Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   μεταφορα 700λιτρου ενυδρειου σε επαρχια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99961)

georot1981 01-03-18 11:30

μεταφορα 700λιτρου ενυδρειου σε επαρχια
 
καλημερα σε ολους...εδω και 1 χρονο εχω μετακομισει στη λευκαδα λογω μεταθεσης μου,εκανα οικογενεια και πλεον ειμαι επαρχιωτης και με τη βουλα.....με απασχολησε παρα πολυ στο μυαλο μου το συγκεκριμενο θεμα σχετικα με το ενυδρειο αλλα νομιζω πως εχω παρει την πιο σωστη αποφαση για μενα..καποια περιοδο ελεγα να πουλουσα τις blue zair φροντοζες μου αλλα ηθελα να πανε σε χομπιστα που θα τις προσεχε πραγματικα μιας και τις εχω 5 χρονια και πραγματικα τις εχω αγαπησει..τελικα αποφασισα να κανω μια προσπαθεια μηπως και μεταφερω το ενυδρειο εδω στο νησι...και σας ρωταω..
-εχει κανει καποιος κατι παρομοιο?
-αν ναι ποσο στοιχισε περιπου?
-ποια η ιδανικοτερη εποχη(λογω θερμοκρασιας) να γινει αυτη η δουλεια?
-τα 4 ψαρια που εχω πρεπει να μπει το καθενα σε διαφορετικο χωρο για τη μεταφορα τους?
-γενικα τι κανονες πρεπει να ακολουθησω για την ασφαλεστερη μεταφορα τους γιατι μιλαμε για ενα ταξιδι 7-8 ωρων απο τη στιγμη που αδειασω το ενυδρειο.μπορει και περισσοτερες ωρες φυσικα..
ευχαριστω εκ των προτερων
υγ το ενυδρειο βρισκεται στην αθηνα
υγ1αν υπαρχει καποιο ατομο εδω μεσα που κανει αυτη τη δουλεια με μεταφορες κλπ κλπ ας μου στειλει ενα μηνυμα..

Artemisia 01-03-18 11:42

Καλημέρα :D σκεφτομαι τι επιλογές έχεις και πια σε συμφέρει .
Υπάρχει κάποιος που αναλαμβάνει αλλά θα χρειαστείς δεξαμενη να κρατήσεις τα ψάρια μέχρι να ξαναστηθεί το ενυδρείο .
Η άλλη επιλογή είναι μεγάλη παρέα , νοικιαζεις βαν , το φορτώνεται το ασφαλίζεται και το στήνεται .
Το σπίτι εδω και στην Λευκάδα είναι σε όροφο ?
Τα ψάρια είναι εύκολο να τα μεταφέρεις δεν θα πάθουν τίποτα .
Βάλε μια φωτό του ενυδρείου σε παρακαλώ .

Κλεόβουλος 01-03-18 11:49

Νομίζω ότι πιο λίγο θα σου στοιχίσει να φτιάξεις καινούργιο ενυδρείο εκεί παρά να μεταφέρεις το παλιό. Τα υπόλοιπα (ψάρια, εξοπλισμός κλπ) μεταφέρονται εύκολα. ;)
Καλή διαμονή στην όμορφη Λευκάδα!

georot1981 01-03-18 11:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1037009)
Καλημέρα :D σκεφτομαι τι επιλογές έχεις και πια σε συμφέρει .
Υπάρχει κάποιος που αναλαμβάνει αλλά θα χρειαστείς δεξαμενη να κρατήσεις τα ψάρια μέχρι να ξαναστηθεί το ενυδρείο .
Η άλλη επιλογή είναι μεγάλη παρέα , νοικιαζεις βαν , το φορτώνεται το ασφαλίζεται και το στήνεται .
Το σπίτι εδω και στην Λευκάδα είναι σε όροφο ?
Τα ψάρια είναι εύκολο να τα μεταφέρεις δεν θα πάθουν τίποτα .
Βάλε μια φωτό του ενυδρείου σε παρακαλώ .

το ενυδρειο ειναι 1.80χ0.60χ0.60 περιπου.δυστυχως δενε χω ευκαιρη φωτογραφια.
το σπιτι στην αθηνα ειναι στον 7ο οροφο στη λευκαδα ισογειο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1037013)
Νομίζω ότι πιο λίγο θα σου στοιχίσει να φτιάξεις καινούργιο ενυδρείο εκεί παρά να μεταφέρεις το παλιό. Τα υπόλοιπα (ψάρια, εξοπλισμός κλπ) μεταφέρονται εύκολα. ;)
Καλή διαμονή στην όμορφη Λευκάδα!

δυστυχως δε ξερω αν υπαρχει ανθρωπος εδω στη λευκαδα που μπορει να αναλαβει το φτιαξιμο ενος ενυδρειου.αν υπηρχε εννοειται θα το συζητουσα

Artemisia 01-03-18 12:01

Αυτό στον 7ο με έκανε να κλάψω ..... τι πάχος γυαλί ??
Θα σου πώ αυτό, εντός Αθηνών μεταφορά 2μετρου 450 ευρω . Αλλά το ξεστήσανε όλο, έκοψαν σιλικόνες και το ξανακολλήσαν .

georot1981 01-03-18 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1037020)
Αυτό στον 7ο με έκανε να κλάψω ..... τι πάχος γυαλί ??
Θα σου πώ αυτό, εντός Αθηνών μεταφορά 2μετρου 450 ευρω . Αλλά το ξεστήσανε όλο, έκοψαν σιλικόνες και το ξανακολλήσαν .

μαλλον θα συνεχισουν να το συντηρουν οι γονεις μου..χαχαχαχαχαχαχα

Artemisia 01-03-18 12:10

Σκέψου το πάντως :D:D και αν θέλεις σου δίνω τηλέφωνο και ρωτάς :D Αλλά αν το κάνουν κομμάτια (γιατι αλλιώς δεν το βλέπω να κατεβαίνει ), θα θέλεις πλαστική δεξαμενη στην Λευκάδα να κρατήσεις τα ψάρια .
Δύσκολες οι μετακομίσεις με μεγάλα ενυδρεία .
Ψάξε κανένα έτοιμο στην Λευκάδα μήπως και πάρεις τα ψάρια, μάλλον αυτο συμφέρει . ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01431 seconds with 11 queries