα.
Ψάρια / Άλλα είδη:14 Pseudotropheus Demasoni (πήρα πολλά έχοντας στο νου μου απώλειες είτε από τη μεταφορά είτε στο ενυδρείο,οι οποίες προς στιγμήν δεν έχουν υπάρξει).
Διακοσμητικά υλικά:Πέτρες μη ασβεστολιθικές και αραγωνίτης.
Φόντο:Πλάτη της Juwel.
Φωτισμός:Το 1/3 μίας λάμπας T5 των 45W (η υπόλοιπη έχει καλυφθεί με ανακλαστήρες γυρισμένουνς ανάποδα,όπως και η δεύτερη του φωτιστικού).
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες.
Φιλτράρισμα:Eheim Classic 600 (2217) 1000L/h + Εσωτερικό Juwel Bioflow 3.0 με αντλία 1000l/h.
Θερμοστάτης:Κανένας μέχρι στιγμής.Όταν χρειαστεί,θα μπει ένας των 200W συνδεδεμένος πάνω σε κάποιον ελεγκτή θερμοκρασίας.
Λίπανση:Χαχαχα.
Παροχή CO2:Όχι.

Παράμετροι:

pH:8,0
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Αλλαγές νερού:περίπου 30% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία:25 βαθμούς περίπου
Άλλες πληροφορίες:Το ενυδρείο τρέχει από τις 14/09/10 και θα γίνουν πολλά ακόμη.Οι ρουτίνες θα σταθεροποιηθούν σιγά-σιγά και οι παράμετροι επίσης.
Φωτογραφία:Θα ακολουθήσουν κάποια στιγμή φωτογραφίες ΠΟΛΥ καλύτερης ποιότητας.

imichal 26-10-10 17:54

Πολύ σωστά στημένο ενυδρείο και πολύ ομορφο.... Σωστή επιλογή ψαριου γι 'αυτά τα λίτρα (τα demasoni ειναι τα αγαπημενα μου) και σωστός αριθμός ψαριων για αρχη.
Από ότι βλεπω τα ψαρακια δεν ειναι πλήρως ενηλικα ακομα. Μεγαλώνοντας πιθανον να υπαρξουν καποιες απώλειες (3-4 ψαρακια) μεχρι να βρουν τις ιεραρχιες τους. Μην τρομαξεις ομως....ειναι φυσιολογικο. Με το που εμφανιστουν τα κυριαρχα αρσενικα λογικα δεν θα εχεις αλλες απωλειες και θα αρχισουν οι γεννες.....

in the pond 26-10-10 17:54

Ωωωωωω! Βασιλιάδες. Μπράβο!:p

Υ.Γ. Μην σχολιάζεις φωτογραφίες, γιατί υπάρχουν και χειρότεροι...εγώ π.χ.! ;)

Crazy_Beaver 26-10-10 17:56

Πολύ όμορφο όλο εκτός από την πλάτη!Αλλα γούστα είναι αυτα.Για τα ψάρια το είπες και μόνος σου οτι είναι πολλά.Κατα τα άλλα κουκλί.Οι πέτρες από πού είναι;


Δώσε και άλλες φώτο στον λαό!!!!

Dimitris_Batman 26-10-10 17:58

Ανέβασε το βιντεάκι που μου έδειξες στην συνάντηση της Κυριακής.Η φωτογραφία το αδικεί.

zipo 26-10-10 18:05

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 498883)
Πολύ όμορφο όλο εκτός από την πλάτη!Αλλα γούστα είναι αυτα.Για τα ψάρια το είπες και μόνος σου οτι είναι πολλά.Κατα τα άλλα κουκλί.Οι πέτρες από πού είναι;


Δώσε και άλλες φώτο στον λαό!!!!

Η πλάτη ξέρω ότι δεν είναι ο,τι ομορφότερο για φόντο.Απλά,με βόλεψε με τη στήριξη των πετρών σε αυτό το ενυδρείο που έχει περιορισμένες διαστάσεις και είναι επιτακτικό να στηριχθούν οι πέτρες για εξοικονόμηση χώρου.Τα ψάρια είναι εν γνώσει μου πολλά και αυτό δε φαίνεται τόσο τώρα,αλλά θα φανεί όσο θα μεγαλώνουν.Από φίλτρανση και ποιότητα νερού δεν υπαρχει ούτε θα υπάρξει προβλημα.Το πρόβλημα είναι η επιθετικότητα που κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρξει κατά το ζευγάρωμα.Θα το αντιμετωπίσουμε.Οι πέτρες είναι από το Pangea (κεντρική αποθήκη) και μέσα στο ενυδρείο είναι γύρω στα 75 κιλά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman (Μήνυμα 498884)
Ανέβασε το βιντεάκι που μου έδειξες στην συνάντηση της Κυριακής.Η φωτογραφία το αδικεί.

