Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ερωτήσεις περι διοξειδίου διάχυσης και επίδρασης στην βιολογία του φίλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60079)

mikrosaquaristas 12-02-12 14:28

ερωτήσεις περι διοξειδίου διάχυσης και επίδρασης στην βιολογία του φίλτρου
 
όταν κάνουμε προσθήκη διοξειδίου μέσω εξωτερικού φίλτρου παίζει ρόλο αν
1)
η επιστροφή του φίλτρου είναι βαθιά στο ενυδρείο ή κοντά στην επιφάνεια?
2)
έχουμε ενεργό άνθρακα στα υλικά του φίλτρου?
και τέλος
μήπως το διοξείδιο του άνθρακα περνώντας μέσω των βιολογικών υλικών επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την καλή βιολογία του φίλτρου μας?

τα φίλτρα τύπου 2217 που το νερό μπαίνει απο κάτω και βγαίνει απο πάνω μήπως είναι πιο αποτελεσματικά στην διάχυση απο ότι τα τύπου ECCO που έχουν κάδους με όχι και τόσο στεγανό τύπο σωλήνας προκειμένου να πάει το νερό κάτω και να βγεί απο πάνω?
γιατί το διοξείδιο είναι αέριο και μου φαίνεται ότι διαφεύγει δεξιά αριστερά απο αυτόν τον "σωλήνα" και τελικά βγαίνει αρκετό διοξείδιο όχι και τόσο διαλλυμένο με το νερό

zalk 12-02-12 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 651996)
όταν κάνουμε προσθήκη διοξειδίου μέσω εξωτερικού φίλτρου παίζει ρόλο αν
1)
η επιστροφή του φίλτρου είναι βαθιά στο ενυδρείο ή κοντά στην επιφάνεια?
2)δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο αφου πλεον η δουλεια εγινε και μπαινει σαν νερο το αεριο.
έχουμε ενεργό άνθρακα στα υλικά του φίλτρου?για ποιον λογο μονιμα?δεν χρειαζεται.
και τέλος
μήπως το διοξείδιο του άνθρακα περνώντας μέσω των βιολογικών υλικών επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την καλή βιολογία του φίλτρου μας?οχι,δεν πειραζει.

τα φίλτρα τύπου 2217 που το νερό μπαίνει απο κάτω και βγαίνει απο πάνω μήπως είναι πιο αποτελεσματικά στην διάχυση απο ότι τα τύπου ECCO που έχουν κάδους με όχι και τόσο στεγανό τύπο σωλήνας προκειμένου να πάει το νερό κάτω και να βγεί απο πάνω?δεν νομιζω.
γιατί το διοξείδιο είναι αέριο και μου φαίνεται ότι διαφεύγει δεξιά αριστερά απο αυτόν τον "σωλήνα" και τελικά βγαίνει αρκετό διοξείδιο όχι και τόσο διαλλυμένο με το νερό

αυτα...

Superpzarr 13-02-12 13:55

Σα φυσικός απαντάω και όχι σαν έμπειρος χομπίστας αφού δεν είμαι...

Το CΟ2 είναι υγρό ευδιάλυτο στο νερό αλλά επειδή οι συγκεντρώσεις αερίων στο νερό λειτουργούν αθροιστικά στη συνολική διαλυτότητα, με την ανατάραξη και την ταλαιπωρία στα ακροφύσια διαλύονται στο νερό αέρια με μικ΄ροτερη διαλυτότητα από αυτή του CO2 με αποτέλεσμα αυτό να χάνεται...


Με αυτή την αρχή στην σκέψη εγώ θα πρότεινα πάντα αντλία διάχυσης μέσα στο ενυδρείο. Με όσο το δυνατό μεγαλύτερη διαδρομή γίνεται για καλύτερη απόδοση με το μικρότερο δυνατό αριθμό φυσαλίδων στην έξοδο της (δλδ για να εχεις τη μικροτερη δυνατη διαφυγη στην ατμόσφαιρα) :)

bas_754 13-02-12 16:47

χαλας λιγο παραπανω co2 με αυτον τον τροπο.
κατα τα αλλα ετσι το εχω τα τελευταια 6 χρονια,
δεν ειχα ποτε προβλημα :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01269 seconds with 11 queries