Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Να βάλω σαλιγκάρια σε άστρωτο; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68792)

plin 03-02-13 21:34

Να βάλω σαλιγκάρια σε άστρωτο;
 
Καλησπέρα, νέοπας εδώ.
‘Στρώνω’ χωρίς ψάρια ένα φυτεμένο (έχει ήδη κάποια φυτά μέσα). Αυτή τη στιγμή έχω αμμωνία που κυμαίνεται κατά τη διάρκεια του 24ώρου από 3 έως 1 mg/lt και νιτρώδη ΝΟ2 2mg/lt.
Στο ενυδρείο εμφανίστηκε ένα σαλιγκάρι λαθρεπιβάτης Physa fontinalis το οποίο φαίνεται να περνά μια χαρά (έκανε και αυγά!, αλλά τα απομάκρυνα διότι δεν θέλω να γεμίσω από πολλά τέτοια) γιατί υπάρχει περίσσεια τροφής.
Επειδή θα ήθελα να προστατευτώ από τυχόν άλγες αλλά και θα χαιρόμουν να είχα κάποια άλλα σαλιγκαράκια, αναρωτιέμαι αν μπορώ να βάλω ένα δυό ακόμα από τώρα, στο άστρωτο ενυδρείο.
Σκέφτομαι κάποιο από τα Theodoxus fluviatilis ή Zebra Apple Snail. Τι λέτε, μπορώ ή θα τα ταλαιπωρήσω; Το Physa fontinalis μου, πάντως, τα πάει περίφημα!

nazgul 03-02-13 22:17

Τα physa και τα υπολοιπα ειδη λαθρεπιβατων, δεν προκειται να παθουν τιποτα, ακομα και σε βοτκα να τα βαλεις. Εχω τρομαξει με το ποσο σκληροτραχηλα ειναι. Αν μαλιστα εκαναν και αυγα, σημαινει οτι βρισκουν σωστες τις συνθηκες.

Τα υπολοιπα προσωπικα δεν θα τα εβαζα ακομα. Περιμενε να στρωσει μια-δυο εβδομαδες και μετα τα βαζεις. Δεν υπαρχει λογος να εκτεθουν στην αμμωνια.

plin 03-02-13 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 732828)
Τα υπολοιπα προσωπικα δεν θα τα εβαζα ακομα. Περιμενε να στρωσει μια-δυο εβδομαδες και μετα τα βαζεις. Δεν υπαρχει λογος να εκτεθουν στην αμμωνια.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Βέβαια, για να είμαι ειλικρινείς, τρέμω τις άλγες. Αυτή τη στιγμή το μοναδικό Physa fontinalis δεν νομίζω ότι αρκεί. Ίσως, τελικά, έπρεπε να κρατήσω τα αυγά :(.

nazgul 03-02-13 23:21

Οσα σαλιγκαρια και να βαλεις, την αλγη θα την καταπολεμισεις με σωστες συνθηκες. Το θεμα ειναι να μην εξαπλωθει και μονο η ισορροπια θα το φερει αυτο. ;)

Αλγη θα δεις ετσι κι αλλιως καποια στιγμη, οποτε δεν υπαρχει λογος να την τρεμεις απο τωρα. Ερχεται και φευγει αν ολα ειναι σωστα.

platy 05-02-13 02:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 732848)
Οσα σαλιγκαρια και να βαλεις, την αλγη θα την καταπολεμισεις με σωστες συνθηκες. Το θεμα ειναι να μην εξαπλωθει και μονο η ισορροπια θα το φερει αυτο. ;)

Αλγη θα δεις ετσι κι αλλιως καποια στιγμη, οποτε δεν υπαρχει λογος να την τρεμεις απο τωρα. Ερχεται και φευγει αν ολα ειναι σωστα.

;) απολυτα σωστα.


