Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Θάνατος Πλέκο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100890)

giannis inevros 27-06-18 23:39

Θάνατος Πλέκο
 
Καλησπέρα, μέσα σε περίπου 2ο μέρες μου πέθαναν 3 πλέκο, τους είχα σε ενυδρείο 330 λίτρα, με αλλαγές νερού ανά δέκα μέρες το 1/3 περίπου. Στο ενυδρείο υπάρχουν ακόμη 3 γκουράμι, 1 γκάπι, 1 apple snail, 1 κόκκινο ζεβράκι, 1 καρχαριάκι ήρεμο. Όλα τα ψάρια τα αγόρασα όλα μαζί εδώ και 3,5-4 μήνες περίπου και μέχρι τώρα δεν υπάρχουν θέματα "αναρχίας". Μετρήσεις δεν έχω κάνει, αλλά μπάινει κανονικά το αντιχλώριο. Μέσα στο ενυφρείο υπάρχει άμμος και πέτρες (τρεις πέτρες μπήκαν πριν ένα μήνα, τις απολύμανα με ξύδι (βράσιμο σε κατσαρόλα για ώρες)).
Έχετε καμιά ιδέα ;; Τι μπορεί να φταίει ?

Artemisia 28-06-18 07:41

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες :D θα μπορούσες να μας γράψεις τι φίλτρο έχεις ?

Kostas G. 28-06-18 07:44

Ακριβώς, με τι υλικά και πως το καθαρίζεις;

giannis inevros 28-06-18 09:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 1044062)
Ακριβώς, με τι υλικά και πως το καθαρίζεις;


Φίλτρο Eheim 2217 εξωτερικό, είναι οκ για τους επόμενους μήνες με όλα αυτά που χρειάζονται για να δουλεύει φουλ, και στρωμένο
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1044061)
Καλημέρα και καλώς μας ήρθες :D θα μπορούσες να μας γράψεις τι φίλτρο έχεις ?

Φίλτρο Eheim 2217 εξωτερικό, είναι οκ για τους επόμενους μήνες με όλα αυτά που χρειάζονται για να δουλεύει φουλ, και στρωμένο

Artemisia 28-06-18 10:26

Υποψιάζομαι ασθένεια .... στα γατόψαρα - pleco είναι δύσκολο να την εντοπίσεις :( πρέπει να τους ξέρεις αρκετά καλά .
Μήπως παρατήρησες γρήγορη αναπνοή ?

giannis inevros 28-06-18 11:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1044070)
Υποψιάζομαι ασθένεια .... στα γατόψαρα - pleco είναι δύσκολο να την εντοπίσεις :( πρέπει να τους ξέρεις αρκετά καλά .
Μήπως παρατήρησες γρήγορη αναπνοή ?

Ξαφνικά έγινε πρώτα το πιό μεγάλο ενώ "δούλευε" κανονικά, και μετά τα άλλα, και λίγο πριν πεθάνουν άσπρισαν. Επειδή γενικά ειναι γερά σκαριά μ φανηκε περίεργο, να πεθανουν μονο αυτά

KostasGR 28-06-18 11:50

Τα ψάρια είσαι βέβαιος ότι έτρωγαν καλά όλο αυτό τον καιρό;

giannis inevros 28-06-18 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KostasGR (Μήνυμα 1044083)
Τα ψάρια είσαι βέβαιος ότι έτρωγαν καλά όλο αυτό τον καιρό;

έγιναν τριπλάσια από τη μέρα που τα πήρα

xristos 28-06-18 13:13

μήπως ο βυθός ηταν καινούργιος/άστρωτος
οι πλεκο ειναι αρκετά ανθεκτικοί αλλά εχω την εντύπωση πως "την ακούνε" με τον άστρωτο βυθό
πέρυσι το καλοκαίρι όσο έλειπα διακοπές είχε η περιοχή διακοπές ρεύματος και μου έπεσε στο σπίτι ο γενικός και έμεινε χωρίς ρεύμα
στο ενυδρείο ψόφησαν όλα τα ψάρια και βρομούσε το σπίτι όταν γύρισα αλλά ο μόνος που ζούσε μέσα στον βούρκο ήταν ένας πλεκο που ειχα

giannis inevros 28-06-18 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristos (Μήνυμα 1044086)
μήπως ο βυθός ηταν καινούργιος/άστρωτος
οι πλεκο ειναι αρκετά ανθεκτικοί αλλά εχω την εντύπωση πως "την ακούνε" με τον άστρωτο βυθό
πέρυσι το καλοκαίρι όσο έλειπα διακοπές είχε η περιοχή διακοπές ρεύματος και μου έπεσε στο σπίτι ο γενικός και έμεινε χωρίς ρεύμα
στο ενυδρείο ψόφησαν όλα τα ψάρια και βρομούσε το σπίτι όταν γύρισα αλλά ο μόνος που ζούσε μέσα στον βούρκο ήταν ένας πλεκο που ειχα

Όχι κανονικά ήταν η άμμος στρωμμένη, την πήρα ήδη στρωμμένη μαζί με το ενυδρείο, τι να πω δεν ξέρω, θα πάρω ένα να δοκιμάσω πάλι, εγώ λέω μήπως οι 3 πέτρες που έβαλα τους δηλητηρίασαν..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01613 seconds with 11 queries