Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Επιστροφή με θαλασσινό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104258)

repfar 30-11-20 01:55

Επιστροφή με θαλασσινό
 
Καλησπέρα σε όλους
Μετά από απουσία 3 ετών και ενός 300lt malawi, επιστρέφω στο χόμπι. Περιμένω τέλος της εβδομάδας ενυδρείο 1.50 Χ 50χ50 με σαμπ περίπου 200 λίτρα. Λέω να μπω στον κόσμο του θαλασσινού...
Το ενυδρείο ήταν δισκάδικο και έχει αντλία και φωτιστικό. Επειδή θέλω να το στησω σιγά σιγά,ώστε να μην κάνω μαζεμένα έξοδα θα ήθελα να μου πείτε με ποια σειρά πρέπει να αρχίσω τον εξοπλισμό μου. Ξεκινάω με αντίστροφη όσμωση , βράχο και αραγωνιτη και μετά skimmer ; Έχω ήδη βρει βράχο νεκρό , 28 κιλών.

stanisalus18 02-12-20 18:29

Καλησπερα.

Γραψε αναλυτικα τι εχεις, μηπως το δει και σε βοηθησει καποιος εδω, αν θελεις βεβαια.

Παντα φιλικα, Γιαννης.

gallos 02-12-20 18:56

Καλησπέρα φίλε,

τι ακριβώς θέλεις να κάνεις? Θα έχεις μόνο ψάρια ή θέλεις να βάλεις και κοράλια, αν να τι κοράλια? Παίζει ρόλο για το τι φωτισμό θα επιλέξεις, τι εξοπλισμό γενικά.

Αν έχεις μόνο ψάρια θα βγείς σχετικά "οικονομικός":D

repfar 04-12-20 23:39

Θα έχει γυάλα, έπιπλο, σαμπ, αντλία. Φωτιστικό με Τ5
Με κοραλια θέλω να το κάνω παιδιά.

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alan boy 05-12-20 15:13

μιλαμε για 375 λιτρα επανω και 200 λιτρα στο σαμπ.
ειναι αρκετα τα λιτρα φιλε μου και να ξερεις οτι το θαλασινο εχει ενα υπολογησιμο κοστος λειτουργειας.

παρ ολα αυτα ειναι φοβερος ο κοσμος του reef

στη θεση σου θα πηγαινα σε 4 τ5 των 54watt η μια, συνολο 216βατ
αλλιως σε λεντ, αλλα δεν εχω τη σχετικη εμπειρια για να σου προτεινω καποιο μοντελο.

τι φωτιστικο εχεις τωρα; με ποσες λαμπες;

μετα κυκλοφορια θελεις τουλαχιστον 2 απο Rw15 και παραπανω σε jebao

skimmer καποιο οσο αντεχουν τα οικονομικα σου.μποριες να βρεις και μεταχειρησμενο σε καλη τιμη.
υπαρχουν επωνυμες μαρκες ati, deltec, και πιο οικονομικα jebao ,coral box ,skimz

repfar 14-12-20 23:18

Για σκιμερ το Tunze Doc 9021 σαν επιλογή, είναι καλό;

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

enzo 15-12-20 09:56

εχει καλη σχεση λιτρων αερα ανα ωρα αλλα πολυ ενεργοβορο....
με λιιιιγο παραπανω χρηματα θα πηγαινα για το NYOS quantum 160, για εμενα πολυ ανωτερο..:rolleyes: επισης κοιταξε και τα skimz, πολυ καλη σχεση ποιοτητας-τιμης..:p

alan boy 15-12-20 22:35

sτα επωνυμα σκιμερ ανεβαινει η τιμη.
μπορεις να βαλεις μια αγγελια οτι ζητας σκιμερ αν δε φοβασαι να παρεις μεταχειρησμενο

για τα σκιμζ εχω ακουσει και εγω καλα λογια και υπαρχει και σε μαγαζια στην ελλαδα.

βεβαια θα κοιτουσα και τα deltec
προσωπικα εγω δεν τα αλλαζω τα deltec ισως και σε καταστηματα στη γερμανια μπορεις να βρεις αλλα ρωτα πρωτα ελλαδα
επισης λιτρα να κοιτας τα διπλασια απο οσα εχεις. δηλ 800 με 1000

repfar 17-01-21 16:28

Μπορώ να βάλω στο πάτωμα του ενυδρείου φελιζολ dow για να πατήσει ο βράχος; Ή βγάζει ουσίες στο θαλασσινό;

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

enzo 19-01-21 13:52

δεν υπαρχει κανενα προβλημα..;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01410 seconds with 11 queries