Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Να σας συστήσω τον ... Lucius (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23131)

lucy 23-02-08 11:35

Να σας συστήσω τον ... Lucius
 
4 Συνημμένο(α)
Πως να τον ονομάσουμε; ρώτησα τα παιδιά μου. Lucius Lotus μου είπαν γιατί είναι μονομάχος!!! Lucius;;;;;;;; Lotus;;;;;;;;;; Γιατί όχι; Εντάξει!

Το σπίτι του δεν το τελείωσα ακόμα. Χρειάζεται κι άλλα φυτά. Πείτε καμιά γνώμη!

Για να τον φωτογραφίσω σε όλο του το μεγαλείο τον εκνεύρισα λίγο βάζοντας το μαύρο χαρτονάκι κοντά στο τζάμι για να καθρεφτίζεται!
Μόλις είδε τον εισβολέα-εαυτό του, είδα κι εγώ την ομορφιά του!!!!!!
Φαντάζομαι ότι θα ένιωσε πολύ όμορφα, όταν είδε ότι "νίκησε" τον ισάξιο αντίπαλο, που "έφυγε" γρήγορα :D

lucy 23-02-08 11:38

1 Συνημμένο(α)
Ξέχασα την ωραιότερη φωτογραφία!!!

MiziGr 23-02-08 12:53

Κούκλος!!! Να σου ζήσει!

steady 23-02-08 13:36

πολυ ωραιος lucy να σου ζησει!

για τις πετρουλες ισως εχω μια ενσταση για ασβεστολιθικες δεν φαινονται αλλα αν ειναι ασπρες με καφε ριγες και οι ριγες ειναι σαν ξεχωριστο πετρωμα μεσα στο ασπρο(οπως καταλαβα απο τη φοτο εγω) τοτε μαλλον ειναι ακαταλληλες αφου μπορει να περιεχουν οξειδια σιδηρου μεσα και να σου μολυνουν το νερο ειδικα σε τοσα λιγα λιτρα τσεκαρετο λιγο ειναι οπως τις περιγραφω?ελπιζω να καταλαβες την περιγραφη μου...

giagligian 23-02-08 13:41

Καταπληκτικός!!!!! Συγχαρητήρια....

lucy 23-02-08 13:54

1 Συνημμένο(α)
Σας ευχαριστώ πολύ!!! Μου αρέσουν πολύ τα χρώματά του!!!

Κώστα οι πέτρες είναι άσπρες με λωρίδες χαλαζία που είναι σχεδόν διάφανος και φαίνετε πιο σκούρος.

Θα βγάλω μια πιο καλή φωτο και θα την ανεβάσω την Δευτέρα. Τώρα έκανα ζουμ σ' αυτήν, για δες:

Maverick 23-02-08 14:47

Πολύ ωραίος ο μονομάχος σου, να σου ζήσει!

Stelios_Rjk 23-02-08 14:58

Να τον χαιρεσαι! Κουκλος!

steady 23-02-08 15:02

δε μου φαινονται σοι να σου πω την αληθεια απο την κοντινη φοτο ειναι οπως την φανταστικα αυτο το ποιο σκουρο μπαμ για οξειδιο σιδηρου κανει αλλα δε μπορω και να σου πω τιποτα με σιγουρια....

mariah 23-02-08 16:27

Mπραβο σου Lucy μου.:smt038 Φοβερος ο μονομαχος σου αλλα και το ονομα του ειναι ολα τα λεφτα.:smt060 Ενας ακομα bettalover στην παρεα των bettaφιλων.Στους δικους μου μονομαχους εχω βαλει μοπανι και ανουμπιες.Τι τροφη του δινεις?

_antonis_ 23-02-08 17:02

Να σου ζήσει!Πανέμορφος είναι!!

melli 26-02-08 13:21

Να τον χαίρεστε, είναι κουκλί! Επίσης μου άρεσε πολύ και το παλατάκι του :D

lucy 26-02-08 13:40

Σας ευχαριστώ πολύ! Τον βλέπω και δεν τον χορτένω!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 239489)
δε μου φαινονται σοι να σου πω την αληθεια απο την κοντινη φοτο ειναι οπως την φανταστικα αυτο το ποιο σκουρο μπαμ για οξειδιο σιδηρου κανει αλλα δε μπορω και να σου πω τιποτα με σιγουρια....

Ωχ! Θα πάω να τις βγάλω! Και ξέχασα να τις φωτογραφίσω από κοντά. Να είσαι καλά για την προειδοποίηση!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 239516)
Mπραβο σου Lucy μου.:smt038 Φοβερος ο μονομαχος σου αλλα και το ονομα του ειναι ολα τα λεφτα.:smt060 Ενας ακομα bettalover στην παρεα των bettaφιλων.Στους δικους μου μονομαχους εχω βαλει μοπανι και ανουμπιες.Τι τροφη του δινεις?

Έτοιμη, κόκκινο φυλλαράκι με αποξηραμένα ... ζουζουνάκια, και 3 φορές την εβδομάδα σκουλικάκια γκρίνταλ.

Τον σκασμένο! Είδα κι έπαθα να του μάθω ότι τα σκουλικάκια είναι φαΐ! Δεν τα έδινε σημασία. Την επιφάνεια του νερού κοιτούσε. Είχε μάθει ότι η τροφή επιπλέει, τώρα ξέρει ότι μπορεί και να κολυμπάει :grin:

noni-kat 26-02-08 18:40

φανταστικος
 
Φανταστικα χρωματα.Δεν ξερω τι να πω με μαγεψε

Πάνος 26-02-08 19:00

πολυ ομορφος lucy!!!