Θα ανεβάσω κανένα βίντεο,αλλά ένα λίγο πιο ωραίο,όχι εκείνο.Η φωτό ίσως το αδικεί γιατί δεν παρουσιάζει τη ζωντάνια και την κίνηση των ψαριών που είναι όλη η ουσία σε ένα τέτοιο ενυδρείο.

zipo 26-10-10 18:23

3 Συνημμένο(α)
Να και μερικές φωτογραφίες ακόμα.Όσο βγάζω εγώ,δε θα δούμε προκοπή. :smt020 Οι δύο πρώτες είναι από τις πρώτες μέρες που είχαν μπει τα ψάρια στο ενυδρείο και τα χρώματά τους ήταν πιο ξεθωριασμένα.Στην τρίτη,δύο αρσενικοί "τα λένε"...

in the pond 26-10-10 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 498894)
Να και μερικές φωτογραφίες ακόμα.Όσο βγάζω εγώ,δε θα δούμε προκοπή. :smt020 Οι δύο πρώτες είναι από τις πρώτες μέρες που είχαν μπει τα ψάρια στο ενυδρείο και τα χρώματά τους ήταν πιο ξεθωριασμένα.Στην τρίτη,δύο αρσενικοί "τα λένε"...

Όμορφο το θέαμα να τα "λένε" δύο νεαρά demassoni. Όταν πιάσουν το τελικό τους μέγεθος όμως, δεν θα τα "λένε" μόνο, θα τα "σπάνε" κιόλας...!:D:D:D Υπέροχο ψάρι...

ARIS1983 26-10-10 18:34

Μπραβο τελειο το τοπιο! Η πλατη ειναι λιγο ασχημη αλλα τι να κανεις ασοψετε η αναγκη! Καλες γεννες...

kingrim 26-10-10 19:44

η πλατη αμα πιασει λιγο αλγη θα ειναι κουκλακι τωρα ειναι λιγο ασχημουλα....

Τα ψαρια απλα κουκλια

ρε βαλε κανενα φυτο και ασε τα χαζα με τα νταμαρια....

zipo 26-10-10 19:47

Γιάννη,υπάρχει περίπτωση να μπει καμιά βαλισνέρια,αν βρω από αυτές τις στριφογυριστές. ;) Έπειτα,σκέφτομαι σοβαρά να στήσω ένα μικρούλι φυτεμένο για να κάνω το κέφι μου μόνο με φυτά,χωρίς ψαράκια. (σσσς...μην το πεις σε κανέναν)

kingrim 26-10-10 19:50

ναι ναι μετα βαλε κανενα θαμνακι μετα κανα κοκκινακι μετα κανα γρασιδακι και ολα τα ....ακι εκτος απο τα προστυχα :ρ

thanasis76 26-10-10 19:55

πολυ ομορφο το στησιμο και ομορφα ψαρια...
για την πλατη αν και σε βολευει οπως ειπες για τις πετρες θα συμφωνησω οτι δεν τεριαζει... δειχνει ξενη..
κατα τα αλλα εισαι σουπερ...:smt041:smt041

Αλέξης6 26-10-10 20:35

Να δυο που είχα τραβήξει εγώ!!

bokostas 27-10-10 02:37

Τα ψάρια κουκλιά Δημήτρη, τα φυτά σου όμως θέλουν σίδηρο, γιατί έχουν εξασθενήσει σε σημείο που να μην φαίνονται.:D

Την πλάτη μπορείς να την κρύψεις με βαλισνέριες, εχινόδωρους, crinum, καμπόμπες, καλά τίποτε δεν έμαθες από τον Κλεόβουλο???

vag0s 27-10-10 17:21

Μου αρέσει πολύ. :smt038:smt038
Μην παρασυρθείς. Δεν πρέπει να βάλεις ουτε μισό φυτό μέσα. Αξίζει έτσι ξερό. Το μονο που μπορείς να περιμένεις πλέον είναι η άλγη, για να το δείξει ακόμα περισσότερο. :rolleyes:

jiraiya 27-10-10 19:40

μπραβο δημητρη ειναι πολυ ωραιο και οι πετρες και τα ψαρια κουκλια,επισης το στησιμο που εκανες ειναι super σκιζει!!!!!!

zipo 27-10-10 19:43

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.Ένα θεματάκι που προσπαθώ να λύσω τώρα είναι το σκάψιμο της άμμου από τα φίλτρα,όχι από τα ψάρια!Καμιά ιδέα?Ακόμα και όταν κοιτάνε και οι δύο έξοδοι των φίλτρων στα τζάμια,πάλι υπάρχει πρόβλημα!Μου φαίνεται θα βάλω καμιά άκυρη πέτρα στο σημείο που σκάβεται και τέλος,εκτος κι αν σκεφτείτε καμιά λύση.

bokostas 28-10-10 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 499532)
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.Ένα θεματάκι που προσπαθώ να λύσω τώρα είναι το σκάψιμο της άμμου από τα φίλτρα,όχι από τα ψάρια!Καμιά ιδέα?Ακόμα και όταν κοιτάνε και οι δύο έξοδοι των φίλτρων στα τζάμια,πάλι υπάρχει πρόβλημα!Μου φαίνεται θα βάλω καμιά άκυρη πέτρα στο σημείο που σκάβεται και τέλος,εκτος κι αν σκεφτείτε καμιά λύση.