μην βάλλεις αλλα ειδη γιατι θα ταλαιπωρηθούν με την αμμωνία...κανε υπομονη να στρώσει...κρατα χαμηλη φωτοπεριοδο μην γεμισεις καφε αλγη τωρα που ειναι νωρις

Alex_Salonica 05-02-13 12:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 732819)
Καλησπέρα, νέοπας εδώ.
‘Στρώνω’ χωρίς ψάρια ένα φυτεμένο (έχει ήδη κάποια φυτά μέσα). Αυτή τη στιγμή έχω αμμωνία που κυμαίνεται κατά τη διάρκεια του 24ώρου από 3 έως 1 mg/lt και νιτρώδη ΝΟ2 2mg/lt.
Στο ενυδρείο εμφανίστηκε ένα σαλιγκάρι λαθρεπιβάτης Physa fontinalis το οποίο φαίνεται να περνά μια χαρά (έκανε και αυγά!, αλλά τα απομάκρυνα διότι δεν θέλω να γεμίσω από πολλά τέτοια) γιατί υπάρχει περίσσεια τροφής.
Επειδή θα ήθελα να προστατευτώ από τυχόν άλγες αλλά και θα χαιρόμουν να είχα κάποια άλλα σαλιγκαράκια, αναρωτιέμαι αν μπορώ να βάλω ένα δυό ακόμα από τώρα, στο άστρωτο ενυδρείο.
Σκέφτομαι κάποιο από τα Theodoxus fluviatilis ή Zebra Apple Snail. Τι λέτε, μπορώ ή θα τα ταλαιπωρήσω; Το Physa fontinalis μου, πάντως, τα πάει περίφημα!

Στο στρώσιμο χωρίς ψάρια που αναφέρεις χρησιμοποιείς τροφή ή προσθέτεις αμμωνία;
Αν προσθέτεις αμμωνία δεν είναι σωστό να βάλεις οτιδήποτε ζωντανό μέσα, αν προσθέτεις τροφή ανθεκτικά σαλιγκάρια όπως οι λαθρεπιβάτες δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά δεν παράγουν την αμμωνία που χρειάζεται για να στρώσει το ενυδρείο σου. Ακόμα και όταν στρώσει το ενυδρείο σου, θα έχει στρώσει με μικρή βιοφόρτιση και δεν θα μπορείς να βάλεις άμεσα ψάρια.

Ο σωστότερος τρόπος κατά την γνώμη μου είναι με μπόλι από κάποιον συνχομπίστα(όχι από petshop) με μικρή βιοφόρτιση και σταδιακή αύξηση και πάντα με μετρήσεις.

plin 05-02-13 21:00

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις απόψεις σας!
Τελικά η ...σκληρή πραγματικότητα ανέτρεψε όλα τα σχέδια. Το ενυδρείο παρουσίασε διαρροή :(, οπότε αυτή τη στιγμή προσπαθώ να σώσω τα φυτά σε μια λεκάνη και ούτε σκέψη για άλλα ασπόνδυλα ή άλγη! Δεν ξέρω καν αν σώθηκε ο 'λαθρεπιβάτης' (αν και θαρρώ ότι αυτός δεν έχει ανάγκη).

Φιλιππας 05-02-13 21:25

Ω ρε πικρα.Το ενυδρειο ειναι αγορασμενο καινουργιο ?

plin 05-02-13 22:27

Αγορασμένο.

Φιλιππας 05-02-13 22:34

μΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ?

maria p 06-02-13 00:40

κριμα! όμως αν είναι καινούργιο έχει ένα χρόνο εγγύηση ίσως και παραπάνω

kesanis 06-02-13 02:17

Απ: Να βάλω σαλιγκάρια σε άστρωτο;
 
Πω, πω φιλε! Σε καταλαβαινω, απολυτα. Τα εχω περασει και εγω και μαλιστα 1 χρονο μετα την αγορα, με ψαρια μεσα, γαριδες, ...... ενας κακος χαμος! Ξυπνησα ενα πρωι να παω στη δουλεια και ....... τσαλαβουτουσα στα νερα στο σαλονι! Ευτυχως που δεν εχω πατωμα εκει γιατι θα με ειχε χωρισει το ετερο ημιση! :eek:

Στάλθηκε από το GT-N8010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk HD

plin 06-02-13 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας (Μήνυμα 733499)
μΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ?

Μεταχειρισμένο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02316 seconds with 11 queries