Raven 26-02-08 20:11

Πολυ ομορφος μονομαχος !! και ωραιο το σπιτι του. Μπραβο !!

lucy 27-02-08 10:58

5 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ!!!!

Τώρα όμως για να δούμε τι γίνετε με τις πέτρες. Την μικρή την έβγαλα γιατί μετά από αυτά που μου είπε ο Κώστας μου φάνηκε πολύ ύποπτη, την άλλη όμως δεν την έβγαλα.
Να και οι φωτογραφίες από κοντά. Κώστα τι λες;

steady 27-02-08 16:59

ειμαι κατα 90% οτι ειναι ακρως ακαταλληλες βγαλτες και βαλε καποια αλλη καλυτερα μην το χεις και ανχος πετρες βρισκεις ευκολα φανταζομαι στη δραμα!
εγω και μια πιθανοτητα να υπηρχε δεν το ρισκαρα

Andros 27-02-08 17:24

Φτου..φτου..φτου...να μην τον ματιασουμε, φοβερος!! κουκλος ειναι Lucy να σου ζησει.

lucy 28-02-08 09:51

Κώστα ευχαριστώ. Από πέτρες δεν έχω πρόβλημα, βρήκα πολλά μέρη με διαφορετικές πέτρες.
Το αστείο στην υπόθεση είναι ότι αυτήν την έβαλα για καλή πέτρα επειδή δεν άφριζε με το ακουαφόρτε. Δεν πήγε το μυαλό μου σε μέταλλα και κυρίως σε οξείδια σιδήρου.
Θα βγάλω και την μεγάλη το μεσημέρι!

Andros σ' ευχαριστώ! Είναι η πρώτη φορά που κρατάω μονομάχο ζωντανό τόσο καιρό (2 μήνες περίπου), τα καημένα (3) τα έχανα από το κρύο γιατί μου λέγανε ότι είναι κρύου νερού.
Εδώ και ένα χρόνο που βγήκα απ' το σκοτάδι, τώρα τόλμησα να πάρω μονομάχο!

lucy 11-03-08 12:50

Χθες το βράδυ είδα ένα τμήμα (5 επί 3-4 εκ.) της επιφάνειας του νερού καλυμένο με φυσαλίδες. Λίγο αργότερα μειώθηκαν.
Αν ο Lucius ετοιμάζει φωλιά υπάρχει περίπτωση να μειώνονται οι φυσαλίδες;

PascM 11-03-08 13:12

Είναι που το συνηθίζουν τους εφόσον έχουν σωστό περιβάλλον-συνθήκες και από την άλλη ακόμη και η μικρή ανατάραξη μπορεί να τους χαλάει την φωλιά, όμως αν προσέξεις εργάζονται ασταμάτητα.

lucy 11-03-08 13:21

Ανατάραξη δεν υπάρχει καθόλου, αλλά δεν τον βλέπω και πολύ ... εργατικό!

PascM 11-03-08 13:23

Αν είχες και μια θυληκιά σε ένα ενυδρείο δίπλα όπου θα βλέπονται λίγη ώρα την ημέρα και αυτό μισή ώρα περίπου πριν κλείσουν τα φώτα τότε θα έβλεπες πολύ μεγαλύτερη φωλιά και εργατικότητα.

lucy 11-03-08 13:33

Δεν βολεύει το μέρος για δεύτερο ενυδρείο, ακόμα και για το νάνο 5 λτ. που έχω.

Αν του δείξω φωτογραφία μιας μονομαχοκαλονής κάνει; :D

Χώρια την πλάκα άρχισα να το σκεύτομαι σοβαρά να του βρω κορίτσι, αφού δείχνει σημάδια καλοζωϊας και πάει για φωλιά!

Χθες έριξα μια ματιά στο περιοδικό για τις πληροφορίες για σωστό ζευγάρωμα. Θέλει 3 ενυδρεία!!! Μια "γκαρσονιέρα" για τον κύριο, μια για την κυρία, να είναι κοντά για να βλέπονται και μετά ένα άνετο "διαμερισματάκι" 40 τετρ. ... λίτρων το λιγότερο για να κάνουν το σπιτικό τους, χώρια τι θα γίνουν τα μωρά ... αν .... και εφόσον ...

Θέλει σκέψη...

... και χώρο!!!!

PascM 11-03-08 13:34

Βασικά θέλει χώρο διότι όταν γεννηθούν τα μικρά έχεις 2-3 μήνες μέχρι να αρχίσουν οι τσακωμοί και να πρέπει να χωριστούν.

lucy 11-03-08 13:39

Διάβασα ότι γεννάνε 300 περίπου μωρά. Αν υποθέσουμε ότι θα πετύχει το ζευγάρωμα και θα γεννηθούν έστω και 100 μωρά τι θα τα κάνω; πόσα θα χαρίσω; που θα πάνε τα άλλα; Φαντάσου να είναι και 300!!! Μόνο ένας Λεωνίδας θα μου λείπει :D

Θέλει πολύυυυυυυυ σκέψη ...

PascM 11-03-08 14:00

Ειδικά για ζευγάρι πρωτάρικο μου φαντάζει απίθανο να βγουν 300α :D
Καμιά 30αριά καλά είναι.
Άλλά δεν θα βγουν όλα αρσενικά!

lucy 11-03-08 14:03

Ε, αν μιλάμε για τόσα .. κάτι θα γίνει!

Έκανα μια σκέψη για το πως θα μπορούσαν να τακτοποιηθούν τα ... διαμερισματάκια, και ....

.... ζητήτε νύφη!

PascM 11-03-08 14:05

Αρχίζεις από τον δεύτερο μήνα να χαρίζεις και δεν έχεις τέτοια προβλήματα!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02319 seconds with 11 queries