Spraybar ???:) Ή μπορείς να "δέσεις" την άμμο με γρασίδια, κούμπα, τενέλους κλπ κι αν την σκάβουν τα ψάρια, άλλαξέ τα με ξιφοφόρους.:D

zipo 28-10-10 00:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 499663)
Spraybar ???:) Ή μπορείς να "δέσεις" την άμμο με γρασίδια, κούμπα, τενέλους κλπ κι αν την σκάβουν τα ψάρια, άλλαξέ τα με ξιφοφόρους.:D

:smt005:smt005:smt005

Φυσικά,το spraybar το έχει μόνο το εξωτερικό.Εκεί σκέφτομαι να ανοίξω μερικές τρύπες ακόμα,όπως μου πρότεινε και ο πάκο.Αλλά,το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει σίγουρα,ακόμη κι αν μειωθεί λίγο.Με το εσωτερικό είναι το θέμα.Να φτιάξω spraybar και για το εσωτερικό?Το κρατάω στην άκρη σαν πρόταση μήπως και υπάρχει και καμιά άλλη.

bokostas 28-10-10 00:49

Αν βάλεις το spraybar 5-6 πόντους κάτω από την επιφάνεια, με τις τρύπες να κοιτάνε οριζόντια κι ελαφρά προς τα πάνω, δεν θα σου σκάβει την άμμο
και θα έχεις και καλή ανατάραξη, αν μιλάμε για το 2217, εγώ έτσι το έχω Δημήτρη, θέλει μόνο προσοχή το καλοκαίρι που κατεβαίνει η στάθμη.

Για το εσωτερικό, αν είναι εύκολο πες μοντέλο και διατομή της εξόδου, έχω 2-3 spraybars που μπορεί να κάνουν, να σου φέρω την Κυριακή.

zipo 28-10-10 01:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 499681)
Αν βάλεις το spraybar 5-6 πόντους κάτω από την επιφάνεια, με τις τρύπες να κοιτάνε οριζόντια κι ελαφρά προς τα πάνω, δεν θα σου σκάβει την άμμο
και θα έχεις και καλή ανατάραξη, αν μιλάμε για το 2217, εγώ έτσι το έχω Δημήτρη, θέλει μόνο προσοχή το καλοκαίρι που κατεβαίνει η στάθμη.

Για το εσωτερικό, αν είναι εύκολο πες μοντέλο και διατομή της εξόδου, έχω 2-3 spraybars που μπορεί να κάνουν, να σου φέρω την Κυριακή.

Ωραία,φέρτε τα όλα και θα φέρω εγώ την έξοδο να δούμε μήπως και ταιριάζει κανένα!Ευχαριστώ.Έτσι ακριβώς το έχω να κοιτά το 2217,αλλά μάλλον συναντά τη ροή του εσωτερικού κάπου και κατεβαίνει προς τα κάτω.Το spraybar στην έξοδο του εσωτερικού μάλλον θα με σώσει.;)

olga 28-10-10 06:31

Πολυ ωραιο Δημητρη,τα ψαρακια ειναι φανταστικα,αλλα ρε ανθρωπε...βαλε κατι σε πρασσινακι να σπασει η πετριλα....:smt052 πολυ σωστα στα λεει ο bokostas...

Κλεόβουλος 29-10-10 17:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 499091)
Τα ψάρια κουκλιά Δημήτρη, τα φυτά σου όμως θέλουν σίδηρο, γιατί έχουν εξασθενήσει σε σημείο που να μην φαίνονται.:D

Την πλάτη μπορείς να την κρύψεις με βαλισνέριες, εχινόδωρους, crinum, καμπόμπες, καλά τίποτε δεν έμαθες από τον Κλεόβουλο???

Πρέπει να σου κάνω φροντιστήριο :D:D

kotsokk 29-10-10 18:32

Κουκλί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Το ενυδρείο.

zipo 30-10-10 03:06

Ευχαριστώ παιδιά.Ελπίζω στο μέλλον να βελτιωθεί κι άλλο. (να βγει,δηλαδή,καμιά άλγη άλλου είδους,γιατί με αλλο τρόπο δεν το κόβω :grin:)

pavlos2003 31-10-10 20:07

...ωραίο στύσιμο, οι πέτρες έχουν "δεθεί" και με σιλικόνη ή απλά στέκονται η μία πάνω στην άλλη??

zweet 31-10-10 20:22

πολυ ομορφο!:)

zipo 31-10-10 23:41

Οι πέτρες έχουν κολληθεί με σιλικόνη,αλλά είναι και προσεκτικά κουμπωμένες η μία με την άλλη.Πατάνε πάνω σε φελιζόλ.θα κάνω μια αναλυτική παρουσίαση με φωτογραφίες από τη διαδικασία του στησίματος ώστε να βοηθηθεί όποιος το επιχειρεί και για πρώτη φορά.Αύριο ή μεθαύριο θα ανεβάσω φωτογραφίες.;)

kingrim 31-10-10 23:43

δωσε φωτο στον λαο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02319 seconds with 11 queries